• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: Musim verejne priznat, ze kdyz jsem tu pred par mesici obhajoval JE, tak to bylo spis akademicke, nez realisticke. Ty argumenty mi porad prijdou pravdive, ale v mafianske realite CR to dopadne tak, jak to dopadne - ze si to draze zaplatime vsici:/ No co, porad zbyva varianta ostrovniho systemu:)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Byly tu velké lobbistické tlaky, abychom na podporu solárů nesahali. Ale nenechám se vydírat, říká ministr Havlíček | Hospodářské noviny (iHNed.cz)
    https://archiv.ihned.cz/...-na-podporu-solaru-nesahali-ale-nenecham-se-vydirat-rika-ministr-havlicek

    Stát půjčí ČEZ peníze na nové jaderné bloky za 160 miliard, říká Havlíček. Vláda to přitom dosud odmítala | Hospodářské noviny (iHNed.cz)
    https://archiv.ihned.cz/...-nove-jaderne-bloky-za-160-miliard-dokazeme-si-levne-pujcit-rika-havlicek

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    tohle uz prece musi dlouho fungovat ne? vi nekdo kolik solarnich projektu ma fixni/staticky solarni panely?

    kazdopadne potencial 70% energie na panel navic rocne je krasnej :)

    Point Load Power Launches the PV Booster Gen 2 - Solar Industry
    https://solarindustrymag.com/point-load-power-launches-the-pv-booster-gen-2

    The next generation rooftop tracking system is designed to maximize solar production from monofacial and premium bifacial solar panels, producing up to 70% more energy per panel compared to ordinary rooftop mounting solutions constrained to fixed-tilt positions.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Scientists warn of 'zombie fires' in the Arctic
    https://phys.org/news/2020-05-scientists-zombie-arctic.amp
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    New material releases hydrogen from water at near-perfect efficiency – Ars Technica
    https://arstechnica.com/...w-material-releases-hydrogen-from-water-at-near-perfect-efficiency/?amp=1

    The key thing about this research is that it has identified the principle by which we might create the catalyst that could drive such a (hydrogen) revolution. There is a wide variety of materials that can use light, including at visible wavelengths, to catalyze hydrogen production poorly. There is a much larger collection of photovoltaic materials that might do the same if combined with the right catalysts. The work described here provides a recipe that might convert some of them to useful materials.

    Get rid of the defects. Find a material where electrons and holes take different routes through the material. Use the presence of electrons and holes to link the right catalysts to where they are supplied with charges. If that works with a better starting material, we could be producing hydrogen through an extremely simple system.

    https://www.nature.com/articles/s41586-020-2278-9
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    4gw solaru v alziru, target 22gw renewables do roku 2030

    CleanTechnica | Clean Tech News & Views: Solar Energy News. Wind Energy News. EV News. & More.
    https://cleantechnica.com/...0/05/27/no-joke-algeria-plans-4-gigawatt-5-year-solar-power-initiative/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PAD: Ona je to spíš spoluvina, špatně je export i import. Ale dá se pak pěkně kouzlit s čísly. Tvrdit, jak snižujeme emise, když ve skutečnosti přesouváme výrobu do Číny. Pěkné grafy jsou tady (z roku 2010):
    https://www.pnas.org/content/107/12/5687




    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: ano, protože německo je průmyslová země s velkým vývozem. Zatímco indie je stát, kde ještě nevymysleli ani kadibudku a když ano, tak k ní nevykopou díru.

    Imho to němci přehnali s antijaderným lobby, kdyby reaktory co mají prostě jen nechali dojet do konce životnosti nemuseli by pálit tolik uhlí a plynu, ale to je jen akademická debata. Němco se rozhodli a němci udělají takto.

    Zatímco v našem babišstánu nedokážeme pochopit ani takovou maličkost, že pole je potřeba orat po vrstevnici a ne z kopce dolů. Za celou dobu co to sleduju, jsem viděl jedno jediné malé pole obilí neorané z kopce dolů.

    btw vymezila se nějaká naše strana nebo cokoliv prti stavění jadernýho tunelu? Nevíte?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Kdyby nekoho zajimalo odsud :) Tak Digital Earth vyhlasuje 9mesicni program s celkem slusnym stipendiem a velmi zajimavym vyzkumym programem.

    Planet Earth senses itself through a gigantic swarm of satellites and a multitude of smart city sensors scans the flows below and above its surface. The mechanical viewpoints of our phones observe, sense, and analyse our bodies and biologies while tracking our movements. As algorithms influence our behaviour, real-time surveillance technologies are shaping politics in a profound way from Harare to Beirut, and from Lagos to Beijing.
    A ‘sensorium’ describes the combined system of perception that an organism has to sense its surroundings. Has a planetary sensorium emerged in which a worldwide technological megastructure of cameras, sensors, laser lights, and ultrasonic waves gestures towards new organic and synthetic entanglements?
    To imagine a Planetary Sensorium is to both acknowledge and re-imagine our conception of Planet Earth. As increasingly sophisticated technologies are created to sense the world, the Planetary Sensorium is drastically shifting people's worldview in return. Infrastructural networks and logistics of pipelines, high speed rails, and fibre optic cables have informed the worldview of earth as an interconnected and globalised whole in service of a specific mono-culture of technology. This in turn produces its own geopolitical realities, impacting how people’s lives are governed across the world.
    The current planetary sensorial apparatus — sonic, tactile, visual, affective, and embodied — can help us to imagine alternate possibilities for the digital planet and new ways of living together. As the planet flows through human, technical agents, and other beings, a question then emerges: for which Earth do we create our intellectual, cultural, and artistic interventions?
    The theme is inspired by the philosophical work of Lukáš Likavčan.

    Open Call — Digital Earth
    https://www.digitalearth.art/fellowship
    TUHO
    TUHO --- ---
    US shale industry dostava tezky zasah...

    The biggest independent shale oil groups in the US reported a record combined loss of $26bn in the first quarter as the sector braces itself for a wave of bankruptcies over the next two years.
    The collapse in crude demand brought about by the coronavirus pandemic forced more than $38bn in write-offs among top producers, according to analysis by Rystad Energy, sending net losses tumbling well below an average of $2.9bn in the past six years.
    US energy groups have been caught in the eye of the storm as lockdowns aimed at stemming the spread of Covid-19 slashed energy demand and crashed the oil market.

    Subscribe to read | Financial Times
    https://www.ft.com/content/e2ec8421-6ee4-4d59-8052-4580a3337bc2
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    Myslel jsem u nás je jasné, pokud má někdo odoveď sem s ní.

    Nicméně ten rozhovor opravdu dost realisticky shrnuje současnou situaci se obávám.
    PAD
    PAD --- ---
    TUHO: No ja netvrdim, ze Nemecko nade vsecko. Jen si myslim, ze v prijmuti zodpovednosti jsou dal, nez kdekdo jiny. Pro to srovnavani by me zajimalo, jestli existuje nejaky indikator, ktery ocistuje emise o export/import. Napr. kdyz ma Nemecko vetsi emise nez rekneme Irsko, ale pokud Irove nakupuji Nemecka auta, tak vlastne "importuji" CO2 emise, ne? Cili nakonec by se mela resit spise "spotreba CO2" nez jeho "produkce".
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAD: Je tam siroky politicky konsenzus a stejne pritom maj emise na hlavu jako krava (treba 4x vetsi nez Indie) :)
    PAD
    PAD --- ---
    KLUSI: Tak v Nemecku je to celkem jedno, tam je siroky spolecensky konsensus o tom, ze je treba ty zmeny provest. Hadaji se spis o to, jestli vice dotaci/regulaci, nebo trhu, ale cil tam maji celkem stejny. Pral bych si, abychom k tomu u nas taky nasli odvahu - delat veci, protoze verime, ze jsou spravne, ne proto, ze mi z toho neco kapne, ze se bojim (neceho), nebo protoze jsem si jisty uspechem. Je mi to sympaticke (i kdyz si myslim, ze zavirani jaderek je blbost).
    KLUSI
    KLUSI --- ---
    TUHO: škoda, že neříká i koho volit.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: +

    Mnozí lidé se kvůli obavám z postupující změny klimatu snaží měnit své zvyky, omezit emise z dopravy i v dalších oblastech. Nejvíc emisí přitom ale pochází z energetiky a velkých společností. Co by podle vás běžní lidé měli dělat, aby co nejúčinněji přispěli ke snížení emisí skleníkových plynů?
    Každý samozřejmě může provést změny ve svém vlastním životě. Pokud mají tu možnost, můžou si na střechu nainstalovat solární panely. To jsem udělal i já. Moje rodina také nemá auto. Na dovolenou necestujeme letadlem a tak dále. Ale nakonec tou nejdůležitější věcí je se veřejně angažovat v hledání politického řešení této krize. Teď všichni sedíme doma, skoro nikdo necestuje letadlem a očekáváme snížení emisí zhruba o 8 procent. Toto není cesta kupředu. Musíme najít politické řešení a přestavět naši energetickou síť. Tenhle problém nemůžeme vyřešit jako jednotlivci. Nejdůležitější je o tom mluvit, zúčastnit se protestů a ve volbách volit tak, abychom se pohnuli kupředu ke klimatickým řešením.
    TUHO
    TUHO --- ---
    XCHAOS: Tohle je super odpoved :)

    Zajímalo by mě, co byste řekl člověku, který by namítl, že klima se mění už miliony let a není jisté, jak velkou mírou se na aktuálních změnách podílejí skleníkové plyny vypuštěné lidmi?
    Za prvé bych se takového člověka zeptal, jak ví, že se klima vždycky měnilo? Dozvěděl se to od nás paleoklimatologů, protože my tyto jevy studujeme. Já jsem tomu zasvětil celou svou vědeckou kariéru a můžu vám říct, že paleoklimatologové patří k těm, které globální oteplování způsobené člověkem nejvíce znepokojuje. Byl jsem jedním z vedoucích autorů paleoklimatické kapitoly ve čtvrté zprávě IPCC a vedli jsme ustavičné diskuse s tvůrci klimatických modelů, kteří se zabývali novodobou změnou klimatu, protože jsme byli daleko znepokojenější než oni. My totiž víme, jak je zemské klima ve skutečnosti nestabilní.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    na trh je kratkej i kdejakej ropnej kovboj v cele statu. dobra zprava taky je, ze cina je na druhym miste, to dava trochu nadeje

    my nejsme ani v top 40 .) dokonce i kenya je na tom lip...

    CleanTechnica | Clean Tech News & Views: Solar Energy News. Wind Energy News. EV News. & More.
    https://cleantechnica.com/...7/usa-is-1-in-the-world-for-renewable-energy-investment-attractiveness/

    I know — this will blow the mind of many people who follow US politics closely. But that’s just a reminder that political chaos isn’t everything.

    The United States has apparently regained #1 in EY’s Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), a biannual report that has been put out since 2033.
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    TADEAS: není to někde online na sdílení? nedohledala jsem, dík
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam