• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: Nemáš někde online ukázky staveb, které jsi realizoval?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: průvzdušnost nevadí, Ochranu před ochlazovaním větrem stejně řeší hlavně difuzní fólie. Jediné co je třeba si ohlídat, aby jsi i u podlahy zajistil buď úplnou parotěsnost vrchní vrstvy podlahy a nebo difuzní otevření směrem dolu, což je občas divoké.
    Drcený EPS jsem používal už asi na 5ti stavbách, ale v podlaze je pouze ve dvou případech. Největší výhodu vidím v zaizolování stropu, kde ti nevadí, že toho tam nasypeš půl metru a nevadí postupné slehávání.

    A tomu druhému bodu oba domy jsou navrženy s elektrickou podlahovkou, takže nikde se nic ve velkém nedotápí. Vždy pouze ty ztráty. Teplota obou domů je kontrolována stejnými a stejně nastavenými termostaty. Oba jsem navrhoval podobně osluněné. Jen můj je orientován 8° od jihu na východ. a ten druhý se mi podařilo umístit přímo k jihu (tedy až na deklinaci, kterou při zaměření zapomněli započíst).
    Největší rozdíl je ve velikostech domu. Ten druhý je skoro dvojnásobný a bydlí tam 4 lidi. U nás jen 2,5.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: díky za info. mně spíš šlo o to, jestli tomu nejak výrazně nevadí ta "průvzdušnost" - jestli tím jakože víc nepotáhne teplo ven.
    CUKI: já bych to naopak tipoval, tak jak to popisuješ. s vnitřním zateplením si to svým osobním teplem snadněj vytopíš sám, kdežto jemu ta akumulace to teplo sežere a musí začít topit. ale jakmile nahřeje zdi, tak se mu tam to teplo zase dýl a líp drží. kdežto tobě s klesající teplotou venku už ani solární zisky nestačí na ohřev toho betonu, takže to rychlej odvádí teplo ven.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Tak jsem právě dostal první fakturu od čezu od doby co jsem z D02 přešel na D45 a žádná velká výhra se nekoná. Ten paušál je tak vysokej, že tvoří podstatnou část faktury. Takže přepočteno se vším všudy mě jeden kWh přišel na 4Kč :-(
    Ušetřil jsem asi 500 Kč za rok. Konečně jsem se dostal pod 10k Kč za rok.

    Topení tvoří 21% z celkové ceny.

    A BTW předevčírem se poprvé seplo topení a začala mi topná sezóna. To mě docela zaujalo, protože mám vnitřní zateplení. Zatímco kamarád, co má taky pasiv (ale naopak s vekou akumulační hmotou) začal topit asi o týden dříve, přitom pro změnu v těchto dnech netopí. Očekával bych přesně opačný jev.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: no,ony by vermikomposty nemeli byt na primem slunci,tedy ty male,tam by je to mohlo skutecne "uvarit". Ale myslim,ze pokud to je vetsi hmota,tak se to zas tak neohreje,mozna svrchni vrstvy.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: To jo ale když to budeš mít nahoře, tak v létě se rozežerou a v zimě možná ani nepřežijou. pokud to bude v zemi bude tam mnohem stabilnější teplota. Tedy sice nebudou v létě tolik rozežraný, ale v zimě i v létě jim bude stačit podobné množství stravy.
    Nebo je to hloupost takto uvažovat?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak ony maji optimum nekde okolo 20°C, nebo 25. Jako pri peti pokud vim preziji,ale moc toho neudelaji a pri zmrznuti pomrou. Ale preziji ty co se schovaji do vetsi hloubky a zalezi jak hluboko to promrza.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Drcenej polystyren je na to naprosto v poho. Jen bacha je drcenej a pak je rozdrcenej. Ideální je, aby ty kuličky byly pokud možno celý. Většinou se ale prodávaj bohužel ty úplně rozmrdaný a ty jsou na nic. 1. velmi slehávaj a za 2. izolujou podstatně hůře. Ta lepší drť má lambdu 0,04. Ta horší si o tom může nechat jenom zdát i když to na ní píšou.

    A nezapomeň na prostupy vody a odpadů. Tam dej vatu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Do svislejch jedině kamennou! Třeba isover Acu nebo UNI
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    CUKI: v databázích invazáků už jsou dávno - díky rybářům
    DOKKTOR: úplně v pohodě, případně si zalezou hloub do země
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZATAMOKO: přidám se: čím izolovat podlahu dřevostavby na pilotech? mám možnost levného drceného polystyrenu, jenom asi nechci aby to mělo půl metru na výšku.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Jakou vatu (idealne odkaz na konkretni vyrobek) mate osvedcenou v konstrukci vnejsich sten drevostaveb?
    Delal jsem ted se 160mm Knauf Naturoll 039 a dobry, "loft" super a nekouse.
    Mozna je ale do svislych kci neco lepsiho.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: musim s nim hodit rec. Potrebuju kolonizovat kompost a jak sem na to furt nemel cas, tak by me zajimalo, jak to daji pres zimu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Tak tam bude hrát asi roli to, že to jede nonstop ve velkém. Tedy žádné výkyvy. Stále stejná surovina. V takovém množství tam vznikne dostatek organického tepla.
    U běžného RD to bude podle mě mnohem náchylnější.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DOKKTOR: to nekam prodava?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: kamarádův otec jede vermikompost ve velkém (poslední info je přes 30 IBC) celoročně. pod zemí to určitě nemá.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SEOMAN: Jenže to jsou ceny za stavbu bez dopravy a umístění. Bez napojení na sítě.

    To druhé se prodraží hlavně tou zbytečnou závislostí na technice, která ale vůbec není potřeba. Podle mě je mechanizace vhodná pouze tehdy, když se ta stavba přemístí z naprosté většiny do výrobního areálu. Jinak to rapidně prodražuje stavbu. Nejde ani tak o cenu těch strojů. Ale o to, aby byli k dispozici přesně v tu dobu, kdy je potřeba. Což se bohužel nestává.

    Obojí jsem porovnával hlavně z pohledu využití výšky stavby. Obojí má něco do sebe a nějaká negativa.

    Ten "francouzkej model" rozložení jsem před pár lety v podobné koncepci dělal jako návrh s orientačním naceněním. Stavba o půdorysu 10,2 x 5,9m, kde zadní půlka má patro s ložnicemi, mě orientačně vyšla asi 800k Kč i s mou prací. Přední část byla takto nadstandardně prosklená. Jižní část střechy měla kolem 45° aby byla snadno osaditelná fotovoltaikou. Nakonec nevyšel pozemek, tak jsem to do hloubky moc nezpracovával, ale myslím, že bych se do té ceny vešel.

    CUKI
    CUKI --- ---
    Kalifornské žížaly
    Vrátil bych se zpět k tématu septiku kde hlavním čistícím článkem jsou tyto vyšlechtěné kalifornské žížaly.
    Hledal jsem více informací o jejich životním cyklu a nebezpečí invaze mezi českou žížalí populaci.
    Invaze se podle mnou dostupných informací opravdu asi konat nemůže i kdyby se nějakou náhodou dostali mimo prostor septiku, protože by bez této potravy dlouho nevydrželi.
    Názory na přežití české zimy se ale různí. Někde jsem se dočetl že nepřežijí teploty pod 5°C a někde, že se pouze hibernují. První případ by mohl být problém pro nasazení u nás. Ten druhý by se dal vyřešit velmi snadno. Hlubší jímka (1,5-2m) by měla udržet teplotu téměř stále kolem těch 5°C a více. Stačilo by zezhora dobře zaizolovat.

    Prvotní jímku pro žížaly bych udělal o trochu víš než než druhou do které bych přepouštěl vodu na dočištění přes pískový filtr a odatama do zásaku záhonu který potřebuje hodně vody.

    Realizovat by se to dalo ale pouze ve větším svahu.
    SEOMAN
    SEOMAN --- ---
    CUKI: jo uz je to starsi... nicmene vyrabi se to v cechach i - 850 za 26m zni hrozne, ale je to i cca 1,4 za 65m + terasa coz uz vypada trosku lip, respektive nic levnejsiho sem nikde nenasel

    ja tam vidim total budget 175 807 eur coz je asi 4 mega ? nejaky divny ne...ale neumim francouzky :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    SEOMAN:
    Myslím že to tady už bylo, ale podle mě je to za tu cenu neprodejný 850k Kč za 26m2 chatku? A to kdo ví co ještě není v ceně.

    To už mě zaujalo víc tohle:
    maison baccarat : Studiolada
    http://www.studiolada.fr/mi/maison-baccarat/
    http://www.studiolada.fr/docs/telechargement/maison/dossier-synthese.pdf
    To by se do té částky vešlo taky, pokud by se to trochu zjednodušilo a stavělo přímo na místě bez techniky.
    Líbí se mi na tom ten tvar a způsob kudy jde světlo dovnitř.

    Nebo slamák na fr způsob:
    maisondompierre : Studiolada
    http://www.studiolada.fr/mi/maisondompierre/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam