Alexander Ač, Ph.D.
16 min ·
Máte pocit, že je sucho? Bohužel, není to pouze pocit.
Aktuálně je globální teplota (průměr posledních 12 měsíců) na úrovni 1,3 °C oproti stavu před 120 lety. Leden 2020 byl globálně nejteplejší měsíc, únor byl globálně druhý nejteplejší mesíc a březen byl globálně 2-3 nejteplejší mesíc v historii měření teploty. Růst konentrace skleníkových plynů stále pokračuje téměř rekordním tempem, plocha ledu v Akrtidě je pro toto období druhá nejnižší nejméně od roku 1979 (viz obrázek), a skoro jistě i nejméně za posledních nejméně 100-300 let.
Dlouhodobě vysoké teploty (a tedy i vyšší výpar vody) v kombinaci s podprůměrným množstvím zimních a jarních srážek se již v krajině opět silně podepisují. Nějaká forma sucha již zasahuje +80% území ČR, a výhled naznačuje zhoršování situace. Posledních 5 ze 6 let lze hodnotit jako suché, nebo extrémně suché.
Velké až extrémní sucho, kromě standardních dat Intersucha dokládají i data satelitu Grace (viz mapy půdní vlhkosti, dostupnosti vody pro kořeny rostlin, a dostupnosti mělké podzemní vody). Mapy ukazují aktuální odchylku oproti dlouhodobému průměru 1948-2012. Podle těchto údajů již prakticky na celém území ČR můžeme mluvit o suchu, které se za normálních okolností vyskytuje jedno za 50 až 100 let (percentil pravděpodobnosti 1-2 %).
Víme však, že nežijeme v norálním klimatu, ale v měnícím se klimatu, a tak je současný stav už spíš normální. Přesnějí řečeno, jelikož se stále otepluje, důsledky se budou neustále zhoršovat nejméně do chvíle, než se (globálně) oteplovat přestane.
Kůrovcová (ne pouze smrková) kalamita letos opět nabere extrémní rozměr (pomalu již ale začíná docházet palivo), výnosy některých plodin budou určitě nižší, a je možné, že bude pokračovat i přemnožení hlodavců, kterým teplá zima také určitě moc neuškodila. Možná se u nás objeví některé dalši exotické druhy hmyzu a různých "škůdců".
Nadále se budou stenčovat zásoby pozemních vod (ty jsou již nyní v průměru na méně než poloviční úrovni), některé vesnice zrejmě zcela přijdou o vodu.