• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: ve vodě z vodovodu jsou atb? Můžeš to nějak ozdrojovat nebo je to jen dojmologie?
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: většina lidí v ČR pije vodu z vodovodu a taky ji nepřestane pít, jen proto že v tom jsou různý srajdy ala ATB, HA, ... Ale proč se tím opklopovat? Problém je že těch pár cm hlíny tě neochrání v zimě, kdy parciální tlak tlačí ty sračky dovnitř. Jedině že vy si tam měl VZT s mírným přetlakem.

    Úplně původně jsem chtěl svůj dům taky stavět do země, ale kdo byl u mě, pochopí proč jsem do toho nakonec nešel :-) Část toho konceptu ES je mi blízká a podobá se tomu, co jsem sám navrhoval a doufám, že někdy zrealizuji. Ale týká se to pouze toho zapuštění do země s prosklením na jih. Dokonce jsem si i propočítával variantu jak z toho domu u nás udělat NULLHOUSE. Celé by to fungovalo pouze na slunci, ale jedná se o extrémní izolace a o obrovskou akumulační hmotu uprostřed domu. Tou by byl velký bazén. Ale takový dům bych ani pro sebe nepostavil ani za dvojnásobek toho stávajícího. Tedy ani do milionu bych se asi nevešel.
    To že ES jsou stavěny z odpadků, nemá pro stavbu žádný praktický význam, naopak to vyjde mnohem dráž. Ale má to velmi dobrý účinek pro oslovení lidí. Z odpadu= zadarmo. A to si většina lidí myslí. Ale i v tý Americe se dá ten dům postavit mnohem levnějc z běžných materiálů.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    ANDY_WARHOL: kdyz jsou ty pneumatiky oplacany par centimetry hliny, tak by to vadit nemelo. koneckoncu ve mestech zijeme na ulicich, kde se toho materialu z pneumatik tuny obrusujou a my je pak vdechujem.

    jina vec je, ze tyhle pneumatikovy zemljanky nejsou v chladnejsim podnebi idealni kvuli tepelnym mostum. to je videt na ty sazavsky zemelodi, ktera chyta plisen. na druhou stranu, kdybych byl sam uprostred sibirskyho lesa jen s holyma rukama, tak se asi pustim do hrabani :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    to mluvite o tom staveni z odpadu ? to mi prijde nesmysl. zit mezi zdmi z penumatik treba, to muze byt dobrej humus a zdravotne bych se fakt bal
    CUKI
    CUKI --- ---
    "A pokud chces stavet na takovem miste musim mit podchyceny veci jako stavebni povoleni atd..." Tak to platí snad všude ne? Problém je v tom, že ten pozemek nebyl jejich jinak by se tam něco asi postavit dalo, ale neznám konkrétně to místo, takže jen hádám. Měl jsem pocit, že to nejdříve strašně podporovali lidi z toho ES u Sázavy a pak se od toho dost distancovali. Měl jsem na stavbě jednoho zájemce na čumendu, co byl na nějaké přednášce u té Sázavy a prej tam dost mlžili a té dodané energii a navíc to vytápí jen na akce :-).
    Takové placené populární oblbování na způsob Skořepy. Což je dost škoda. protože i když to u nás nikdy takto fungovat nemůže, stálo by za to ty údaje nějak měřit a analyzovat. Taky by bylo zajímavé nějak sledovat hnilobu na těch rámech zasklení. Kdy se nejvíc projeví, kolik sluce stačí stačí na utlumení a pod.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak urcite by to slo "upravit" na lepsi materialy,ale jaksi pak uz popirame tu jejich ideu rvat plechovky do betonu a tvrdit,ze se tim setri ziv. prostredi,protoze tam je prece min betonu...
    Ty materialy a provedeni je nahlavu.
    A pokud chces stavet na takovem miste musim mit podchyceny veci jako stavebni povoleni atd...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Tak ES jako taková není nic špatného pokud se to nestaví z těžko recyklovatelného (oddělitelného) odpadu. U nás by ale musela vypadat úplně jinak. Zarážející je že pokud by se to stavělo z nějakých normálních materiálů, vyšlo by to o mnoho levněji. Proč to tedy stavět sice z odpadu ale do té doby recyklovatelného na velmi cenné suroviny.
    Sklo a petlahve opravdu nepatří do betonu.

    To, že je to na andělu bych viděl jako plus. Pokud to chceš nějak zpopularizovat, tak by to mělo být co nejblíže lidem. A tohle by byla trefa do černého. Problém je že zahrádkové kolonie v Praze až na dvě vyjímky, jsou na pronajatých pozemcích. Alespoň ty co znám. A pokud je to jedna z těch vyjímek, tak cena za pidi pozemek bez příjezdové cesty a celoroční vody se pohybuje kolem mega. Což je 2x více než za podobné pozemky na velmi dobrých lokalitách kolem Prahy.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EXXXE: jsem jen podle tohodle prispevku,bez znalosti ze jde o ES si rikal,ze to budou nejaky pankaci a ruce pryc od nic... A on slavny ES na Andelu. Posrali to,vzali pitomi misto a i kdyz celkovy koncept ES je imho mimo a nesmysl,timhle to slusne zkonili i ostatnim...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Minulou stavbu jsem to nestihnul, ale letos bych rád udělal dřevěný okapy v úpravě fasády tedy opalované. Máte někdo nějaký typ nebo inspiraci? Rád bych je udělal z obyčejných palcových prken na kolmo spojených k sobě vruty a následně oprava plamenem. dno (tedy tu spáru) bych rád vzal nějakou smůlou, ale nevím aby se to moc nezanášelo...
    CUKI
    CUKI --- ---
    EXXXE: fotku nevidím po pravdě ani nevím kde to přesně je jen tuším. Jednu dobu bylo kolem toho strašně informací a najednou to ztichlo. No pokud to stavěli v zahrádkářské kolonii tak ok, ale pokud je to v nájmu od zahrádkářskýho svazu, tak to byli dobrý střelci, tuplem pokud neplatili nájem...
    EXXXE
    EXXXE --- ---
    EXXXE: je videt ta fotka?
    EXXXE
    EXXXE --- ---
    EXXXE
    EXXXE --- ---
    CUKI: stav je takovej, ze maj od mesta narizeno odstranit cernou stavbu. To uz pomerne dlouho. Jsou vylouceni ze zahradkarsky kolonie (neplatili najem). Na miste zanechali pomerne dost odpadu (stavebniho materialu).
    Zahradkari, kteri je tolerovali jsou ted nasrany, protoze cerna stavba ohrozuje i pokracovani kolonie (na stavebni urad je udal obyvatel protejsiho domu).
    Je mi jich lito, nejlepsi by bylo to dotahnout do konce, ale k tomu nejak neni vule ani v kolonii ani na meste.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Nemá někdo tucha, co se stalo a v jakém stavu je proces stavby zemělodě na Smíchově. Dneska mi jeden offNYX týpek tvrdil, že se tam něco má dít...
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Dost se o tohle téma zajímám, takže znám několik různých případů včetně výsledků.
    1) Základ je stavět v zastavitelném území obce. Pokud je to mimo je to snadno postihnutelné a dopadá to často špatně. Navíc toto omezení chápu a ve většině případů mám na to stejný názor.
    2) Stavět stavbu, která se dá napasovat v nejhorším případě jako vyjímečně přípustné využití daného pozemku
    3) vejít se s danou stavbou do § 79 SZ

    V tomto případě není porušen stavební zákon a přechází to max do roviny OZ a tam jsou na tebe úřady krátké. Svědek totiž dost těžko dokáže, že tam někdo bydlí a i kdyby nemá šanci dokázat, že stavba není za co se vydává.

    Tedy v těchto konkrétních případech je možné obejít nesmyslné paragrafy. Sice už nějakou dobu nehraje na stavby, které nejsou spojeny se zemí, ale už se dají jen tak bez ničeho stavět větší stavby než 16m2 alá Višnovka v pražské Chuchly.

    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Stačí svědek (klidně úředník), který dosvědčí, že tam přebýváš. Tím se důkazní břemeno přenese na Tebe, a budeš muset prokazovat, že to není pravda. Ale toto se normálně samozřejmě nestane, ledaže někdo na úřad bude dávat (opakovaně) podněty, tzn. musel by někoho hodně srát. Takže stavě to to asi lze ale s jistým rizikem. Případné postihy jsou jasné - pokuta a příkaz k odstranění černé stavby, který jde exekučně vymáhat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Pokud tam nebude komín, tak ti to dokážou těžko. Bez tvého souhlasu nesmějí ani na pozemek, pokud je oplocen. A komín takové stavby nejen nepotřebují, ale dokonce postrádá smysl.
    Tím nechci navádět kohokoli aby osquatoval kde co, ale pokud je to v zastavitelném území obce, je to jen pruzení ze strany úřadů.

    Jinak pozemky vhodné k takovýmto stavbám se dají sehnat velmi levně i v okolí Prahy a velkých měst.
    Například do půl mega se dá sehnat pozemek i přímo v Berouně. Stačí jen aby tam nebyli sítě, nebylo to přímo dostupné autem a bylo to ve svahu.
    Dobré je vyhledávat chatové a zahrádkové osady, které mají vyřešeno vlastnictví, to je to nejdůležitější.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    GIDDY: Opravdu to nejde; pokud to má pobytové místnosti pak nejméně na ohlášku, která je papírově téměř totožná se stavebním povolením, jen lhůtově a procesně je to jednodušší. Ohlášku (nebo stavební povolení) ne cokoliv, kde jsou pobytové místnosti jde vydat pouze tam, kde to dovoluje místní územní plán. Takže korektní cesta je zajít za starostou a poptat se, zda by bylo možné někdy v budoucnu dostat Tvůj pozemek mezi stavební parcely.

    Pokud to nepůjde, pak je tu ještě zákon č. 183/2006 Stavební zákon, §103 odst. 1) písm. e):

    "Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení: ..... stavby a zařízení, a to 1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení;"

    Takže to můžeš úřadu "prodat" např. jako sklep nebo sklad potravin...otázka ale je, jestli Ti to bude stačit. Kontrola může přijít kdykoliv a vysvětlovat proč tam máš zrovna zatopené v kamnech a spíš tam ve spacáku se bude asi dost blbě.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GIDDY: musíš předem zažádat o změnu využití pozemku a nebo tu jurtu napasovat do toho stávajícího využití pozemku. Pokud tam chceš bydlet, tak to bude ale asi dost složitý.
    Hledej pozemky pro RD a nebo rekreaci. Ty druhé zmíněné nemusí být tak drahé.
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    Znate nekdo nekoho kdo stavel barak na patkach nebo zemnich vrutech na zahrade kt. Neni v uzemnim planu? De mi o drevojurtu, pozemek co neni stavebni, pry to jde na vydani uzemniho rozhodnuti, souhlasu nebo tak nejak..ale místní stavebni urad tvrdi ze nelze, dik za postrehy
    CUKI
    CUKI --- ---
    Kdyby měl někdo zkušenosti s přídavným zámkem na klasické balkónové dveře, bez nežádoucí zimní kondenzace, budu rád za info
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam