• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: A k průřezům pokud to povedu klasickou CYKYnou, tak spojení těch tří panelů můžu provést s přehledem 2,5mm vodičem (úbytek jsou asi 4 promile-max vzdálenost 1m)
    A od krabice to bude max 5m. Tady už to bude chtít 1omm2 pokud to bude delší než 4m, pokud dobře počítám.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: me to taky prekvapilo. ale ja mam jenom jeden panel.
    videl sem dokonce nejaky video, kde byly tyhle konekory speceny teplem ze slunce ! to je fakt sila... nesmej se rozepinat pod napetim, protoze by se znicily a pod. je to opravdu debilne vymysleny
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: No ze solárama, nějakou větší zkušenost nemám, ale právě kvůli tomu velkýmu proudu mi přijde důležité odstranit to množství těch zbytečnejch přechodovejch odporů v těch konektorech. U kterejch jsem ani nenašel údaj, jestli snesou víc než 16A.
    Dost mě překvapil ten nedostatek systémových součástí u tak rozšířeného produktu.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: ja sem se jenom blbe vyjadril v tom puvodnim postu.to neres. chtel sem jenom upozornit na to ze potrebujes vetsi prurez kabelu a izolace nez u stridaveho proudu a ze by si mel davat pozor na oblouk, ale asi vis co delas.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: vysoké ss napětí? To je pokud si dobře pamatuji u DC 1k5V...
    Budu spojovat jen 3 panely a to spojovat paralelně. tedy 30V (nízké napětí).

    Tedy vzdálenost mezi vodiči je bezpečná. Problém je relativně velký proud (až 26A nakrátko)
    združené vedení dvou vodičů je až na střih o hodně vodivý předmět vždy bezpečnější než 2 nezávislé vodiče bez druhého ochranného opletu.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: chapu, ale muj post smeroval k cukimu,protoze sem vyrozumel, ze si chce svadet +- jednim kabelem, takze sem ho chtel varovat, aby tam nedaval beznou byt silnou dvoulinku, protoze by to nemuselo stacit
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: ja mam treba od solaru v karavanu kabely dva, jeden plus, jeden minus, taky to mam vedeny husym krkem, ale proste jsou to dva dostatecne dimenzovany kabely s dostatecnou izolaci. u dvojlinek je izolace mezi jednotilivymi poly mensi, protoze se pocita se stridavym napetim.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: oblouk ti u stejnosmerneho napeti muze vzniknout i pri 12 voltech, takze je treba mit dostatecne tluste kabely a dostatecnou izolaci, osobne bych vedl kabely pro solary oddelene.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: nezapomen ze tam je vysoke stejnosmerne napeti...
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Tak to jsem si ani nevšimnul, že to jde rozebrat, to je určitě nejlepší. Rovnou budu moci vzít oba póly najednou, pak to můžu vzít přes klasickou krabici.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: No nechtěl jsem je stříhat, když už jsou osazený konektorem, ale asi nejlepší nápad. Co jsi použil za krabici konkrétně? něco hlubšího pro osazení jističů nebo byla nízká jen pro ty svorkovnice?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Jak paralelně spojovat klasické FVE panely?
    Přeci nebudu každá panel spojovat postupně tímto: https://www.i4wifi.cz/...ely-1/Prislusenstvi/MC4-T-rozbocovaci-konektor-1-na-2-sada-Male-Female.html a krátké kabely nastavovat.
    Není něco ne formě sběrnice? Potřebuji teď zapojit 3 paralelně, a tímto by to byl samý spoj. :-(
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Nebo když příjde pořádná vichřice...
    CUKI
    CUKI --- ---
    borová šiška (nijak jakoukoli šišku nepřipomínající) na smrku obložena modřínovým dřevem :-)
    https://magazin.aktualne.cz/...romovy-dum-v-italskych-dolomitech/r~05826b46ae7f11e79603002590604f2e/

    Ale to uchycení stavby by mě zajímalo, jak se to řeší když strom povyroste?

    tady více fotek: https://www.archdaily.com/...5f3b22e38831f000393-pigna-architetto-beltrame-claudio-elevation-section
    CUKI
    CUKI --- ---
    Není to zrovna stavba do mega ale zajímavá koncepce z lodních kontejnerů:
    Images reveal Ras Abu Aboud Stadium for 2022 World Cup | Daily Mail Online
    http://www.dailymail.co.uk/...rticle-5118431/Images-reveal-Ras-Abu-Aboud-Stadium-2022-World-Cup.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: 50? To je docela dost. 10k čerpadlo, 3k trubka, sondy i se spínačem a vodičem tak max 2k S prací mi to vyjde tak na 20k. Co tam ještě chybí?
    Místo 150l nádrže dej IBCčko a pak je ta záloha mnohem jednoduší. Když bude potřeba tak to přepustíš i samospádem, nebo vytáhneš tím kýblem.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    OGMIOS: Co se týče záchodu, tak nejčastěji používáme přípravky na bázi octu nebo sody - můžeš si je vyrobit nebo i koupit na netu.
    Nádobí většinou kupujeme tuším feeleco.com - má dobrý a ne předražený produkty, ale zase v kombinaci s octem a sodou - ta je skvěla např. na řešení nějakejch skvrn etc.
    Prací prášek, to zatím stále testujeme, zkoušeli jsme mýdlové ořechy (nic moc efektivita), potom mýdlovej sliz (zní hrozně, ale funguje - vyrobíš sám ze zbytků jádrovýho mýdla a zase sody). Co se týče praní bílého prádla nebo čištění skrvn, tak doporučuju peruhličitan sodný-perkabonát, výrábí např. firma z Brna dumeko.cz
    Zubní pasta - asi bych se jich dalo doporučit bez fluoru hodně, moje žena má v nabídce pastu s esenciálnimi oleji
    On Guard Toothpaste
    http://doterrapie.cz/cs/ostatni-produkty/on-guard-toothpaste/
    Podlaha - jak píše Milis - ocet ideál, ale přiznám se, že to často kombinujeme s eko prostředkama z nějakejch eshopu nebo DM.
    MILIS: u těch vlasů někomu nemusí vyhovovat ten ocet na hlavě, tak se dá použít citronová šťáva (ředěná).
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    AMBIENTIUM: u mě je specifická situace - mám vrt hodně hluboký - 2 pramen až v 90m pod porvrchem. Tzn. že je vyřazena možnost tahat vodu "postaru" .) Co se týče vytápění, tak to bude primárně dřevo a bez čerpadel - samotíží, takže to by mělo být ok.
    CUKI: do zmíněné hloubky firma doporučuje toto čerpadlo calpeda 4SDF 22/28, potom nádobu na 150l. Mluvil o tom, že např. oproti značce grunfos se dá calpeda opravovat, ale že jeho zkušenost je cca. 10 let provozu bez problémů. Zatím nevím jak to se zálohou el. budu mít, jestli to bude UPS, zatím se na místě žádné nestandartní výpadky nedějí, jen přemýšlím do budoucna. Retenční nádrž u povrchu je rozhodně fajn varianta.
    Mimochodem celá ta sradna včetně všech kabelů, svorek, potrubí, spoj. mat., hlídání sondy a práce vychází na 50 tis.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Tak já se bavím o nouzový situaci několikatýdenního blackoutu, kdy nemáš na výběr. Jediná smysluplná náhrada z tohoto pohledu je pak elektrocentrála.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Do vrtu bych určitě žádnou nádobu zbytečně nespouštěl. To může být pěkně drahá sranda až se ti tam někde něco sekne!!! Navíc oboum druhům čerpadel nedělá dobře vytahovaní z vody jako takové.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam