• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NIENNAPatchwork a Quilting
    Pod názvem PATCHWORK se dnes rozumí sešívání různých tvarů látek podle určitých vzorů, které byly vytvořeny v průběhu staletí. QUILTING znamená prošívání a pevné spojení tří vrstev látek. Hotové dílo, které uvedenými postupy vzniká, se nazývá QUILT. (citována Simona Šujanská; Patchwork)

    Ráda bych, aby tento klub sloužil jako setkávání všech, kteří propadli kouzlu patchworku, chtějí se s ním seznámit nebo jeví jakýkkoli jiný zájem o toto téma. Věřím, že by se tento klub mohl stát místem nejen pro rady, konzultace a sdílení těch co tvoří, ale i místem pro inspiraci a galerií krásy a různorodosti, které patchwork a quilting nabízí.

    Doufám, že tady budeme sdílet zajímavé obrázky, návody, finty a zlepšováky, odkazy na látky, materiály, knihy, časopisy... co koho napadne...
    A samozřejmě věřím, že se to tady brzy zaplní fotkama různých výrobků....

    Takže - co kdo máte, sem s tím... :-)
    rozbalit záhlaví
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    TRISSIE: Takže pořád stejně - nerozžehlovat... :-)
    Do mých snů de vrací mír... :-D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NIENNA: u strojoveho sítí je problém v tom, ze se nezaposiva ani na začátku, ani na konci, tzn. sev neni zajištěný.u sezehleni ke straně je to jedno, sev není napínavý - u rozzehlení se ale sev napina a muze lehce povolit.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    NIENNA: A ještě další citace - koukám, že je to fakt téma... :-)

    Kniha i stránka stejná:
    "Sežehlujte směrem k tmavší látce, tmavá látka může pod světlou prosvítat a vytvářet nežádoucí stíny."
    "I u nejkvalitnějších látek se může stát, že tmavý vzor prosvítá skrze světlou látku, proto se snažte švové přídavky sežehlovat směrem k tmavší látce. Chcete-li si zkontrolovat, nakolik je látka průsvitná, zkuste, jak bude vypadat ve výsledném "sendviči" s vatelínem - když položíte látku na tmavý stůl nebo zelenou stříhací podložku, vypadá to někdy hůř než ve skutečnosti."
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    NIENNA: FUJ, nesmírně se stydím... "spotřebovat"...samozřejmě...

    NIENNA: Tak jsem si dala práci a našla jsem to i ve své oblíbené patchworkové "bibli"... :-)
    Zde: https://www.kosmas.cz/knihy/202024/patchwork-a-quilting/

    A tam se píše (pro zvědavce - jsou tam i obrázky - str. 53):
    "Po každém kroku díly vyžehlete a sežehlete přídavky na švy. Sežehlováním švů střídavým směrem dosáhnete toho, že záložky na sebe budou navazovat. U vzoru typu Srub žehlete švy směrem ke krajům bloku. Sežehlování švů k jedné straně vychází ze starého amerického postupu ručního sešívání u švu rozžehleného do stran by vatelín mohl prolézat ven. Dnes už tak velké riziko nehrozí, protože strojový steh je pevnější než ruční, navíc moderní vatelíny jsou také jiné, než jaké se používaly před sto lety. V případě, že by vznikala příliš tlustá vrstva látek, je vhodné rozžehlit švy do stran.
    Žehlete raději na sucho nebo jen s mírným napařováním, aby se látka nezdeformovala, sežehlujete, nežehlíte!"

    A vlastně jsem narazila poprvé na cílené rozžehlování až v tom článku, co jsem nedávno linkovala... a tak jsem hledala a zjistila, že někdo rozžehluje...
    Po zamyšlení jsem dospěla k závěru jako LEOPARDACZ - tj. zámečky... a že všechno stojí jen na tom jednom ušití... :-) (díky za tento příspěvek LEOPARDACZ - doufala jsem, že se k tomu vyjádří někdo, kdo už má ty zkušenosti... )
    LEOPARDACZ
    LEOPARDACZ --- ---
    DAGLU: Nee. Jak říká výše Nienna - top, výplň, spodní látka. Pokud nebude sendvič pevně prošitý, tj. spojíš jen top a výplň a spodní látku přišiješ, budeš se po vyprání hodně divit. A taky to bude škaredý. Ona i ta spodní strana musí být pěkná.
    Zase přiložím svou fotku té stejné deky (berte to prosím s rezervou - zapomněla jsem napsat, že je to deka po vyprání, tj, nevyžehlená...).

    LEOPARDACZ
    LEOPARDACZ --- ---
    DAGLU: Švy se sežehlují k jedné straně, protože když se pak bloky sešívají k sobě, tvoří to zámečky a vzor sedne přesně. Pokud tam ty zámečky nebudou a navíc šiješ strojem, na 99,9% ti to ujede a nebudeš mít přesně špičku na špičku. A druhá věc, když jsou švy rozžehlené, stojí pevnost celé věci jen na tom švu, tj. na niti, kterou sešíváš. Prdne nit, prdne šev, máš díru. Když je sežehleno na jednu stranu, tak to takový problém není.
    SUCUBIS
    SUCUBIS --- ---
    zamecky jsou v pohode, jen u slozitejsich vzoru osobne sezehluju na jednu stranu, kdyz se u slozitych snazim o zamecky, tak si ty predchozi tim zehlenim nicim
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    DAGLU: Určitě pořadí sešít top (tj. tu vrchní, sešívanou část) - udělat sednvič (tj. spojit top - výplň - spodní látku) - prošít - olemovat. Při prošívání se část látky "zpotřebuje"... tak proto... :-)
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    DAGLU: Já jsem zvyklá a naučená (a zatím jsem skoro všude četla) sežehlovat... Popravdě o rozžehlování při patchworku jsem se dozvěděla nedávno...a uplně si neumím představit, jak to pak funguje se zámečky a tak... :-)

    Takže jsem zvědavá na odpovědi ostatních - taky mě to zajímá... :-)
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Jo a pak mě ještě napadlo, to prošívání, když budu prošívat a pak teprve vše ukončím tím lemem, tak můžu při tom prošívání udělat vevnitř pořádný uzlíky, a pak teprve ušít lem. Je to tak? Nebo se prošívá deka úplně nakonec.
    Nemám čas studovat literaturu, jsem buďto v práci nebo s dětma, nebo spím, o víkendu bude volnej den a to už to musí frčet. Díky.
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    TAk jsem váhala, jestli sežehlovat nebo rozžehlovat švy, a teď koukám, že lze asi kombinovat.
    http://img22.rajce.idnes.cz/...0/12840958_aa1c4ae526533cf2a4326ae4f13d7e9b/images/P9160014.jpg?ver=0
    Jak to máte vy? Nějaké zásadní výhody, nevýhody u některého způsobu? Stále stříhám, a o víkendu budu sešívat, já se tak těším.
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    DAGLU: Uplně nevím co hledáš (a taky jsem totální začátečník). Zatím snad všechny ruční práce jsem se naučila podle knížek... ale u patchworku jsem vyměkla a zatoužila po kurzu...absolvovala a jsem moc ráda, že jsem do něj šla... (zjistila jsem, že mě to fakt chytlo....a zkusila si různé pomůcky, takže jsem věděla jestli a co chci koupit.... a viděla jsem a zkusila si různé techniky... a tak...). A určitě jednou dodělám svou základovou deku (zatím je hotový top)... :-)

    Já mám ráda knížky....takže jestli hledáš knihu... něco pro začátečníky, tak mi přijde dobré tohle:
    http://knihy.abz.cz/obchod/autor-sudova-kveta-sudova (barevně mi to přijde trošku šílený - s touhle autorkou se dost rozcházím v představě o barevném provedení, ale jsou tam pěkně popsány různé techniky a taky jak pak dát dohromady deku...a tak... takový "kurz v knize")
    A tady je to taky docela přehledné mi přijde... (i když zase trošku jinak) http://www.svadlenka-magazine.com/detail-cisla?id=56

    Nesmírně mě nadchla tahle kniha: https://www.kosmas.cz/knihy/202024/patchwork-a-quilting/ Přijde mi, že tam mluví o všem a tak nějak přehledně a srozumitelně.... Právě i o barvách a tak...

    A ohledně barev a ladění teď bude v prosinci vycházet kniha "Hra barev - Gradientové deky" http://www.svadlenka-magazine.com/detail-cisla?id=56

    Tak třeba tě to někam nasměruje a inspiruje... :-)
    LEOPARDACZ
    LEOPARDACZ --- ---
    Prošívání zabralo nějaký pátek, to je pravda, ale nebylo to nijak dramatický… 5-6 týdnů?
    Protože jsem si vymyslela, že každý čtverec bude jinak prošitý, udělala jsem vzory co nejjednodušší, aby se daly kreslit přímo na látku (stejně nakonec fantazie došla a něco jsem opakovala). Ty, které měly být pravidelné, jsem si nakreslila na papír a ve špičkách nebo křížení jsem udělala dírku, přes ni značku na látku tím speciálním fixem, a pak to stačilo fixem dokreslit přímo na látku, jestli je to srozumitelné :-)
    Pokud můžu doporučit něco z vybavení, pak rozhodně řezák! Podložka se dá použít jakákoli (řešila jsem to zprvu starým dubovým prkýnkem na maso), pravítko obyčejné z papírnictví (jen se zničí - ale cena je zanedbatelná), ale řezák je fakt výrazná pomoc. Představ si, kolik těch dílků budeš připravovat, a jak je stříháš nůžkama - děs! Řezákem je to 1-2 sekundy.
    A ještě poslední poznámka - všechny pomůcky se (pro začátek - super kvalita to samozřejmě není ) dají za příznivou cenu koupit na Aliexpressu, kolegyně to má vyzkoušený.
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    zkoušela jsem si v obchodě řezátko, pravítko s podložkou, bylo to super, ale nechci to kupovat, dokud mě to pořádne nechytne :-)
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    tak krásný, že si trošku myslím, že je to prošívané strojem
    myslím jako ručně strojem, jako chápete jak to myslím
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    A můžu se ještě zeptat?
    LEOPARDACZ: Jak získáš tu pravidelnost při prošívání, třeba tokovýto cikcak, to je přes nějaké pravítko, předkreslený? Je to super
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Tak třeba tady je vidět nenápadná pravidelnost v rozložení jednotlivých barev, a to se mi právě líbí.
    Patchwork Jitka: Deka z trojúhelníků - Triangle quilt
    http://patchworkjitka.blogspot.cz/2013/08/deka-z-trojuhelniku-triangle-quilt.html
    DAGLU
    DAGLU --- ---
    LEOPARDACZ:
    opravdu krásný, tak nějak si to představuju
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LEOPARDACZ: ruční prošívání? Jak dlouho ti to zabralo?
    LEOPARDACZ
    LEOPARDACZ --- ---
    Tohle je deka že čtverců sešitých k sobě (výjimečně) na stroji, jsou to rozstříhané pánské košile že second handu.
    Přes papír se sakra blbě prošívá, mnohem lepší je vzor nakreslit speciálním fixem - jsou takové, které zmizí časem, nebo takové, které zmizí použitím vody. Taky se dá na některé látky kreslit měkkou tužkou a vygumovat to, nebo vyprat, ale to je vzhledem ke spoustě vynaložené práce riskantní :-)



    DAGLU
    DAGLU --- ---
    Třeba jsem si všimla, že se vkládá na koso jakoby řada s jednobarevnou, či bílou. To vypadá zajímavě, spíše teda u menších dílků. Ale tohle má být co nejjednoduší.
    Zajímá mě ruční quilting, šila bych třeba přes papír vlastně namalovaný malý motiv, který by se opakoval. Děláte to někdy přes papír?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam