• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Jeste i ten geopolitckej kontext green dealu je zajimavej

    Když studentům na College of Europe říkám, že Rusko, Alžírsko či Saúdská Arábie vnímají naši bezuhlíkovou revoluci jako nepřátelský akt, auto­maticky tento názor odmítají. Evropská unie jest Angelus pacis. Trvá chvíli, než se vyrovnají s myšlenkou, že některé kroky Anděla míru mohou nechtěně vést k válce – tam venku, za hranicemi našeho ráje.

    Jsem jednoznačným stoupencem toho, aby se EU zbavila závislosti na ropě a plynu. Vydáváme na dovoz uhlovodíků 400 miliard eur ročně.9 Bude lepší – z důvodů bezpečnostních, ekonomických i sociálních – vynaložit tuto sumu u nás doma, na podporu nových odvětví a zaměstnanosti, než ji posílat zemím, které jsou k nám mnohdy hostilní. Musíme však být sami k sobě upřímní: současní recipienti nebudou rádi, až jim přestanou chodit naše peníze. Pokud to s energetickou transformací myslíme vážně, musí ji doprovázet masivní růst našich obranných schopností. NATO s námi možná nebude věčně; naši sousedé ano.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: „Čína nyní kontroluje dodávky všech šestnácti[sic!] strategicky potřebných kovů vzácných zemin. Celých 96 % světové těžby těchto kovů pochází z Číny… Čína používá svůj monopol jako ekonomickou a strategickou zbraň.“ Tento článek ve Wall Street Journal 6 z dubna 2019 dobře vystihuje překvapení, jež v posledních letech zavládlo ve Washingtonu a Bruselu. Přitom rozhodně nejde ze strany Pekingu o nějaký lstivý úskok: jen třicet let cíle­vědomé práce a trpělivého využívání našich vlastních omezení. Nikdo nám nepřikázal, abychom přestali těžit; zakázali jsme si to sami.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: jo, to jsem psal na NYX před asi 12 lety a všichni se mi tu smáli :-) zejména s tou ledničkkou..
    TUHO
    TUHO --- ---
    Páteří bezuhlíkové energetiky jsou obnovitelné zdroje (OZE), především fotovoltaika a větrné elektrárny. Mají řadu výhod a jeden zásadní problém: nepředvídatelnost. Dokud nebude k dispozici skladování energie, nemůžou se OZE stát páteří současného energetického systému – je mnoho provozů, od skláren po nemocnice, které potřebují elektřinu stále, ať svítí a fouká nebo ne.

    Existuje však řešení. Posledních sto let balancujeme energetickou soustavu tím, že řídíme výrobu – zapínáme a vypínáme elektrárny (především vodní, plynové a uhelné) podle toho, jak roste či klesá denní spotřeba. Lze však také problém otočit: pokud jsou zdroje neřiditelné, zkusme řídit spotřebu.

    Může to mít mnoho podob. Na jednom pólu jsou modely čistě tržní: vaše lednička nepotřebuje elektřinu čtyřiadvacet hodin denně, reálně jí stačí přísun proudu několik desítek minut v průběhu dne. Podobných spotřebičů mají lidé doma víc – třeba laptop, který může střídavě běžet na baterku a proud ze sítě. Pokud se ve velkém ujmou elektrická auta, budou v průměrné domácnosti kilo­watthodiny spotřeby, která může být odložena či rozložena dle momentální situace na síti (přeloženo do češtiny: zda bude právě v té chvíli svítit a foukat, nebo bude tma a bezvětří). Nová energetická legislativa předpokládá vznik agregátorů, obchodníků, kteří si pronajmou volné kapacity od spotřebitelů a budou je nabízet k balancování přenosové soustavy a distribučních sítí. Může z toho být výhodný obchod pro všechny zúčastněné: v červnu 2019 v Německu platily přenosové soustavy ve špičkách přes 30 000 eur za jednu megawatthodinu vyrovnávacího výkonu (hrozilo, že se kvůli výkyvům OZE rozpadne síť). Vaše lednička vám nejspíš vydělá jen pár haléřů měsíčně, ale pro velkoodběratele může být aktivní vstup na trh s elektřinou velmi zajímavý: velké nákupní centrum má spotřebu jako okresní město.

    Podobně flexibilní je zatím asi desetina celkové spotřeby, například klimatizace obchodního domu či chladicí boxy v supermarketu. Podíl těchto „odložitelných spotřebitelů“ se výrazně zvýší v případě úspěchu elektroaut, ale stále to nebude ani čtvrtina celku. Proto vznikl i druhý pól uvažování o řízené spotřebě: direktivní. Myšlenka seřadit odběratele do kategorií není nová, pracuje s ní každý nouzový plán. (Například: nemocnice – kategorie 1, nevypnutelná; obytné domy – kategorie 2, lze omezit; školy – kategorie 3, první na řadě.) Zatím šlo vždy o mimořádná opatření, ne základní koncept. Brownout, postupné vypínání skupin zákazníků, je znakem rozvojových zemí, nikoli vyspělého světa. S prudkým nárůstem OZE však tento druh řízení spotřeby – de facto podřízení zákazníků možnostem dodavatelů – může být jedinou možností, jak předejít blackoutu, kolapsu sítě.

    Stručně řečeno, čekáme na baterky.

    Václav Bartuška: Zelený a bezpečný úděl » Kontexty
    https://casopiskontexty.cz/zeleny-a-bezpecny-udel/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: koupit tenhle ebook je presne to nejhorsi, co bych mohl udelat. docasne to hdp sice zvysi, ale kontinualni growth z toho nebude a akorat spotrebuju material/energii. jinymi slovy, nevytvorim kapital/hodnotu, jen spotrebuji s maximalni neefektivitou zdroje.

    uz jsem tu zminoval, ze neni problem utracet (ani rust), ale za co se utraci. pokud bude nejaka zeme vykazovat rust diky vojenskym zakazkam, nebude to udrzitelne. tou spravnou cestou je inteligentni investice do kapitalu

    inteligantni kapital jde ruku v ruce s zivotni urovni. kazdy mesic ze sveho vydelku (=ocenene hodnoty prace) cast vydelku utratis za neco, co pro tebe navysi hodnotu do pristich mesicu a co uz nebudes znovu konzumovat. muze to byt jak hmotny statek (bydleni, auto), tak nehmotny (znalosti, dovednosti, ale i investice do dusevni pohody apod.). tyhle vsechny veci pak vyuzivas dalsi mesic, abys dosahl vetsi efektivity (pokud nejsi treba alkoholik :), jinymi slovy, budujes kapital, na kterem se stavi tvuj rust (stale mensi a mensi cast tvych nakladu jde na provozni veci jako je jidlo).

    financni degrowth by byl mozny jen za predpokladu, ze:

    1) se ti bude v praci progresivne snizovat mzda vzhledem k dosud nabytemu kapitalu:)

    2) nechas penize lezet ladem na uctu a neposilas je zpatky do obehu. jenze i tam je v mezicase tvoje banka prubezne investuje... tak spis asi jen pod polstarem a nesmel bys.je nikdy utratit

    mas pravdu, ze knizku sem necet a trochu trollim, nicmene to co rozepisujes je celkem obycejna procesni optimalizace (stanovit si cil, udrzitelnost, nastavit efektivitu vsech kroku, cimz usetrim zdroje na stejny pocet jednotek produkce atd.).
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Can the Paris Agreement Still Avert Climate Chaos? | WIRED
    https://www.wired.com/story/can-the-paris-agreement-still-avert-climate-chaos/

    What’s more, we are still digging up and burning fossil fuels at a frantic rate. UNEP reported last week that production of fossil fuels is planned to increase by 2 percent a year. Meanwhile, we continue to destroy the world’s carbon sinks, by cutting down forests—the world is still losing an area of forest the size of the UK each year, despite commitments to stop deforestation—as well as drying out peatlands and wetlands, and reducing the ocean’s capacity to absorb carbon from the air.

    ...

    This year, renewable energy will make up about 90 percent of the new energy generation capacity installed around the world and by 2025 it will be the biggest source of power, displacing coal.

    BP and Shell, now plan to become carbon-neutral.

    ...

    One massive issue outstanding ahead of Cop26 is finance. Bringing developing countries, which have suffered the brunt of a problem that they did little to cause, into the Paris agreement was essential. Key to that, said Fabius, was the pledge of financial assistance. The French government had to reassure poorer nations at the talks that $100 billion a year in financial assistance, for poor countries to cut their emissions and cope with the impacts of the climate crisis, would be forthcoming. “Money, money, money,” Fabius insisted, was at the heart of the talks. “If you don’t have that $100 billion [the talks will fail].”



    PAD
    PAD --- ---
    How Earth’s Climate Changes Naturally (and Why Things Are Different Now)

    Quanta Magazine
    https://www.quantamagazine.org/...imate-changes-naturally-and-why-things-are-different-now-20200721/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: hele, vím, že to zní divně, ale archeologové prostě našli v tomhle období překvapivé důkazy rychlého vylidnění, po počátečním boomu (z nějakých těch vrstev co vykopávají, řek bych). Zdroj teď nahodnem citovat nemůžu, je to dýl, co jsem to četl. No a stejně tak si ale nejsou jisti tím, co přesně mohlo ten následný kolaps způsobit. Mohlo to být cokoliv, co jsem vyjmenoval, nebo se mohl mezi dobře živenými zemědělci rozšířit nějaký šílený kult a mohli se vymlátit, vést války o to kdo bude otročit komu... prostě celkem cokoliv, stejně jako lidstvo v jakékoliv jiné éře.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: "hele, je to tak" ... "Co přesně to způsobilo, se neví"
    ah ok, chapu (btw me napada tak milion a jedna vec co mohla zpusobit pokles civilizace(kdekoliv/kdykoliv) a jestli to byla neoliticka spolecnost nebo supermoderni technokrati, ale hadam whatever .... o spojistosti s vyhubenim megafauny v americe nemluve)

    "Každopádně, na teorie jak přesně megafauna způsobovalal dobu ledovou a jakým způsobem jí její vyhubení ukončilo, jsem docela zvědav"
    wtf, to tahas nekde z klobouku a pak nahodne skladas dada otazky? (recnicka), michani priciny vs nasledku maybe?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: hele, je to tak. Raně neolotické kultury "lovců a sběračů" (i když co mi přesně víme, kolik v tom bylo nějaké té permakultury a pastavectví a tak...) zalidňovaly Evropu překvapivě hustou sítí osídlení. Když se pak rozšířilo jako obrovská inovace usedlé zemědělství, tak krátce potom poklesl stav populace prakticky na nulu. Co přesně to způsobilo, se nevím.. .jestli jim ta políčka spláchnul jeden deštivý rok, nebo sežrali přemnožení hlodavci, nebo něco.. každopádně nějaká kombinace toho, že se už odnaučili/ztratili schopnost žít jako předtím (možná jí neztratili úplně dobrovolně?) a kolapsu té podoby zemědělství, nebo jiná pohroma (např. rozšíření infekčních chorob v důsledku toho, že víc lidí se začalo blížeji stýkat na jedno místě, místo aby furt běhali sami po lese?)

    Každopádně, na teorie jak přesně megafauna způsobovalal dobu ledovou a jakým způsobem jí její vyhubení ukončilo, jsem docela zvědav :-) Každopádně to s tím zemědělství, co píšu, to není čirá teorie, ale je to potvrzené vykopávkami. Zemědělství byla zezačátku taková spekulativní bublina, která rychle splaskla. Později se lidi naučili ve vhodnějších částech světa zavlažování, a to jim fungovalo trochu dýl a v průběhu toho vymysleli úvěrovou ekonomiku a chrámovou prostituci a nakonec teda ty svoje políčka zasolili a udělali z toho poušť.

    Samozřejmě, teď jsme na řadě my, s nějakým novým, úplně spektakulárním a neotřelým způsobem, jak failnout.
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: ja tu ale mluvim o dobe pred 12.000 let+
    nove prichozi do australie + prichod spanelu do ameriky, to je jak vcera a technologicky asi uz torsku na vyssim levelu, nez "lovci sberaci"

    Především, když se někde rozjede neolitická revoluce, tak následuje většinou hladomor a kolaps
    tak to slysim poprve v zivote

    "Že by první globální oteplování a konec doby ledové způsobilo vylovení všech mamutů, kvůli kterému přestaly být břehy řek a pěšinky v lese pořádně udupané a začaly se sesouvat, to mi teda taky přijde trochu přitažené za vlasy"
    nemam tuseni o cem mluvis
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: Tak v takové Austrálii skutečně nové příchozí lidská populace změnila ekosystém poměrně drasticky... sice ne tak drasticky, jako nakonec britší kolonizátoři a nuceně deportovaní osídlenci, ale přeci jen zcela zásadně - ničení lesů, apod. Jesti vyhubili tamní megafaunu, těžko říct... (nebylo jí moc, a nebyla zas tak mega, ale pár obřích ptáků by se našlo... možná předobraz příběhů o ptáku Nohovi, kterým si jsou mořeplavecké mýty z oblasti Indického oceánu celkem hodně jisté?)

    Severní Amerika je složitý případ - minimálně tam v době příchodu Španělů existovaly usedlé zemědělské civilizace, po kterých ale o pár set let později nezbyla ani stopa a prérie byly osídlené už jen kočujícími lovci a sběrači. Takže ono to s těmi lidskými civilizacemi a hlavně jejich schopností se navzájem vnímat a pochopit v případě nějakého kulturního šoku, je docela složité...

    Především, když se někde rozjede neolitická revoluce, tak následuje většinou hladomor a kolaps, protože osídlení se naddimenzuje podle počátečních výnosů a nepočítá s neúrodou, přírodními katastrofami, rozšířením parazitů na monokulturách a obecně vyčerpáním extenzivně využívaných zdrojů (středověká kulturní krajina je už proti tomu přiměřeně diverzifikovaná...).

    Že by první globální oteplování a konec doby ledové způsobilo vylovení všech mamutů, kvůli kterému přestaly být břehy řek a pěšinky v lese pořádně udupané a začaly se sesouvat, to mi teda taky přijde trochu přitažené za vlasy :-) ale vlastně o té hustotě osídlení v předzemědělské éře tolik nevíme. Nevíme nic ani o pozdějších érách. Třeba překvapilo zjištění, že v době bronzové byla Evropa už poměrně hustě osídlená a obrovských bitev se účastnili bojovníci i s velkých dálek. Přitom si to všichni představovali jako nějakou éru, kdy tu po lese pobíhá pár osamělých pomalovaných Keltů a nic moc se neděje....
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: nerozporuju to, ze lidi maji schopnost ovlivnovat silne svoje okoli a urcite se to i delo, ale spojovat masivni vyhynuti druhu(nemluvim o dinosaurech xchaosi) v minulosti na lidi, kdyz je tu plno dukazu, ktery nasvedcujou o uplne jinym levelu katastrofy, ktera je mimo lidskech dosah, mi trosku zavani
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS: jasne, lovci mamutu se jednoho rana vzbudili dali si moc silnou polivku z houbicek, prepadl je berserk a rekli si, ze by mohli vyvrazdit kompletne celou severni ameriku(nejen mamuty), pak zapalili vsechny lesy roztavili ledovce na severu vsechno splachli vodou, mamuty co vyvrazdili behem par hodin zase zmrazili a nakonec spachali ritualni sepuku a prikryli se popelem

    dneska je hold moderni asi vsechno svadet na lidi a jejich destrukcni schopnosti a podle nas soudime sve predky

    par vycucu
    Pasteboard - Uploaded Image
    https://pasteboard.co/JGRve5E.png
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: jde o to, ze pred zemedelstvim pusobi lidi skrz ohen a skrz naruseni tech stad bylozravcu a ze ty zmeny muzou bejt opravdu velky
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: lovci mamutů, neasi! A teda nejspíš i lovci obřích lenochodů... (kdo vyhubil dinosaury, to je jiná otázka :-)

    Jinak v Kalifornii mi přišlo, že se moc nedalo žít už před těmi 20 lety, když sem se tam byl podívat (teda možná tak na sever od SF...). Nicméně, pokud vím, tak se jich většina chce stěhovat na Mars...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RADIQAL: tak i já mám celkem úspěšnou low income strategy, to je pravda :-) akorát to teda nevyužaduje ani žádnou moc strategii, mít low income :-)
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: More philosophically, the Pleistocene and early Holocene megafaunal extinctions can stimulate us to reevaluate what is natural in the world and what sort of natures we seek to conserve or restore. If we accept the increasing evidence for a strong human role in these early extinctions, it forces a look inwards and recognition of the deep prehistoric entanglement between humans and environmental change, a realization that some of the most dramatic human-induced changes to the nature of life on Earth and the functioning of the biosphere may have occurred even before the dawn of agriculture

    nevim uplne jak moc lidi dokazali tenkrat ovlivnit commet/asteroid impact, ale muzeme se nad tim urcite zamyslet (: (pokud tedy neverime na fantasy overkill hypothesis)


    z jineho soudku, normalne agroferti zumpu nepostuju, ale udelam vyjimku
    Kalifornský exodus. V nejlidnatějším státě USA se už téměř nedá žít - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...o-ceny-nemovitosti-klimaticka-krize-usa-exodus.A201207_142742_zahranicni_aha
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: kdyztak ten ebook kup (v ramci podporeni hdp) a nahod, rad si prectu.

    spis nez o kapital mu jde o udrzeni zivotni urovne v casech civilizacni stagnace nebo kontrakce.

    chapu to tak, ze kdyz civilizace narazi na nejaky energeticko materialovy limity nebo predely, musi se nejak reorganizovat, pokud to chce managovat spis s nizsim poklesem zivotni urovne. tzn jak prave muzeme udelat to, ze i s mensim mnozstvi vyuzitejch zdroju (at uz z duvodu organizacnich, nebo nejaky zasadnejsi degradace zdroju a stability prostredi, nebo kvuli zvysujici se ucinnosti a efektivite) ta zivotni uroven treba moc nedegeneruje. kapital s tim souvisi volne, coz rikas i ty. muzes mit super ekonomicky vysledky, zivotni uroven muze zaroven padat.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: nemohl sem si to odpustit. degrowth je proste civilizacni i ekonomickej nesmysl.

    leda by sme nas nabytej kapital (rozumej domy, auta atd.) zpatky rozebirali na puvodni suroviny, vraceli zpet do prirody a zili jako divosi.

    jenze kapital se tvoril v lidsky kulture odjakziva, to je to, co nas odlisuje od zvirat.

    ten problem neni v nabyvani kapitalu, tedy rustu, ale ve zpusobu jeho tvorby...

    kdyz bych to zkusil vysvetlit pomoci tobe blizkyho tematu/paralely - problem neni zemedelstvi/pestovani rostlin a chov zvirat, jez nas syti a v soucasnosti zpusobuje problemy jako eroziy ztratu biodiverzity, odcerpavani vody z pudy apod. problemem je zpusob, kterym to v soucasnosti delame, jez neni udrzitelny pro takhle rozsahlou lidskou populaci, resp. udrzitelny zivot na zemi
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam