• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: FVE teď instalovat nebudu, nedává to smysl.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    VO_D_KOLEK: Za mě je to blbost. V PD prostě teplotu neřešíš, resp. je to to poslední co budeš při výpadku elektřiny řešit. Pokud je to pravdu dobře udělaný PD, tak za dva dny bez topení bude snížení teploty minimální.
    Řešení je FTV s baterkou, ale to už si snad dneska dává na barák každej? :-D
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    ZÁLOŽNÍ ZDROJ TEPLA V PD
    Pasivní dům (obálka 50 cm vaty), ohřev vody a větrání v jednom, dotápění elektřinou (přímotopy nebo kabel v podlaze).
    Přemýšlím o situaci, kdy nebude delší dobu dostupný proud. Původní záměr (motivovaný spíš cenou elektřiny než snahou pokrýt výpadky) byl mít po domě rozvedeny teplovodní trubky jako přípravu pro případné pořízení kotle na dřevo do technické místnosti a radiátorů do pokojů, ale to mi přijde zbytečně moc. Navíc bez proudu bych asi neměl čím honit vodu, ale to možná řešení má.
    V minulém domě jsme měli teplovodní podlahovku a elektrokotel (s výhledem případně přejít na tepelné čerpadlo, ale to se ukázalo jako zbytečné), teď už bych to nechtěl. (V případě nahrazení elektrokotle kotlem na dřevo by nastal stejný problém s čerpadlem.)

    Má to nějaké jiné řešení než kamna třeba v obýváku (komín... :-/)? Krb na biolíh třeba?
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    CITRON: Jendovo výzkum mohu doporučit :)
    CITRON
    CITRON --- ---
    Zdravím všechny,

    Jsem z inovačního studia Q Designers a právě pracuju na jednom výzkumu o budoucnosti bydlení.

    A hledám lidi, kteří by se mnou chtěli sdílet, jak nad bydlením sami přemýšlí, co řeší, jaké mají potřeby a přání. A také jim ukázat vizi, jak by mohlo bydlení vypadat v budoucnosti, a dostat na ní zpětnou vazbu.

    Za 45-60 min. vašeho času a online rozhovoru se odměním 600 Kč.

    Pokud máte chuť, vyplňte prosím dotazník a já se vybraným z vás ozvu.

    Rozhovor o bydlení
    https://qdesigners.typeform.com/bydleni

    Díky moc a omlouvám se za lehký offtopic
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHEESS: Tímhle směrem jsem tu něco podobného s někým na NYXu řešil, třeba bude mít reference na nějaké místní firmy. Osobně i ty firmy co to převáží by měli být pokud možno z okolí. Z Olomouce bych to převážet nechtěl.

    Já tyhle převozitelný stavby hodlám stavět. Mám pár projektů, takž jsem si zjišťoval limity na převoz docela důkladně, ale vždy je to hodně závislé od místa. a navíc dneska ti neřeknu cenu ani běžným materiálů, protože ty změny (dnes naštěstí už i dolů) jsou poměrně rychlé.

    Tím, že máš tak mizivé nároky na izolace by jsi se možná do nějakých standardních domků vešel.
    navíc tam nechceš koupelnu, rozvody vody, odpadů a vlastně i elektriky, žádné vytápění...

    Asi by šlo jít i cestou složit to z několika dílů tak aby se to dalo převézt na obyčejném vozejku.

    A nebo složit k-ci na místě. Pokud by ti nevadilo udělat povrchy je to práce na 2 max 3 dny i třeba ve dvou lidech Pokud je vše na místě připraveno. I u mnohem větší stavby.
    CHEESS
    CHEESS --- ---
    CUKI: ta šířka na převoz je super informace, díky .) Já sem koukala na net na nabídky a nic moc sem právě nenašla :( nemáš nějakou zkušenost s firmou, která by do něčeho takového šla? Chata je v Jindřichově Hradci. Případně klidně sestavit rovnou tady, s příjezdem problém nebude, ale je fakt, že kdyby se to složilo na místě, bylo by to jednodušší.

    Koukala jsem i na nějaké ty dřevěné zahradní domky, ale přijde mi to všecko spíš jako kůlnička na dříví, zateplení žádné..
    Nebo firmy, co se specializují spíš fakt na "domy" a to už se pohybujeme od půl mega výš... A to je úplně zbytečné, viz popis vlastností.. :(
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHEESS: Tak pak je ta cena reálná i s dovezením, ale i tak bych to řešil nejprve na místě pokud by to šlo a teprve pak řešil dovoz.

    Ten dovoz je zbytečnej vopruz a už jen třeba to že limituje přesah budoucí střechy do šíře dané převozem... případně výšku.

    Ideální je aby jsi se vešel max do 3,2m na šířku pak se provoz neúměrně prodraží.

    Výška musí být dimenzována tak aby i na vozidle prošla pod mosty, dráty a pod. Nejnižší přívěsy mají pár cm pod 0,9m. A poměrně těžko se shání.
    CHEESS
    CHEESS --- ---
    CUKI: dvě světla a zásuvka. Vybavený žádný jinak.
    S tím rosením oken dobrý tip.
    Ohláška je bez problémů, dělalo se tu víc věcí a sousedí jsou ok, pozemek velký.
    Jinak přesně jak píšeš, vedlejší stavba k chatě, takže do 25m².
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHEESS: Obecně takto technologicky "úsporné" řešení se podle mě moc nevyplatí vozit ale řešit na místě. Na to dovezení a usazení ti padne klidně 20k Kč jako nic. Záleží jak jsi na tom z příjezdem a odkud to povezeš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHEESS: A jak je to s vybavením? Má to mít vytápění, rozvody vody, odpady, nějaká zásadnější elektrika (sporák, bojler, ...)

    Přitlačil bych na izolacích (hlavně bych poptával trojskla) Cena nebude o moc větší ale nebudou se ti tak rosit. To je u netrvale obývaného objektu docela problém.

    Snaž se to nacpat do 25m2, tak aby to mohla být vedlejší stavba k té chatě. pak pokud to není do 2m od hranice pozemku nepotřebuješ ani ohlášení dokonce ani územní souhlas.

    200k Kč na klíč v dnešní době? To bude obávám se velká špatná....
    CHEESS
    CHEESS --- ---
    CUKI: já tomu prd rozumím. Ale táta chce na zahradu, kde má chatu, postavit obytnou buňku, kde by si mohl nechat nějaký oblečení a v případě potřeby přespat. Takže to rozhodně nepotřebuje být nějaký "krásný", jde spíš o funkčnost. Bude to mít univerzální využití, nejde primárně o dům k trvalému bydlení.

    Jeho představa:
    Velikost 7 m*3 m
    Stěny minimálně PUR 50
    Okna aspoň 2, klidně plastová, dvojsklo, cca 970*1200 mm
    Vchodove dveře plechové zateplené
    Klidně jen jedna místnost
    Zateplení střechy 12 cm polystyren
    Podlaha zateplení 8-10 cm
    Cena okolo 200 tisíc.

    Vycházím z technických parametrů nabídky, kterou mu takto zpracovala zmíněná firma.
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHEESS: Vždyť tam nemají ani žádné povinně zveřejňované údaje. Tohle je kopie nějakého ruského webu.

    Napiš co od toho vlastně chceš?
    CHEESS
    CHEESS --- ---
    Prosím o pomoc.
    Táta hledá někoho, kdo mu vyrobí modulární obytnou buňku. Našel tuto firmu, ale nejsu schopna na ně najít skoro žádné reference. Komunikace s nimi je zvláštní a moc se mi to nezdá. Jde o statisíce, takže se snažím trochu pomoct, aby nenaletěl.
    Máte někdo zkušenost s firmou M-house?
    M-House - Hlavní stránka | Facebook
    M-House - Hlavní stránka | Facebook
    https://m.facebook.com/1955212954721648/
    Za případnou pomoct s kloudnymi referencemi předem tisíckrát děkuji.

    Další dotaz: pokud vám někdo pošle smlouvu v PDF, je normální, že je zde na každé straně stejný podpis a razítko, jakoby to bylo nakopirovane? Jde jasně vidět, že je každá stránka podepsána stejně, nejde tedy o "originální" podpis na každém listů zvlášť. Je toto běžná praxe?

    Máte případně nějaký tip, kde objednat modulární obytné buňky i s dovozem, se kterýma máte dobré zkušenosti a cena není astronomická?

    Děkuji moc
    CUKI
    CUKI --- ---
    CUKI: Navíc co s tím materiálem po recyklaci stavby?
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKINS: A jaké jsou ty výhody? A jak eliminuješ nevýhody?

    Případně vzorový cenový příklad? Na betonu zakládám jen když to má smysl. Já třeba dost často stavím na břidlici. Tedy desku dělám kvůli tomu, že nemusím řešit nezámrzku a zároveň tím vyčešim další zvětrávání břidlice. Nebo když stavím pod úrovní terénu. Například můj dům je z jedné strany pod terénem po střechu.
    Jinak všude jinde na patkách nebo alespoň základových pásech. Dřevostavbu ale pod terénem zakládat nebudeš. Naopak je dobré ji mít výše nad terénem. Tedy kvůli tomu řešit hydroizolaci a radon? Nebo dokonce odvětrávání v případě podlahovky?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: To je mi jasné, ale jaké výhody to jsou? Akumulace, ale co dalšího?
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    VO_D_KOLEK: Vidím v tom tolik výhod, že to převáží nevýhody a to výrazně...
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: A není to zbytečné? Materiálem, postupem, časem, demontovatelností…
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    CUKI: Děláme jenom dřevostavby a založení na pěnoskle/XPS považuju za nejlepší způsob (samozřejmě mimo výjimky jako je svah apod.)
    CUKI
    CUKI --- ---
    Vazník pokud vím je nápad Jirky, pokud se dobře pamatuji. Ano ten "inovovaný" je na vyplnění vatou mnohem lepší. A navíc je více otevřený a má velmi minimalizované TP. Jedná se pouze bodově o 9mm Překližku.

    Ta betonová roznášecí deska je v tomto systému nejen přítěž, ale je k ničemu. Musíš navíc řešit vodorovnou hydroizolaci a radon, přitom nic neřeší. Stejně tak jako zeď z dutých cihel. K čemu tam jako jsou?

    Na pěnoskle nebo XPS se zakládají akorát těžké zděné stavby. Jinde bych to nepoužil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam