• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    GREVE
    GREVE --- ---
    GHOSTSTALKER: A můžeš mi ty rodiči a právníku najít, kde v GDPR se píše, že :
    - školka nemůže vytvářet a uveřejňovat fotky ze školních akcí?
    - fotky dětí v plavkách mají jiný režim ochrany než fotky dětí bez plavek?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    SITH: Jako rodic i jako pravnik to jako drobnost rozhodne nevidim a vedle GDPR bych se branil i prostredky na ochranu osobnosti.

    Nechapu, kdo ti tu za legitimni dotaz dava (a mne nepochybne da take) minus. Fakt nevidim duvod, proc by nekdo mel mit pravo zverejnovat fotky ditete (nota bene v plavkach) na internetu bez souhlasu zakonneho zastupce (a to stranou ponechavam muj osobni postoj, ze by ani mnozi rodice tohle pravo mit nemeli).
    GREVE
    GREVE --- ---
    SITH: Fotky ze školních akcí by GDPR nijak odporovat neměly, pokud na nich nejsou identifikovány jednotlivé děti. A proč vadí, že jsou v plavkách?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    SITH:
    U synovců ve škole to řeší přesně opačně. U každé akce musí děcka donést svolení, že je u ní mohou fotit a ty co svolení nemají, tak se musí na fotky schovávat za učitele nebo mimo záběr. Tak co je horší? Vidět "anonymní" děcko v plavkách nebo dělat psí kusy abych náhodou na fotce nebyl?

    Ale asi bych zkusil začít domluvou, ať udělají jednu fotku z dálky, než máchat GDPR...

    Fotky ze škol naopak dneska mizí, protože jsou všichni připosraní vyfotit náhodou něco co není v souladu...
    SITH
    SITH --- ---
    mám dotaz
    naše mateřská školka to asi myslí dobře, ale dělá špatně. V rámci informovanosti nás rodičů pravidelně fotí činnosti ve školce, i mimo ní, např. školní aktivity. U jedné z nich, u školního plavání, kde jsou malé děti focené v plavkách, už mi to přijde trošku moc, obzvláště když jsou ty fotky umístěné na rajčeti a volně přístupné

    spadá to pod GDPR, kde nikdo z rodičů nepodepsal svolení, nebo je to jen drobnost, kterou mám osobně řešit s učitelkou formou domluvy, ať ty alba aspon zahesluje?
    BLUERAVEN
    BLUERAVEN --- ---
    KAJJAK: no dobře, dělal jsem si trochu srandu. Tu privacy notice samozřejmě můžete umístit kam chcete :)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    JOPS: viz BLUERAVEN - musite si na to udelat tzv balancni test a az prijde kontrola z UOOU, tak jim o ukazete na podporu toho, ze je to ok
    KAJJAK
    KAJJAK --- ---
    BLUERAVEN:

    uz vidim jak bude redil nadseny se zastupu lidi co si jdou opravnene do jeho kanclu precist tu tabulku :D
    BLUERAVEN
    BLUERAVEN --- ---
    JOPS: Pokud tam takhle pořizujete záznamy, bude dobré si přesně sepsat proč to děláte, jak to děláte, jestli to je dostatečné a naopak jestli to není moc (třeba jestli nezabíráte sousedovic okna kde se vystavuje jeho stará :), pak jak dlouho dává smysl ty nahrávky uchovávat, atd... pak už jen vylepíte slušivé cedulky s piktogramem a poznámkou, že podrobnosti o zpracování jsou u ředitele. K řediteli do officu dáte tzv. CCTV privacy notice a kdo bude chtít, tak si to tam přečte...
    BLUERAVEN
    BLUERAVEN --- ---
    GHOSTSTALKER: Mluvíš mi z duše. Já mám osobně pochybnost, že lineární nahrávání je zpracování. Nahrávka imho není nějaký ucelený registr údajů... Myslím ale, že to zabere ještě hodně rozsudků, než se tahle zakalená voda vyjasní. Smutné je jen to, že díky zatím relativně nízkým pokutám je ochota soudit se hodně omezená.
    JOPS
    JOPS --- ---
    KASUMI: no, tak duvod je jednoduchy, okolo firmy jsou stroje v milionovych hodnotach, takze se jedna o zabezpeceni majetku firmy.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    JOPS: tak na to si musite odpovedet sami, hele.. kamerny OBECNE problem nejsou, ale musis k nim mit zakonny duvod, proc to zpracovavas, musi to byt primerene, transparentni, musi o tom informovat subjekty udaju apod.. kdyz tohle splnite, pak kamery problem nejsou
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    BLUERAVEN: A neni tedy zpracovavanim uz jen to, ze se na nekoho primo divam? Nepochybne pri tom dochazi v mem mozku k "operacim" s udaji, k jejich "shromazdovani, zaznamenani, usporadani, ulozeni" atd. :-)

    Uz pak moc nevidim rozdil mezi bezpecnostni kamerou a sekuritakem, ktery nekde stoji a dela "zivou kameru".
    JOPS
    JOPS --- ---
    KASUMI: jaky je problem s kamerama ?

    zabirame kamerama prostor okolo firmy a jedna kamera hlida unikovy vychod a druha vstup. Jinak v budove zadne kamery nejsou. Je to problem ?
    BLUERAVEN
    BLUERAVEN --- ---
    KASUMI: kamery bez záznamu považují za zpracování třeba slováci... už léta... ty pokyny už na svoje stránky na začátku léta hodil úřad.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    uz jste zaregistrovali, ze se pripravuji nove pokyny ke kameram? jeste jsem je necetla, ale mela jsem dnes schuzku s jednim gdpr clovekem pro velkou skupinu a pry to bude prisnejsi
    ve stavajici podobe navrhu je pry i nahravani bez zaznamu zpracovanim, stejne jako pod gdpr spadnou nejake kamery se zaznamem pro osobni pouziti.. a biometrika je pry dabluv svod, co do evropy vlastne skoro nepatri...
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    EXIS: ja myslim, zes to zvladnul ok :)
    EXIS
    EXIS --- ---
    EZOP: tady asi lépe poradí @kasumi, ale imho je to podpořené v zákoně - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-387 takže tam není žádné issue
    EZOP
    EZOP --- ---
    Jak by se mohlo nahlížet v rámci GDPR na povinnost nošení jmenovek na uniformě například v AČR?
    EXIS
    EXIS --- ---
    NAVARA: ne, tam byl limit 10mil Kč :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam