• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: myslím, že bude spousta papírování, rok nebude nikdo moc vědět, co dělat, všechno se zpomalí, my budeme mít kvanata práce pro nic a celé to bude k hovnu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Hele já si vážím práce hydrogeologů, je mi jasné že je v důsledku často věštění z koule. prostě naše podloží většinou není moc známé, tak se dá udělat nějaký odborný odhad. Ale ty sama píšeš, že v tuto chvíli se ta práce dělá vlastně 2x. Jednou pro povolení a podruhé pro kolaudaci.
    Každej vrtař má nějakého domluveného hydrogeologa. Tedy na jedny papíry mi to jiný vrtař třeba udělat nepůjde... Ten poslední mi chtěl vrtat sotva 2m od hranice pozemku, což se mi nelíbí, ale jeho hydrogeolog si s tím prý poradí...
    Tedy je to změna k lepšímu? Podle mě na vrtání by měla být koncesní živnost a ten člověk by měl ručit za to co dělá v rámci zákonů. Tedy nevidím jedinou výhodu nové změny.

    A za druhé ano každý si dělá co chce, ale nemyslím že se to tímto vyřešilo. Myslíš že najednou tam budou všichni uvádět správné metry? tedy nad 30m... Dost pochybuji. A jinak to strhnutí vody je v praxi dost složitě vymahatelné, bohužel a to se nezmění.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: jo, to je život :D
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    MAR_TINA: No tak uznej. Přijde dědek, utrhne klacek z keře, ukáže bod v zemi, vezme si litra, pak přijde jinej, ukáže jinam, pak přijde študovanej hydrogeolog, zeptá se sousedů a pak začneš vrtat a nevíš jestli 60m, nebo 20m, a jestli se to bude pažit v nerezu, nebo plastu, nebo co. No prostě peklo :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: taky se chodím ptát k sousedům. Je to jedna z metod výzkumu a v tomhle případě velmi vhodná :D
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    MAR_TINA: Jako já tomu rozumim, ale z pohledu člověka co se v tom nevyzná vůbec a řeší paralelně všechny možnáý úřady a povolení na barák je to na "shut up and take my money". Nevíš nic. Všichni chtěj prachy, nikdo se za nic nezaručí a nevíš jestli tam budeš za půl mega, nebo za 30 tisíc. Tak jsem jen rád, že mě to stálo asi 80 a vody mám dost a dokonce pitný.

    Prostě jen konstatuju, že nezávidim. Hydrogeologickej posudek u mě probíhal tak, že se šli zeptat k sousedům :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Stát si všiml, že poslední rok(y) bylo do země napícháne neskutečný množství studní. Naprosto divoce vrtáci přijedou, nedodrží předpisy, vyvrtají studny a papíry se řeší potom. A pak dochází k situacím, kdy si lidi vzájemně strhávají vodu, umístí si vrt na pozemek 2 m od plotu, soused to neví (jak by mohl), šoupne druhý 2 m od plotu a náhle je mezi studnama jen 4-5 m, vrtá se na spodní kolektor (který má být ušetřen) 25 m hluboko namísto 8 m na svrchní atd. Čerpá se tolik, že se snižuje hladina vody ve všech studních, hlavně starých mělkých a majitelů hlubších vrtů mají vysmáto.
    Naproto běžná praxe je vrtat 50 m (nutnost předschválit krajem a hlásit na báňský úřad) a vydává se to za 25 m. Ti úředníci nejspu úplně blbí a vědí, že v okolí je voda ve 40 m.

    Tyhle předpisy postihnou i tepelná čerpadla typu hluboký vrt voda - voda. Ta dělají hodně problémů.


    KOOTCHA: takže se prostě šáhne do země jen s povolením. A povolení se dostane na konkrétní šáhnutí do země.

    Mimochodem, kdybych měla dávat záruku na pitnou, tak to zavřu a jdu v klídku dělat do zahradnictví, tam by mě rádi vzali.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Vrt je prostě po všech stránkách na pytel. Jsem rád, že to mám za sebou a nestálo mě to milion. Každej ukazuje jinam, hydrogeolog si to taky trochu cucal z prstu, jedni vrtáci to zmrvili a ujeli, tak jsem musel předělat projekt, protože nemůžeš samozřejmě vrtat hned vedle, další vrták mi tam ten jíl prorážel asi 3 dny celkem a pak ještě nemáš žádnou garanci, že ta voda bude pitná a vrt vydatnej. Já mám vodu v 26m a sousedce vrtali asi 80m studnu (těch cca 40m tam má úplně k prdu, ale namastili si na ní samozřejmě kapsu, protože je nikdo nehlídal). Ještě štěstí, že jem to mohl pažit v plastu a ta voda je pitná, jinak bych nemohl vůbec stavět. Byrokracie úplně sranda, že jako průzkumnej vrt a pak legalizace. No tak jako jakej je rozdíl mezi průzkumnym vrtem a finálnim? Jen ten papír, žejo... Voda z toho teče, zaplať pánbů. Bábě na púřadě už tu kušnu snad něčim zavřu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: V tom s tebou samo souhlasím, ale je rozdíl kolik tý práce se proto musí udělat.
    Přijde mi ze strany státu absurdní vyběhávat draze a složitě něco, co se nakonec nerealizuje.

    A každej vrtař má své know-how, nějaké znalosti a ví s jakým rizikem do toho jde. Je to kšeft a ne špatnej.

    Dobrej vrtař si to může dovolit, protože to riziko pro něj není velké. A špatného nezkušeného to odradí.
    Já pokud něco dělám, tak taky ručím za výsledek. Ano stane se že mi třeba něco nevyjde tak jak by mělo a nakonec není práce rentabilní, ale to je pouze a jen moje chyba a moje nezkušenost.

    Jako když jsem tam měl vrtaře a proutkaře kterej chtěl za vyhledaní pramene (asi 2minuty práce) 3k Kč a pak mi řekl, že mi stejně nic negarantuje, tak mi to přišlo přinejmenším úsměvné. Když jsem mu řekl že mu za proutkaření rád zaplatím, ale až po tom když tam skutečně najde vodu (On mi tam házel i metry). tak se naštval. Podotýkám já jsem ho o vyhledání pramene nežádal. jen se sám nabídl, protože jel okolo podívat na místo.

    Jinak jsem zjistil, že mi stačí abych sehnal teď někoho kdo mi do konce roku udělá papíry na ohlášení. vrtat se dá prý podle starého zákona ještě po novém roku.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: za práci prostě lidi chtějí mít zaplaceno. Byly doby, kdy člověk přijel na pozemek, řekl investorovi, že voda nevsakne, že a ten řekl, že posudek a nebude platit. A že tomu člověk dal 2, 3 hodiny mu bylo jedno. Tak takhle ne.
    {reply CUKI|50146297
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: tak tak. Jen teď je to tak že ten projekt zaplatíš tak jako tak.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    MAR_TINA: Mě vrtaři vrtali takto: Pokud najdeme vodu, platíte vše. Pokud tam voda nebude, neplatíte nic. Voda je ale skoro všude. Proto můžou dávat takového naoko skvělé podmínky...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Jo vrtař tam byl proutkama si to změřil. Vlastně už tam byly 4 (z toho 3 od vrtařů). Přitom každý určil úplně jiná místa. Jediné, co měli společné že se tam dalo dobře dostat jejich technikou. Jeden mi i řikal, kde bude jaká hloubka :-) Takže to vše beru z rezervou. Sám jsem si to taky skoušel s proutky, ale místa byly taky trochu odlišná.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: mají dohodu. Je zvyklý na jeho posudky a dobře se v nich vyzná, ví, že mu úřady nedělají potíže. Brala bych ho, pokud přistoupí na dohodu vrtám za náklady, když najdu vodu, za plnou cenu s vystrojením. Taková dohoda je ústní, písemnou nečekej.

    Konkrétní místo se do posudku nepíše. To prostě nevíš. Voda není právě v bodě A, často je ve vrstvě všude, nebo na 1/3 pozemku nebo v pramenech nebo nikde. Vymezuje se možný prostor dle předpisů (např. 3 m od základů stavby, 12 m od silnice...) . Spíš to na místě dopřesňují vrtáci po dohodě s majitelem, kde jim to ze zkušenosti přijde dobrý. Často mají proutky a umí s nima.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Pak tedy nechápu proč mě nutil ten vrtař z jílového, že to musí udělat ten jeho hydrogeolog? Když tam není, kde konkrétně to má být. Mě se totiž po troše googlovaní nějak nezdá.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: dokolaudovat vrt bys měl tak do roka, do dvou je to ok.
    Předpisy uvádí geodeticky zaměřit. Ano, platíš geodety za jeden bod. Mám dojem, že to dělají lidi, když tam mají geodety na dům apod., samotně spíš ne. Obvykle píšem ke stávajícím vrtům hydrog. posudek bez přesného zákresu a je tam věta "musí být geodeticky zaměřena". Stavař dodává výkresy, obvykle tam na kreslí kóty a nikdo moc neověřuje, kde je vzal. Stejně jako lidi kašlou na čerpací zkoušky.

    Asi bych odevzdala posudek a projekt a tiše čekala, jestli mě úřad vyzve k doplnění.

    Z google maps to rozhodně nestačí, to radši nic.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: objednáš posudek, zaplatíš, nazdar. (Ne, k nám nechoď. ) Posudek hydrogeologa je soupis podmínek lokality a vytyčení podmínek, za kterých se smí vrtat studna. Nic víc.

    Kde bude voda a kolik lze přesně zjistit jen průzumným vrtem. Samozřejmě, že se to lidem, kteří chtějí jednu díru na vodu pro jeden dům, nevyplatí.

    Dá se udělat gentlemanská dohoda s vrtáky, že budou vrtat a když nenajdou vodu, zaplatíš jen náklady, ne obvyklou cenu za metr. Tj. naftu (hromadu nafty) a den práce, stejně tak šetříš na vystrojení, když to nevystrojíš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: To je jasný že to není spolehlivý, ale taky to nemusím platit pokud tam ta voda nebude :-)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    omlouvám se, že trochu odbočuju od tématu, ale když tu máme tu Martinu... :)

    MAR_TINA: Prosim tě nevíš jak je to horký s kolaudací vrtu a dokumentama s ní spjatejma? Změny v plánu můžu nakreslit jen nějak svépomocí? Zaměření můžu vyřešit jen souřadnicema z gmaps?

    Moc děkuju...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: tak znova, na papíru nebude, kde budeš přesně vrtat.

    Bez průzkumných vrtů nelze spolehlivě říci, jestli v místě vrtání bude voda a jaké množství.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam