• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    RUZZA: Tak to jsme si nerozuměli, zprvu to co jsi napsal vyznělo jako že ten vrták nedá kořen :-D Což u malých zemních vrtáků bývá problém (takové ty benzínové ruční do cca 1m).
    Injektáž pod tlakem je pro mě nemožná z cenového hlediska. Nepotřebuji nic extra z tvého pohledu stavím králíkárny. Potřebuju roznést max 5tun na cca 25až 35m2. Teď mě čeká ale zakládání ve svahu. Kde mohu očekávat hodně ukloněné břidlicové plotny. V krajním případě bych se tím šnekovým vrtákem dostal pouze ke skále, kterou pokud bych rozrušil, stejně bych vždy odtrhl celou desku a zase bych byl na šikmé ploše, tedy nevhodné na smyk.

    Na patky to zakládám normálně, ale tady by šlo o pilotu, patku bych tam právě neměl jak udělat, jelikož je to technicky složité dole to rozšířit. Ano prut bude pouze uprostřed. Kdybych tam dal 3 už bych musel dát min 150mm a i tak by bylo obtížné zajisti dobré krytí výztuže. Nebude to zas nijak moc namáháno. Nad terénem to bude max asi 2m.
    RUZZA
    RUZZA --- ---
    CUKI: teď fakt nevím, jestli si děláš prdel a nebo to myslíš vážně ... /předpokládám, že to myslíš vážně/...

    jinak - je to ta pilota (bez piloty, dle vzoru žena)
    a (mikro)pilota je druh hlubinného založení

    ta (mikro)pilota má tzv kořen, tj to, co ti drží tu pilotu v zemi (protože většinou ti právě vzhledem k malé ploše paty nevyhoví kontaktní napětí)... a ne, není to kořen stromu :) .... je to ten červenej flek na posledních dvou obr. dole co jsem posílal... a ten kořen ti drží třením v zemině tu pilotu... ano, zemina má malé pevnosti, proto tam pereš beton pod tlakem aby se smíchal se zeminou a vytvořil se velký povrch, který to udrží třením...

    ale už to asi chápu... ty asi chceš s tím dělat asi patky a ne piloty... (ale pak zas nechápu cos psal o tom, že se chceš navrtat na skálu)... tzn budeš počítat jen kontaktní napětí na spáře na její patě... a únosnost bude vzhledem k průměru strašně malá a rovněž když dáš krytí 50mm což me minimum do země tak si do toho můžeš nacpat tak jeden prut do prostřed... tak na založení králíkárny
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Na jednom pozemku mám zevrubný HG posudek s tím že je voda v cca 6-8m hluboko a ještě si to nechám posvětit místním studnařem.
    Na tom druhém pozemku, jsem našel mapu z roku 1960, kde bylo malé jezírko kousek od místa kde bych rád měl studnu. To sice už nic znamenat nemusí, ale pravděpodobnost je. Kousek od pozemku je dokonce povrchový pramen, ze kterého bereme vodu přes letní období, protože není zakopáno dost hluboko v zemi.
    I na tomto místě si to nechám posvětit studnařem.
    V obou případech pokud mi to vymluví tak do toho sám nepůjdu. Stejně tak, pokud seženu za rozumnou cenu někoho, kdo má podobnou vrtnou soupravu. Obojí by mělo být měkké podloží. Jedno pískovec a druhé taky něco měkčího ale soudržného. Tedy vhodného pro tento typ vrtání.
    Na kopanou studnu už je to dost hluboko a v jednou se dělat ani nedá, navíc to není úplně bezpečná činnost. Logisticky je to taky problémovější záležitost, protože jen ty blbý skruže tam musím nějak dostat. Tohle by se dalo dovést navíc i v osobáku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    RUZZA: co znamená probetonovat kořen? To jako že bude procházet pilotem? To snad ne, že?
    Nejde o to, že ho kořen oslabí. Pevnost i obyč betonu C16/20 je asi v řádech mnoha desítek lepší než ta zemina. Dokonce počítám vzhledem absenci posudku 0,2 MPa, tedy 80-100x méně než ten beton. Ale problém je, že ten kořen dřív nebo později ten beton roztrhne. A pokud by náhodou uhnil v menší než nezámrzné hloubce došlo by patrně ještě dřív k roztrhnutí vlivem zamrznutí vody v trouchnivějícím kořenu..
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: jak přesně budeš určovat hloubku a vydatnost pramene? Budeš zvát proutkaře? Pokud voda nebude hluboko, není rozumnější rovnou zvolit kopanou studnu, z hlediska vydatnosti a udržitelnosti asi nejlepší volba ne.
    RUZZA
    RUZZA --- ---
    CUKI: projedeš to konstatntním profilem ale pak tam narveš cementový mlíko pod celkem pořádným tlakem... http://kosper.cz/wp-content/uploads/2015/10/03-Mikropiloty_01.jpg ... bez pořádně probetonovanýho kořene bych moc nesázel, že to něco unese... možná to opřít, ale tam asi životnost nebude nic moc
    CUKI
    CUKI --- ---
    RUZZA: myslíš že to nevezme kořen? Mě by se právě líbilo že dojedu ke skále a pak vezmu vodní vrták a zabezpečím si že pilot nebude ležet na nakloněné skále.
    Jen by to chtělo takovej ten rozšiřující vrták co ti na konci dokáže ze 125mm udělat třeba 250mm, ale ty jsou prej nehorázně drahý a riziko že tam zůstane je velký :-(


    MAR_TINA: Proč by to nemělo jít vyvrtat? V čem vidíš největší problém?

    Kolaudovat to nehodlám, protože to je nehorázně drahý a nic mi to nepřinese.
    30m abych potřeboval povolení od báňského úřadu taky dělat nebudu. Jde mi jen o mělké vrty, max těch 20m. Je mi jasný ne že všude je to použitelný. Například tady kde jsem mám vodu víc než 20m hluboko i v těch nej případech. a dalších min 10-15m by bylo potřeba aby tam něco taky mělo kudy natýct. Ale tam kde to potřebuju by se dala studna v obou případech i kopat.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: tímhle nevyvrtáš studnu
    A na vrtání / kopání studní musíš mít oprávnění, od jisté hloubky speciální od báňského úřadu. Studnu bez protokolu o vrtání těžko zkolauduješ (i když na nepřístupném místě kdesi v řiti, kde navíc už studna byla, by to možná šlo hrát na historickou studnu) a to ti do jisté míry může komplikovat život.
    RUZZA
    RUZZA --- ---
    CUKI: mikropilotu vyvrtáš, ale kořen neproinjektuješ... a imho to dlouhé vrty neutáhne... i s velkejma mašinama to pěkně hází... to je tak na plot
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: To určitě ano, hledám jen všechny možnosti. Snažím se to udělat za rozumnou cenu, kterou si mohu dovolit. Ne každej si může dovolit dát za studnu to co za stavbu s nejistým výsledkem. Navíc je do dobrá zkušenost, protože mě to zajímá. Nic víc nic míň. Stejně tak HG průzkum je samozřejmostí.

    Čekají mě 2 studny. Jedna na nepřístupném místě, kde jiná než podobná vrtná souprava se nemá šanci dostat. Zatím jsem oslovil 3 firmy z okolí a ani jedna nemá soupravu co se dam dostane.
    No a na druhém místě by se dalo při zničení plotu vjet i nějakou běžnější soupravou, ale tam mi jde o sekundární zdroj vody na zimu, kdy je vypnut vodovod. Takže do toho nechci zas tak moc investovat. Voda by měla podle předběžného vyjádření z HG map být v celé lokalitě max 8m hluboko v pískovci.
    Pokud si sestrojím (nebo koupím) soustavu za 20-30k, tak to není tak špatné.

    Jak by měl zhruba vypadat kvalitně provedený vrt vím, ale i doma se musím spokojit s se 125mm vrtem vypaženým v horních asi 3m ocelovou 100mm pažnicí . Takže horší už to být nemůže.

    Navíc takto malou vrtnou soupravu bych mohl využívat na vrtání pilotů...
    BOYLER
    BOYLER --- ---
    Hele, to je dobrodruh-stavitel,)))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: nezkusíš si třeba objednat studnaře? ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    Zaujalo mě tohle:
    Vrtná souprava - Praha 9, prodám
    https://stroje.bazos.cz/inzerat/72519691/vrtaci-souprava.php
    a tohle:
    Malá vrtná souprava - Praha 9, prodám
    https://stroje.bazos.cz/inzerat/72519569/Mala-vrtna-souprava.php

    Ale ty palcový tyče mi přijdou nějak poddimenzovaný..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: To bych pochopil když tam bude nějaká větší mezera. Nicméně já počítal právě spíše s větší zrnitostí, která tou perforovanou částí neprojde. Písek (tedy 0-4mm frakce) bych tam asi necpal. Nevím jestli jsou na to nějaký spešl silonový síta, ale dával bych větší šanci tomu že se to někde přerve než že to vydrží.
    A ten jíl se tam dává jak? Vím akorát o tom bentonitu, kterej tam taky akorát nasypeš, ale jíl? buď to bude moc řídký a pěkně se to scvrkne a nebo to tam nedostanu. Nebo se tam sype nějakej mletej sušenej jíl?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: to síto je tam proto, aby ti tou perforovanou částí pažnice, kterou teče voda do studny, nenapadal ten obsypový písek dovnitř.

    Prostě sypeš materiál do mezery tak dlouho, dokud se vejde.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Ale obojí je podle mě PVC-U a obojí má atest na pitnou vodu
    SN8 je u mě stále KG
    MAR_TINA:
    "CUKI: vždycky máš potrubí menší než vrt. Aby se vešlo. To, že je vrták v průměru 150 mm nezajistí, že je díra široká všude hladkých 150 mm a víc."
    tak tohle je jasný, ale není mi jasný jak se to obsype, respektive jak se zajistí to že se to tím štěrkem vyplní až dolu? Aby se na ten štěrk dala poslat nějaká nepropustná vrstva. Jak se tam dostane jíl? Podle mě tam není moc velká rezerva prostoru kolem. To že to někde bude širší neznamená že tomu tak bude vždy u těch hrdel (pokud se to bude dělat těmi KGčky)
    To co píšeš ty je trochu jinej level 200mm vrt a pažení 125mm, tam je prostoru dost. Ale když píšou o vrtáku 150mm. Tak už tam ta rezerva není. Jak vypadaj ty profi pažnice jsem nenašel. Předpokládal bych nějakej šroubovanej spoj.
    A z jakýho důvodu je tam to silonový síto? To se přeci musí při spouště ní dolů poškodit ne?

    Našel jsem nějakou firmu co má rozebiratelnou vrtnou soupravu 150mm vrták pro půdní i vodní vrtání, ale limit je cca 20m (to by mohlo stačit uvidím, co řekne průzkum). Mělo by se to dát odnosit pěšky.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: vždycky máš potrubí menší než vrt. Aby se vešlo. To, že je vrták v průměru 150 mm nezajistí, že je díra široká všude hladkých 150 mm a víc.

    Takto by to mohl vypadat:
    0-3,0 m (krycí vrstva, nenasycená zóna průlinového kolektoru) : plná pažnice /vhodný PE, resp.HDPE/, svrchu šachtička ze skruží –v každém případě s usazením v betonové desce, jílové těsnění do –1,5 m, spodních 20cm: hlinitopísčitý, nebo pískový zásyp*
    3,0-30,0 m (nenasycená zóna střednoturonských opuk - kolektoru): plná PE /lépe HDPE/ pažnice o min.  125mm, obsyp pískem*, ve vrtaném průměru min. 200mm
    30,0-48,0 m (nasycená zóna kolektoru – zvodnělá vrstva) : perforovaná # PE /lépe HDPE/ pažnice o min.  125mm s obmotem silonovým sítem, obsyp pískem*, ve vrtaném průměru min. 200mm
    48,0-50,0 m (nasycená zóna kolektoru) : plná PE /lépe HDPE/ pažnice o min.  125mm = kalník, obsyp pískem*, podsyp kačírkem nebo kamenivem**
    MATT
    MATT --- ---
    MATT: ..nadruhou stranu, u obou systemu udavaj jeste Nominal Pressure (PN) nebo Nominal Stiffness (SN), cehoz nevim, jestli dosahujou ruznym materialem, nebo naopak ruznou silou steny.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: tak jsem v rychlosti zkousel googlit a prijde mi, ze rozdil je v barve ;) a sile steny. PVC-U mívaj 4,8mm a KG 3,2mm.

    Kanalizační potrubí KG je vyrobeno z neměkčeného polyvinylchloridu (PVC-U). Trubky oranžové barvy mají hladkou vnější i vnitřní stěnu, díky čemuž jsou lehce odplavovány případné nečistoty, a zabraňuje se tak vytvoření usazenin na stěnách. Potrubí vykazuje vysokou otěruvzdornost, má nízkou hmotnost a dodává se ve dvou třídách kruhové tuhosti – SN4 a SN8. src: http://cz.wavin.com/web/reseni/kanalizace-1/kg-potrubi-pvcu-1.htm


    CUKI
    CUKI --- ---
    Řeším teď studnu-vrt a koukám na ceny. Nicméně mě zaujalo, že nejedna firma má v ceníku vypažení pomocí PVC-U a varují před levnější KG. Není KG náhodou PVC-U, měl jsem za to že ano, atest na pitnou vodu má taky. Druhá věc co mě zaujala je že firma nabízí vrt vypažený KG125kou ale vrtaný 150mm. Jak se taková studna pak těsní? měl jsem za to že se provede vrt. Vypaží se až dolu. Do spodní části do výšky odkud se bere voda se to z vnějšku vysype štěrkem (cca 4-8mm) aby to neprošlo sítem u čerpadla a pak se zbytek vysype bentonitem, aby se tam nedostala povrchová voda. Ale co mi není jasné je to jak mi někdo u vrtu 150mm zaručí že se tam ten štěrk přes ty hrdla dostane. Vždyť vnější rozměr je 144mm. Tedy na každou stranu kolem něj zbývají pouze 3mm. Přes to se podle mě ten štěrk nemá šanci dostat, nebo je to jinak?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam