VYHULENY_UFO: absolutně nevím, kde jsi vzal "snění o Marxovi s Engelsem". Pokud narážíš na základní příjem, který ti asi leží v žaludku ze všeho nejvíc, co tě tak sleduju (škoda, že ho jako řešení vidí řada miliardářů všude po světě, že... takže spíš dnešní Engelsové, než ten Marx...), tak fakt nemám pocit, že by Marx tenhle pojem vůbec kdy použill. Ten fantazíroval o bezpeněžní ekonomice, což se se základním příjmem dost vylučuje (resp. byl by to prostě vojenský přídělový systém) a zavedl nešťastný pojem "diktatura proletariátu", který byl natolik vágní a zneužitelný, že sám o sobě vedl ve 20.století k řadě obrovských průserů (podobně jako Nietschův "nadčlověk", i když Nietsche to myslel individualisticky a rozhodně ne nějak rasově, ale nepochopené to začínalo být už v jeho době)
Piráti ti samozřejmě nemusej sednout a samozřejmě pravda, že je to prostě jen partaj jako každá jiná... že si tam z nostalgie platím členský příspěvek je asi fuk, ani já to svoje člensví neumím k ničemu pořádnému použít a nějak se u Pirátů prosadit. Nahoru jdou osobnosti s talentem jít nahoru... všude, ale rozhodně nejen u Pirátů. To je prostě lidská společnost. Politické strany mohou mít maximálně vliv na to, jaké myšlenky se pohybují v oběhu mezi osobnostma s politickým talentem a zda ty myšlenky nějak reflektují realitu existence kolem nich (v tomhle případě mlčíš třeba o Adéle Šípkové, protože sám víš, že nemůžeš říct nic.. víš, že takovýhle lidé jsou spojnice elit s realitou společnosti a že bez nich to nejde...)
Piráti jako liberálové samozřejmě nemohou hodit přes palubu myšlenku rovnosti občanů, nejen rovnovosti v povinnostech dodržovat zákon, ale i rovnosti v právech. Z tohoto hlediska jsou stranou levicovou v tom původním smyslu Francouzské revoluce. Furt někomu na levici předhazovat Marxe je ubohé a skončíš v tím v celé té alt-right bandě, stejně tak bych mohl každého konzervativce vykreslit jako fašistu - protože prostě tam někde bude mít Pána, Boha a Vlast a nejen nízké daně, v tom svém šuplíku s hodnotama (resp. nízké daně bude mít pro sebe, a Pána, Boha a Vlast pro plebs). Marx nepatřil mezi demokratickou levici, protože koncept demokracie pokládal v podstatě za ztracený a vyzýval k disciplíně a jednotě.
Piráti vnesli na českou politickou scénu řadu demokratických tradic ze světa, které u nás nebyly moc zakořeněná. Taková česká, v podstatě Rakousko-Uherská partaj, to jsou lidi kteří zvolí nějakého předsedu, který je přirozeným kandidátem na ministerského předsedu - a výměnou za loajalitu pak očekávají přihrané veřejné zakázky a jiné trafiky. V podstatě fajn, lepší než totalita, ale stejně je to poměrně primitivní systém. Piráti mají primární volby a mají poměrně častá referenda celé členské základny. Nevím, jak chce prosazovat "přímou demokracii" jakákoliv strana, ustavená kolem vůdcovského principu nebo v nejlepším případě delegující moc do rukou předsednictva či poměrně úzkého výboru. Kdo chce víc referend v rámci společnosti, měl by začít s referendy v rámci své strany...
Piráti nejsou dokonalí a vlastně se stali něčím, co ani nebylo zamýšleno a popravdě si myslím, že si tím stali díky neschopnosti tuzemské sociální demokracie (i když když do nich člověk nevidí dovnit, tak těžko soudit...). Nejde o to, že by jim přebrali voliče přímo - ale přebrali jim voliče, které sociální demokracie asi měla a mohla oslovit, kdyby chápala, kam se vyvíjí svět kolem ní... a něco podobného se stalo i v případě Zelených. Progresivní strany se nesmí profilovat jako stany regulací a zákazů, ale právě je potřeba hledat způsoby, jak strhnout společnost na svojí stranu jinými způsoby, protože regulace a zákazy jsou nakonec tradičními nástroji kozervativismu, ne progresivismu. V tomto ohledu je příspěvek Pirátů důležitý, protože otevřel debatu o tom, jestli "svoboda" je pojem, který patří výhradně pravici a znamená jen svobodu vlastnit bouchačku, jezdit všude autem a neplatit daně.