• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Stačí svědek (klidně úředník), který dosvědčí, že tam přebýváš. Tím se důkazní břemeno přenese na Tebe, a budeš muset prokazovat, že to není pravda. Ale toto se normálně samozřejmě nestane, ledaže někdo na úřad bude dávat (opakovaně) podněty, tzn. musel by někoho hodně srát. Takže stavě to to asi lze ale s jistým rizikem. Případné postihy jsou jasné - pokuta a příkaz k odstranění černé stavby, který jde exekučně vymáhat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Pokud tam nebude komín, tak ti to dokážou těžko. Bez tvého souhlasu nesmějí ani na pozemek, pokud je oplocen. A komín takové stavby nejen nepotřebují, ale dokonce postrádá smysl.
    Tím nechci navádět kohokoli aby osquatoval kde co, ale pokud je to v zastavitelném území obce, je to jen pruzení ze strany úřadů.

    Jinak pozemky vhodné k takovýmto stavbám se dají sehnat velmi levně i v okolí Prahy a velkých měst.
    Například do půl mega se dá sehnat pozemek i přímo v Berouně. Stačí jen aby tam nebyli sítě, nebylo to přímo dostupné autem a bylo to ve svahu.
    Dobré je vyhledávat chatové a zahrádkové osady, které mají vyřešeno vlastnictví, to je to nejdůležitější.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    GIDDY: Opravdu to nejde; pokud to má pobytové místnosti pak nejméně na ohlášku, která je papírově téměř totožná se stavebním povolením, jen lhůtově a procesně je to jednodušší. Ohlášku (nebo stavební povolení) ne cokoliv, kde jsou pobytové místnosti jde vydat pouze tam, kde to dovoluje místní územní plán. Takže korektní cesta je zajít za starostou a poptat se, zda by bylo možné někdy v budoucnu dostat Tvůj pozemek mezi stavební parcely.

    Pokud to nepůjde, pak je tu ještě zákon č. 183/2006 Stavební zákon, §103 odst. 1) písm. e):

    "Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení: ..... stavby a zařízení, a to 1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení;"

    Takže to můžeš úřadu "prodat" např. jako sklep nebo sklad potravin...otázka ale je, jestli Ti to bude stačit. Kontrola může přijít kdykoliv a vysvětlovat proč tam máš zrovna zatopené v kamnech a spíš tam ve spacáku se bude asi dost blbě.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GIDDY: musíš předem zažádat o změnu využití pozemku a nebo tu jurtu napasovat do toho stávajícího využití pozemku. Pokud tam chceš bydlet, tak to bude ale asi dost složitý.
    Hledej pozemky pro RD a nebo rekreaci. Ty druhé zmíněné nemusí být tak drahé.
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    Znate nekdo nekoho kdo stavel barak na patkach nebo zemnich vrutech na zahrade kt. Neni v uzemnim planu? De mi o drevojurtu, pozemek co neni stavebni, pry to jde na vydani uzemniho rozhodnuti, souhlasu nebo tak nejak..ale místní stavebni urad tvrdi ze nelze, dik za postrehy
    CUKI
    CUKI --- ---
    Kdyby měl někdo zkušenosti s přídavným zámkem na klasické balkónové dveře, bez nežádoucí zimní kondenzace, budu rád za info
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: Tak to píšu dobře ne? Tohle si myslim taky. Jen žiju v přesvědčení, že ta spodní kleština případně ještě lépe vaznej trám být musí alespoň někde v těchto rozměrech stavby. Kleština jen nahoře je IMHO velmi nedostačující.
    Tedy abych vysvětlil o co mi jde. Čistě teoreticky by bylo průchozí udělat větší sklon a klidně i trochu snížít výšku místnosti. Tedy nebylo by to 2,5m ale třeba 2,3 s tím, že u vrcholu pod horní kleštinou by bylo třeba přes 3m a tedy by se dal prostor použít pro zvýšené spaní. Tedy ne klasicky jak bývá zvykem využít k tomu jako podlahu vaznej trám (na to je to moc nízký) ale udělat separé k-ci jako na téhle fotce:
    v tom vznikla asi ta mystifikace. Protože ani u sklonu 45° by tam nevznikl dostatek prostoru pro spaní. Což považuji za 125cm od vršku matrace, jinak by se tam nedalo ani pořádně souložit :-)
    To na té fotce je v místnosti standardní výšky 2,5m a dole je prostor pouze pro šatnu. Kdyby ta místnost měla v tohle místě přes ty 3m, už by se dal využít prostor jinak...

    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: kleštiny = většinou fošny, nabušený ze stran, buď jedna nebo v páru. Zpravidla tvoří spolu s vaznicí a sloupkem plnou vazbu. Na menší rozměry to kolikrát stačí bez sloupů a vaznic, kdy se každá vazba udělá plná (tedy každá krokev má jednu nebo dvě kleštiny). Když je to dole a tvoří to pevnej trojúhelník, tak je to vaznej trám a ten taky tvoří podlahu/ strop.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Tak to ne to je pak stále kleština. I ta spodní nebude ani podlaha ani strop, na to je ten prostor příliš malej. Je tam jen z důvodu lepšího sevření té obvodové k-ce k zamezení vodorovných sil.

    Tak pokud tu "U NÁS" je někde na Praze-Západ nebo Berounsku, tak nahoď kontakt :-)
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Jasně poval je stropní trám a dá se napevno spojit s áčkem (krovy + kleština) a vytvoří tak integrální celek. To si myslim, že je v tom obrázku. Protože proč bys vedle povalů tam rval ještě nějaký fošny na spojení áčka do trojúhelníku...

    Tak my jsme se u nás na pile prostě domluvili s chlapama jak to chceme a tak jsme to dostali...
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Jako mít vlastní soukromou pilu, tak si nadikuju kdo ví co :-)
    Na začáku munulého podzimu jsem byl rád že jsem vůbec něco sehnal, nehledě na cenu. Protože buď to byl odpad a nebo nikde nic nebylo. Dřevo mám celkem dovezeno na 4x dovezeno po různu ze 4 pil...
    A dneska ho pomalu rozdávaj zadarmo...

    Jinak pro upřesnění co je tedy konkrétně poval? Kleština je podle mě vše co přenáší zatížení kolmo na pozednici. Tedy drží ten střih. Poval je podle mě něco co už úplně nesouvisí se střechou ale spíše podlahou/stropem. Nebo jak je to tedy správně?
    Potřeba zavětrování myslím záleží na více i důležitějších faktorech než je rozpon. Třeba sklon.
    40cm vaty chválím doma mám cca 45 a klidně bych přitlačil :-)
    OSB s přelepenejma spárama zase neřeší to využití toho prostoru navíc, pokud zaklopíš tak tuplem ne.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Jinak proti kroucení trámů se dá zajistit na pile, že říznou strom na 4 trámy tak, aby duše (střed) byla uprostřed, a tedy se tam ani +-nedostala. Pak se to nekroutí.

    CUKI: Já mám nadkrokevní izolaci (dal jsem tam 40 cm vaty, což je víc než moc a dnes bych tolik už nedával) a asfalt vůbec není netřeba. Stačí OSB s přelepenejma spárama + samozřejmě podhled, kterej jsem ale potřeboval na rozvod kabelů světel. Když použiješ osb (rozpon krovu do 7m), nepotřebuješ tam dávat ani kalenici, protože ty osb to zavětrují líp jako celek.
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: Já si tvých příspěvků vážím. Od toho to fórum je. Není jen jediný model jak něco postavit (i když 60té až 80té léta v ČR říkají něco jiného :-D). ať si každý vybere co je mu nejbližší. Bude jen dobře když se sejdou všechny pro a proti a různé způsoby jak potlačit neduhy toho či jiného řešení.
    Vrcholová vaznice je nutná k tomu to postavit. Jinak by bylo nutné mít víc rukou na stavbě. V případě celoplošného pobití střechy OSB by tam to zavětrování být asi nemuselo i když bych ho tam pro jistotu raději viděl. S kleštinou těsně pod hřebenem (ideálně hned pod vaznicí) jsem počítal. Tedy od vrcholu bych se dostal o cca 35cm níže. Tedy při sklonu 16° bych byl ve vrcholu asi o 30cm vejš, ale zároveň stavba by byla o 25cm vyšší. Tedy jak píšeš sklon by musel být o dost větší aby to mělo význam. Ale u takto velké stavby je využití pramalé. I když jsem měl v plánu využít jedno místo jako úložnej prostor a druhé jako vyšší stop v místě kde mám zvýšené spaní. Tedy aby prostor pod bylo možno lépe využít. Ale to je pak otázka jestli raději ten strop neudělat rovnou všude vyšší...
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Technická: To dolní není kleština, ale poval. :)
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    77WHITE: Jen bych rád dodal, že se s tebou nechci nijak dohadovat nebo napadat to co vytváříš, to vůbec.
    Jen si myslim že cesta vyšší střechy není zas takovej problém pro to, co přinese. Ať už je to s mezikrokevním nebo nadkrokevním zateplením.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: vždyť na malý rozpony nemusíš ani vrcholovou vaznici dělat, se současnym krovním kováním. Ve finále ten rám může bejt buď hambálek, nebo jen velký trojúhelníky kde spodní vaznej trám ti zároveň dělá strop. Kleštiny podle typu krovu a rozponu nemusí bejt ani na všech krokvích, u malejch domků bych je tam dával i jen na jeden hřebík dočasně aby ty rámy někam neutíkaly, zaklopil to 2x OSBckem a kleštiny sundal. Nebo kleštiny nechat třebas jen 30-50cm pod hřebenem, aby tomu připomohly ale překážely co nejmíň. Krokve na ozub osadit na stěnu. Pokud uděláš větší sklon, přenos sil jde přirozeně víc do stěn.
    Já si tyhle věci stejně nechávám vždy posvětit od statika, těch pár tisíc navíc za výpočet je lepší jak mít špatný spaní:) Ale neni to fakt nic neobvyklýho.
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: ad b) pořád se tu bavíme o tom jak využít tento prostor, který tu vznikne, ale druhá otázka je ta jak by musel ten krov vypadat? Bavíme se tedy o k-ci ala: https://www.domky-delta.cz/images/products/detail/vazby-krovu-%E2%80%93-male-1389181954.jpg ? Sry, lepší obrázek jsem nenašel. Ještě tam není nakreslená vrcholová vaznice, která se dá jediná zavětrovat.

    A tedy té horní varianty ale stejně by minimálně jednou uprostřed stavby muselo být místo, kde bude i ta dolní kleština. A vzhledem k pružné k--ci bych tam viděl na takovém rozponu spíše místa dvě. Jinak nezabezpečíš přenos namáhání kolmo dolů.
    Tedy jinými slovy u pětimetrové varianty se šesti vazníky ti vznikne prostor necelé 2m...
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: No a nakolik tě vyjde ta deska PIR dejme tomu 20cm izolace? Rozměry jsou bohužel dost mimo. Takže u malé stavby budou akorát velké prořezy.
    Přeci jenom tyto stavby stavím pro to, abych ukázal, že jde bydlet i levně. Tedy opravdu se snažím použít co nejlevnější řešení při dodržení nějakého komfortu bydlení. Tohle to podle mě nezvýší.
    Většinou je vypěněná do plechů a pak se dá použít už rovnou samostatně bez asfaltovýho pásu už jako střešní krytina.
    Ale problém vidím nejen v ceně, ale ve vyřešení TM toho plechu a i tak je tam ještě jedno slabé místo té vrcholovky u 2xY. Tedy nebude to jen ten plech ale i částečný (nedostatečně ošetřený) TM toho vrcholového profilu.
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: Velkoformatova krytina jsou vetsinou sablony. Ty sem rikal ze sou fajn, protoze jdou vymenit i lokalne.

    My vzdy doporucujem PIRku, je vynikajici a nemusi ji byt tolik. A u ni nehrozi degradace, takze ta fakt tech 40 let vydrzi, s pouzitim spravny krytiny je strecha na pul zivota. Na velky domy je draha, ale opet, na tyhle rozmery staci par desek, ani bych nepouzival ty jejich spesl distancniky, jen lat u hrebene a hrany strechy, vynaseci rost krytiny se chyta k tomu urcenyma vrutama skrz izolaci do krokvi. Tech nadkrokevnich systemu je vic.

    Na druhou stranu, eko argumentu rozumim a plne respektuju, je to otazka priorit.

    Jinak jeste dulezita vec - nadkrokevka byva vetsi oser s pozarnikama na stavebni povoleni, casto vychazej vetsi prurezy krokvi nez sou staticky zapotrebi, obzvlast u mensich staveb, je treba s tim pocitat trochu dopredu a bud adekvatne navrhnout krov tak, aby nebylo drevo navic, nebo to kreativne resit pred kolaudaci.
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: Na falcování nemám vybavení a pokud myslíš takové ty předpřipravené, tak ty jsem nikdy nezkoušel. Měl jsem na mysli klasickou velkoformátovou krytinu která se dělá v mnoha variantách, včetně hliníku. Ale nevím proč srovnáváš kvalitu malých a velkých staveb, podle dozoru. Já si to dělám celé sám, takže si kvalitu ohlídám.

    Teď asi teprve chápu co myslíš tou nadkrokevkou. Tedy skladba krokve-záklop a na to izolace. Většinou se používá právě i to místo mezi krokvema, a tam je to zaklopeno od spodu. Výhoda že drží krokve proti zkroucení, ale nevýhoda je v té složité parozábraně, kterou nevím jak rozumě levně udělat.

    V tvém případě máš několik možností Buď použít takové ty spešl desky z EPS nebo PUR. Většinou s nakašírovanou vnější pevnou vrstvou, Což není zrovna to co chci. Sice TM téměř neexistují, ale pokud nemusím tak tyto materiály na stavbě moc nepoužívám, jelikož se podle mě špatně recyklují. Navíc cena je dost divoká. Pak by se už nejednalo o nízkorozpočtovou stavbu.

    No a druhá varianta je na záklop natavit asfaltové pásy jako parozábranu a na to použít držáky latí tuším, že se jim u Rockwoolu nadáva Toprock a na to pomocnou lať na křížení druhé vrstvy čedičové vaty. Na tu pomocnou lať už klasicky pokračovat lať kontra lať a krytina dle vkusu. To by asi nebylo drahý, ale zase se mi tam nelíbí to zbytečné použití asfaltového pásu (dokonce doporučován s AL vložkou).
    Taky se mi nelíbí ta prasárna "nastavovaní" krokve při delším přesahu, ale to je už jen detail. Ty rozvody světla (které na stropě prostě být musí) mi vadí víc.

    Pokud tě napadá nějaké jiné řešení nahoď ideálně nějakej obrázek, já přiznávám bez mučení, že jsem v tomto směru nic rozumného nenašel ač jsem hledal. Nadkrokevní izolaci jsem navrholav pouze jednou kde šlo o rekonstrukci stávající střechy na které už byl záklop s nataveným asfaltovým pásem. Tam to bylo bez debaty. Ale tady mi přijde zajímavější použít provětrávanou skladbu, která není tak náročná na parotěsnost a stačí zde použít OSB deska. Tedy celá skladba se obejde bez parotěsky-dalšího plastu vyrobeného navíc.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam