• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAJJAKAltcoiny / ICO investice
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    E2E4: já tak 8 v crypto, možná jsem neměl ty ideály "naivní" 1. gen,a tak mě tak nesžírá současný vývoj
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    JARDABEREZA: již 2021 jsem se zapletl s nft, tak tam nějaké platby probíhají uvnitř ekosystému. je to trochu kravina, ale nějaké "hry" na tom běží, je tam spíš takový "meme" culture. vyloženě platbu cryptem jsem uskutečnil pouze párkrát, naposledy tak 2022 vyloženě nákup v eshopu mimo čr. a pak nějaké donations třeba UA army. V roce 2023 jsem neměl důvod cryptem platit, naopak jsem akumuloval. Je to samozřejmě víc o spekulaci, než o nové měně. Nový druh aktiva, ekvivalent energie, výpočetního výkonu, síťového prvku...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOSZLIK: no ale já jsem byl starej už když crypto začínalo. :)

    coz bylo, eh, před 15 lety, za vlád Mirka Topolánka a George Bushe, před Azure, transferwise, instagram, Revolut.. spíš je to tedy stará věc, než novota.. :)
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KOSZLIK: Pomůžeš mi doplnit průzkum? Platil jsi minulý rok něco kryptem?

    MATT: Líbí se mi, že Wiki má i srovnání s ostatními roky. Celkem obstojně to roste. Nejsem si úplně jistý o kolik lepší by to mohlo být s kryptoměnami. Možná porovnat poměr lidí se smartphonem a internetem vs poměr lidí s bankovnictvím nebo jeho obdobou?
    KOSZLIK
    KOSZLIK --- ---
    Takže vlastně tu nikdo crypto nepoužívá, myslíte si, že žádný problém současné tvorby peněz neřeší a celkově je technologicky zbytečné a je lepší použít dál banky. Gratuluji, už jste asi moc starý na takový novoty 🫣😂
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MATT: v tom clanku v El Pais pisou ze remitendy do mexika jsou z celych 4% pres kryptomeny, tady tvrdi jedna z firem, ze jen pres ni proslo 4%

    https://www.coindesk.com/layer2/2022/04/27/mexican-remittances-are-the-continents-largest-crypto-companies-want-a-cut/

    Bitso, told CoinDesk the company processed about $1.2 billion in remittances between the U.S. to Mexico in 2020. “Our main users are remittance companies, who use crypto technology to improve and make the remittance sending and collecting process easier,” she said.

    tj ne ze by lidi meli sve vlastni penezenky, ale kryptosmenarna poskytuje firmam na posilani remitend velkoobchodni sluzby na bazi kryptomen, nebo tak neco?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JARDABEREZA: no pouzivaji to na urovni vlady neni zrovna odolnost proti totalite. :)

    Ale trochu jsem si o tom precetl, je to zajimavy vyvoj, i kdyz smeruje predpokladatelnym smerem k vladni kontrole:

    Turecko chysta regulaci kryptomen. Ta asi nebude ve smyslu "nechame si narusovat nasi monetarni politiku", i kdyz mluvi hlavne o ochrane spotrebitele..

    Turkey Financial Services The Future of Cryptocurrency Market
    https://www.trade.gov/market-intelligence/turkey-financial-services-future-cryptocurrency-market

    Salvadorsky experiment taky neni uplne uspesny, i pres oficialni podporu vlady (nemel bitcoin pred vladami chranit?):

    Bitcoin: Two years of bitcoin in Bukele’s El Salvador: An opaque experiment with a little-used currency | International | EL PAÍS English
    https://english.elpais.com/international/2023-09-02/two-years-of-bitcoin-in-bukeles-el-salvador-an-opaque-experiment-with-a-little-used-currency.html


    Nigerie je zajimava, neznal jsem.. ale tam to spis pouzivaji jako smenarnu, protoze maji oficialni kurz horsi nez trzni. Jako u nas vekslaci kdysi. :)

    Akorat ze, zas je tam ta centralizovana entita na kterou muze vlada zautocit. Takze pozvali vedouci predstavitele Binance a pak je zadrzeli. Zablokovali web binance. Pak binance prestala prijmat Nigerijskou menu..
    ( Uz predtim binance prohlasila, ze bude spolupracovat s vladami. https://archive.is/fZqgI )

    https://archive.is/fZqgI

    Porad jsou zadrzovani, snad je ted postavi pred soud:

    Binance: EFCC to arraign Anjarwalla, Tigran Gambaryan, this week
    https://dailytimesng.com/binance-efcc-to-arraign-anjarwalla-tigran-gambaryan-this-week/

    nejak porad nejsem presvedcen o odolnosti bitcoinu proti cenzure a totalite, no. problem je, ze vzdycky tam je nejaka entita, na kterou si vlada muze doslapnout. A pokud je dost totalitni a stoji ji to za to, muze jit i po jednotlivcich, blokovat Internet apod.
    MATT
    MATT --- ---
    JARDABEREZA: E2E4: ja to znam, jen jako pohadku. nastesti s tim nemam osobni zkusenosti. koukni se na "remitances", mozna se dost zmenilo, ale rikalo se, ze ty poplatky jdou do desitek procent z preneseny hodnoty. co s alternativnim cryptem pak delaj mistnaci netusim, treba existuje rozumejsi black market?

    Comparing Mexico’s Remittances to Every Other Country
    https://howmuch.net/articles/outgoing-remittances-from-usa

    World's Most Unbanked Countries 2021 - Global Finance Magazine
    https://gfmag.com/data/worlds-most-unbanked-countries/
    List of countries by share of population with access to financial services - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_share_of_population_with_access_to_financial_services
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    E2E4: V Severní Koreji se to používá na úrovni vlády. Z toho co vím je to celkem oblíbené v Turecku protože jejich měnová politika je marná. Potom to ještě frčí v Nigérii. Ale jakým způsobem to používají to nevím. Jestli to je spíše investice nebo ne. Zajímalo by mě, jak to zpětně hodnotí obyvatelé Salvádoru.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RUDY_CZ: kde v Africe ?

    jinak v Africe ma skoro 200 mil lidi CFA frank s fixnim kurzem k (dnes) euru, takže tam to na růžovou budoucnost stabecoinu moc nevypadá.

    k použití na černém trhu v totalitě, no nevím. na černém trhu muzes platit cimkoliv.. a když máš totalitu, můžeš kontrolovat internet a jít po těch co to používají, pokud to je pro tebe jako pro vládce problém. a rubber hose cryptanalysis funguje pořád dobře.. na export do zahraničí, ok.. pořád tam ale máš velké výkyvy hodnoty.

    a na světě je spousta totalit, kde se bitcoin apod stejně moc nepoužívá. Severní Korea? Kuba? Bělorusko?
    RUDY_CZ
    RUDY_CZ --- ---
    E2E4: V zemích 3 světa není běžný mít bankovní účet, kartu a jejich měny jsou inflační shit, za to každý má smartfoun. Slyšel jsem vzkazky že např. v Africe frčí hodně Tron-USD.

    Krypto na západě bude mít smysl ve chvíli kdyby se to tady zvrhlo do nějaký totality, pak Bitcoin jako když najdeš. Perzekuovat to můžou, ale stejně ti to nezabrání na černém trhu sním zaplatit za (příklad) propašování do jiné bezpečnější země. O tomhle je Cypherpunk.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MATT: nerozumim use case.

    Nejakej paraguayec si vymeni Guaraní za Tethery? Jak přesně, na Paraguayský kryptoburze? Pak si pořidí peneženku a do ní si dá tethery.. A co s tema tetherama pak bude dělat dál, co teď dělat nemůže nebo v čem mu to pomůže mít zrovna tethery, když je to jen práce navíc a víc rizik ?
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    MATT: Neřeší tohle Wise a Revolut? S Wise jsem dokonce byl schopný založit si lokální účet v USA na dálku, takže lze posílat vnitrostátní převody. U Wise pak zkonvertovat za nízký poplatek do jiné měny a poslat to dál do jiné země.
    MATT
    MATT --- ---
    E2E4: ne kazdy ma pristup k dolerovejm uctum, pripadne podlahaji vysokym poplatkum. ale nemluvim o evrope.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RUDY_CZ: a necenzurovatelnost kým, státem? stát může kdykoliv kryptomeny kriminalizovat / zvýšit regulatorní požadavky (napr. povinné prokázat zdroj, deanonymizovat atd), pokud budou problémy s nimi příliš velké.

    naopak je tu velký prostor a precedenty pro špatné chování provozovatelů. je pěkně že blockchain má byzantine tolerance pro ověřování transakcí, ale provozovatel může měnit pravidla jak chce, viz eth hard fork po dao eventu, v kontrastu s tím žádný fork u dalších smart contract zranitelností..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RUDY_CZ: a globální settlement znamená teda místo jedné kryptomeny a aplikace mít dvě. to adopci neurychluje..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RUDY_CZ: no já jsem to myslel tak, že nevím proč by někdo měl používat dolarové stablecoiny místo dolarů. nic mu to neprinese, jen rizika a složitost:

    bude muset kromě regulované banky navíc věřit i nějaké offhshore, neregulované firmě, která tvrdí že má 100% rezervy (které prokazatelně v minulosti neměla), která je podezřelá z emise stablecoinu za účelem manipulace trhem, což není jak ověřit a která má konflikt zájmů protože má společné vlastníky s kryptoburzou.. zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Tether_(cryptocurrency)

    pointa je, že to není konkrétně tether, ale potenciálně jakýkoliv stablecoin.

    a k tomu navíc nějaká další aplikace a zadne odvolání a rollback transakcí v pripade hacku apod.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JARDABEREZA: filecoin nemyslím, nemám ho v oblibě i když marketcap i zhodnocení mají fakt dobrý, ale jsou i jiný projekty, např. Sia. o tom se občas zmíním už od 2018, ale vydělat na něm se mi nepovedlo :-) tam můžeš konkrétním kryptem platit za data k uložení, případně inkasovat z provozu cloudu. služba funguje, no nějaký kritický hlasy o chybovosti by se asi našly.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    PALEONTOLOG: K doplnění průzkumu... platil jsi kryptem minulý rok za něco?

    Mimochodem Filecoin je obviněn z pyramidového schématu: https://coingape.com/chinese-court-charges-filecoin-fraud-scheme/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    já si stále myslím, že budoucnost krypta částečně leží ve file-coinech coby cloudech a na převody je hromada chainů, co mají tx na L1 za hubičku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam