• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: zdrazis lidem všechno a vyhraje klaun jr. To asi nechceš. To by byl jediný důsledek CO2 daně. Vzpomen na žluté vesty a to benzín zdražil o kolik?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: to sa moze odvijat napr. od nejakych emisnych kvot, ak sa uvali na fosilny plyn z Ruska uhlikova dan, tak moze byt drahsi ako CO2 neutralny syngas, uhlikova dan by vobec riesila hodne zbytocnej spotreby a konzumneho spravania :)
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: nižší cenu jejich nerenewables plynu. To je proti drahymu syngadu docela slušná páka. Ona ekonomika která pojede na syngas bude docela nevýhodě proti levnýmu plynu, nemyslíš?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Sociologický ústav Akademie věd ČR
    Postoje české veřejnosti ke změně klimatu na Zemi
    O problematiku změny klimatu se zajímá více než polovina (53 %) dotázaných, z toho 7 % se „velmi zajímá“ a 46 % „spíše zajímá“.
    Podle naprosté většiny (86 %) české veřejnosti dochází v posledních 100 letech ke změně klimatu na Zemi, když nadpoloviční většina (55 %) dotázaných si myslí, že se klima určitě mění, a další téměř třetina (31 %), že se pravděpodobně mění.
    Přibližně devět z deseti dotázaných (89 %) si myslí, že lidská činnost přispívá ke změně klimatu, z toho necelé dvě třetiny (64 %) dotázaných jsou přesvědčené, že lidská činnost k této změně určitě přispívá a další čtvrtina (25 %), že k ní pravděpodobně přispívá.
    Více než tři čtvrtiny (76 %) dotázaných se přiklání k názoru, že pokud by lidé změnili svoje současné chování, tak mohou současnou změnu klimatu zpomalit a další přibližně čtrnáctina (7 %), že ji mohou dokonce úplně zastavit.
    Více než dvě třetiny (67 %) dotázaných se v určité míře obávají dopadů změny klimatu (17 % velmi, 50 % spíše), naopak obavy nepociťuje 29 % dotázaných.
    Více než polovina (54 %) českých občanů si myslí, že dopad změny klimatu na Česko bude špatný, tři desetiny (30 %) že bude tak napůl a dvacetina (5 %) že tento dopad bude dobrý.
    Více v tiskové zprávě CVVM: https://cvvm.soc.cas.cz/...ostoje/5253-postoje-ceske-verejnosti-ke-zmene-klimatu-na-zemi-cerven-2020

    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: K tomuhle clanku jeste napsal Michael Mann nesouhlasnej komentar

    Michael E. Mann
    "Point of no return" on Greenland melt? (https://cnn.com/2020/08/14/weather/greenland-ice-sheet/index.html)
    NOPE!
    My Penn State College of Earth and Mineral Sciences colleague Richard Alley, one of the leading authorities in the world on ice sheet dynamics, provides context for this latest somewhat breathless claim being reported by mainstream media outlets (the result of a poorly written, over-hyped press release).
    Summary of Richard's Comments:
    "models show...sustained temperature above some threshold will cause..ice sheet to lose most of its mass, but...warming to date..probably not enough"
    Full statement:
    Greenland’s ice sheet is losing mass because of human-caused warming, will lose more mass if the modern climate is sustained because the ice sheet has not finished responding to the warming that already occurred, and will lose even more mass even faster if more warming occurs. But, the scientific literature generally indicates that we are not yet committed to loss of most or all of the ice sheet, for two reasons: changes in the shape of the ice sheet caused by the mass loss can help preserve part of it, and the ice sheet takes long enough to melt that excess warmth may be reduced before the ice sheet is gone.
    Most models show that sustained temperature above some threshold will cause the ice sheet to lose most of its mass, but that the warming to date is probably not enough to cause this; how much more warming is required remains a topic of considerable interest, and probably is not too many degrees. For smaller sustained warming, the ice sheet tends to reduce its footprint (the margins retreat). The warm ocean melts ice cliffs and ice shelves or carries away icebergs today in deep fjords, but these fjords typically become shallower toward the center of the ice sheet or end entirely, so retreat of the ice front reduces mass loss, helping preserve the remaining ice.
    Once the iceberg calving and ocean melting are reduced, melting the remaining ice sheet requires bringing heat to the ice in the air, which is slower (many centuries even under strong warming, and a few millennia under smaller warming), giving us time to lower the temperature. (Note, though, that changes in parts of Antarctica could possibly be faster and harder to reverse if we cross thresholds there.)
    MRTVEJ
    MRTVEJ --- ---
    54,4 stupňů Celsia. V Údolí smrti možná naměřili teplotní rekord historie - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...4-celsia-v-udoli-smrti-mozna-namerili-teplotni-rekord-historie-116376
    TUHO
    TUHO --- ---
    An Oxford-based solar technology firm hopes by the end of the year to begin manufacturing the world’s most efficient solar panels, and become the first to sell them to the public within the next year.
    Oxford PV claims that the next-generation solar panels will be able to generate almost a third more electricity than traditional silicon-based solar panels by coating the panels with a thin layer of a crystal material called perovskite.
    The breakthrough would offer the first major step-change in solar power generation since the technology emerged in the 1950s, and could play a major role in helping to tackle the climate crisis by increasing clean energy.

    UK firm's solar power breakthrough could make world's most efficient panels by 2021 | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ar-power-breakthrough-could-make-worlds-most-efficient-panels-by-2021
    TUHO
    TUHO --- ---
    Evropa sice v současné době tvoří největší synchronní přenosovou soustavu na světě, přenosové kapacity přeshraničních vedení však často potřebám trhu nestačí.
    Další rozšiřování možností přeshraničního obchodování je důležitým předpokladem pro intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů.

    Studie: Naplnění Zelené dohody si do roku 2040 vyžádá 93 GW nových přeshraničních přenosových kapacit
    https://oenergetice.cz/...dohody-si-roku-2040-vyzada-93-gw-novych-preshranicnich-prenosovych-kapacit
    TUHO
    TUHO --- ---
    Největší investice do ALS je samozřejmě na počátku zakládání. Zkušenosti z Velké Británie (Stephen Briggs) při kombinaci pšenice a linií jabloní (alley cropping) ukazují, že návratnost výsadeb je sedm let. V případě pěstování vysoce kvalitních sortimentů ořešáků, opět v liniích, s mezipásy pšenice tvrdé, lze dřevo v „mýtním“ věku, tj. asi ve 30ti letech, zhodnotit za přibližně 1000 EUR za m3 (zkušenosti z jižní Francie). Podobné ekonomické výnosy mohou být i v silvopastevních systémech.

    Při hospodaření v naší krajině jsou často dávány do protikladu ekonomické zájmy a zájmy ochrany životního prostředí a krajiny. Na příkladu ALS však lze ukázat, že tyto dva principy nemusejí jít nutně proti sobě. Jde pouze o časový horizont, ve kterém se obě složky vyhodnocují. Pokud se farmář stará o kvalitu půdy, znamená to nižší výnos v krátkodobém horizontu, ale vyšší zisk v horizontu středně nebo dlouhodobém.

    Biom :: Jakub Houška : Agrolesnictví pomůže krajině i zemědělství : Biom.cz
    https://biom.cz/cz/odborne-clanky/agrolesnictvi-pomuze-krajine-i-zemedelstvi

    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: zrovna s tim sem jdu :)) velmi zajimavy, trosku mi tyhle empiricky studie srovnavajici regenerative farming s intenzivnim zemedelstcim chybi
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: 40% jede ale v elektrine. Pokud se podivas na podil OZE na celkove spotrebe veskere energie, je ten podil radove mensi (par prizpevku zpet jsem tu daval graf, bouzel jen pro cely svet, ciste pro EU jsem nenasel, nicmene ten rozdil bude take obrovsky - mnozstvi fosilnich paliv, ktere potrebujeme do zemedelstvi, prumyslu, vytapeni budov a dopravy je obrovsky).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Emerging land use practices rapidly increase soil organic matter
    https://www.nature.com/articles/ncomms7995

    The loss of organic matter from agricultural lands constrains our ability to sustainably feed a growing population and mitigate the impacts of climate change. Addressing these challenges requires land use activities that accumulate soil carbon (C) while contributing to food production. In a region of extensive soil degradation in the southeastern United States, we evaluated soil C accumulation for 3 years across a 7-year chronosequence of three farms converted to management-intensive grazing. Here we show that these farms accumulated C at 8.0 Mg ha−1 yr−1, increasing cation exchange and water holding capacity by 95% and 34%, respectively. Thus, within a decade of management-intensive grazing practices soil C levels returned to those of native forest soils, and likely decreased fertilizer and irrigation demands. Emerging land uses, such as management-intensive grazing, may offer a rare win–win strategy combining profitable food production with rapid improvement of soil quality and short-term climate mitigation through soil C-accumulation.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: priznam se, ze sem jeste na tu studii cas nemel, ale pevne verim, ze je zalozena na urcitych limitujicich faktorech, ktery jsou resitelny a nejsou nemenny

    ano, verim, ze energie je potencialne nevycerpatelna. limitovana je jen v soucasnosti. jenze budovani renewable energetiky neni tak, ze dnes vse zafixujeme, zacneme budovat a za 10 let narazime na limit. za tech 10 let budes mit ohromny mnozstvi inovaci a technologickyho progressu

    napriklad u vetrniku - muzes menit soucasny lokality za novy 15mw trubiny od siemensu, linkoval jsem par mesicu zpatky. tzn. muzes navysit potencial. buhvi jak to bude za 10 let

    Riviera - News Content Hub - Siemens Gamesa unveils 15-MW-capable offshore turbine
    https://www.rivieramm.com/...content-hub/siemens-gamesa-unveils-15-mw-capable-offshore-turbine-59446

    portugalsko uz sem taky pred nejakym casem linkoval, tidal je nevycerpatelnej, funguje temer porad, nemusis nic konvertovat do vodiku a nedochazi tedy ke ztratam, pokud nemas prebytky - SHEFIK

    ohledne syntetickych paliv - souhlasim, urcite pouste maji vetsi potencial nez evropa, jenze otazkou je, kolik evropa tehle syntetickych paliv bude potrebovat vs. kolik spotreby bude schopna zajistit vsemi renewables... u te syntetiky je totiz zavadejici to, ze jakmile zacnes vsechno prevadet na syntetiku, tak mas energeticky ztraty pri prevodu a ty pak samozrejme nejsi schopnej nasytit. v prvni rade bys tedy mel dodavat do site a teprve potom resit zalohy nejen syntetikou, ale ruznymi technologiemi (napr. bateriemi, daily storage), kde tolik ke ztratam nedochazi... az teprve na seasonal storage resis liquid/gas, jenze to uz se pak bavis o uplne jinych objemech a tedy uplne jine energii na to potrebne

    ...zkusim na tu studii kouknout, nekde tam bude gap.. kdyz uz ted evropa jede za 40% renewables a to jsme na zacatku, jsem si temer jistej, ze bude schopna to i vykrejt do budoucna... i kdyz elektromobilita mozna zamicha s kartama
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Pozice voci Rusku alebo Afrike? Ked nebudes potrebovat fosilny plyn z Ruska, ale budes vozit renewable syngas z Afriky, tak ti Rusi nemaju co ponuknut
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: Ta studie z Agora-Energiewende rika, ze ta offshore kapacita proste nestaci. (Pripominam, ze se nebavime jen o soucasne spotrebe elektriny, ale energie celkem.) Nevim ale, jak k tomu dosli. Jak jsi dosel ty k zaveru, ze je prakticky nevycerpatelna? Ty vetrniky preci nelze stavet na mori vsude. Musi to byt predpokladam v nejakem melkem pasu mimo mezinarodni vody, mimo trasy lodi, atp.

    Me na OZE prave ten faktor nezavislosti a decentralizace taky prijde nesmirne cool. Ale podle toho clanku by se v pripade syntetickych paliv mnohem vice vyplatil import ze severni Afriky nebo blizkeho vychodu. Pokud k tomu dojde (a zda se, ze soucasny diskurz spolkove vlady skutecne timhle smerem smeruje), tak bude Nemecka, potazmo evropska vyjednavaci pozice tam, kde byla predtim. V (.) .
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: jo, jednak to, ze budou drazsi, a jednak energeticka nezavislost evropy - tlacena z eu, ne z regionalni nemecky politiky je imho to podstatny. diskuze a boje vzdycky budou, ale myslim, ze EU, pokud k necemu vubec je, si nenecha tohle tema uniknout. vem si, jak by se mohl geopoliticky zmenit svet, kdyby ve vsi evropsky diplomacii nehral roli plyn z ruska, nebo ropa z vychodu...

    kolik novejch sankci by se mohlo uplatnit, pomoct ukrajine do eu, belorusku z prusvihu atd.

    to ze na pevnine neni aktualne dostatek zdroju je imho ted to nejmensi, mas novy geotermalni vrty, vcetne nemecka, offshore nevycerpany kapacity, zacinajici tidal energy, kde treba portugalsko ma ohromnej potencial atd... porad sme nenainstalovali solarka na strechy, dalnice, pole...

    pevne verim, ze se tam dostaneme :) lepsi prilezitost v historii pro eu nebyla...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Electromobility Poland, a state-backed company that recently showcased the Izera, the country’s first electric car, will have a mountain to climb before getting its product to customers in what's turning into a very competitive — and very expensive — global race.
    Poland’s government, led by the nationalist Law and Justice (PiS) party, has a knack for mooting spectacular plans for technological or infrastructural great leaps forward — ranging from cutting a new passage to the Baltic Sea to building a vast new ferry in the country's dilapidated shipyards to opening one of the Continent's largest airports in central Poland.
    All of those schemes were launched with massive fanfare, but quickly ran into financial, logistical and other problems. The e-car is no different.
    “There will be 1 million electric cars on Polish roads by 2025,” Prime Minister Mateusz Morawiecki announced in 2016. And he didn't want those cars to be built by foreign companies. "Are we able to leap and surf on this fourth wave of the economic revolution which is before us? This is our moment, this is our time."

    Poland’s gambit to build its own Tesla rival – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/polands-gambit-to-build-its-own-tesla-rival/
    PAD
    PAD --- ---
    Tady je ten puvodni material: https://www.agora-energiewende.de/...cations/the-future-cost-of-electricity-based-synthetic-fuels-1/ . Jen jsem to prolit, ale jejich zaver je, ze:
    - pokud by se mela synteticka paliva pouzivat v masovejsim meritku, vzhledem k ucinnosti neni v Nemecku dost mista:
    Accordingly, if synthetic fuels are deployed on a wide-scale, the high volumes of renew- able energy that are required for synthetic fuel pro- duction cannot be generated in Germany, but rather must be imported.
    - dovazena paliva by byla levnejsi z mist, kde je mozne instalovat FVE nebo vitr s vetsi ucinnosti (Afrika, blizky vychod)
    ----
    V tom DW dokumentu ovsem uvadi, ze dovazena paliva by byla drazsi asi 4x oproti off-shore vykonu instalovanemu primo v Nemecku. Tento rozpor si vysvetluju tak, ze tu elektrinu by mohli pouzivat primo misto konverze na synteticka paliva.
    PAD
    PAD --- ---
    SHEFIK: Snad mas pravdu. Tam, kde to lide chteji jednohlasne (jako v te jedne visce, kde z toho maji lidi i profit), to imho nebude problem. Na druhou stranu tam, kde je i byt mensi opozice, to problem bude, protoze CDU/CSU se boji AdF, ktera se tohoto tematu chyta. At si o tom my dva myslime co chceme, pro nezanedbatelnou cast populace jsou proste vetrniky hnusny, vadi jim ten hluk a chteji proste neco jineho. Bud jim proste zacpou huby penezma, nebo se stavbou ve vnitrozemi uz to nikdy nebude tak, jak drive.

    Cca pred pul rokem jsem tu daval info, jak Nemci nechteji nova potrebna HVDC vedeni zejmena ze severu na jih, protoze hyzdi krajinu. Chteji to zakopat pod zem, coz tuto nezbytnou cast Energiewende nerealisticky prodrazuje. OZE v takoveto mire jsou proste prostorove velmi narocne. Ne kazdemu se to libi.

    Muze to byt, jak rikas, problem jen par politiku. Muze za tim byt ale taky fundamentalnejsi vystrizliveni. Ten clanek z tzb-info nedavno citovany taky tady tvrdi, ze proste v Nemecku neni realisticky dost mista na pokryti veskere energeticke potreby z OZE a ze budou muset dovazet. Je dost mozne, ze Altmaierova administrativa proste dospela k tomuto zaveru (ostatne tim on argumentuje) a podle toho se chova. Asi si prectu tu puvodni studii, docela by me zajimalo, jak k tomu zaveru vlastne prisli.

    Uhelne el. stavet nebudou, ale mohou posunout termin vypnuti. Jadro asi nikdy znovu nezapnou, na to jsou priliz hystericky. Takze muj tip je, ze budou stavet vice plynu - a sponzorovat tak rozmach Uruk-hai Ruska.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: to video je velmi dobre natoceny a v pesimistickym duchu, ale imho to zas takovej prusvih nebude, protoze celej problem tkvi v ignoranci par politiku, kteri tematu vubec nerozumi. uz jen to, ze decomission wind turbines je ted v nemecku a oni budou dovazet vodik, je smesnej... budovat novy uhelky jim neprojde a jadro taky nepostavi...

    je to jen politicka hra a chapu, kam to video miri... uz v zaveru mas ale, ze 18.May bylo rozhodnuto, ze hranice 1000m nebude uplatnovana celostatne, ale je na rozhodnuti regionu... takze vic takovejch videi, aby byly politic usmernovany a ono to pujde zas spravnym smerem...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Did We Break the Planetary Temperature Record Sunday? Probably So! - Dan's Wild Wild Science Journal - AGU Blogosphere
    https://blogs.agu.org/...020/08/17/did-we-break-the-planetary-temperature-record-sunday-probably-so/

    death valley 130F
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam