• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    HARALD
    HARALD --- ---
    PULKA
    PULKA --- ---
    KOC256: Třeba na Českým hostingu mi řekli, že chystají prohlášení a snad že s lidma s vlastním serverem budou mít nějaký malý NDA nebo tak něco, že s tím půjdou ven během března.
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    HARALD: Děkuju za skvělou reakci, lépe bych to nepopsal.

    SHORTY23: Řešil jsem to už několikrát (a v této souvislosti zrovna např. u PRE). Měl jsem k tomu někde i nějaký právní výklad. Nicméně stále je v GDPR spousta šedých zón, které objasní teprve výsledky budoucích soudních sporů. Všeobecně se dá ale říct, že pokud máš smlouvy s firmami a na základě nich máš identifikované jednatele, tak jsi v téhle konkrétní věci z pohledu GDPR v pohodě (jednatel je prostě oblast právnické osoby, kterou GDPR neřeší).
    KOC256
    KOC256 --- ---
    SHORTY23: 1/ je trochu rozdil z pohledu firmy jednatele prezentovat a z pohledu jine firmy si delat databazi jednatelů... ...jen st tu nezamenujes dve veci...

    2/ pokud jsi u active (velke firmy), tak se jich zeptej. Ti by meli byt pripraveni. A pak idealne tu prosim napis vysledek. Dik...
    HARALD
    HARALD --- ---
    SHORTY23: Jednatelé, apod. právnických osob jsou veřejné údaje, které si lze dohledat v obchodnim rejstřiku, včetně historie. Z logiky věci utajování a ochrana takovéhoto údaje není nijak zvlášt potřebná.
    Jiná situace bude u ůčetnich, obchodníků a vůbec osob v ZAMĚSTNANECKEM poměru u té právnické osoby. Tam by ke skartaci informací mělo dojít v okamžiku, kdy ty informace už nepotřebuješ. což bude jiné u účetních (7 let kontrola z finančáku), obchodníků (doba trvání jimi zprostředkovaných obchodů + reklamační lhůta) a pracovniků helpdesku (doba možnosti reklamace).
    SHORTY23
    SHORTY23 --- ---
    MIXXX: jako ze to nepodleha GDPR? Takze kdyz si udelam databazi jednatelu spolecnosti, tak GDPR nemusim resit? To mi nezni moc logicky...
    Co se to u nas resilo, tak jakekoliv zpracovavani osobnich udaju tomu podleha. A osobni udaj viz dole - staci takove mnozstvi udaju, ktere identifikuje danou osobu (jmeno+prijmeni+telefon/email/etc.).

    Diky za tipy ohledne hostingu - uz to nekdo resil v praxi (prohlaseni providera nebo neco obdobneho)? Mame cca 35 VPSek u Active24 a nejaky fyzicky pronajmy jinde... Udaje podlehajici GDPR tam lezi. Diky.
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    Kontakt např. na jednatele společnosti je OK a je to přímo spojené se společností a není to bráno jako údaj chráněný GDPR.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    DWICH:
    Je to jak pises. Zalezi na funkci...
    Pokud ma posledni tlapka firemni telefon tak nemusi byt dulezite aby jeji cislo bylo zverejneno... Ale treba obchodni reditel nebo vedouci prodejny z povahy pracovni smlouvy (funkce) nemuze protestovat proti zverejneni...

    U zakaznika jsme takto se o tom bavili... A takto muzes nahlizet na kazdy atribut (jmeno, telefon, mail, fotka, ...).
    JOPS
    JOPS --- ---
    DWICH: no, mne to prijde taky strasne absurdni....
    DWICH
    DWICH --- ---
    JOPS: Ja bych to nebral jako ultimatni pravidlo. Kdyz mam firmu, tak bud ja nebo muj obchodnik muze v klidu souhlasit a nejen to, dokonce byt i rad, ze na webu bude uvedeno jmeno, e-mail a telefon na realnou osobu, na kterou se potencialni zakaznik muze obratit.

    Jinak by vsichni na webech museli mit jen kontaktni formular, obecny e-mail na info@ a telefon na recepci, kde by se ti recepcni nesmela ani predstavit natoz pak prozradit jmeno obchodniho zastupce :)
    JOPS
    JOPS --- ---
    MARTEN: kdyz jsem delal v predchozi firme, tak jsme na webu meli vystaveno jmeno, prijmeni, mejl a pevnou linku.

    Pred 10 lety se to davalo pryc, protoze to odporovalo pravidlum na ochranu osobnich udaju. Mejl, i telefon je tak trochu osobni udaj i kdyz je to firemni.

    Z meho pohledu strasna picovina, ale pravidla jsou pravidla...
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    KOC256: S tim poslednim souhlas, podobnou odpoved mam na vsechny dotazy, ktere jsou predevsim kolem internetu.

    U toho jmeno.prijmeni jsem si rikal, ze email je porad majetkem firmy. Tedy adresa. Pouze ji ma nekdo danou k pouzivani. Nedej boze, kdyz clovek odejde, po nem nastoupi nekdo se stejnym jmenem a tuto adresu zdedi. Ale jak pises, budou to dohady a mozna se okecaji obe moznosti.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    MARTEN:
    Ano.
    jmeno+prijmeni+firma uz dost dobre dokaze identifikovat konkretni osobu.

    support@ uplne ne.

    U reditel@firma.cz je to diskutabilni...

    Jako zajimavy priklad nam byl na "skoleni" ukazan priklad firmy Lanex. Kdy pak kontaktni stranka vypada nasledovne:
    Kontakt - LANEX a.s.
    http://www.lanex.cz/kontakt

    Ale sam pravnik vzdy rikal: "Pockejte za 5 let az bude nejaky judikat. Do te doby jsou to jen dohady."
    MARTEN
    MARTEN --- ---
    Zajimala by mne jedna vec. U GDPR jde o ochranu osobnich udaju. V tomto pripade treba o email. Je email osobni udaj, pokud jde o firemni email? Je tam rozdil, pokud pujde o email support@firma.cz a jmeno.prijmeni@firma.cz? Jen tak ze zvedavosti.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    GDPR vs. blockchain:
    Blockchains and the GDPR | Oxford Law Faculty
    https://www.law.ox.ac.uk/business-law-blog/blog/2018/02/blockchains-and-gdpr
    KOC256
    KOC256 --- ---
    BULHI:
    BULHI:
    Pokud nedelas hostera ty tak jsi v klidu :)
    Hosting z principu smluvniho vztahu ma pristup k datum. Abys byl v klidu ty, tak by sis mel max nechat jima potvrdit, ze jsou GDPR ready... vice tomu ty asi nedas... (meli by mit sifrovane zalohy. a mel by byt nejaky mechanismus anonymizace/likvidace dat pri pripadnem obnoveni ze zalohy - to ale nejspise bez tebe nepujde).

    Co se tyce dochazky...
    Zakladem je mit ty procesy sepsane ve smernicichc... Napis nekde ze k tem datum maji pristup jen TA a TA osoba protoze "..." a treba ty jako admin a pak ze ty udaje co tam mate opravdu potrebujete...
    Treba bydliste by v ramci dochazky byt nemelo (neni potreba)... A takto si rekni, zda tam dany udaj potrebujes nebo ne...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    BULHI: to zapomenutí není všemocné. Pokud můžeš, a ničemu to nevadí, anonymizovat jméno tak to udělej. Podle mě bych id null rozhodně nedával a měl bych to ošetřený vyjádřením od účetní.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    BULHI: dokud pracuje a chce mzdu, musí se nechat evidovat.
    když odejde, stejně se to musí evidovat asi pro účely důchodů a sociálky.
    možná by se k tomu mohla účetní vyjádřit, že to podle toho a toho paragrafu musí zachovat.
    BULHI
    BULHI --- ---
    DELVIT: jo pristup ma jen management a mzdova ucetni, to je podle me v cajku.. zamestnanci podepisou souhlas, to je taky osetreny.. ale jde mi o to, jak dukladny musi bejt to pripadny zapomenuti, kdyby o to nekdo pozadal (a jestli je tohle vubec treba resit).. vicemene jestli staci jen anonymizovat jmeno, ale muzu tam porad nechat vsechny zaznamy.. cili kde bude jasny, ze tohle je nejakej zamestnanec s id = 125, ale jeho jmeno jsme zapomneli. Nebo musim id nastavit na null, aby se to nedalo nijak zpetne spojit s jednim clovekem. A nebo jestli se to musi fakt smazat uplne.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    BULHI: to záleží co se hostuje. Smluvní ošetření nezaškodí. Nemůžeš transparentně šifrovat? U toho druhého bych osobně řekl, že jsou to data potřebná pro chod firmy, takže by dobré, aby k tomu měl přístup nezbytný počet lidí a ne nikdo zbytečně navíc (vědět kdo to potřebuje vědět a proč). Navíc zaměstnanec či brigádník by to měl mít uvedeno ve smlouvě.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam