• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: To jo ale když to budeš mít nahoře, tak v létě se rozežerou a v zimě možná ani nepřežijou. pokud to bude v zemi bude tam mnohem stabilnější teplota. Tedy sice nebudou v létě tolik rozežraný, ale v zimě i v létě jim bude stačit podobné množství stravy.
    Nebo je to hloupost takto uvažovat?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak ony maji optimum nekde okolo 20°C, nebo 25. Jako pri peti pokud vim preziji,ale moc toho neudelaji a pri zmrznuti pomrou. Ale preziji ty co se schovaji do vetsi hloubky a zalezi jak hluboko to promrza.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Drcenej polystyren je na to naprosto v poho. Jen bacha je drcenej a pak je rozdrcenej. Ideální je, aby ty kuličky byly pokud možno celý. Většinou se ale prodávaj bohužel ty úplně rozmrdaný a ty jsou na nic. 1. velmi slehávaj a za 2. izolujou podstatně hůře. Ta lepší drť má lambdu 0,04. Ta horší si o tom může nechat jenom zdát i když to na ní píšou.

    A nezapomeň na prostupy vody a odpadů. Tam dej vatu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Do svislejch jedině kamennou! Třeba isover Acu nebo UNI
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    CUKI: v databázích invazáků už jsou dávno - díky rybářům
    DOKKTOR: úplně v pohodě, případně si zalezou hloub do země
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZATAMOKO: přidám se: čím izolovat podlahu dřevostavby na pilotech? mám možnost levného drceného polystyrenu, jenom asi nechci aby to mělo půl metru na výšku.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Jakou vatu (idealne odkaz na konkretni vyrobek) mate osvedcenou v konstrukci vnejsich sten drevostaveb?
    Delal jsem ted se 160mm Knauf Naturoll 039 a dobry, "loft" super a nekouse.
    Mozna je ale do svislych kci neco lepsiho.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: musim s nim hodit rec. Potrebuju kolonizovat kompost a jak sem na to furt nemel cas, tak by me zajimalo, jak to daji pres zimu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Tak tam bude hrát asi roli to, že to jede nonstop ve velkém. Tedy žádné výkyvy. Stále stejná surovina. V takovém množství tam vznikne dostatek organického tepla.
    U běžného RD to bude podle mě mnohem náchylnější.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DOKKTOR: to nekam prodava?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: kamarádův otec jede vermikompost ve velkém (poslední info je přes 30 IBC) celoročně. pod zemí to určitě nemá.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SEOMAN: Jenže to jsou ceny za stavbu bez dopravy a umístění. Bez napojení na sítě.

    To druhé se prodraží hlavně tou zbytečnou závislostí na technice, která ale vůbec není potřeba. Podle mě je mechanizace vhodná pouze tehdy, když se ta stavba přemístí z naprosté většiny do výrobního areálu. Jinak to rapidně prodražuje stavbu. Nejde ani tak o cenu těch strojů. Ale o to, aby byli k dispozici přesně v tu dobu, kdy je potřeba. Což se bohužel nestává.

    Obojí jsem porovnával hlavně z pohledu využití výšky stavby. Obojí má něco do sebe a nějaká negativa.

    Ten "francouzkej model" rozložení jsem před pár lety v podobné koncepci dělal jako návrh s orientačním naceněním. Stavba o půdorysu 10,2 x 5,9m, kde zadní půlka má patro s ložnicemi, mě orientačně vyšla asi 800k Kč i s mou prací. Přední část byla takto nadstandardně prosklená. Jižní část střechy měla kolem 45° aby byla snadno osaditelná fotovoltaikou. Nakonec nevyšel pozemek, tak jsem to do hloubky moc nezpracovával, ale myslím, že bych se do té ceny vešel.

    CUKI
    CUKI --- ---
    Kalifornské žížaly
    Vrátil bych se zpět k tématu septiku kde hlavním čistícím článkem jsou tyto vyšlechtěné kalifornské žížaly.
    Hledal jsem více informací o jejich životním cyklu a nebezpečí invaze mezi českou žížalí populaci.
    Invaze se podle mnou dostupných informací opravdu asi konat nemůže i kdyby se nějakou náhodou dostali mimo prostor septiku, protože by bez této potravy dlouho nevydrželi.
    Názory na přežití české zimy se ale různí. Někde jsem se dočetl že nepřežijí teploty pod 5°C a někde, že se pouze hibernují. První případ by mohl být problém pro nasazení u nás. Ten druhý by se dal vyřešit velmi snadno. Hlubší jímka (1,5-2m) by měla udržet teplotu téměř stále kolem těch 5°C a více. Stačilo by zezhora dobře zaizolovat.

    Prvotní jímku pro žížaly bych udělal o trochu víš než než druhou do které bych přepouštěl vodu na dočištění přes pískový filtr a odatama do zásaku záhonu který potřebuje hodně vody.

    Realizovat by se to dalo ale pouze ve větším svahu.
    SEOMAN
    SEOMAN --- ---
    CUKI: jo uz je to starsi... nicmene vyrabi se to v cechach i - 850 za 26m zni hrozne, ale je to i cca 1,4 za 65m + terasa coz uz vypada trosku lip, respektive nic levnejsiho sem nikde nenasel

    ja tam vidim total budget 175 807 eur coz je asi 4 mega ? nejaky divny ne...ale neumim francouzky :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    SEOMAN:
    Myslím že to tady už bylo, ale podle mě je to za tu cenu neprodejný 850k Kč za 26m2 chatku? A to kdo ví co ještě není v ceně.

    To už mě zaujalo víc tohle:
    maison baccarat : Studiolada
    http://www.studiolada.fr/mi/maison-baccarat/
    http://www.studiolada.fr/docs/telechargement/maison/dossier-synthese.pdf
    To by se do té částky vešlo taky, pokud by se to trochu zjednodušilo a stavělo přímo na místě bez techniky.
    Líbí se mi na tom ten tvar a způsob kudy jde světlo dovnitř.

    Nebo slamák na fr způsob:
    maisondompierre : Studiolada
    http://www.studiolada.fr/mi/maisondompierre/
    SEOMAN
    SEOMAN --- ---
    Dům za milion korun přichází z Ruska. Nadšenec Sokolov má už dva - iDNES.cz
    https://bydleni.idnes.cz/...e-luxusni-dum-fnf-/dum_osobnosti.aspx?c=A170510_114549_dum_osobnosti_web
    CUKI
    CUKI --- ---
    Vrátím se k tomu odkornění dřeva. Odkornil jsem zatím část nesámovaných prken. Pohužel to leželo 3 týdny ladem, protože jsem měl úraz. Něco šlo odkornit dobře třeba jen mačetou. Něco jsem dělal pořízem. Některé prkna ale vůbec nejdou. Hlavně čerstvá borovice. Proto bych rád věděl jak moc hluboko se té kůry musím zbavit? Vadí když tam zůstane kus lýka? Nebo musím jít až na (nebo dokonce pod) kambium?
    Některé části jsou tak špatně, že přemejšlim o tom, že bych to rovnou opálil plamenem.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: u nas by to nemelo sanci projit,anglani jsou v tomto ohledu mnohem tolerantnejsi. Kdyz to prezenu,tak sviti,blika brzdi,ok. U nas... Znam nekolik pripadu kdy z anglie tahli prestavbu,co tam normalne jezdila a u nas s tim byl hroznej voser.
    VONSMIRNOFF
    VONSMIRNOFF --- ---
    CUKI: Tondovi Blaníkovi
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam