• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSPiráti.cz (unofficial) - troll mého protitrolla je mým, ehm, spolutrollem
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    XCHAOS: ano, dnes jsou ty systémy mnohem sofistikovanější. zvlášť navázání nákupních zvyků a občanské poslušnosti na scoring v seznamce je mindfuck majsterštyk
    Orwell’s Nightmare: China’s Social Credit SystemThe Asan Institute for Policy Studies | The Asan Institute for Policy Studies
    Orwell’s Nightmare: China’s Social Credit SystemThe Asan Institute for Policy Studies | The Asan Institute for Policy Studies
    http://en.asaninst.org/contents/orwells-nightmare-chinas-social-credit-system/
    berme to jako červený vykřičník nad cestou, kterou by se digitalizace demokratického státu neměla ubírat :) samozřejmě u lidských zdrojů v námi ekonomicky vykořisťovaných státech nám to pokrytecky nevadí a politikům s hlavou zanořenou v pandí řiti to ani nestojí za komentář .. naopak se tam jezdí inspirovat tímto inovativním přístupem ke stabilizaci společnosti
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    XCHAOS:
    ano cobol resi bussiness logiku co na tom je spatnyho ? to jeho oddeleni mu umoznilo prezit naprosto bez problemu.
    GnuCOBOL preklada do c je nejaky problem ? Cobol byl vzdycky vysokourovnovy jazyk a cela platforma kde Cobol bezi (aktualne AS/400) je presne takhle slozena. zadny kod nebezi primo na procaku a neexistuje moznost jak ho tam dostat takze preklad do C a jeho kompilace je celkem vporadku a nemuzes z toho nic vyvozovat bez toho aby jsi se na vysledek podival ci mel aspon analyzu.

    A vubec neslo o cobolovy reseni ale slo o to ze pokud navrhujes reseni na dlouhou dobu, nemusi byt zavislost na dodavateli vzdy skodliva a naopak kdyz zvolis tradidcni udrzovany reseni muze to byt WIN strategie. Cobol je jednim z nich.

    Nevim proc by uredni dokumenty musely byt v latine jak rikas (latin myslis ?) a proc uredni sw v cobolu. Matlas dohromady design/architekturu reseni a jazyk zpusobem ktery nedava smysl.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: tak spíš se tomu snažím předejít... např. kdyby lidi tušili, co o nich Facebook všechno ví, báli by se víc. Jenže ono právě není řešením lidi zastrašit... nejde o to aby se báli a nedělali nic. Jde o to vymyslet, co by měli dělat místo Facebooku.

    Současná opatření by se dala přirovnat k tomu, že před každým facebookovým účtem má běžet úředník s praporkem (kterého si ten uživatel zaplatí). To je pochopitelně ještě absurdnější, než to bylo u těch aut, kdysi...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: představ si tohle ale v éře dnešních chytrých algoritmů Googlu a Facebooku... ta kritéria by dnes mohla být neskonale sofistikovanější, než jen SELECT podle (přiznané) náboženské afinity nejbližších předků... :-/

    a navíc dnes by nebylo nutné organizovat odvoz vlaky... lidi by se do koncentráků rádi odvezli sami, vlastními auty, stačilo by jim říct, že na to je sleva
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    XCHAOS: good point
    Děrné štítky a holocaust: nepříjemná pravda - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/derne-stitky-a-holocaust-neprijemna-pravda/
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    THEODORT: Akorat, aby pak vubec nekdo tu praci delal, pokud po nekom chces produktivitu jako v soukromym sektoru, tak mu musis nabidnout plat jako v soukromym sektoru. Vidim to u kamarda, delal elektrikare u CD, protoze prachy mu stacily a mel pohodu, pak na ne zaclo vedeni slapat, ze prescasy a dalsi veci, ale penize nezvedlo, tak odesel k Linde, kde taky musi makat, ale zas ma skoro 2* takovej plat. Rikal, ze stejne postupovalo cca 2/3 lidi z jeho oddeleni, ze tam zustali akorat chlapi pred duchodem.
    Samozrejme idealni by bylo nabidnout lidem stejny plat a cekat od nich stejnou produktivitu jak v soukrome sfere a prebytecne lidi propustit, ale to je celkem dost nerealny, ze za jedno volebni obdobi to nepujde a pocet statnich zamestnancu je 450000 a to je celkem dost velka volicska zakladna
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: a ty uz mas v rukach ucelenou analyzu toho, co se ve statni sprave realne pouziva, nebo opet jen strilis od boku? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAINBOF: jo jo... Cobol cutnul náklady na údržbu tak, že odborníci na Cobol, než vymřeli, si tím vydělali na královské důchody :)) (viz můj strejda v Kanadě :-)

    jako dík, že si vnesl do debaty zábavné téma, ale opravdu: cobolisti patřej mezi nejlépe placené "IT odborníky" (ačkoliv jsou to často "algoritmy" na téma "otevři kasu, spočítej kasu, zavři kasu"). ale existuje i open source interpreter cobolu - GNUcobol :-) GnuCOBOL translates a COBOL program (source code) into a C program... takže podobná strategie, jako LOLcode.

    Myslím, že i velmi volně stanovené téma tohohle klubu jsme překročili. Leda, že by všechny úřední dokumenty byly v klasické latině a všechen úřední software v Cobolu. (jinak ostatně, kdyby nějaký software pro registr obyvatelstva měl garbage collection, tak hrozí v důsledku programátorské chyby druhý holocaust, který ostatně proběhl s pomocí počítačů IBM... )
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    XCHAOS: tak on zije i pravej pascal (teda ne delphi), c++, proste svet je vetsi nez se puvodne zdalo. :)
    me jsem na mysli to ze ten zminovanej cobol prave ukazal ze dobre zboleny a udrzovany proprietarni reseni paradne cutne naklady na udrzbu a rozvoj a jedes noustop.

    to ze jsi se setkal s tim ze ti nekdo tvrdi ze cobol se realne pouziva jeste nemusi nic konkretniho pro tebe samotneho znamenat :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RAINBOF: ok... obávám se, že ve chvíli, kdy zjistím, že jsem moderátorem klubu, ve kterém někdo tvrídm, že Cobol žije, tak jsem asi opravdu starý... nebo mladý.. nebo nevím co :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Dnes uz ani ten desktop neni tak zly, jako byval pred lety pri nasazeni v Mnichove. Akorat development neridi verejny sektor... a to u niceho :-) O zmenach a smeru vyvoje ale nerozhoduji uzivatele v nejakem vselidovem referendu, ale par vyvojaru daneho kusu software... nekdy dost autoritativne, zeano (viz napr. u mnohych linuxaku "oblibene" systemd).

    Na druhou tvuj pohled je zvlastni - proc by si mel zamestnanec sam vybirat, s cim bude pracovat...?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    THEODORT: tak zrovna desktop je poslední místo, kde má cenu něco někomu vnucovat... v Mnichově to třeba nedopadlo dobře... tohle jednoduché řešení nemá, linux vnucený shora by úřednice nenáviděly.

    Já osobně v Linux na desktopu stále věřím - ale nevěřím na jeho dosažení cestou direktivního nasazení v úřadech. Spíš bych rád viděl určité využití peněz z veřejných zdrojů na obecně vývoj takového software, který pak zůstane plně ve veřejných rukou a veřejný sektor bude moci zadat pokračování práce na takovém softwaru komukoliv (stejně jako by to udělal např. u dobře zdokumentované železniční sítě, co já vím). Toho času by ale šlo spíš o vývoj serverových, internetových aplikací - s tím, že klientský software by měl být samozřejmě zamýšlen jako multiplatformní a přenositelný, ale bez konkrétního vynucování linuxových desktopů.

    Linuxový desktop má šanci jen pokud bude dobrovolnou volbou - pokud to bude luxusní limuzína pro náročné, ne pokud to bude nenáviděný osekaný nástroj vnucený úřednicím shora.

    DANYSEK: teď si přesně narazil na ten typ úředních míst, která by bylo vhodnější nahradit základním příjmem :-)

    Jsem každopádně rád, že se ta debata vede tady v unoffical forku klubu. Děkuju.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    k reseni v cobolu si jako zastance tohoto mancaftu dovolim objasnit, cobol stary 30 a vice led je vpodstate nesmysl. ty programy se neustale obmenuji, upravuji aktualni potrebe. takze vysledkem je aktualni verze delajici to co ma. cobolu se firmy co ho maj v kozichu drzej proto ze jim umoznuje drzet sw na hw oddelene. veci napsany v systemu 36 pred rokem 80 (i dal) dneska spustis beze zmeny to znamena ze kdyz chces upravu udelas ji a jedes dal zadny rewrite zadny reseni toho jak se to onehda delalo. :)
    co se tyka programatoru je to mytus neni jich totiz tolik potreba jako driv. na frontendy se pouzivaji klasicky code-apes bouchajici v jave nebo v tom co je ted zrovna cool.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    THEODORT: Solitaire mas i na Linux (treba KPatience; dtto ale neni technicky problem jej dostat pryc i z Windows)... ale verim tomu, ze ty "pizdy" si jeho instalaci jsou schopne vydupat... to je spis politika :D Navic ho mas dnes online i na google.... a na nejakym content-blockingu utratis dalsi balik penez... odvracena strana tech jednoduchych webovych rozhrani dnesni doby :-) Nehlede na to, ze pokud "pizda" masti v praci Solitaire a prace stoji, je problem v organizaci prace a jeji kontrole... a kdyz nebude mastit Solitaire na PC, tak si treba bude lakovat nehty, lustit prinesene krizovky nebo to proste bude hrat na mobilu/tabletu, co si donese. Nebo budou proste zensky nekde zvanit u kafe.

    Nikde neni zadna analyza, ze by to bylo levnejsi/drazsi. To kazdy jen strili od boku sve vlastni pocity. Jasne, ze IBM se za ty roky zaplatil velky balik penez - ale kde beres tu jistotu, ze s opensource bys nezaplatil treba vic? Na supportu atd... navic s diskutabilni kvalitou - dneska do Linuxu fusuje taky uz kazdej, kdo ma do pr**le diru, a nektery dodany reseni tomu odpovidaji - hlavne aby to co nejmin stalo na vstupu, co nejdraz se prodalo a uvnitr nejaky bastl, aby to "nejak" navenek fungovalo. A updatovat se to kazdej boji, aby se to nahodou neposralo cely, takze to nechavaj deravy - tzn. z pohledu bezpecnosti jeste vetsi pruser.

    NIEKT0: ja ale neobhajuju ani jedno. Uz x-krat jsem napsal, ze spis nez nejaky licencni fanatismus me zajimaji funkcni argumenty... a v pripade ekonomicke argumentace vyjadrene celkove naklady (nejen ty porizovaci), coz se casto nedeje...
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    DANYSEK: to je presne to proc by se to melo delit na dve oblasti
    - jednak zavadeni opensource "drobnosti" - treba pizdy na Uradu MC by konecne mohly mit linux aby nehraly celej den Solitaire (on takovej tenkej klient na praci s jednim rozhranim a jednou tiskarnou - ono to asi nepujde ale pokud se stanovi nejaka strategie a zacnou se treba ruzny aplikace nahrazovat jednodussimi webovymi rozhranim..

    -druhak stanovit koncepci toho jak nalozit s temito dlouhodobymi systemy/registry - nemyslim si ze vendor lock-in u IBM po 25 letech je to rozumne a levne reseni a studii na to fakt nepotrebuju :D
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    DANYSEK: neda sa nez suhlasit, akurat teda si si asi nevsimol ze obhajujes opensource riesenia:)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    THEODORT: Ja ale nemam nic proti opensource v principu.. a prakticke usecase "novych" aplikaci tu ostatne uz popsal VYHULENY_UFO - a spoustu dalsich jde jmenovat. Ale pak tu jsou systemy, ktere bezi dlouho a potrebujes aby dlouho bezely.... a fakt si nedovedu predstavit, jak to naroubujes na "bezny" zivotni cyklus dostupnych reseni, co se kazdy rok meni. Takovy dochazkovy data ci data z helpdesku nepotrebujes skladovat a zpetne dale zpracovat desitky let nazpet, takze takovy system vymenit je trivka - a nutnou historii pokryjes max. tim, ze chvili nechas ten legacy system nekde bezet... ale co treba takova socialni sprava a jeji data, kde celej zivot makas a pak... zacnes strachat v papirech, co mas z prace, protoze se sedmkrat v mezicase vymeni system a ono jejda, migrace v mezicase nam tu a tam nejaky data neprezily (viz ta unicredit, treba...), kdy se na vznikly problem muze prijit po desitkach let?
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    a ano, matne si vzpominam ze se nejaky pirati nekam vypravovali koukat jak to slape v jiny zemi, tak bych navazal treba tam, pripadne jestli to neresila nejaka komise, whatever..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    DANYSEK: jo, ale studium lepsi nez zvaneni, na svete je vic nez dost opensource reseni governmentem jiz davno pouzivanych, tak nevim proc se ihned resi ze se bude neco vyvijet.

    Ono resit zavadeni open source bez toho abys vedel co kde existuje a co se kde pouziva je takove.. typicky politicke reseni
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam