• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    KEB
    KEB --- ---
    TADEAS: ámen...

    jinak mě na ekolistu zaujalo tohle:

    Jak jsem chtěl chytat dešťovou vodu a nachytal sucho - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...a-domacnost/rady-a-navody/jak-jsem-chtel-chytat-destovou-vodu-a-nachytal-sucho

    článek je to v podstatě nechtěně humorný, kdy autor sám přiznává jak naivní byl nic proti, každý se učí a cokoliv se počítá), ale diskuze pod tím je celkem zajímavá, k tématu a přínosná. Namátkou kopíruji tohle:

    Jan Honzík22.4.2020 12:31 Reaguje na Vilém N
    Vážení, sploléhat se na děšťovku je velmi naivní. Když prší, není kam voda dávat. Potřebujete velké nádrže. S dešťovou vodou tak nejde plánovat. Když dojde máte smůlu. My jsme na to šli jinak. V podobné bytovce 22 OJ jsme vybudovali čističku šedé vody s kterou splachujeme záchody. Vody je tolik, že v případě potřeby by nám vystačila i na zalévání stromů a keřů. Denně tak vyrobíme 1 - 1,5M3 vody. Za rok máme spotřebu na WC 240m3 vody. Kdybych se chtěl zabývat dešťovkou tak jen jako doplněk k šedé vodě, ale pak zjistíte, že dešťovku vůbec nepotřebujete. Vyrobená šedá voda vám totiž pokreje WC i zálivku. dnes splachujeme za 16,- Kč/m3.

    ----------

    Pod čáru se klaním těm, co to dokázali na družstvu vyhádat, to je na klobouk dolů (a pokud někdo nechápe, kde je problém necht si pustí vlastníky)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Klára Salzmann: Infarkt české krajiny - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klara-salzmann-infarkt-ceske-krajiny

    Základem života krajiny je právě říční krajina, která je výsledkem dlouhodobých přírodních procesů. U ní bychom měli začít.
    Součástí říční krajiny jsou prameništní oblasti v horních částech toků, které jsou dnes téměř v celém rozsahu odvodněny zemědělskými nebo lesnickými melioracemi. Dále sem patří údolní nivy v dolních částech toků, které byly za posledních 100 let zkráceny o více než třetinu. V rámci znárodnění po roce 1948 došlo k likvidaci 950 000 ha mokřadů.
    Všechny tyto plochy dnes zoufale chybí k tomu, aby si krajina dokázala sama poradit s klimatickými změnami. Nemluvě o fatálním dopadu této situace na stav podzemních vod. Říční krajina je právě tím propojovacím prostorem mezi povrchovými a podzemními vodami. V čase přebytku vody se voda v údolní nivě rozlévá a vsakuje do podloží, v čase sucha dochází k dotaci vody v říčním korytě z podzemí.
    Říční krajina by měla být povýšena na krajinu určující kvalitu našeho života, téměř krajinu posvátnou, která si vyžaduje naši úctu, protože je pro lidstvo životodárná. Znamená to vymezení území říční krajiny v rámci České republiky.
    Jedná se o jeden kontinuální systém, o jednu síť, kde všechno se vším souvisí. Stav a kvalita vod v prameništních částech má přímý vliv na kvalitu a kvantitu vody v dolních částech toků a na vody podzemní. To znamená, že je důležité určit způsob využívání této krajiny, způsob revitalizace a rekultivace celých ploch a způsob agrotechnických a lesnických opatření.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    zajmavy. mozna krom co2 a metanu tu je jeste dalsi vyznamnej faktor

    Earth is way dustier than we thought. That may be a problem for climate forecasts. | Space
    https://www.space.com/amp/earth-atmosphere-dustier-thought-climate-models.html

    These large, coarse particles absorb radiation coming in from the sun and leaving the Earth, trapping that radiation on our planet. So, it's important for researchers to understand how much dust, especially course dust, is floating around in the atmosphere. 
    ...
    And, while climate models predict only about 4 million metric tons, the team found that there is closer to 17 metric tons of coarse dust in our atmosphere.
    ...
    Models have been an invaluable tool for scientists,” Adebiyi said. "But when they miss most of the coarse dust in the atmosphere, it underestimates the impact that this type of dust has on critical aspects of life on Earth, from precipitation to cloud cover to ocean ecosystems to global temperature.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: variace na TUHO
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Our House is on Fire | Fridays For Future
    https://youtube.com/watch?v=eT32UFzA7E8
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Sweden becomes third European country to shut down coal - Electrek
    https://electrek.co/.../04/22/sweden-third-european-country-to-closes-its-last-coal-power-plant/amp/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nebe bez smogu a slunečno. Německé solární panely mají rekordní produkci - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/..._kou#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    European State of the Climate 2019 | Copernicus
    https://climate.copernicus.eu/ESOTC/2019

    Climate change: Europe warming up faster than the global average after record year in 2019 | Euronews
    https://www.euronews.com/...-the-12-hottest-years-on-record-occurred-since-the-year-2000-study-finds

    According to the study, Europe is warming up at a higher rate than the global average. "The temperature increase for Europe is about 0.9°C higher than the global one and it has also warmed up faster than any other continent in recent decades," the report says. But they point out that it is not unexpected, because climate change affects the northern hemisphere more


    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    SMYSLOV: byl jsem ted o vikendu taky v Brdech, v jihaozapadni casti mezi Rozmitalem a Rokycanama a stejne jako tebe mne zaujaly ty popraskany a zlomeny buky.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Climate change: US megadrought 'already under way' - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-52312260
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ja jsem za sucho maximalne rad. jednak je jeste cas neco delat (globalne, mitigacne), jednak jedina vec ktera je schopna ustedrit poradnou ranu prumyslovymu zemedelstvi je sucho. vstric rezilientni regenerativni pastve a pasture croppingu ,)
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    TUHO: teďka jsem si dal s dcerama čundr po brdech na tři dny o Brdech se mluví jako o těch málo ohroženejch x studanek bez vody sucho v lese je tak markantni a čistě několikaletym koukáním odhrnováním půdy do x centimetrů... nechci bejt pesimista tohle leto bude největší sucho... o bojím se, že bude spojeno s požáry... i následky po jarních vychrech velký smrky dole vyvrácený, buky zlámaný... stromy přicházejí o svojí houževnatost :(
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PAD: Jo, doufám, že soukromníci smrky nesázejí, ale kdo ví. Nějak nevím co je horší, soukromí vlastníci, kterým jde jen o zisk, nebo státní lesy řízené diletanty?
    TUHO
    TUHO --- ---
    // L4ma na 5 dni RO, sorry za diktatorstvi, ale fakt uz jsem na tenhle druh ironickyho popichovani trochu alergickej
    PAD
    PAD --- ---
    GOJATLA: no, u statnich pozemku by to snad ani nevadilo, ale soukromnikum to naridit jen tak nemuzes. Nekdy jsou na tom existencne zavisli.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PAD: Na všech holinách bych vyhlásil bezzásahové rezervace - příroda si vzala zpět co jí patří :-)
    PAD
    PAD --- ---
    Ale vidim i nejake znamky zmeny - objevuji se uz oplocenky, hlavne buky, mista holin ochotne naletavaji brizky, snad neni vse ztraceno...
    PAD
    PAD --- ---
    YMLADRIS: ptal jsem se na to kamarada lesnika - odpoved: vsechny skolky jely nebo jeste jedou smrk; sazenicky buku jsou drahe a vice choulostive; a tak je lepsi tam dat ted na 20-30 let smrk a postupne to proredovat jinymi druhy. Nevim, co si o tom mam myslet. Vystudovane to nemam. On ano, tak snad vi, co dela. [Mam sve pochyby, ale neumim to nejak vyargumentovat.]
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    YMLADRIS: zmena mysleni lidi je prace na nekolik generaci.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    osobni sdeleni. tezko si zachovavam zbytky viry, ze se fakt neco zmeni. ani ty uplne nejzakladnejsi nejjednodussi veci se nemeni.

    takze kez jsou vsechny bytosti stastne,, nebo ja nevim

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA:

    Jedná se o první celoevropskou akci vědců týkající se zemědělství. Nikdy předtím nic takového nebylo, což naznačuje, že situace je vážná. Na druhou stranu, vědci nejsou dobří lobbisté na rozdíl od politiků a evropské zemědělské lobby, která v tom má velké peníze. Takže jsem sice rád, že petice vznikla, ale obávám se, že nebude mít adekvátní odezvu.

    ...

    Jediné, co dnes moderní zemědělství nedokáže překonat, je nedostatek vody. Když je sucho, tak je prostě sucho. Proto také nejúrodnější oblastí již není jižní Morava, ale nadmořské výšky kolem 400 metrů nad mořem, kde je podstatně více vláhy. Jižní Morava již v poslední době zdaleka není to, co třeba předhůří Českomoravské vrchoviny

    ...

    Před nedávnem mi jeden agrární odborník říkal, že v zemědělství je míra zvýšení ekonomického výnosu z velikosti snad největší ze všech odvětví lidské činnosti. Ekonomický efekt je enormní. Musíme na to jít z druhé strany a jasně říct, že takhle to nejde kvůli udržitelné produkci potravin, biodiverzitě a kvalitě vod dělat donekonečna. Měly by se nastavit jasné hranice, jak může být pole velké, co na ně sypat a jaké mít maximální dotované hektarové výnosy.

    ...

    Zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu ze srpna 2019 konstatovala, že téměř čtvrtina (23 procent) emisí jde za zemědělstvím, lesnictvím a dalším nakládáním s půdou. Změnila tato zpráva něco?

    Nepomohla vůbec, protože hlavní problém spočívá v tropických zemích, které kácejí lesy, aby měly zemědělskou půdu a na ní vypěstovaly sóju, kterou my si u nich koupíme na krmení prasat. U nás zemědělství vyprodukuje asi deset megatun CO2, což je necelých deset procent emisí uhlíku České republiky. Lesnictví ještě donedávna nějaký uhlík dokonce fixovalo, ale to skončilo s kůrovcovou kalamitou, po níž jsou české lesy naopak zdrojem CO2 do ovzduší, jde ale o malá čísla.

    ...

    Vědci v petici žádají opustit současný systém přímých plateb, které jsou paušální a stačí splnit pouze administrativní a technické požadavky, a nahradit ho platbami podle výsledků, tedy stavu vody, půdy, ovzduší a biodiverzity do roku 2030. Proč až rok 2030? Znamená to, že ještě deset let mohou zemědělci nerušeně ničit krajinu a půdu?

    Taky bych byl radši, kdyby to bylo rychlejší. Navíc jde o rozhodnutí ve financích, a to se dá udělat velmi rychle. Ale Evropa má tendenci řešit věci velmi postupně. Takže tu pořád máme biopaliva, která by bylo nejlepší zrušit zítra a Evropa to ví, ale ustupuje se od nich velmi, velmi zvolna. Mimo jiné proto, že je na to navázaný obrovský byznys.

    ...

    Naprostá většina tepla, které si tu na planetě kumulujeme zvýšeným skleníkovým efektem, se pořád ukládá tak, že se ohřívají oceány a taje led a ledovce v polárních oblastech. Pokud se podaří skleníkové plyny snížit na rozumnou hodnotu, planeta se podle mě nezhroutí, neshoří.

    ...

    V Česku se nám od roku 1960 oteplilo o stupeň a půl, krajina nám vysychá, protože prší stále stejně, ale máme větší odpar. Ale to nás nezahubí, jen se posuneme klimaticky na jihovýchod, tak zhruba na dnešní Balkán. Otázka je, jak dlouho se vše bude odehrávat jen v relativně slabých změnách.


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam