QNEDLEEQ: Tak pokud jedou na ty 4kW tak je IMHO něco špatně. Ale spíš si myslím, že zdaleka nejely na plno A nebo tu izolaci nemáš všude, ale třeba jen mezi krokvemi a pod a je tam dost tepelných mostů.
KOUSICEK: Optimální rozložení je takové, aby tvůj předpokládaný výsledek byl rozložen do co nejmenších nákladů. Tedy si stanovíš nějaký cíl a k tomu dospěješ mnoha různými cestami. V každé stavbě je ten vhodný poměr někde jinde. V závislosti jaký materiál k danému použití potřebuješ a jak je to pracné. Někde to třeba dost dobře vyřešit nejde, tak to musíš dohnat jinde. Základní problém ale není kolik cm ale jak vyřešíš ty nejproblémovější místa. Tedy tepelné mosty. U dřevostaveb je nejdražší většinou ta svislá izolace, protože jsou na ní největší nároky. Tedy například pokud nebudeš izolovat sedlovou střechu nějakého velkého sklonu, tak se ti vyplatí spíše izolovat strop, pokud nejde o obytnou část, přijde to na zlomek ceny. Ne vždy to ale jde. Pokud je podkroví obytné s klasickou sedlovou střechou, je nutné izolovat nejen mezi krokve, ale i pod a nebo nad. U staveb s těžkou podlahou je zase většinou nutné použít na podlahu nějaký EPS min 150+, navíc je podlaha na terénu. Tedy i při -15°C bude mít podlaha třeba jen +5°C, takže tam se většinou používá menší vrstva izolace. Ale kdyby jsi použil vatu, tedy izolaci v roštu, tak tam by se vyplatilo zase hodně přidat, už jen kvůli tomu, že je potřeba u vaty dělat vše v min 2 vrstvách (pokud nepoužiješ fasadní variantu).
A víc než centimetry, bych řešil kvalitu provedení a tedy i kvalitu materiálu, tedy žádné levné role s materiálem co za pár let slehne.