• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    An Oxford-based solar technology firm hopes by the end of the year to begin manufacturing the world’s most efficient solar panels, and become the first to sell them to the public within the next year.
    Oxford PV claims that the next-generation solar panels will be able to generate almost a third more electricity than traditional silicon-based solar panels by coating the panels with a thin layer of a crystal material called perovskite.
    The breakthrough would offer the first major step-change in solar power generation since the technology emerged in the 1950s, and could play a major role in helping to tackle the climate crisis by increasing clean energy.

    UK firm's solar power breakthrough could make world's most efficient panels by 2021 | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ar-power-breakthrough-could-make-worlds-most-efficient-panels-by-2021
    TUHO
    TUHO --- ---
    Evropa sice v současné době tvoří největší synchronní přenosovou soustavu na světě, přenosové kapacity přeshraničních vedení však často potřebám trhu nestačí.
    Další rozšiřování možností přeshraničního obchodování je důležitým předpokladem pro intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů.

    Studie: Naplnění Zelené dohody si do roku 2040 vyžádá 93 GW nových přeshraničních přenosových kapacit
    https://oenergetice.cz/...dohody-si-roku-2040-vyzada-93-gw-novych-preshranicnich-prenosovych-kapacit
    TUHO
    TUHO --- ---
    Největší investice do ALS je samozřejmě na počátku zakládání. Zkušenosti z Velké Británie (Stephen Briggs) při kombinaci pšenice a linií jabloní (alley cropping) ukazují, že návratnost výsadeb je sedm let. V případě pěstování vysoce kvalitních sortimentů ořešáků, opět v liniích, s mezipásy pšenice tvrdé, lze dřevo v „mýtním“ věku, tj. asi ve 30ti letech, zhodnotit za přibližně 1000 EUR za m3 (zkušenosti z jižní Francie). Podobné ekonomické výnosy mohou být i v silvopastevních systémech.

    Při hospodaření v naší krajině jsou často dávány do protikladu ekonomické zájmy a zájmy ochrany životního prostředí a krajiny. Na příkladu ALS však lze ukázat, že tyto dva principy nemusejí jít nutně proti sobě. Jde pouze o časový horizont, ve kterém se obě složky vyhodnocují. Pokud se farmář stará o kvalitu půdy, znamená to nižší výnos v krátkodobém horizontu, ale vyšší zisk v horizontu středně nebo dlouhodobém.

    Biom :: Jakub Houška : Agrolesnictví pomůže krajině i zemědělství : Biom.cz
    https://biom.cz/cz/odborne-clanky/agrolesnictvi-pomuze-krajine-i-zemedelstvi

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: zrovna s tim sem jdu :)) velmi zajimavy, trosku mi tyhle empiricky studie srovnavajici regenerative farming s intenzivnim zemedelstcim chybi
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: 40% jede ale v elektrine. Pokud se podivas na podil OZE na celkove spotrebe veskere energie, je ten podil radove mensi (par prizpevku zpet jsem tu daval graf, bouzel jen pro cely svet, ciste pro EU jsem nenasel, nicmene ten rozdil bude take obrovsky - mnozstvi fosilnich paliv, ktere potrebujeme do zemedelstvi, prumyslu, vytapeni budov a dopravy je obrovsky).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Emerging land use practices rapidly increase soil organic matter
    https://www.nature.com/articles/ncomms7995

    The loss of organic matter from agricultural lands constrains our ability to sustainably feed a growing population and mitigate the impacts of climate change. Addressing these challenges requires land use activities that accumulate soil carbon (C) while contributing to food production. In a region of extensive soil degradation in the southeastern United States, we evaluated soil C accumulation for 3 years across a 7-year chronosequence of three farms converted to management-intensive grazing. Here we show that these farms accumulated C at 8.0 Mg ha−1 yr−1, increasing cation exchange and water holding capacity by 95% and 34%, respectively. Thus, within a decade of management-intensive grazing practices soil C levels returned to those of native forest soils, and likely decreased fertilizer and irrigation demands. Emerging land uses, such as management-intensive grazing, may offer a rare win–win strategy combining profitable food production with rapid improvement of soil quality and short-term climate mitigation through soil C-accumulation.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: priznam se, ze sem jeste na tu studii cas nemel, ale pevne verim, ze je zalozena na urcitych limitujicich faktorech, ktery jsou resitelny a nejsou nemenny

    ano, verim, ze energie je potencialne nevycerpatelna. limitovana je jen v soucasnosti. jenze budovani renewable energetiky neni tak, ze dnes vse zafixujeme, zacneme budovat a za 10 let narazime na limit. za tech 10 let budes mit ohromny mnozstvi inovaci a technologickyho progressu

    napriklad u vetrniku - muzes menit soucasny lokality za novy 15mw trubiny od siemensu, linkoval jsem par mesicu zpatky. tzn. muzes navysit potencial. buhvi jak to bude za 10 let

    Riviera - News Content Hub - Siemens Gamesa unveils 15-MW-capable offshore turbine
    https://www.rivieramm.com/...content-hub/siemens-gamesa-unveils-15-mw-capable-offshore-turbine-59446

    portugalsko uz sem taky pred nejakym casem linkoval, tidal je nevycerpatelnej, funguje temer porad, nemusis nic konvertovat do vodiku a nedochazi tedy ke ztratam, pokud nemas prebytky - SHEFIK

    ohledne syntetickych paliv - souhlasim, urcite pouste maji vetsi potencial nez evropa, jenze otazkou je, kolik evropa tehle syntetickych paliv bude potrebovat vs. kolik spotreby bude schopna zajistit vsemi renewables... u te syntetiky je totiz zavadejici to, ze jakmile zacnes vsechno prevadet na syntetiku, tak mas energeticky ztraty pri prevodu a ty pak samozrejme nejsi schopnej nasytit. v prvni rade bys tedy mel dodavat do site a teprve potom resit zalohy nejen syntetikou, ale ruznymi technologiemi (napr. bateriemi, daily storage), kde tolik ke ztratam nedochazi... az teprve na seasonal storage resis liquid/gas, jenze to uz se pak bavis o uplne jinych objemech a tedy uplne jine energii na to potrebne

    ...zkusim na tu studii kouknout, nekde tam bude gap.. kdyz uz ted evropa jede za 40% renewables a to jsme na zacatku, jsem si temer jistej, ze bude schopna to i vykrejt do budoucna... i kdyz elektromobilita mozna zamicha s kartama
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Pozice voci Rusku alebo Afrike? Ked nebudes potrebovat fosilny plyn z Ruska, ale budes vozit renewable syngas z Afriky, tak ti Rusi nemaju co ponuknut
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: Ta studie z Agora-Energiewende rika, ze ta offshore kapacita proste nestaci. (Pripominam, ze se nebavime jen o soucasne spotrebe elektriny, ale energie celkem.) Nevim ale, jak k tomu dosli. Jak jsi dosel ty k zaveru, ze je prakticky nevycerpatelna? Ty vetrniky preci nelze stavet na mori vsude. Musi to byt predpokladam v nejakem melkem pasu mimo mezinarodni vody, mimo trasy lodi, atp.

    Me na OZE prave ten faktor nezavislosti a decentralizace taky prijde nesmirne cool. Ale podle toho clanku by se v pripade syntetickych paliv mnohem vice vyplatil import ze severni Afriky nebo blizkeho vychodu. Pokud k tomu dojde (a zda se, ze soucasny diskurz spolkove vlady skutecne timhle smerem smeruje), tak bude Nemecka, potazmo evropska vyjednavaci pozice tam, kde byla predtim. V (.) .
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: jo, jednak to, ze budou drazsi, a jednak energeticka nezavislost evropy - tlacena z eu, ne z regionalni nemecky politiky je imho to podstatny. diskuze a boje vzdycky budou, ale myslim, ze EU, pokud k necemu vubec je, si nenecha tohle tema uniknout. vem si, jak by se mohl geopoliticky zmenit svet, kdyby ve vsi evropsky diplomacii nehral roli plyn z ruska, nebo ropa z vychodu...

    kolik novejch sankci by se mohlo uplatnit, pomoct ukrajine do eu, belorusku z prusvihu atd.

    to ze na pevnine neni aktualne dostatek zdroju je imho ted to nejmensi, mas novy geotermalni vrty, vcetne nemecka, offshore nevycerpany kapacity, zacinajici tidal energy, kde treba portugalsko ma ohromnej potencial atd... porad sme nenainstalovali solarka na strechy, dalnice, pole...

    pevne verim, ze se tam dostaneme :) lepsi prilezitost v historii pro eu nebyla...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Electromobility Poland, a state-backed company that recently showcased the Izera, the country’s first electric car, will have a mountain to climb before getting its product to customers in what's turning into a very competitive — and very expensive — global race.
    Poland’s government, led by the nationalist Law and Justice (PiS) party, has a knack for mooting spectacular plans for technological or infrastructural great leaps forward — ranging from cutting a new passage to the Baltic Sea to building a vast new ferry in the country's dilapidated shipyards to opening one of the Continent's largest airports in central Poland.
    All of those schemes were launched with massive fanfare, but quickly ran into financial, logistical and other problems. The e-car is no different.
    “There will be 1 million electric cars on Polish roads by 2025,” Prime Minister Mateusz Morawiecki announced in 2016. And he didn't want those cars to be built by foreign companies. "Are we able to leap and surf on this fourth wave of the economic revolution which is before us? This is our moment, this is our time."

    Poland’s gambit to build its own Tesla rival – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/polands-gambit-to-build-its-own-tesla-rival/
    PAD
    PAD --- ---
    Tady je ten puvodni material: https://www.agora-energiewende.de/...cations/the-future-cost-of-electricity-based-synthetic-fuels-1/ . Jen jsem to prolit, ale jejich zaver je, ze:
    - pokud by se mela synteticka paliva pouzivat v masovejsim meritku, vzhledem k ucinnosti neni v Nemecku dost mista:
    Accordingly, if synthetic fuels are deployed on a wide-scale, the high volumes of renew- able energy that are required for synthetic fuel pro- duction cannot be generated in Germany, but rather must be imported.
    - dovazena paliva by byla levnejsi z mist, kde je mozne instalovat FVE nebo vitr s vetsi ucinnosti (Afrika, blizky vychod)
    ----
    V tom DW dokumentu ovsem uvadi, ze dovazena paliva by byla drazsi asi 4x oproti off-shore vykonu instalovanemu primo v Nemecku. Tento rozpor si vysvetluju tak, ze tu elektrinu by mohli pouzivat primo misto konverze na synteticka paliva.
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: Snad mas pravdu. Tam, kde to lide chteji jednohlasne (jako v te jedne visce, kde z toho maji lidi i profit), to imho nebude problem. Na druhou stranu tam, kde je i byt mensi opozice, to problem bude, protoze CDU/CSU se boji AdF, ktera se tohoto tematu chyta. At si o tom my dva myslime co chceme, pro nezanedbatelnou cast populace jsou proste vetrniky hnusny, vadi jim ten hluk a chteji proste neco jineho. Bud jim proste zacpou huby penezma, nebo se stavbou ve vnitrozemi uz to nikdy nebude tak, jak drive.

    Cca pred pul rokem jsem tu daval info, jak Nemci nechteji nova potrebna HVDC vedeni zejmena ze severu na jih, protoze hyzdi krajinu. Chteji to zakopat pod zem, coz tuto nezbytnou cast Energiewende nerealisticky prodrazuje. OZE v takoveto mire jsou proste prostorove velmi narocne. Ne kazdemu se to libi.

    Muze to byt, jak rikas, problem jen par politiku. Muze za tim byt ale taky fundamentalnejsi vystrizliveni. Ten clanek z tzb-info nedavno citovany taky tady tvrdi, ze proste v Nemecku neni realisticky dost mista na pokryti veskere energeticke potreby z OZE a ze budou muset dovazet. Je dost mozne, ze Altmaierova administrativa proste dospela k tomuto zaveru (ostatne tim on argumentuje) a podle toho se chova. Asi si prectu tu puvodni studii, docela by me zajimalo, jak k tomu zaveru vlastne prisli.

    Uhelne el. stavet nebudou, ale mohou posunout termin vypnuti. Jadro asi nikdy znovu nezapnou, na to jsou priliz hystericky. Takze muj tip je, ze budou stavet vice plynu - a sponzorovat tak rozmach Uruk-hai Ruska.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: to video je velmi dobre natoceny a v pesimistickym duchu, ale imho to zas takovej prusvih nebude, protoze celej problem tkvi v ignoranci par politiku, kteri tematu vubec nerozumi. uz jen to, ze decomission wind turbines je ted v nemecku a oni budou dovazet vodik, je smesnej... budovat novy uhelky jim neprojde a jadro taky nepostavi...

    je to jen politicka hra a chapu, kam to video miri... uz v zaveru mas ale, ze 18.May bylo rozhodnuto, ze hranice 1000m nebude uplatnovana celostatne, ale je na rozhodnuti regionu... takze vic takovejch videi, aby byly politic usmernovany a ono to pujde zas spravnym smerem...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Did We Break the Planetary Temperature Record Sunday? Probably So! - Dan's Wild Wild Science Journal - AGU Blogosphere
    https://blogs.agu.org/...020/08/17/did-we-break-the-planetary-temperature-record-sunday-probably-so/

    death valley 130F
    TUHO
    TUHO --- ---
    Trochu jak z Verneovky "Ocelove mesto"

    Co všechno ve vašem regionu vnímáte jako příčinu současného stavu. Co všechno nefunguje a mělo by se změnit, aby se situace na Karvinsku začala zlepšovat?
    Nefunguje tu občanská společnost a vztah samosprávy k ní. OKD je samozřejmě důležité, nikdo nechce brát práci horníkům. Ale když se většiny z nich zeptáte, nikdo nemá k té firmě loajální vztah. Ale nikdo nemá alternativu.
    Samosprávy jsou na OKD vázané přes její nadaci, která financuje různé spolky a v Karviné fotbal. Města mají stovky milionů do rozpočtu za vytěženou horninu. Nikdo tu nemá motivaci tlačit na OKD. Až na pár „bláznů“, jako jsem já.
    Nefungují tu ani nezávislá média. Politické strany a OKD jsou inzerenty místních novin. Ty jsou na nich závislé. Přece nepůjdou proti proudu. Takže se jako politik do místních médií nedostanete, pokud si v nich neplatíte reklamu. Nemluvě o tom, že historicky místní lidé mají pocit, že stejně nic nezmůžou. To máte kauzu s byty OKD, privatizaci OKD, koronakrize je další rána.

    Co bude, až OKD skončí?
    Babiš říká, že OKD bude fungovat do roku 2030. Tomu ale nic nenasvědčuje. Co bude dál? Není žádná vize. Tisíce lidí tu můžou zůstat na dlažbě, aniž bychom nějak nahradili jejich pracovní místa.
    Působí to, jako by se zhroutila nějaká elementární demokratická kontrola.
    Ano, takhle to celou dobu vnímám. Samozřejmě, že existuje spousta svědectví, jak v OKD horníkům vyhrožovali, že nesmí v souvislosti s koronavirem cokoliv říkat novinářům nebo Klusové. Tady se zkrátka rutinně chrání OKD a ne lidi.
    Další příklad: Horník skončí v OKD na chorobu z povolání. Firma ho vyřadí. Je mu pětačtyřicet nebo padesát let, celý život dělal na šachtě. Tak jde k dodavatelské agentuře a dál pracuje v OKD třeba na úplně stejném místě, akorát za horších podmínek. Můžeme se zlobit na dodavatelskou firmu? Nebo toho člověka? Lidi na Karvinsku jsou rukojmí příběhu OKD.


    https://denikreferendum.cz/.../31532-rozhovor-se-zuzanou-klusovou-lidi-na-karvinsku-jsou-rukojmi-okd
    TUHO
    TUHO --- ---
    "Limity jsme my" hledaji nejaky vhodny pozemek na upsoradani Klimakempu (s majitelem, ktery ustoji policejni bububu).

    Limity jsme my
    55 min ·
    Tak jako každý rok i nyní naší činnost doprovází modrý tým. I letos policie zastrašuje starosty a starostky či zastupitele obcí a vypráví jim o nás lži. I v současnosti probíhající Klimajízda Sokolov - Ústí za spravedlivou transformaci provází eskorta. Jak dlouhodobě upozorňujeme, Policie České republiky tím jasně překračuje své pravomoci!‍✈️❌
    Boj za klima není zločin, ale vydělávat miliardy na spalování uhlí a ničení klimatu je!
    Výsledek je takový, že dva týdny před Akční víkend Limity jsme my 2020: Konec uhlí #TEĎ jsme stále ve fázi shánění pozemku. Víš o nějaké vhodné louce, kde bychom mohli kemp uspořádat? Napiš nám do zpráv nebo na mail ahoj@limityjsmemy.cz. Solidarita je naší zbraní! ‍♀️‍♀️
    "Praktiky policistů ve vztahu ke Klimakempu kritizuje právní zástupce hnutí Limity jsme my Pavel Uhl. Podle něj jsou netransparentní a v rozporu se zákonem. „Policie nemá mandát k tomu, aby vyvíjela jakoukoli činnost, která by směřovala k ovlivnění rozhodování samospráv,“ uvedl advokát."
    TUHO
    TUHO --- ---
    Alexander Ač, Ph.D.
    30 min ·
    Keď som pred viac ako 10 rokmi diskutoval s kolegom lesníkom situáciu so smrekmi v našich zemepisných šírkach, tvrdil som, že v krátkom čase (v nadchádzajúcich desaťročiach) to má väčšina smrekov spočítané.
    Nepochodil som. Jeden z argumentov bol, že smreky majú vysokú genofondovú variabilitu a (preto aj) pomerne vysokú prispôsobivosť na lokálne klimatické podmienky. Dúfam, že teraz by som už pochodil...
    Fotka zachytáva uschnuté smreky v Národnom parku Harz v Nemecku, ktoré usychajú následkom vysokých teplôt, sucha, a lykožrúta. Ďalší vplyv, ktorý vo zvýšenej miere poškodzuje (nielen monokultúrne) lesy sú rozsiahle veterné kalamity.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2020 Deforestation and world population sustainability: a quantitative analysis
    https://www.nature.com/articles/s41598-020-63657-6

    Among Hart’s arguments, the self-destruction hypothesis especially needs to be rediscussed at a deeper level. Self-destruction following environmental degradation is becoming more and more an alarming possibility. While violent events, such as global war or natural catastrophic events, are of immediate concern to everyone, a relatively slow consumption of the planetary resources may be not perceived as strongly as a mortal danger for the human civilisation. Modern societies are in fact driven by Economy, and, without giving here a well detailed definition of “economical society”, we may agree that such a kind of society privileges the interest of its components with less or no concern for the whole ecosystem that hosts them (for more details see29 for a review on Ecological Economics and its criticisms to mainstream Economics). Clear examples of the consequences of this type of societies are the international agreements about Climate Change. The Paris climate agreement30,31 is in fact, just the last example of a weak agreement due to its strong subordination to the economic interests of the single individual countries. In contraposition to this type of society we may have to redefine a different model of society, a “cultural society”, that in some way privileges the interest of the ecosystem above the individual interest of its components, but eventually in accordance with the overall communal interest. This consideration suggests a statistical explanation of Fermi paradox: even if intelligent life forms were very common (in agreement with the mediocrity principle in one of its version32: “there is nothing special about the solar system and the planet Earth”) only very few civilisations would be able to reach a sufficient technological level so as to spread in their own solar system before collapsing due to resource consumption.

    We are aware that several objections can be raised against this argument and we discuss below the one that we believe to be the most important. The main objection is that we do not know anything about extraterrestrial life. Consequently, we do not know the role that a hypothetical intelligence plays in the ecosystem of the planet. For example not necessarily the planet needs trees (or the equivalent of trees) for its ecosystem. Furthermore the intelligent form of life could be itself the analogous of our trees, so avoiding the problem of the “deforestation” (or its analogous). But if we assume that we are not an exception (mediocrity principle) then independently of the structure of the alien ecosystem, the intelligent life form would exploit every kind of resources, from rocks to organic resources (animal/vegetal/etc), evolving towards a critical situation. Even if we are at the beginning of the extrasolar planetology, we have strong indications that Earth-like planets have the volume magnitude of the order of our planet. In other words, the resources that alien civilisations have at their disposal are, as order of magnitude, the same for all of them, including ourselves. Furthermore the mean time to reach the Dyson limit as derived in Eq. 6 depends only on the ratio between final and initial value of T and therefore would be independent of the size of the planet, if we assume as a proxy for T energy consumption (which scales with the size of the planet), producing a rather general result which can be extended to other civilisations. Along this line of thinking, if we are an exception in the Universe we have a high probability to collapse or become extinct, while if we assume the mediocrity principle we are led to conclude that very few civilisations are able to reach a sufficient technological level so as to spread in their own solar system before the consumption of their planet’s resources triggers a catastrophic population collapse. The mediocrity principle has been questioned (see for example Kukla33 for a critical discussion about it) but on the other hand the idea that the humankind is in some way “special” in the universe has historically been challenged several times. Starting with the idea of the Earth at the centre of the universe (geocentrism), then of the solar system as centre of the universe (Heliocentrism) and finally our galaxy as centre of the universe. All these beliefs have been denied by the facts. Our discussion, being focused on the resource consumption, shows that whether we assume the mediocrity principle or our “uniqueness” as an intelligent species in the universe, the conclusion does not change. Giving a very broad meaning to the concept of cultural civilisation as a civilisation not strongly ruled by economy, we suggest for avoiding collapse34 that only civilisations capable of such a switch from an economical society to a sort of “cultural” society in a timely manner, may survive. This discussion leads us to the conclusion that, even assuming the mediocrity principle, the answer to “Where is everybody?” could be a lugubrious “(almost) everyone is dead
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    TUHO:
    o téhle závislosti se na úrovni eu parlamentu diskutovalo už od prvních zpráv o možném šíření covidu..
    na Číně jsme závislí prakticky ve všem.. nightmare
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam