• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: jenze ve splaskove vode jsou takove poklady jako zbytky barev, redidla, hormonalni antikoncepce, ruzne leky, vsemozne drogy(neni tak dlouho kdy se zjistovalo podle splaskove body ktere drogy v regionech vedou)...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: to je na hlavu, kdyby v přečištěné vodě něco zůstalo, bude výnos větší.
    CUKI
    CUKI --- ---
    tedy to jsou argumenty:
    Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí? - TZB-info
    https://voda.tzb-info.cz/...e-recyklovani-vycistenych-splaskovych-vod-v-zavlahach-potrebne-a-zadouci


    Nikdo zatím nepřišel proč po 3 letech klesla úroda a svaluje se to na "znešištění"?
    Místo toho abychom se zamysleli jak redukovat znečištění, tak to raději pošleme do řeky do největšího kanálu-moře. A budem dál používat umělé hnojiva od Babiše a "čistou" vodu z kohoutku?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: jo a "JEN" skoro 40k dáš za ty 2 šablony :-D
    podle mě ti to někdo tak za litr šablonu udělá na cncčku To uchycení se dá vyřešit jednodušeji.
    Navíc mě tam neseděj ani ty velikosti...
    a co je naprd není to moc na čerstvé řezivo, kde by se ta rybina velmi dobře uplatnila.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: to stopro, ale jaksi jsem za dva tri roky, co o tom vím, nikoho nepotkal, kdo by to měl nebo si už podobné šablony udělal.
    Jinak 2.4kW frezku mam a ta ziletkova rybinova freza stoji 6k, cili jde uz "jen" o tu sablonu :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Lignatool znám to druhý jsem ani nenašel cenu. Jsou to pěkný hračky, ale popravdě za tu cenu pro koho to je? Na hobby použití musíš bejt asi hodně velkej fanda aby jsi si to koupil. A na profi použití je to neefektivní protože tam použiješ CNCčko. A mezi tím je hodně malej interval :-D
    Jinak si myslím že by se to nechalo za zlomek ceny nechat vyrobit.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: tak němčinu by mi přelouskal známej.
    Me se hodne libi lignatool/arunda, ikdyz by to byla pomalejsi stavba, tak proste spoj drevo-drevo mam rad :)
    V CR s tim rpacuje jedna firma, co dela mensi domky, ted si ale nemuzu vzpomenout na jmeno.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ZATAMOKO:

    (RSMeans) Scot Simpson - Complete Book of Framing_ An Illustrated Guide for Residential Construction-RSMeans (2011).pdf | Ulož.to
    https://uloz.to/...ook-of-framing-an-illustrated-guide-for-residential-construction-rsmeans-2011-pdf
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: A hlavně mi přijde, že v tý americe nic moc detaily neřešej. Prostě se to nějak splácá. Například je u nich na opláštění velmi populární překližka, pravda není tam o tolik dražší než osb, ale nepoužívá až na vyjímky pero drážku. Navíc opláštění je z VNĚJŠÍ strany. Tedy starší domy nemají z daleka difuzně otevřenou k-ci a odvod vlhkosti funguje spíše na principu absolutní netěsnosti (izolace je z toho nejhoršího, co by se zde dalo sehnat. Až relativně nedávno začali právě s technologicky vyspělejší k-cí která má zevnitř parotěsku. Ta je zase naopak velmi kvalitní a pevná. Tedy dobře nahrazuje difuzní nedokonalost celé k-ce. Technické detaily u stavebních výplní jsou velmi vymakané.
    Vše je dáno ale tím, že v US (i Kanadě) jsou velmi orientováni na rychlost výstavby. Když to člověk vidí to je sladěné jak symfonický orchestr. To co mi tu měříme oni s podobnou tolerancí sází od oka. To jak a pod jakým úhlem často dokáží zarazit hřebík je fakt k údivu. Na některé detaily stojí za to kouknout na videu. Na YT toho bude určitě mraky. Tohle je do našich podmínek naprosto nepřenesitelné. Teprve v podleních době se začala přejímat evropská 2by6, ale i zde neřeší liniové tepelné mosty.
    Další rozdíl je rozměr jednotlivých materiálů. I když ty naše míry vycházejí z palcových jednotek, je zde rozdíl (a to i mezi US a UK). V základě používají díl 16 palců (vyhledej "16 inch on center") Kterou mi tu používáme většinou pouze na dlažbu.

    Nicméně ta jejich samolepící parotěska a používání desek z kartónu je něco co by nám tu hodně vylepšilo možnosti. Ale zde to asi dlouho nebude v kurzu.

    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Bohužel většina anglicky psané literatury je psána o stavbách kde se ještě moc neřeší izolace, takže je na naše podnebné pásmo špatně převeditelná.

    I ty stavební postupy jsou dost odlišné. Tak dělník vystačí s hřebíkovačkou a sponkovačkou a nějakou hyperpilou. Rozebíratelné spoje tam nejsou v kurzu.

    Asi bych doporučil spíše něco z Rakouska či Německa, jenže tam to zase není většinou anglicky :-(
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    LINKOS: Hele zalezi jakej Eternit. Pod tim nazvem se prodaval i cemento vlaknity material, ktery nemel tech 10% azbestovych vlaken, ale treba cedicovych. Tazke to jeste samo o sobe nemusi nic znamenta.

    Presto, i kdyby to byl Eternit s azbestovymi vlakny. Kdyby to byla podkladova vrstva pod kameni, sterk, nebo asfalt - pak by byla nebezpecnost pro lidi i zivotni prostredi prakticky nulova. Pokud se to v ramci eroze porad dostava v casteckach do okoli - pak je to veru nedobre. Na druhou stranu, nebezpecnost je hlavne pro cloveka, ne pro zivotni prostredi jako u jinych, clovekem vyrabenych materialu / odpadu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MORKANT: zrovna jsem si řikal dobrý že je to kolega a ne soused :-D
    MORKANT
    MORKANT --- ---
    LINKOS: toho bych chtěl za souseda... :(
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    kolega co se chlubil spalovanim plastu na zahrade daval eterinit pred dum na cestu, a prej se to paradne rozlamalo a udelalo dobrej povrch :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    DISKOPANKER: Já většinou likvidovat už hodně staré střechy z azbestu a tam už toho asi tolik nelítá. Takže některé vaty a to i dřevěná mi přišla horší v tomto směru. V každém případě je to na kůži problém jen toho drbání, nemá to karcinogenní potenciál jako v dýchacím ústrojí, což mě vadí 1000x více
    DISKOPANKER
    DISKOPANKER --- ---
    CUKI: no, vono na kůži to taky není nic moc, stejně, jako ta vata, hrozně se to zabodává do kůže, proto radim, nepotit se a nedrbat :D je to protrpěná zkušenost, už jsem toho "demontoval" mraky
    CUKI
    CUKI --- ---
    BASTOCH: komunál je netřídění proto je to tolik
    jinak jde o odpad s označením 17 06 05

    Ceník skládkování : Skládka Ekologie s.r.o.
    http://www.skladka-ekologie.cz/?page=cenik-skladkovani
    Já to vozil sem měl jsem pocit že to bylo za 2Kč/Kg ale teď je tam 1,3Kč bez daně. Tak doufám že je to ono, ale adresa sedí.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    DISKOPANKER: tak to vlastně není tak strašný, za tunu komunalu si u nás v okolí berou prý 1800, jinak díky za tip, poptam cenu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam