• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Tak nerad bych se mylil, muze prijit slusny postkrizovy rebound... Ale vzhledem k tomu, ze nez se najde vakcina, nez se nascaluje v potrebnym mnozstvi tak to bude cela rada ekonomickejch trablu a omezeni. Skutecna ekonomicka krize je zrejme teprve pred nama, az podniky vycerpaj svoje zasoby, zacnou padat, zacne se kumulovat druhotna platebni neschpnost etc. A podpurny programy budou ve velky casti sveta navazany na lowcarbon ekonomiku. Takze ja kdybych si mel vsadit, tak bych rekl, ze rok 2019 bude ten s nejvyssimi antropogennimi emisemi.

    Total global greenhouse gas emissions were estimated to peak around 2030, according to the Intergovernmental Panel on Climate Change’s most aggressive current policy estimates.
    However, research from the IEA published in early February found global energy-related carbon emissions had already started to flatten, potentially leading to a peak in global greenhouse gas emissions a decade early.
    The IEA’s Executive Director Fatih Birol has since argued that progress made in transitioning the energy production mix could mark 2019 through to 2020 as the definitive year for peak energy-related carbon emissions.
    “A significant effort will be needed to ensure that global greenhouse gas emissions don’t just peak but decline rapidly in order to meet climate ambitions,” analysts at Goldman Sachs said.


    https://www.cnbc.com/...20/the-coronavirus-crisis-means-we-may-have-already-reached-peak-carbon.html
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: naprostej souhlas. a proto je potreba nasmerovat praci lidstva na tohle usili a ne se zabejvat nakou virtualni zmenou podle moralnich idealu.

    ten focus je pak daleko lehci drivovat, pres carbon taxy, nebo subvence do smysluplnejch/dlouhodobe ovoce prinasejicich reseni.

    lidstvo se pak samoorganizuje a bude vzdycky inklinovat k tem levnejsim (cimz myslim i subvencovany, nebo carbon taxou nezasazeny) resenim
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: Tak to slyším prvně, bezva
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Tak antropogenni emise velmi pravdepodobne peaknou letos. Je cela rada indikatoru, ze dale neporostou. Prichazejici covidova krize s nama nejakou dobu bude a vsechny vyznamny hraci krome USA imho pujdou postcovid recovery smerem k lowcarbon ekonomice. A Trump velmi pravdepodobne prohraje pristi volby a podle vseho dojde k dost razatntimu obratu i v USA.
    Otazka ovsem stale je, jak rychle potom budou klesat, protoze ty mitigacni krivky smerem k 2 stupnum jsou dost sileny. A problem taky je, ze peak nasich emisi antrropogennich emisi, ze dal neporoste koncentrace sklenikovych plynu v atmosfere kvuli uz probihajicim zpetnejm vazbam zemskyho systemu.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    GOJATLA: organize social change je pro mě podobně neuchopitelný jako organizovat dekarbonizaci. nevím jak by se to dalo udělat. lidi nemají čas se ani vysmrkat natožpak měnit svoje životy

    jinak obecně jako jo, no
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA: ad 'you need to change your definition of “safe”' -- tohle je hrozne zavadejici. samozrejme, ze penize, bohatstvi, tj. vlastnictvi nebo pravo na uzivani civilizacnich infrastruktur nas chrani, poskytuje urcity zazemi pro urcitou kvalitu zivota. ta definice 'bezpeci' je dobrej smer, ale jen jako skupinovej/spolecenskej proces - my se musime vzajemne presvedcit o tom, ze veci, ktery delame, absolutne nejsou bezpecny a to bezpeci nam neposkytujou do budoucna. v jadru to zas rozezniva tema ty kratkodobosti/dlouhodobosti, tzn. nejsme schopny uprednostnit drazsi (infrastrukturne, investicne) reseni, oproti kratkodobe vyhodnymu, ale dlouhodobe nebezpecnymu. nicmene, ten cas na to tohle resit uz je pryc, ted se to uz vic preklenuje do toho, ze lze sledovat ty dopady tech rozhodnuti, ktery byly ucineny uz s vedomim toho, ze to bezpecny a dlouhodobe vyhodny neni. i se vsema investicema to podle me stejne nebude o mnoho rychlejsi nez co predpovida randers na zaklade socioekonomickejch indikatoru, tzn. zhruba za 10-15 let emise peaknou a zacnou klesat, ale ne na zaklade nejaky nasi extra snahy, ale na zaklade socioekonomicky, investicni dynamiky. to neni zadnej uspech, je to prohra, je to strasne pozde a je to teritorium okolo tech 3 stupnu. jenze pro decision makery vysoko v civilizacni komfortni zone je to porad tolerovatelny riziko, asi, a asi nevidi/me jinou cestu, protoze uprit lidem tu kratkodobou vyhodnost/komfort neni mozny planovane/rizene, ale pouze v dusledku skutecnyho dosazeni limitu.
    PAD
    PAD --- ---
    500 MWp v agrofotovoltaice: Díky nové technologii budou moci zemědělci na svých polích sklízet solární zisky — Solární Novinky
    https://www.solarninovinky.cz/...nologii-budou-moci-zemedelci-na-svych-polich-sklizet-solarni-zisky/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Where can you be safe in this world? Maybe we're asking the wrong question | Jane Rawson | Australia news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...re-can-you-be-safe-in-this-world-maybe-were-asking-the-wrong-question

    Since Greta Thunberg started making headlines, since the IPCC declared we have only 12 years left to get our act together, since the UN’s biodiversity body warned last year of imminent ecosystem collapse, people of run-of-the-mill, middle-class privilege, friends and relatives of mine, have been quietly approaching me, asking, “Where will I be safe? How can I keep my children safe?”

    When my co-author and I wrote our handbook, we tried to answer this question. The answer was: nowhere. There is no where that will make you safe, there is only a when: when you become rich enough to build your children a bunker village with its own food and water and oxygen; even less probably when we decide to redistribute society’s benefits so that being rich is not a pre-condition for being safe.

    Until either of those whens happen, we suggested, you need to change your definition of “safe”. Stop looking for places to hide and barriers to put up. Build stronger relationships with the people around you so you will be there for one another when difficulties arise. Invest less of your time accruing material goods (like personal water filters) that you could lose in a fire or flood, and more of your time organising for social change. Stay light on your feet, valuing people and experiences more than you value property, and look for a life where those things are nurturing and exciting.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nejvyšší teplota na světě od roku 1913? V USA naměřili 54,4 stupně Celsia, rekord čeká na potvrzení | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/...echnologie/priroda/pocasi-teplotni-rekord-usa-death-valley_2008171747_ada
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAD: mas pravdu, ze to sem do uvah nevzal... pak asi opravdu nezbejva nez nejakou syntetiku dovazet, doplnovat to porad plynem, budovat novej typ jaderek - maly reaktory, nebo reaktory na vyhorely palivo a doufat ze klapne brzo studena fuze...

    Small modular reactor - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Small_modular_reactor


    Can Nuclear Waste Spark an Energy Solution?
    https://api.nationalgeographic.com/.../news/2010/9/100831-can-nuclear-waste-spark-an-energy-solution

    to reseni nebude proste skrz jeden zdroj, ale spis skrz maximalni diverzifikaci.. ale porad bych to videl optimisticky .)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Utility Taps Tesla Megapacks For 1st Energy Storage Installation In Qatar
    https://cleantechnica.com/...lity-taps-tesla-megapacks-for-1st-energy-storage-installation-in-qatar/
    TUHO
    TUHO --- ---
    (CNN)About 3.3 million California homes may lose power during rolling blackouts on Monday and the state's governor is demanding an investigation into the power outages.

    The rolling blackouts were implemented over the weekend as an intense heat wave causes record temperatures across the state, including a high of 130 degrees in Death Valley on Sunday.
    "We have a perfect storm going on here," said Steve Berberich, CEO of California Independent System Operator (CAISO), which manages most of the state's electrical grid.

    More than 3 million homes in California may lose power in record heat wave due to rolling blackouts - CNN
    https://edition.cnn.com/2020/08/17/us/california-blackouts-investigation/index.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The return of Extinction Rebellion – podcast | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ug/17/covid-19-climate-crisis-and-return-extinction-rebellion-podcast
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ak mi kriva huba slubi, ze zrusi dan z prijmov a miesto toho zavedie dan za konzum a.k.a. uhlikovu dan, tak by som ho seriozne aj volil, ale on si vali klima dezinfo agendu, takze ich strana s takym navrhom urcite nepride, toho by som sa nebal
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: zdrazis lidem všechno a vyhraje klaun jr. To asi nechceš. To by byl jediný důsledek CO2 daně. Vzpomen na žluté vesty a to benzín zdražil o kolik?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: to sa moze odvijat napr. od nejakych emisnych kvot, ak sa uvali na fosilny plyn z Ruska uhlikova dan, tak moze byt drahsi ako CO2 neutralny syngas, uhlikova dan by vobec riesila hodne zbytocnej spotreby a konzumneho spravania :)
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: nižší cenu jejich nerenewables plynu. To je proti drahymu syngadu docela slušná páka. Ona ekonomika která pojede na syngas bude docela nevýhodě proti levnýmu plynu, nemyslíš?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Sociologický ústav Akademie věd ČR
    Postoje české veřejnosti ke změně klimatu na Zemi
    O problematiku změny klimatu se zajímá více než polovina (53 %) dotázaných, z toho 7 % se „velmi zajímá“ a 46 % „spíše zajímá“.
    Podle naprosté většiny (86 %) české veřejnosti dochází v posledních 100 letech ke změně klimatu na Zemi, když nadpoloviční většina (55 %) dotázaných si myslí, že se klima určitě mění, a další téměř třetina (31 %), že se pravděpodobně mění.
    Přibližně devět z deseti dotázaných (89 %) si myslí, že lidská činnost přispívá ke změně klimatu, z toho necelé dvě třetiny (64 %) dotázaných jsou přesvědčené, že lidská činnost k této změně určitě přispívá a další čtvrtina (25 %), že k ní pravděpodobně přispívá.
    Více než tři čtvrtiny (76 %) dotázaných se přiklání k názoru, že pokud by lidé změnili svoje současné chování, tak mohou současnou změnu klimatu zpomalit a další přibližně čtrnáctina (7 %), že ji mohou dokonce úplně zastavit.
    Více než dvě třetiny (67 %) dotázaných se v určité míře obávají dopadů změny klimatu (17 % velmi, 50 % spíše), naopak obavy nepociťuje 29 % dotázaných.
    Více než polovina (54 %) českých občanů si myslí, že dopad změny klimatu na Česko bude špatný, tři desetiny (30 %) že bude tak napůl a dvacetina (5 %) že tento dopad bude dobrý.
    Více v tiskové zprávě CVVM: https://cvvm.soc.cas.cz/...ostoje/5253-postoje-ceske-verejnosti-ke-zmene-klimatu-na-zemi-cerven-2020

    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: K tomuhle clanku jeste napsal Michael Mann nesouhlasnej komentar

    Michael E. Mann
    "Point of no return" on Greenland melt? (https://cnn.com/2020/08/14/weather/greenland-ice-sheet/index.html)
    NOPE!
    My Penn State College of Earth and Mineral Sciences colleague Richard Alley, one of the leading authorities in the world on ice sheet dynamics, provides context for this latest somewhat breathless claim being reported by mainstream media outlets (the result of a poorly written, over-hyped press release).
    Summary of Richard's Comments:
    "models show...sustained temperature above some threshold will cause..ice sheet to lose most of its mass, but...warming to date..probably not enough"
    Full statement:
    Greenland’s ice sheet is losing mass because of human-caused warming, will lose more mass if the modern climate is sustained because the ice sheet has not finished responding to the warming that already occurred, and will lose even more mass even faster if more warming occurs. But, the scientific literature generally indicates that we are not yet committed to loss of most or all of the ice sheet, for two reasons: changes in the shape of the ice sheet caused by the mass loss can help preserve part of it, and the ice sheet takes long enough to melt that excess warmth may be reduced before the ice sheet is gone.
    Most models show that sustained temperature above some threshold will cause the ice sheet to lose most of its mass, but that the warming to date is probably not enough to cause this; how much more warming is required remains a topic of considerable interest, and probably is not too many degrees. For smaller sustained warming, the ice sheet tends to reduce its footprint (the margins retreat). The warm ocean melts ice cliffs and ice shelves or carries away icebergs today in deep fjords, but these fjords typically become shallower toward the center of the ice sheet or end entirely, so retreat of the ice front reduces mass loss, helping preserve the remaining ice.
    Once the iceberg calving and ocean melting are reduced, melting the remaining ice sheet requires bringing heat to the ice in the air, which is slower (many centuries even under strong warming, and a few millennia under smaller warming), giving us time to lower the temperature. (Note, though, that changes in parts of Antarctica could possibly be faster and harder to reverse if we cross thresholds there.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam