• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: stačí ta nejmenší, použil jsem to u jedný rekonstrukce a velká spokojenost za pár korun. A hlavně to moc nezvýší vejšku podlahy. Vydrží to ultra hodně to samý se používá třeba na koleje.
    Podlepit obyč dispezí a ihned sešroubovat. Taky bacha aby se vždy ty první šrouby chytly. Pak by to udělalo pěknou paseku. Tohle jsem často opravoval po jinejch, ale přiznám se že i po sobě. Ta OSB deska tím jak jsou to třísky může bejt občas nevyspytatelná... U podlahy kde je dostatek prostoru by to ale bejt problém neměl.

    Ty přímotopy s termostatem jako jištění by měli bejt OK, když to tam zkondenzuje jednou tak se nic neděje. Problém je kdyby jsi se rozhodl že nahoře nebudeš topit, protože ho třeba neobýváš a pod.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: ty podložky pod podlahy se vyrábí i ve větších tlouštkách 10mm apod se koukám. Ta pryž (jestli myslíš tohle https://www.gumex.cz/elaston-eltec-gr-650-fs-elasticke-tlumici-desky-50290.html ) je ale určitě dobrej nápad. To by si doporučoval jakou tloušťku?
    Ještě jak si mluvil o tom vrstvení OSB do kříže, tak si zmínil podlepit - to myslíš co?
    NYKRUK: CUKI: Přesně tak, myslím, že by to mohlo být maximálně pěkný, ale netuším jak to ošetřit tak, aby se vlhkost nedostávala do izoladce, která bude ve stropě.
    Cuki - topení bude pevným, akumulační kamna, nahoře taky ještě tý akum. přímotopy.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYKRUK: Dřevo samo ano, ale o něj až tak nejde, jde o to aby se ta vlhkost nedostala do té izolace, pak jde rosný bod razantně dolu. Já tam na obrázku vidím komín, tedy předpokládám topení pevným palivem. Pokud tam není nějaká extrémní akumulace, tak se obávám té kondentace v izolaci.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Když to dřevo necháš bez nějakýho neprodyšnýho nátěru tak jak je, tak bude s vlhkostí pracovat líp, než když ho obalíš sádrošem nebo nějakýma foliema. Voda je pro dřevo přirozená a po koupání dřevo vlhkost ze vzduchu nabere a pak ji zase vydá. Bude to maximálně funkční a pěkný.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: No mirelon se sice pod tím názvem občas prodává, ale je to spíš podložka pod plovoučku, která ji umožní dilatovat. Na tvé použití je to k ničemu. O něco málo lepší jsou ty zelený 6mm desky, ale podud to dáváš jen na trámy, dal bych tam takovou tu recyklovanou gumu, jak se dává pod pračky, to my mohlo fungovat skvěle. Tedy u tebe by mohlo bejt těch cca 2x18.

    DON_PEDROPOULOS:
    udělej normální SDK závěs, tak aby to umožnilo pohyb. Na parotěsku bych se asi vykašlal, protože bude složitý ji někde ukončit. Rohy všechny přetmelit páskou straitflex a na to nějakej epoxid
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: Chtěl jsem se ještě poradit ohledně řešení stropu v koupelně. V současné chvíli je strop z dřevěných desek (tak ja je vidět na fotce). Tam jsem uvažoval z hlediska větší kondenzace par/vlhkosit o stropu ze SDK. Nebo by byla nějaká reálná možnost jak to vyřešit i se zachováním dřevěného stropu?
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: nahoře by teplota pod rosným bodem snad být neměla (střecha je zaizolovaná myslím dobře a jak jsem psal měl by tam proudit také teplý vzduch).
    Kročejovka - měl jsem na mysli MIRELON (tlouštka 3mm).
    Světlá rozteč od hrany trámu k trámu se pohybuje kolem 70 cm.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: No hlavně aby jsi měl zaručeno že nahoře nebude teplota pod rosným bodem. Jinak máš o zábavu postaráno.
    Kročejovka se vyrábí většinou jako velmi hutná vata, která je dimenzovaná na zatížení vlivem chůze. Pokud ji umístíš jen na trámy, tak ji vlastně řádově více zatížíš a díky tomu nebude fungovat jak má.
    Pokud budeš pokládat OSB přímo na tyhle trámy asi budeš muset hodně předimenzovat tu šířku. Jinak třeba na rozteč (světlá rozteč +trám) 41cm by stačili 2x8 desky na 62,5 už je potřeba 2x12 na 80cm cm už může být i 2x18cm málo, pokud to máš nepravidelně seskládaný... Kolik je u tebe ta světlá rozteč?
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: Od izolace čekám, že na chvíli zastaví nějaké teplo v 1NP, kde bude hlavní zdroj tepla (kamna), je mě jasný, že nakonec se to teplo nahoru dostane. Místnost nahoře by měla být vytápěna vzduchovými prostupu ve stropě (samotížně) + přídavné el. sál. přímotop.
    Je mě jasný, že to patrně kvalitně zvukově ta vata neodizoluje. Nahoře by ale neměl zatím být velký provoz - maximálně nějaký tantrajogový seance :)
    Kročejovka - myslíš, že je nesmysl ji dávat např. v páskách na jednotlivý trámy, na které potom přijde OSB? Ta vrstva OSB bude dohromady 3cm.
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    ZATAMOKO: na pokraji Trhových Svinů ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Hele možná mystifikuju, měl jsem pocic že Isover Domo měla na jedné straně geotextílii, ale ona to bude asi jiná :-(
    Nevím co od té izolace izolace čekáš a jaký tam bude provoz, ale vrstvy bych dal 2 už jen proto že tenhle podklad není zrovna moc vhodnej na překrytí OSB deskou. Ta rozteč je velká a nepravidelná.
    Kročejovka se jen na trámy položit nedá, tak to nefunguje musí to bejt plocha na které se vytvoří další plovoucí plocha, ale malinko by pomohlo kdybys nějakou hutnou geošku dal i na ty trámy. Nicméně kročejovka je kročejovka. Na druhou stranu hodně lidí nevadí ani bydlení v paneláku a tak hrozný to nebude i když tam nedáš nic :-)
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: sorry potřebuju to vysvětlit víc podrobně (jak pro vola :) - DOMO je pokud vím min. vata nebo co přesně myslíš?
    Izolaci má v plánu nakonec opravdu položit asi min. vatu (len a všechny eko alternativy byly děsně předražený). Izolace by měla být ve dvou vrstvách?
    Jinak myslel jsem, že budu pokládát ty OSB rovnou na ty současný trámy, který jsou v rovině - pouze mezi trám a první vrstvu OSB by měla přijít nějaká vrstva (kročejovky?). Druhá vrstva OSB (broušená) by byla už prozatím final. Mezi vrstvami OSB tedy taky nějaká mezivrstva?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    PIDALA: kde to máte? Možná jsme sousedi ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: myslím že můžeš použít rovnou DOMO nebo jak se to jmenuje. Tam je nakašírovaná vrstva geošky. Na to našroubuj rošt mezi to druhou vrstvu a na to OSB do kříže podlepit a dokonale prošroubovat (na to jsou potřeba šrouby co maj 2 závity) aby se to stáhlo. Na této desce už můžeš pokračovat jakkoli, položit kročejovku a finálku.

    Problém bude pokud vrchní prostor nebude stále vytápěn, pak je třeba dát zespodu bezpodmínečně parotěsku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: To nový tam mám asi tejden a zatím jede :-D a kdybych ho nepotřeboval hned pravděpodobně bych zvolil jiné
    Ale jinak vřetenový se mi líbili třeba od Norie, ale já jsem zvolil raději oběhový, protože mám železitou vodu.

    Pro dlouhodobou funkci je potřeba použití retenční nádoby aby se čerpadlo nespínalo často.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    Ještě mám jednu otázku ohledně skladby podlahy v 2NP - moje představa je taková, položím geotextilii mezi trámy, potom izolaci na to by měla přijít nějaká další vrstva (CO ideálně?) a potom OSB do kříže. Díky.
    dark heritage
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: můžu se zeptat jaké to je čerpadlo, jak je případně dlouho v provozu a co mělo za poruchu.
    Řeším teď systém čerpání vody z 90m hlubokého vrtu, vypaženo Ø 150 - sloupec vody je tam dostatečnej (asi 30m) - chtěl bych navrhnout optimální řešení pověr výkon/cena. Máte někdo zkušenost?
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    Až se pro něco rozhodnu, určitě se podělím... výrobní cenu za m3 teď z hlavy nevím, ale co si budeme povídat, všichni si na tom do konečné realizace přijdou na své... ve finále je to drcený odpadní papír ošetřený borovou vodou. :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    PIDALA: To by mě docela zajímalo kolik je ta výrobní cena za m3 :-) Celulóza má problém s vlhkostí i když je hydrofobně upravená.
    Chtěl jsem původně na jedný stavbě udělat komplet foukanou izolací, ale nepřišel jsem na vhodnou ekonomicky použitelnou skladbu k-ce.
    Docela by mě zajímalo jak to budeš řešit ty? Případně jaké řešení se ti líbilo někde z realizací tvého táty...
    PIDALA
    PIDALA --- ---
    CUKI: Tak já podobnou představu měla dlouho... spíš jsem si řekla, že je čas ji realizovat.
    Pitnou vodu snad vyřeší vrt.
    A foukaná izolace bude opravdu celulóza. On otec se tohle metodou zabývá už přes 20 let a jako dítě jsme vyrůstala po různých stavbách, chodila i na brigády a vůbec mám kolem sebe docela dost lidí co s tím umí poradit a pomoct, aby to fungovalo. Je fakt, že je ideální především na stropy.. stěny se musí řešit trochu jinak, například se nedá udělat jen jedna hluboká svislá kapsa, protože by se izolace vlastní vahou časem příliš sesedla a to by jednak vyžadovalo dofoukání (zbytečně moc materiálu) a ztratilo by to požadované vlastnosti. Ona se ta konstrukce musí té izolaci prostě přizpůsobit.
    Ale ještě uvidím, vím, že možností a variant je víc a ještě mám trochu času nad tím přemýšlet a zvažovat. To jen prostě logicky... tahle tepelná izolace mě bude stát výrobní cenu materiálu, plus vlastní práci (mám přístup přímo ke zdroji i k mašině a vybavení na aplikaci...)
    CUKI
    CUKI --- ---
    PIDALA: zbláznila? nebo prozřela? :-D

    Jen otázka co pitná voda? Studna? Dál foukaná izolace není nevhodnější do stěn, musí se patřičně příspůsobit aby šla použít, hlavně dle toho jaká bude. Foukaných je mnoho druhů, problém bývá ale hlavně s celulózou. Vnější opláštění musí být dostatečně prodyšné a takové materiály bývají dost drahé. Ze vnitř můžeš použít levnou OSB desku. Na spojení vnější a vnitřní k-ce není marné použít vazníky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam