VYHULENY_UFO: pozemková reforma probehla na základě stejného republikánského, liberálního principu, na který věřili i první proponenti základního příjmu za francouzské a americké revoluce.
Ať si o tom tty budeš vykřikovat co chceš, tak Marxi ani různé formy komunistů nikdy žádný základní příjem neprosazovali; chtěli vlastnictví i peníze zrušit, což je něco hodně jiného, než řešení minimálních právě občana ve společnosti, která jinak peníze používá. Pokud vůbec něco, tak je ZP samozřejmě nějaká forma "socialismu", sociálního státu... jenže to je trochu širší pojem, a komunisti byli ve své době sekta, kterým socialismus (což byl v jisté fázi v Evropě celkem populární buzzword) přišel příliš málo (a teprve až v praxi zjistili, že je to maximum, o které snad mohou reálně usilovat).
O mém podnikání víš celkem houby. To, že se vysmíváš stahování seriálů z torrentu, to vypovídá víc o tobě, než o těch lidech. Já celkem chápu hrdost na to, že mám seriál stažený jako kopii na disku a nemusím řekat, že poběží v nějaké TV Prima, nebo kde. Je to určitá forma mediálního odboje oproti tomu, jak je snaha nastavit většinový životní styl. Jde tam trochu o princip. Jenže torrenty přinesly další level, protože v 90tkách si musel bejt kámoš někoho, kdo spravoval warezovej server, a to byl další level sociální hierarchie, který mě osobně dost štval.
Samozřejmě tam je určitý rozpor: sociální stát bude max. řešit, jak zařídit, aby ty seriály v rámci nějakého video on demand byly dostupnější, aby na ně lidi měli, aby se na mohli zadarmo koukat ve veřejných knihovnách, apod. Toto zhruba zahrnuje současnou fázi pirátské politiky: aspoň zachovat přístup na úrovni veřejných knihoven, (ačkoliv ono jde daleko víc o zábavní průmysl, než o kulturu a nějak definovat hranici v podstatě nejde, zábavní průmysl jedné éry je kulturou té další...). Jenže samozřejmě, u toho stahování seriálů, které se tak vysmíváš, šlo o víc: šlo tam o princip, o osobní svobodu, o právo šířit přijatou informaci, o nezávislost na strukturách, která ve společnosti ustavují média.
Samozřejmě, torrentové pirátství nebylo přímo post-mediální společnost - to by ses místo toho šel bavit na domácí (house) party u sousedů ve sklepě (a to vydrží většinou jen odolná mládež). Ale pořád je to nějaká vzpoura na palubě mediální lodi, je to svržení diktatury dramaturga televizního vysílání, i když scénáristu a režiséra pořád akceptuješ, když se na to koukáš.
Já bych "pirátství" nazval "erozí přehnaně strmých hierarchií v rámci liberální demokracie" a jak asi tušíš, tak do Otázek Václava Moravce fakt netoužím jít debatovat s Babišem nebo dokonce exoty level SPD či Trikolóra, ale spíš právě třeba s tím Václavem Bělohrdským nebo jinými mysliteli :-) (tudíž by to nebyli OVM a takdál a tudíž jsem houby politik)