• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PETER_PAN: Dík za zajímavou úvahu. Tohle auditko bych ještě nezavíral, já zatím nevím ani jak by se společnost měla změnit, natož jak toho dosáhnout :-)

    Proč bychom měli rušit peníze, to někdo navrhuje? Je potřeba změnit náš hodnotový systém, kdy je na prvním místě zisk, a potom někde dál ochrana přírody, lidská práva a další záliby idealistů. A musíme zabránit nejbohatším, aby si sami nastavovali pravidla, podle kterých se hraje. Jejich cílem je obvykle jenom zisk, proto jsou nejbohatší. Viz Babiš u nás, ale funguje to tak všude.

    Mně XR ideologická nepřijde, základní požadavky může podepsat každý. Nebo je konec emisí skleníkových plynů levicový požadavek? Spíš bych řekl, že pravice má stále problém se smířit s koncem iluze nekonečného růstu a proto kouká na XR skrz prsty. Ani jsem si nevšiml, že by XR bojovala proti jádru. To mě dost vadilo na Greenpeace před 20 lety, ale dneska jsme někde jinde a myslím že i v GP už pochopili, že to byla chyba.

    Zion Lights je pro mě jen další ukázka toho, jak průmysl umí na svou stranu přetáhnout bývalé aktivisty a vědce a využít je v propagandě (money talks). Nic to nemění na tom, že spalovat dál fosilní paliva je hloupá sebevražda.
    KEB
    KEB --- ---
    PETER_PAN: jestli jsem se v to neztratil. Tak ta konečná znamená co?

    Že se jako společnost přestaneme vyvíjet a staneme severní Koreou nebo že náš prostě jen sežere někdo větší a silnější?

    Ano to že xr přitahují extrémní levičáky je IMHO důvod proč je mainstreamová společnost odmítá akceptovat a hlavně poslouchat.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Prosperita a financovani socialniho statu je zalozeno na praci, prumyslu a efektivnim obchode. Historicky je motivaci bud strach nebo profit.
    Pokud se podivame na tuto anketu : [ YMLADRIS @ Klimaticka zmena // The young people are starting to understand your betrayal. ] je to kromne posledni mozne odpovedi vzdy zalozene na hodnote penez (mozna lepe receno na respektu ke smennemu mediu) kdy jejich drzeni a nakladani s nimi je motivovano profitem. Profitem obecne, jeste obecneji dosahovanim cilu, dosahovanim individualnich cilu (individualni cil muze byt i prosperujici komunita, nebo nejaka altruisticka myslenka daneho jedince). Relativni sance k dosahovani individualnich cilu je soucast humanistickeho vynalezu zvaneho "pravo na sebeurceni".

    Tzn. ze snaha o uplnou destrukci universalniho smenneho schematu je namirena primo proti zakladnim motivacnim faktorum vetsiny jednotlivcu. Da se to pretlacit jako v sovetskem svazu, ale prosperity ani relativni spolecenske rovnovahy se tim podle meho nazoru dosahnout neda. Hlavne, system se vzdycky pretavi a platidlem je neco jineho, tak jak tomu bylo treba v tom SSSR.

    Co s tim teda? Podle me diskuzni tema Klimaticke zmeny zde je mozna skoro az "vycerpane" (berte s rezervou). Uz toho vime dost a muzeme popsat co s tim ciste teoreticky udelat. Problem je ze nezname prijatelny konsenzus jak to ucinit. I v totalitach existuje nejaka spolecenska smlouva a ta nestoji ani tak na tom se mit dobre, ale na progresu k tomu se mit lepe. Dochazi ke zlepsovani se na relativni skale.
    V teto perspektive lze tezko nahlizet realisticky reseni ze se evropane vzdaji (nebo jim bude odejmuta) individualni dopravy a steaku na grillu vymenou za to ze ten zbytek prumyslove a spolecenske nadprodukce (vyjadrene v penezich) se utrati za NZP a socialne-ekologicke projekty v zemich 3.sveta.

    Zaroven se nelze domnivat ze lide v zemich 3.sveta by mohli, meli nebo realizovali masivne evropsky zpusob zivota. Je to nerealne kulturne, ekonomicky a hlavne limitem mista. V EU je (~ rok 2010) 50 aut na 100 obyvatel (mysleno registrovanych vozidel), to neni mozne napriklad v Bangladesi nebo v Cine ani fyzicky realizovat.

    Dalsi diskuze by teda mela byt vedena smerem k resenim, ktere budou vzdy odslisna geopoliticky i lokalne.

    Ja jsem v teto ankete : [ YMLADRIS @ Klimaticka zmena // The young people are starting to understand your betrayal. ] hlasoval pro "Free market must be restricted, necessary degrowth globally orchestrated, profits chanelled". To se pri neutralnim pochopeni teto volby nevylucuje s individualnim profitem, ani financovanim transformacnich procesu a technologii ci socialne-ekologickymi projekty. Dulezite aby projekty byly odideologizovane, rozumne, cilene, nektere dusledky vymahatelne. Profit chanelling je relativni novotvar a nema presnou definici, ale pokavad to neni zakukleny NZP nebo nejaky vylejvani prostredu lidem ktery se nikdy do chodu spolecnosti nechteji zapojit - pak s tim nemam problem.

    Tim se dostavam k jeste necemu. Extinction Rebellion je moc ideologicka, proste zapracovava agendu dnesni extremni levice i kdyz mnoho lidi se v tomto hnuti angazujici nejsou vlastne z tohodle testa. Dalsi ideolgicky problem je odmitani jadra (viz. nedavno odchod Zion Lights z angazma), nedavno jsem cetl i odmitani 5G siti a dalsich next-gen technologickych novinek. Tohle je take brzda si myslim. Odmitani technologii protoze jsou zneuzivany vladami a korporacemi je na urovni vykriku "Hitler nosil boty, takze vsichni od ted naboso".

    Podle me ta celospolecenska diskuze je ted rozdelena tim "co dal", vice nez "klimaticka zmena je vs. neni". A te diskuzi co dal ten extremne levicovy proud nepridava. Nepridava tomu ani de-industrialni proud ktery tu razi treba XCHAOS.

    Proc se nezkusit zabyvat diskuzi hledajici cestu ke spolecnosti zalozene na distribuci (delbe) praci, institucializove sprave, prave na sebeurceni a respektu k praci prinasejici individualni profit. Tj. opaku komunit, rodovych statku, lokalnich prav a ne-subordinacni sprave? Kdyz zrusime funkci penez, nebo ji omezime na lokalni smenu housek za mleko (vymizi universalnost, prenositelnost, akumulovatelnost, strategicnost) roztece se zaroven informacni funkce penez. Tok ci transfer informace je po smenne IMHO druha nejdulezitejsi funkce penez. To vede pak k nahrazeni penez jinym system cehokoliv co muze byt ratingovane, skalovatelne ci zamenitelne a je jedno jestli to jsou BTC, sex, nebo protisluzby lidi s lokalni autoritou predavajici informace na jinou lokalitu jinou protisluzbou pres prostrednika (tak aby byla realizovana prenositelnost smenneho systemu).

    Pri jeste vetsim tlaku na rozdrobeni by prirozenym vychodiskem byla anarchie (myslim tim funkcni anarchie, nebo jeji soucasny medialni obrazek) z ktere uz do strukturovane spolecnosti neni jednoducha cesta. Historicky zname jen dobyvani a porobeni silnejsim a agresivnejsim sousedem, kdy ta expanze je pak po case pretavena do tvorby novych, casto mensich, celku a progresuje to k nejake spolecenske strukturovanosti. (Rimska rise, sjednoceni Ciny, staroveky Egypt, ...).

    Kdyz se zamyslime do dusledku tak uzkostlive uplatnovani principu ktere vyznamne omezuji funkci penez (jeji informacni funkce) proste ohrozuje koncept institucionalizovane spolecnosti. To je take duvod proc hnuti jako Extinction Rebellion pritahuji extremni levici.
    Tedy pri zapracovani konceptu "Free market must be restricted, necessary degrowth globally orchestrated, profits chanelled" je potreba mit vzdy na pameti zranitelnost kterou takova spolecnost bude mit.
    Zprostredkovane vyzkumy treba ze Severni Korei jasne indikuji ze i lide bez zapadniho vzdelani pristupuji ke smenne instiktivne tak jak to popisuji ucebnice ekonomie (seda ekonomika je pro radu severokorejcu jedina sance na preziti). Nejaka forma smenny tedy bude realizovana vzdy, kdyz ale prijdeme-li o informacni ci transferovou funkci universalniho smenneho media, pak je to konecna.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PETER_PAN: nemeckym a teda vseobecne akymkolvek odborarom by som neveril ani nos medzi ocami, velmi radi sa strielaju do vlastnej nohy
    KEB
    KEB --- ---
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Je tu riziko, že bude zničen základ naší hospodářské síly, říká německý odborář – !Argument
    http://casopisargument.cz/?p=30304

    Odborář se domnívá, že debatami o „odchodu od uhlí a o nerealistických cílech“ se ničí základy německé ekonomiky. Německo je zemí průmyslu a exportu. Průmyslová síla umožňuje financovat sociální stát a nyní se s tím zachází moc lehkomyslně. Problém je také s investicemi, vzniká díky regulacím i odporu obyvatelstva k velkým projektům.

    Co se odchodu od uhlí týká, odborář upozorňuje na rizika dohody směřující k roku 2038: nelze jen od něčeho odejít, je také potřeba zapojit něco nového. Na této dohodě se ukáže, do jaké míry je možné transformaci provést odpovědně a najít kompromis mezi ochranou klimatu, sociální stabilitou i novými perspektivami pro průmyslové regiony.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    YMLADRIS: no, protože ne každý aktivně používá angličtinu a nemá v ní mezery? Ale, nemusím se účastnit všeho
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Omezování lidí nefunguje, pro řešení klimatické krize potřebujeme pozitivní vizi, shodují se Krajhanzl a Novák | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/...-nefunguje-pro-reseni-klimaticke-krize-potrebujeme-pozitivni-vizi-8245593

    „Lidská schopnost nevnímat realitu a strkat hlavu do písku je obrovská. Celé skupiny lidí budou v popírání klimatu neléčitelné,“ říká ekopsycholog Jan Krajhanzl.
    Do studia jsem si ho pozval spolu s environmentálním sociologem Arnoštem Novákem.
    V průběhu našeho setkání jsme zhodnotili současnou environmentální krizi a pokusili se předjímat, co bude dál.
    Nejdůležitější je dosáhnout společenského konsenzu.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LINKOS: protoze se mi to nechtelo překládat ..?
    (co je za problém?)
    KEB
    KEB --- ---
    LINKOS: protože je to frikulin...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    YMLADRIS: proč to musí být anglicky?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Over 5,600 fossil fuel companies have taken at least $3bn in US Covid-19 aid | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ironment/2020/jul/07/fossil-fuel-industry-coronavirus-aid-us-analysis
    TUHO
    TUHO --- ---
    Pálení uhlí dlouho představovalo nejlevnější způsob výroby elektrické energie. Nicméně dnes není uhlí ani nejlevnější, ani nejekologičtější. Přesto většinu světové elektřiny stále produkují uhelné elektrárny.

    Uhlí se dostalo do bodu zlomu, finančně už se nevyplatí
    https://www.czechsight.cz/uhli-se-dostalo-do-bodu-zlomu/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Covid-19 and climate change: Why we need to remember what we’ve lost - Vox
    https://www.vox.com/...t/2020/7/7/21311027/covid-19-climate-change-global-warming-shifting-baselines
    “There is a tremendous amount of research showing that we tend to adapt to circumstances if they are constant over time, even if they are gradually worsening,” says George Loewenstein, a professor of economics and psychology at Carnegie Mellon.
    ...
    What if Americans simply accommodate themselves to thousands of coronavirus deaths a day? As writer Charlie Warzel noted in a recent column, it’s not that different from the numbness they now feel in the face of gun violence. “Unsure how — or perhaps unable — to process tragedy at scale,” he writes, “we get used to it.”
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KEB: jasny. pardon. u te minule ankety jsem zas zapomnela odpoved "desperate" :-( takze kdo jste nejvic ze vseho desperate, dejte pls treba lajk sem
    KEB
    KEB --- ---
    YMLADRIS: nedokážu to posoudit tak jsem dal to poskedni, příště tam dej možnost nevím :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---

    Váš názor na free market

    20 hlasy od 20 respondentů

      YMLADRIS
      YMLADRIS --- ---

      Váš názor na klima

      21 hlasy od 21 respondentů

        YMLADRIS
        YMLADRIS --- ---
        YMLADRIS: NAGASAWA, SUMAC, co to jako je to EZLN (bod 10a), nejaci opravdovi ekoteroristi? Vedeli byste?
        DRSH
        DRSH --- ---
        Klima se měnilo vždy, ale nikdy globálně. Kdyby nebylo člověka, změna neprobíhá, říká klimatolog | Radiožurnál
        https://radiozurnal.rozhlas.cz/...dy-ale-nikdy-globalne-kdyby-nebylo-cloveka-zmena-neprobiha-8244828
        YMLADRIS
        YMLADRIS --- ---
        Hayhoe je Ačova oblibena klimatolozka. FB ted blokuje jeji klimaticky videa, z duvodu "politické téma"

        Climate Denial Spreads on Facebook as Scientists Face Restrictions - Scientific American
        https://www.scientificamerican.com/...te-denial-spreads-on-facebook-as-scientists-face-restrictions/
        Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam