• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    TUHO: teďka jsem si dal s dcerama čundr po brdech na tři dny o Brdech se mluví jako o těch málo ohroženejch x studanek bez vody sucho v lese je tak markantni a čistě několikaletym koukáním odhrnováním půdy do x centimetrů... nechci bejt pesimista tohle leto bude největší sucho... o bojím se, že bude spojeno s požáry... i následky po jarních vychrech velký smrky dole vyvrácený, buky zlámaný... stromy přicházejí o svojí houževnatost :(
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    TUHO: na Vysočině a v lesích kolem Prahy je to taky trága. Nemám zdokumentováno..ale všichni to stejně víme, páč dobý to není asi nikde... :(
    TUHO
    TUHO --- ---
    Radim Tolasz
    @klimatolog
    Vyrazil jsem do Beskyd fotit sucho. Povodí Slavíče, přítok do přehrady Morávka. V hlavním toku voda teče, ale po jarním tání nic moc. Přítoky (Zajičorka, Frankův potok, Suchý potok, Ropický potok, Blatný potok) jsou ÚPLNĚ suché, neteče v nich vůbec nic.

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: A Trump uz pripravuje danovy poplatniky na bailouty
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Oil prices turned negative. Hundreds of US oil companies could go bankrupt - CNN
    https://edition.cnn.com/2020/04/20/business/oil-price-crash-bankruptcy/index.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vědci: Letošní sucho bude drastické, může za to klimatická krize a stav krajiny
    https://denikreferendum.cz/...etosni-sucho-bude-drasticke-muze-za-to-klimaticka-krize-a-stav-krajiny
    TUHO
    TUHO --- ---
    The COVID-19 coronavirus has dealt the Russian crude oil industry a two-pronged blow: first, decimating global demand, and now, disrupting output by infecting hundreds of oil-field workers. It has similarly hit natural gas–production operations, another Russian economic mainstay. The blame rests squarely with the Russian companies that failed to prevent the disease from reaching their energy operations. Lower global demand, a price war with Saudi Arabia that sent oil prices plunging (see EDM, March 25, April 13), and now crews having to stop working because some have become infected with the deadly coronavirus has the Russian industry reeling. This is bad news for President Vladimir Putin and his government because oil and gas continue to account for by far the largest share of Russia’s gross domestic product and state revenue.

    https://jamestown.org/...ian-oil-rig-workers-putting-additional-pressure-on-domestic-energy-industry
    TUHO
    TUHO --- ---
    The U.S. fossil fuel industry continues to seek bailouts during the COVID-19 crisis, as global oil demand craters and crude oil floods an already oversupplied market. These twin phenomena have combined to crash the price of oil, threatening the stability of the U.S. oil and gas sector. The federal government has responded by cutting environmental and public health regulations, prioritizing corporations over frontline workers and communities, and exploring appropriating billions of dollars to purchase oil surpluses to fill the Strategic Petroleum Reserve. Most recently, big banks are establishing holding companies to snap up financially shaky oil and gas companies, offering an ostensible private bailout.
    During this crisis, the U.S. government should assert long-term ownership and control over fossil fuel companies to safeguard long-term economic security for workers, avoid taxpayer-funded windfalls for fossil fuel executives, restore communities exploited by fossil fuel corporations, save taxpayer dollars, and ensure an eventual managed phase-out of coal, oil, and gas production.

    http://priceofoil.org/2020/04/14/case-for-public-ownership-fossil-fuel-industry
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    GLOBETROTTER:
    GLOBETROTTER:
    NO2 nám zkracuje životy, ale nezpůsobí, že nebudeme mít co jíst a že budeme bojovat o vodu.
    Ale ten článek by se hodil do Desinfo kanálu. Ukazuje, jak si novináři vymýšlí články, aby si zvýšili čtenost. Nad tímhle článkem se určitě uspokojila spousta majitelů SUV. Běžný čtenář idnesu bohužel nedokáže zhodnotit, jestli článek vychází z recenzované publikace, z publikace placené průmyslem nebo jestli je to výplod redaktora. Na jaká data odkazuje tenhle článek? Na názor Holgera Doublese, autora knihy Dieselová lež.
    Když někdo přijde s převratnou teorií, např. že diesly nezpůsobují emise NO2, tak by to měl podložit fakty. Zajímalo by mě, co nám tedy zkracuje životy, když ne auta, ty emise jsou skutečné. Podle mapy NO2 emisí v Praze to nevypadá na elektrárny.



    TUHO
    TUHO --- ---
    Jeden stupeň Celzia nepôsobí ako závratné číslo, ako to teda je?
    Z hľadiska geologického času ide o veľmi rýchle oteplenie. Naozaj dlho by sme pátrali v geologickej histórii planéty, aby sme našli podobne rýchlu klimatickú zmenu. Veľmi pravdepodobne ide o  vôbec najrýchlejšiu zmenu klímy za posledných aspoň 65 miliónov rokov.
    Na základe vedeckého výskumu, fyzikálnych a laboratórnych experimentov, družicového monitoringu a merania meteorologických prvkov na zemskom povrchu, dnes vieme povedať, že výrazné oteplenie je z veľkej časti momentálne spôsobené zvýšenou koncentráciou skleníkových plynov.

    Očami klimatológa – prečo by sa ľudia mali väčšmi zaujímať o informácie ohľadom klimatickej zmeny?
    Pretože ju z hľadiska jej rýchlosti už dnes môžeme považovať za nebezpečnú. Pri tejto téme v podstate hovoríme o globálnom otepľovaní a klimatickej zmene. Globálne otepľovanie označuje iba skutočnosť, že sa zvyšuje priemerná teplota atmosféry, oceánov a niektorých ďalších súčastí globálneho systému.
    Klimatická zmena je už termín, ktorý sa v podstate vzťahuje na oveľa širší komplex problémov, napríklad i na to, že s týmto otepľovaním prichádza množstvo rozmanitých, zväčša negatívnych dôsledkov v prírode a spoločnosti.

    Pandémia a klíma: Po odznení kríz sa emisie vracajú do pôvodných hodnot, vraví klimatológ - Forbes
    https://www.forbes.sk/...ima-po-odzneni-kriz-sa-emisie-vracaju-do-povodnych-hodnot-vravi-klimatolog/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    GLOBETROTTER: To muze byt jen hra s cisly. Porovnavat mezi sebou konkretni dny, to neni statistika, ale dojmologie.
    Emise oxidu dusičitého v Číně klesly až o 40 procent, ukázaly snímky evropských družic — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...teho-v-cine-klesly-az-o-40-procent-ukazaly-snimky-evropskych-druzic
    TUHO
    TUHO --- ---
    GLOBETROTTER: No, tak nadmerna koncentrace obojiho je problem, ale jenom jedno se tyka nejak podstatne zmen klimatu :D
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    GLOBETROTTER: a prepral by Rambo Terminatora?

    Cikli pomalu: oxidy dusiku (stejne jako ba olovo ve vodovodnich trubkach), ackoli se asi shodneme ze nejsou ok, nejsou otazka globalnich zmen klimatu.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    TUHO: Ano, dobrá a omlouvám se. A zapomněl jsem, že CO2 je horší než NO2.
    TUHO
    TUHO --- ---
    GLOBETROTTER: No to je hezky, ale tohle je klub o klimatickych zmenach.
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    TUHO: Tohle Ti nestačí? Nebo to se vše už dnes neřeší (není to důležité?)
    "V ovzduší patří oxid dusičitý, respektive oxidy dusíku, spolu s oxidem siřičitým, k plynům, které způsobují kyselé deště a poškozují tak životní prostředí[2] (půda, vegetace, živočichové) i lidské výtvory (budovy, památky).
    Dále je hlavní složkou fotosmogu, kdy je zdrojem atomárního kyslíku v základním stavu[1] (O(3P); jednoatomový radikál) pro přízemní ozón.
    Dopady na zdraví člověka[editovat | editovat zdroj]
    Vdechování vyšších koncentrací oxidů dusíku dráždí dýchací cesty - na sliznicích se rozpuštěním tvoří kyselina dusičná (HNO3). Vdechování vysokých koncentrací oxidů dusíku (bežně se v ovzduší nevyskytují) či čistých plynů vede k závažným zdravotním potížím či ke smrti.[2]
    NO2 má vliv na centrální nervový systém (CNS).[3]
    Předpokládaná rizika:
    oxidy dusíku se váží na hemoglobin;
    podíl na vzniku nádorových onemocnění (aerosol se dostane hlouběji do plic, poškození DNA).
    V Česku platí pro koncentrace oxidu dusíku (s výjimkou oxidu dusného) limity v ovzduší pracovišt (PEL; NPK - P).[2]
    Oxid dusičitý může vyvolávat biochemické změny již při relativně nízkých koncentracích počínaje 30minutovou expozicí při koncentraci okolo 380 µg/m3 (0,20 ppm).
    Oxid dusičitý je pohlcován hlenem dýchacích cest z 80 až 90 procent. Způsobuje záněty dýchacích cest od lehkých forem až po edém plic"
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TUHO: mozno by to chcelo trosku globalnejsi pohlad z vesmiru nez lokalne merania, aby to suviselo s klimatem :)

    AIR QUALITY FROM SPACE | Air Quality
    https://airquality.gsfc.nasa.gov/
    TUHO
    TUHO --- ---
    GLOBETROTTER: BOD1E: Jak to souvisi s klimatem?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Looking around us, we can clearly see some of the cracks in society. We now know the status quo has failed. These sudden transformations are a collective trauma,
    Read about the overlap between climate grief and the coronavirus, by Mary Annaïse Heglar.argues climate justice writer Mary Annaïse Heglar. We are in mourning for a familiar world that has suddenly vanished. The old world is not coming back. There is a tangible sense of grief and loss. It’s a moment of triage for the entire planet.

    We aren’t just stopping coronavirus. We’re building a new world - The Correspondent
    https://thecorrespondent.com/...-stopping-coronavirus-were-building-a-new-world/50968856015-625b9768
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    Koronavirus jako advokát dieselů: doprava klesla, ale emise zůstaly - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...ajstvi/emise-stuttgart-brno-nox-no2-dusik-limity.A200417_094059_automoto_fdv
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    China Limited the Mekong’s Flow. Other Countries Suffered a Drought.
    https://www.nytimes.com/2020/04/13/world/asia/china-mekong-drought.html

    “As China was stricken by the coronavirus in late February, its foreign minister addressed a concerned crowd in Laos, where farmers and fishers across the Mekong River region were contending with the worst drought in living memory.

    His message: We feel your pain. The foreign minister, Wang Yi, said China was also suffering from arid conditions that were sucking water from one of the world’s most productive rivers.

    But new research from American climatologists shows for the first time that China, where the headwaters of the Mekong spring forth from the Tibetan Plateau, was not experiencing the same hardship at all. Instead, Beijing’s engineers appear to have directly caused the record low water levels by limiting the river’s flow.”
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam