• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    Zdar ne,

    tak jsem pokročil s novym projektem a víte co mě čeká teď? Podpis mrtvého souseda na protipožární dokumentaci. Fakt super. Probíha asi pořád soud o dědictíi, takže oběhat možné dědice..uff

    Jinak, proč tu vlastně jsem :) mimo vylévání srdíčka - odvlhčení starého domu. Žádné podřezávání, podsekávání ani navrtávání a napouštění chemií momentálně nepřichází v úvahu. Spásné řešení není, to vím, stačí mi razantně to snížit. Takže nějaká ala nopovka, vlnitej sklolaminát, cementobetonový vlny (ta náhražka eternitu).

    No a přemejšlim, jak to udělat. Použil bych větší nop, nez 8mm.

    A teď nevim, jak to vlastně udělat. Existují dva způsoby instalace a to nopama dovnitř a nopama ven. Zřejmě budou existovat dvě skupiny, které zastávají ten jediný a správný směr nopu. Jenže, když je ten dům starý, a já na odkryté základy natřu hydroizolaci, tak čeho docílím? Zamezim vnikání vlhkosti ze stran, která ale bude nadále vnikat spodem, který nelze odizolovat a vlastně zamezím jejímu odpařování ven při uložení nopu směrem dovnitř. Pak si laicky představuji, že výsledek bude asi lepší, než teď, když se voda nasákává po celé straně základů, ale tu vodu, která nasákne spodem, dovedu stejně do interiéru, protože jinudy nedokáže odejít. Pokud hydroizolaci nenatřu, dam nopy směrem dovnitř, získam "vzduchovou bublinu" umožňující odpar. Použiji hlavně nopy větší velikosti, klidně 40mm, u kterých udávají objem vzduchu na m2 asi 30L. To už by mohlo trochu větrat, ne? Samozřejmě za předpokladu řádného horního ukončení. Chci vytáhnout drenážku na obouch koncích domu nad terén, abych se pokusil vytvořit komínový efekt, což by mohlo přivést další vzduch pod zem (má to smysl?)

    Varianta s nopy ven je, co jsem pochopil, bezodpařovací, jen zajišťuje dokonalejší odvod vody od zdiva. Vyžaduje mezi nopy a zeminou další vrstvu z propustné tkaniny nebo něčeho propustného, co propustí vodu, která steče po nopovce do drenážní trubky a odteče.

    Nějaké praktické zkušenosti, věcné připomínky, odvrácení laického debila od zbytečné činnosti? (jako s tou paroizolací a vatou mezi trámy ve starém stropě - už je tam sláma, díky)

    PS: prostřední část stavby je roubená, pravděpodobně uložená jen na hlíně - zde bude nutno zřejmě provést skladbu hlína (pod domem) - netkaná textilie - velké nopy směrem dovnitř - zásyp drenáží - hlína.

    Nejníže bude průběžná drenážka ve štěrku či nepraném kačírku.

    Dženkuji
    CUKI
    CUKI --- ---
    Něco pro inspiraci:

    Je to už trochu starší projekt velice zajímavého člověka. Ale teď už to má i web: http://www.optimalizmus.cz/
    a dokonce komerční projekty:
    Dřevěná stavba roku | Optimalizovaný rodinný dům
    Dřevěná stavba roku | Optimalizovaný rodinný dům
    https://www.drevoprozivot.cz/drevena-stavba-roku/moderni-drevostavby-2017/optimalizovany-rodinny-dum

    Je zde použit použita výhoda Vierendeelova vazníku, která celý proces výroby velice zjednoduší.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    DON_PEDROPOULOS: https://www.ecoraster.cz zatím jsem našel tohle, asi do toho půjdu. Je supr, že to není nutné rámovat obrubníkama.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    Zdar, chtěl jsem se zeptat na zatravňovací dlažbu, jestli máte zkušenost s tou plastovou. Jestli existuje nějaká eko varianta (např. recyklovanej plast). Díky.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    XBAHNO: tohle nepovoluje stavebni urad, ale odbor zivotni prostredi na obecnim urade.
    pokud se jedna o berounsko, muzu doporucit se tam stavit a zamer konzultovat, jsou tam velmi vstricni. ale vlastne berounsko tu psal nekdo jiny...
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ANDY_WARHOL: Mozna neda. Ne ze by to fyzicky neslo, ale stavebni urad to nemusi povolit a pokud obec ma kanalizaci, tak to casto povolit nechce.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ICS: Ty máš popsané jak má ta cesta vypadat? Je tedy obecné a ona si stanovila nějakou podmínku?
    To je možná lepší než horší, protože si ušetříš peníze a hlavně čas za návrh. Máš nějaké jasně dané podmínky pro výběrko.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANDY_WARHOL: anebo v té oblasti nepovolují studny nebo čističky nebo obojí.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ANDY_WARHOL: plus jeste za hydro posudky na studnu a cisticku a projekt k tomu, to bylo tusim dalsich 40k,
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    ICS: voda se da resit studnou a kanalizace cistickou se vsakovacim telesem, sam to tak mam. jedine co opravdu potrebujes je elektrika. tedy ze siti.
    ale ani tak to nebude levna sranda. elektriku by ti mohli dotahnout cez jen za poplatek za jistic, ale je treba si tam zavolat a zjistit, jestli by to u tebe slo.
    vrt dle hloubky, ale pocitej, minimalne 2k za metr, plus vystrojeni, cerpadlo a tak, me to treba vyslo skoro na 200k sakum prask. ale hloubka byla 60 metru.
    cisticka + vsak, pocitej tak 150k
    takze taky to neni zadarmo, ale da se to delat az pred kolaudaci. takze pokud je casove hledisko dulezite, je to reseni.
    ICS
    ICS --- ---
    TPA:To právě zvažuju, jestli to za to stojí. Tahle cesta je celkem jasně popsaná včetně toho jak silné mají být jednotlivé vrstvy. U těch sítí si nejsem jistej, ale zatím to vypadá, že minimálně kanalizaci tam musím táhnout všude.

    Ale obrátim se na stavební úřad a bude to jasnější asi. Jestli mi tam teda zvednou telefon :)
    TPA
    TPA --- ---
    ICS: Hele třeba ten pozemek za tu práci stojí, to musíš vědět sám. Já nyní řeším věci se stavebním úřadem (taky na Berounsku) a celkem jsou komunikativní. Ono taky podle mě není definováno, co přesně znamená zpevněná komunikace. Třeba bude stačit jen štěrk a zasíťování jen elektrika. Pak už jsou ceny jinde. To ti řekne právě snad jen ten stavební úřad případně obec.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: a obratiště pro hasiče
    CUKI
    CUKI --- ---
    ICS: A kde to je případně pod koho budeš na SÚ spadat? Aby jsi mohl stavět měl by jsi mít zpevněný příjezd 50m od stavby.
    No a víc než to zhotovení, je to o tom koho je ten pozemek. Jestli obce, ta pojedeš velký kolečko, včetně detailního projektu a to se pak razantně prodraží a prodlouží.
    Někde stačí ale třeba jen štěrková cesta a na tu za určitých okolností nebudeš potřebovat projekt.

    A pak jedna věc bude podmínka SÚ a druhá věc bude co ti na to řeknou na územním plánování.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ICS: 200 m kanalizace, vodovodu, elektriky a ještě asfalt? Tak pokud to bude na klíč, tak to mega nespravi.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ICS: jo i povrch. Nižší tisíce na zasíťování a pak na to hodit povrch. K jednomu pozemku nic moc, pokud se vás domluví víc, je to lepší.
    ICS: vodárny ti dají podmínky, jak má vodovod vypadat, případně i seznam firem, totéž elektrika... Obec by mohla někoho znát, stavební firmy v okolí. Pak jim ten hotový vodovod a eletrovod předáš a kdokoli další se připojí.

    já bych do toho nešla.
    ICS
    ICS --- ---
    MAR_TINA: Něco takového jsem si myslel, počítal jsem cca 1200 za m2 při 6metrech šířky. Ale vůbec nevim, jak takovou firmu sehnat, abych řekl pravdu.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ICS: počítej nižší tisíce na metr
    ICS
    ICS --- ---
    TPA: já tak trošku doufal, že když už tam cesta je, tak jim tam na to jenom "plácnu asfalt" a nebudu to s nikym muset moc řešit, kromě stavebního úřadu... My tam jsme sice asi jen 4, ale i tak to nebude nic příjemnýho.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam