• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    KEB
    KEB --- ---
    YMLADRIS: to je sice pěkný ale pokud jeden řekne atom ano a druhý atom ne a ještě se u toho pohádají tak to působí všelijak jen ne důvěryhodne - myšleno obrazně
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KEB: na XR je prave novy, ze netlaci zadny konkretni pozadavek (napr jadro nebo nejadro), ale citizen assembly, coz ma byt odborniky poucene shromazdeni lidi prurezove pres celou spolecnost, vybranych losem, kteri se rozhodnou, jak ma ktera konkretni zeme dojit k net zero.
    KEB
    KEB --- ---
    PALEONTOLOG: oni se nerozhadali oni šli do politické prdele. Nicméně při vzpomínce na Kačenku biomasu či pan Stropnického mladšího si nedokážu představit, že by měli jakoukoliv politickou šanci
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KEB: a vzpomínáš, jak se zelení za bursíka rozhádali ? :D upřímně, no way this way
    KEB
    KEB --- ---
    BROZKEFF: tak potom by se xr měli tak nějak dohodnout a vést jednotnou linií takhle to působí a jak blbych na dvoře
    TUHO
    TUHO --- ---
    MASTODONT: Jasny, ja jenom upozornuju, protoze mi chvili trvalo jak se v tom informacnim bordelu a protiuchodnejch informacich vyznat, jak je povedomi o dezinformacnich kampanich kolem klimatickych zmen velmi maly a dezinformacni sajty maj dobre promakly SEO a casto se dostanouv Google search nejvejs...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MASTODONT
    MASTODONT --- ---
    TUHO: Stačí se juknout k ní na Twitter, ona sama napsala tohle:

    A message from a former Extinction Rebellion activist: Fellow environmentalists, join me in embracing nuclear power - CityAM : CityAM
    https://www.cityam.com/...lion-activist-fellow-environmentalists-join-me-in-embracing-nuclear-power/

    Mch, většina nedezinformčních zdrojů k tomu drží hubu, protože jádro je přece fuj. U nás s tím přišly jen Novinky, na Respektu, Aktualne nebo Alarmu to nenajdeš :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    MASTODONT: Btw Whats up With Watt je jeden z nejproflaklejsich dezinformacnich zdroju. Vsechny veci odsud bych bral velmi s rezervou a radeji checknul z dalsich zdroju.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: tzv. růst v kapitalismu ale nemusí být nic démonického.. často je to jen růst čísel na papíře. A skutečně může dávat víc, než si bere: např. pokud ekonomika vyroste díky zpracování druhotných surovin, které se do té doby vyhazovaly na skládku, tak to není "na úkor něčeho jiného". Ideologické námitky self-proclaimed levice jsou o to směšnější, že nálepka levice je naopak většinovou společností často přidělována těm, kteří self-proclaimed levice nejsou a snaží se prosadit v pluralitním demokratickém prostředí prostě s myšlenkou, že není žádný jediný možný kapitalismus nebo jediná možná konkrétní "normální pravicovost", co musí stačit všem.

    Jinak příznačné je, že se řeší jen energetika, ale ona v podstatě představuje špičku ledovce. Bylo by fajn přestat pálit uhlí, na úrovni omezení vývozů z ČR to jde, ale fakticky tím nejspíš jen podpoříme pálení ruského zemního plynu v okolních zemích, což má jen zanedbatelně nižší uhlíkovou stopu (pokud nejde o kogeneraci tepla, ale ta se občas používá i u toho uhlí, snad.. viz Mělník a teplovod do Prahy). Já jako problém vidím např. beton a výrobu cementu. Beton je spektakulárně nerecyklovatelný materiál a kdo sleduje rekonstrukce českých dálnic, tak vidí, že se betonové komponenty dálničních stav vyměňují často po pouhých 40 letech... a není žádná automatická záruka, že dnešní beton vydrží nějak o moc dýl.

    Díky kůrovci teď máme dřeva, že nevíme co s ním a byla by blbost ho všechno poslat do Číny.. ale stejně tak i prostě ho jen spálit jako "biomasu" (orientace na biomasu je probleamtická z řady hledisek, jako např. ochrana půdního fondu, apod.). Renesance dřeva jako konstrukčního materiálu je stejně důležitá, jako ústup od uhlí.

    A co se těch aerolinek týče, tak krátce před krizí se místo jejich bailoutu diskutovalo naopak srovnání daňových sazeb na pohonné hmoty mezi pozemní a leteckou dopravou... jinak letectví, kdyby dokázalo využívat elektřinu, by jako obor nemělo zas tak špatnou bilanci, protože nevyžaduje tak masivní pozemní infrastrukturu jako např. železnice.
    MASTODONT
    MASTODONT --- ---
    BROZKEFF: Dík, měl jsem jiný dojem na základě různých zážitků.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    MASTODONT: XR rozhodne nema v programu anti nuclear agendu, to si tam tahaji lidi co to maji jako osobni nazor. Sam jsem v xr a jsem pro jadro a no problem.
    MASTODONT
    MASTODONT --- ---
    Jsem rád, že v ER jsou i lidé, co myslí

    Extinction Rebellion Communication Head Quits After Researching Nuclear Power | Watts Up With That?
    https://wattsupwiththat.com/...n-rebellion-communication-head-quits-after-researching-nuclear-power/

    Na jejím twitteru se někdo ptá "Can somebody please tell the EU that nuclear is zero-carbon? At the moment it's excluded from 'green transition' by being lumped in with natural gas. Ideological groupthink perhaps?"
    NESCIUS
    NESCIUS --- ---
    myslim že by to tu mělo být
    potholer54 - YouTube
    https://www.youtube.com/channel/UCljE1ODdSF7LS9xx9eWq0GQ
    DRSH
    DRSH --- ---
    Eurostat: EU made ‘no progress’ in climate action over past five years
    https://www.endseurope.com/...le/1687296/eurostat-eu-made-no-progress-climate-action-past-five-years
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: napada me ze mozna nekdo nevi kdo je Anderson.. je takovej pravdivej. post-growth atd. Napr. tohle.

    Kevin Anderson: Climate's Holy Trinity
    https://www.youtube.com/watch?v=7BZFvc-ZOa8
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    UK, Anderson

    The 196-page document by the Committee on Climate Change (CCC) delivered a stinging rebuke of the government’s record and said ministers must urgently up their game if the UK is to avoid a significant rebound in carbon emissions after the coronavirus crisis and meet its 2050 net zero carbon target.

    Anderson: “The constructive, meticulous criticism of the government, which is failing abysmally by any measure, is fine. The problem is the framing the CCC has for net zero is already far removed from what is needed to meet our Paris commitments.”

    Anderson’s latest research (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14693062.2020.1728209) argues the UK’s planned reductions in emissions, even if it hits net zero by 2050, would be two or three times greater than its fair share of emissions under the landmark 2015 Paris agreement

    He said: “Many senior academics, senior policymakers, basically the great and good of the climate world have decided that it is unhelpful to rock the status quo boat and therefore choose to work within that political paradigm – they’ll push it as hard as they think it can go, but they repeatedly step back from questioning the paradigm itself.”

    ... borec z CCC obhajuje 2050 target ...

    However, Anderson said too many models for tackling climate change relied on “unproven technologies far in the future”, such as carbon capture and storage. “Perhaps we’ll be lucky and they will work at huge planetary scale – but it’s one hell of a gamble.”

    He said the models also ignored the fact that it was the lifestyles of a relatively wealthy few that gave rise to the lion’s share of emissions.

    “Globally the wealthiest 10% are responsible for half of all emissions, the wealthiest 20% for 70% of emissions. If regulations forced the top 10% to cut their emissions to the level of the average EU citizen, and the other 90% made no change in their lifestyles, that would still cut total emissions by a third.

    “If we were serious about this crisis we could do this in a year – if we were really serious we could do it in a month, but we are not and our emissions just keep rising.”

    Government climate advisers running scared of change, says leading scientist | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...t/2020/jun/26/leading-scientist-criticises-uk-over-its-climate-record
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vytvoří Zelená dohoda novou Evropu, nebo jen lakuje kapitalismus na zeleno? – A2larm
    https://a2larm.cz/...0/06/vytvori-zelena-dohoda-novou-evropu-nebo-jen-lakuje-kapitalismus-na-zeleno/

    Ať už si o Zelené dohodě myslíte cokoliv, pravdou zůstává, že se blíží nový masivní celounijní program, který bude mít zcela zásadní vliv na budoucí vývoj všech členských zemí. Do Česka mají v příštích několika letech plynout stovky miliard z unijního rozpočtu. Přestože český volič jistě nepatří mezi vyložené „eurohujery“, nebude úplně jednoduché mu vysvětlit, proč Česko odmítlo tak obří sumy. A podle analytika klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky Tomáše Jungwirtha také k odmítnutí unijních peněz ze strany české vlády pravděpodobně nedojde. „Ve chvíli, kdy se ukáže, že ty peníze jsou účelově vázané a že si na ně sáhneme jen ve chvíli, kdy splníme ty podmínky, za kterých jsou přerozdělované, po těch penězích česká vláda půjde,“ myslí si Jungwirth a dodává, že se jedná spíš o show pro českou veřejnost. Může se podle něj jednat také o výsledek tlaků velkých hráčů, kteří na podobné transformaci zatím nemají zájem.

    Hned na začátku je ale potřeba ujasnit si jednu zásadní mystifikaci, která se se Zelenou dohodou v Česku spojuje a kterou často používá právě premiér Babiš i jeho ministr Havlíček. Tedy že kvůli koronavirové krizi je potřeba zapomenout na „ekologické nesmysly“, protože bude potřeba řešit masivní ekonomickou krizi. Na konci května totiž komisařka Ursula von der Leyen oznámila uvedení balíčku Nová generace EU, určeného pro restart evropské ekonomiky po koronavirové krizi, v němž by mělo být prostřednictvím grantů a půjček uvolněno přes 20 bilionů korun, které půjdou členským zemím na to, aby se vypořádaly s následky krize. Tato částka doplní už schválený unijní rozpočet na roky 2021–2027, který činí 30 bilionů korun. Zelená dohoda tedy znamená, že 25 procent (přibližně 13 bilionů korun) z této celkové částky půjde na účely klimatické transformace. Jedná se o zcela bezprecedentní celoevropskou aktivitu. Ještě nikdy se členské země neshodly na tom, že budou následkům ekonomické krize čelit společně takovýmto způsobem. S ohledem na to, že i podle Mezinárodního měnového fondu nás čeká propad ekonomiky srovnatelný jen s Velkou hospodářskou krizí z roku 1929, je takový postup ve věčně rozhádaném evropském prostoru příjemnou změnou.

    ...

    Klimatická transformace a prostředky potřebné na Zelenou dohodu pro Evropu budou v tomto projektu tvořit jen jednu, byť důležitou část. Unijní prostředky můžou znamenat výraznou finanční injekci pro všechny členské státy a záleží jen na nich samotných, jak s nimi naloží. Tedy jestli budou usilovat o ekologickou transformaci, která bude mít pozitivní vliv na společnost a sociální postavení jejích občanů, nebo vytvoří jen prostor pro korupční aktivity a obohacování vlivových skupin. „Připravují se masivní investice a je otázka, kam přesně půjdou. Jestli se těmi investicemi uzavřeme ve vysoké spotřebě fosilních paliv, nebo jestli ty velké peníze využijeme k tomu, abychom udělali nějaký velký krok v infrastruktuře a tím pádem i ve snižování naší uhlíkové stopy,“ tvrdí o projektu Zelené dohody Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha. Podle ní je dobrým příkladem takového typu rozhodování současná debata o bailoutu leteckých společností, třeba i českých Smartwings. „Zelená dohoda předpokládá, že se většina kratších, vnitroevropských letů časem přesune na železnici, a my teď diskutujeme o bailoutu aerolinek. Lidé by měli tlačit na vládu, aby dělala investice, které nás budou posouvat dopředu,“ dodává k tomu Kárníková.

    Postoj české vlády k Zelené dohodě je ještě prapodivnější, když si uvědomíme, že EU ve svých materiálech stále dokola opakuje, že země závislé na těžkém průmyslu a fosilních palivech na ekologickou transformaci nedoplatí. Právě z tohoto důvodu Evropská unie také zřizuje Mechanismus spravedlivého přechodu, který poskytne 100 miliard eur (tedy více než dva a půl bilionu korun) zemím, na něž zelená transformace dopadne nejvíce. Kromě Německa, Polska, Maďarska nebo Belgie je mezi těmito zeměmi také Česko.

    ...

    Proč se tedy Česko tomuto nevídanému přívalu peněz tak vehementně brání? Jedním z hlavních důvodů je především skutečnost, že Evropská komise mezi zelené technologie nepočítá jadernou energetiku a nebude ji takřka jistě možné z jejích prostředků platit. Ve stejném smyslu se nedávno vyjádřil i prezident Zeman, který prohlásil, že nemá nic proti snižování emisí skleníkových plynů, ale že za ideální, čistou cestu považuje jadernou energii. „Českým politikům se Zelená dohoda nezdá hlavně proto, že nechce podporovat rozvoj jaderné energetiky a stavění nových jaderných bloků, které by současná vláda a ministr Havlíček rádi realizovali,“ říká k tomu socioložka Iva Zvěřinová z Centra pro otázky životního prostředí UK. „Dostavění Dukovan je momentálně v plánu české vlády a ta by ráda získala finanční zdroje od Evropské unie, protože ta stavba bude poněkud dražší,“ dodává k tomu Zvěřinová. Podle ní budou evropské instituce dostavbu jaderného bloku pravděpodobně tolerovat, ale není příliš pravděpodobné, že by ji přímo financovaly. Tomáš Jungwirth z klimatického týmu AMO si myslí, že právě to je jeden z hlavních důvodů, proč česká vláda Zelenou dohodu odmítá. „Neexistuje, že by Evropská komise platila dostavbu Dukovan. Hraje se momentálně o to, jestli Komise Česku povolí státní podporu tohoto projektu,“ myslí si Jungwirth. Podle něho ale převažuje právo suverénního státu na vlastní energetický mix a není pravděpodobné, že by Evropská komise chtěla tento projekt nějak výrazněji komplikovat

    ...

    Nejzávažnější výtkou je nedostatečnost vytčených cílů. Evropská unie chce být lídrem v boji proti klimatické krizi, ale zároveň chce být klimaticky neutrální do roku 2050. V tomto roce by však měla být ideálně klimaticky neutrální celosvětová ekonomika. Pokud chce Evropa skutečně sehrát vůdčí roli, musela by podle organizace Greenpeace do roku 2030 snížit své emise o 65 procent a uhlíkově neutrální by měla být už v roce 2040. V dalších letech by už měla mít negativní uhlíkovou bilanci, aby dorovnávala emise jiných světových ekonomik. „Evropská unie by měla mít z mého pohledu ambicióznější cíle,“ říká i sociolog Vojtěch Pecka. „Jedná se o nejvyspělejší část světa, s největším bohatstvím, která nejvíce profitovala z industrializace a má za sebou největší znečištění tohoto druhu. Jakmile tedy existuje nějaký smysluplný plán, jak dosáhnout uhlíkové neutrality globálně, měla by Evropa tohoto cíle zkrátka dosáhnout dřív,“ dodává Pecka.

    ...

    Hnutí Diem25 spolu s Greenpeace upozorňují také na další zajímavý nedostatek Zelené dohody pro Evropu, který se v souvislosti s unijní politikou objevuje dlouhodobě. Je jím její demokratický deficit. Podle obou těchto organizací by plán podobného rozsahu a dosahu měl být diskutován jinými způsoby než jen klasickou cestou. Měl by evropské občany více vtahovat do rozhodování například prostřednictvím občanských shromáždění. Jako příklad podobného shromáždění uvádí Greenpeace Občanské shromáždění, které zavedlo Irsko během hlasování o právu na potrat. „To, jak se do této debaty zapojí veřejnost, je celkem zásadní. Ta změna bude velká, budou to velké náklady. Zároveň se nacházíme v období krátce předtím, než na nás dopadnou pasivní dopady spojené s koronavirovou pandemií. Při nesprávném nastavení toho přechodu to může vést k velkým tenzím uvnitř Evropské unie i uvnitř národních států,“ myslí si o nedostatečné veřejné debatě nad Zelenou dohodou Vojtěch Pecka.
    DRSH
    DRSH --- ---
    Už nepůjde žít v jistotách, varuje předseda Učené společnosti | Dvojka
    https://dvojka.rozhlas.cz/uz-nepujde-zit-v-jistotach-varuje-predseda-ucene-spolecnosti-8236566
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam