• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    CUKI: Jen k té Velké Británii: Tobě to asi přijde OK, ale jak jsem byl loni v Londýně, tak oni tam mnohde žijí v něčem o velikosti garáže, byť s Porsche před domem...
    CUKI
    CUKI --- ---
    OMNIHASH: Tak já mám podobnou zkušenost s opačným závěrem. Ale je fakt že přihlížím k tomu, že to teepee se dá dosti vylepšit. Počítám prostě oba dva koncepty se srovnatelným technickým řešením. Prostě dobře odvětrané ohniště uprostřed je za mě nepřekonatelný klad. A k-ce je mnohem jednodušší. Kdybych chtěl postavit něco tak zdrojově-finančně náročného jako je jurta, Tak si za to postavím plnohodnotný dům a ještě mi zbude (asi tak na jeden 2 další :-)) A vydrží to několikrát déle.
    Jednou jsem dělal snímky termokamerou částečně zaizolované jurty (měla pouze 2 vrstvy právě té ovčí vlny po 5ti cm, která byla dost slehlá, ale co hůř byla nevhodně přilaťována na rošt, takže v těch místech nebyla izolace vůbec žádná. Po obvodu do nedoléhalo ani přes sebe a na stropě byly někde 4 vrstvy a jinde sotva 1. Některé věci se vyřešit dali lépe, podlaha například neměla nic co by ji chránilo proti zemní vlhkosti a rošt seděl přímo na zemi nijak neodvětráván. Tuhle prasárnu udělali kvůli tomu aby to bylo vyšší. To se dá vyřešit jinak. Ale jak rozumně zaizolovat strop? a napojení stěn a stropu? V tom ty kruhové stavby, které vyžadují větší komfort prostě drhnou. Buď to bude šíleně pracné a drahé a spousta zbytkového materiálu a nebo tu bude šílený bastl. Jurta má prostě nějaký standard a překročení ho směrem nahoru je velice náročné.
    O té plachtě která byla 40:60 (nebo opačně?) bavlna s nějakým umělým vláknem a po pár letech z jedné strany úplně zelená a zkřehlá nemluvě. U toho teepee bude prostě životnost stejného materiálu mnohonásobná.


    GOR: Tak on bude problém spíš s tím využitím. Pokud to má ale 20m na délku tak předpokládám, že je to dvougenerační. Kdyby ty stávající stavby měli možnost mít jinak vnitřní příčky, aby se přizpůsobili dnešnímu životnímu režimu, tak by to taky asi vypadalo jinak. Jedna celá část dřív byla většinu neobytná ale jenom užitná. Tedy dnes ten prostor pozbývá původní smysl. To tě ale bude čekat u čehokoli staršího. Stejně jako nízké stropy, absence vodorovné hydroizolace, malá okna,...

    Mě se koncept dvojdomku, nebo i řadového domku líbí. Je to prostě takový kompromis mezi panelákem a RD. V Británii, kde je zalidněnost daleko vyšší než u nás, je vidět, že tam ty paneláky být vůbec nemusí...

    Pak taky většina lidí bydlících ve městech mají potřebu mít ty chaty a chalupy, kam jezdí za "odpočinkem". Mě to přijde naprosto zvrácené a neekologické stavět města tak, aby z nich byli jen noclehárny. Pak přijde ten negativní dopad na to město v podobě toho, že všichni pečují o ty své chaty a chalupy, ale doma ve městě to nechávají být. Nezajímají se o své okolí a podle toho to pak vypadá...
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CUKI: hele bydlel sem v obou a jurta je podstatně pohodlnější než teepee, jurta už je taková obyvatelnější, s týpkem si musíš hrát každou noc, právě proto aby nevlhlo.
    GOR
    GOR --- ---
    CUKI: Ja jsem jen miril tam, ze nudlozni barak je mozna jednodussi na stavbu, ale miva z hlediska tepelne-technickyho nevyhodnej pomer objemu a plochy, at delas co delas, dispozice bude vzdycky na ****
    CUKI
    CUKI --- ---
    GOR: Spíš nebylo jasně řešeno, co se tím myslí. Teď trochu řeším paralelně i ty nejstarší stavby, tak jsem byl mimo spíš já. Ostatně je to jedno. Ona ta geometrie se z nějakého důvodu udržela, bylo to jednoduché na stavbu. Dneska se domy nestavějí tak aby byli jednoduché a funkční, ale spíše se naplácá půdorys do prvního možného rozměru co to dovolí a pak se řeší jakou technologií to jde postavit. Podle toho taky vypadá ta výsledná cena.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GOR: v pohodě. Ten tvar dlouhý dům je v Čechách velmi obvyklý a má to přesně tu nevýhodu jedna místnost za druhou. Ale stavebně je zase snadný.
    Pokud je skupina lidí, kteří chtějí žít skromně, v přírodních materiálech, stavět sami a levně, dává to větší smysl než jurta.
    {reply GOR|52017231
    GOR
    GOR --- ---
    CUKI: Fajn, udelal jsem ze sebe naprostyho debila. Nejak jsem mel za to, ze se tim ma na mysli vesnicka klasika budovana jeste na zacatku 20. stoleti, co mela vnejsi sirku limitovanou tramem v kuse na cca 6m, takze nutna plocha byla dohanena dylkou okolo 20m.
    MAR_TINA: Viz vyse, moje omluva.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GOR: to s tebou souhlasím, Středočeský dlouhý znám příliš dobře. Ale o co to je horší než jurta s koupelnovou přístavbou?
    CUKI
    CUKI --- ---
    GOR: Ty bydlíš v dlouhém domě? V nějakém skanzenu nebo tak něco? Tady u nás moc tyhle stavby nebyli. Protože to bylo rodové bydlení spíše ze Severnějších koutů Evropy. u nás byli spíše ty polozeměnky, které byli v případě potřeby za plotem hradišť.

    MAR_TINA: A určitě tyhle konstrukce by byli pro zobytnění mnohem lepší než Jurta.
    Jurta je ideální obydlí pro sezónní bydlení v suchých částech Mongolska. Oni ale nemají nároky na komfort jako my zde. Vodu většinou nemají ani poblíž natož uvnitř stavby. Elektrifikace se také nekonná. I Bohatí Mongolové žijí dosti skromně co se týká věcí...
    GOR
    GOR --- ---
    MAR_TINA: Hele, a zkousela jso v dlouhym dome bydlet? Ja v nem bydlim a reknu ti, ze to neni zadny buhvijaky stesti.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: to je zajímavé, že se nějak výrazněji nevracíme ke středoevropským typům obydlí - třeba dlouhý dům. myslím, že by splňoval víc požadavků na cenu, dostupnost materiálu a funkčnost než jurta.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: hlavně přejímat stavební technologie z naprosto odlišnejch podmínek, bez toho, aby se to upravilo na ty naše, je podle mě nonsence. Stejnej asi jako zbytek webu.
    Zajímalo by mě kdy někdo přijde s tím, že si tu postaví iglů. Materiál je zadarmo (témněř). Je to ekologicky rozložitelné, ale to je asi tak všechno.
    FOSSIL666
    FOSSIL666 --- ---
    CUKI: Ty kraso ten plastovej "drzak" na solar, to si delaj snad prdel ne?:-D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PRASECI_SOIREE: 800 k za kolik m3? Nějak mi připadá, že jurta stojí totéž, co minimalizovaný dům, je vydrží max 20 let, z toho 16 zelená.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: tvl. co to je?
    Jurta na celý život - Naše bezúdržbové plachty s životností 20 let. Už mám v životě něco za sebou, ale doufám, že mě čeká víc než dalších 20let... :-D a záruka pouze 5let?
    Spíš by mě zajímala ta vlna když tam není nic syntetického, čím to drží tvar? Většinou tam jsou právě plastové vlákna do kterých je to vetkáno, jak to funguje zde? Ve videu to ale nedrží loft vůbec, slehne to i v podlaze při stavbě. Teoretická izolační hodnota je jedna věc, jak to vypadá v praxi? Tam bych zdaleka nehádal ani velmi mizerný C štítek.
    Na univerzitě v Oslu, ale už experimentují s "nastřelováním" vlny do matrice a bodovým spékáním. Viděl jsem nějaké video a mohlo by to být hodně zajímavé i když se to zdaleka nevyrovná kamenné vlně. Pokrok tu je.
    Přijde mi naprosto příšerné že se vlna v dnešní době vyhazuje místo aby se zpracovávala jako materiál.

    Co je to za výrobce ECO?
    Čím se to ošetřuje proti molům a škůdcům?

    A tohle mě vyloženě rozesmálo: https://www.ecofactory.cz/...-slouzi-k-uchyceni-fotovoltaickych-panelu-na-rovnou-strechu-nebo-na-zem
    "Levná a skvělá varianta" Něchtěl bych vidět jak vypadá cena u drahé varianty a jak vypadá ta méně skvělá...

    Pokud bych chtěl kruhovou stavbu typu stan. Tak místo jurty postavim nějaké sofistikovanější teepee. To se dá taky zaizolovat třeba tou ovčí vlnou. To bude míst alespoň výhodu v tom, že pokud ho dobře vypneš, tak je mnohem odolnější zelenání.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: zkusil bych nějaké historiky, zkus kontaktovat
    skanzen 13. století - Hledat Googlem
    https://www.google.com/...j33.9105j0j7&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: To bude na veřejném obecním pozemku, tedy žádné plocení se konat nebude...
    Měla by to být stavba, která složila cca v 8-13 stol k bydlení dominantní skupiny obyvatel. V hradištích se s velkou pravděpodobností dlouhodobě nežilo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Hledám lidi, co se zajímají o původní metody stavění pro sdílení informací. Konkrétně se teď chci zabývat polozemnicemi, které se stavěli na našem území. Rád bych se pokusil jednu takovou postavit v rámci neziskového projektu pro spolek Berounská Zeleň. Nadšenci ze stran stavitelů i historiků velmi vítáni.
    Zatím jsem ve fázi shromažďování informací.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    PARRHESIA: Také si myslím, že by jsi měl navštívit minimálně psychologa, spíš psychiatra a se svým cuckold/SIMP sindromem se léčit...
    PSYKO
    PSYKO --- ---
    PARRHESIA: sorry za OT, ale tohle jsem ještě nikdy neviděl.
    Nezlob se na mě, ale podle mě to nemáš v hlavě v pořádku a děláš dementní chybu. Dala ti kopačky a ty ji za to ještě chceš odměnit darem? Dej si dlouhou studenou sprchu. Uvědom si, že tvoji předkové se nejspíš museli nemálo namakat, aby ten sad vybudovali/získali. A ty ho chceš věnovat holce, který se na tebe vysrala. Plně bych chápal, kdybys ten sad věnoval své ženě, dceři. Ale tvé myšlenkové pochody mi hlava nebere. Sad je fajn věc, nezbavuje se ho. Časem ti to snad dojde.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam