• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEB: stát by měl dostat spíše pokutu za to jak se o lesy stará, je to na další žalobu
    KEB
    KEB --- ---
    Česku hrozí, že bude muset nakoupit „lesní“ povolenky za desítky miliard | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/mastny-emisni-ucet-za-kurovce-lesy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JIMIQ: tak ona se průběžně neustále obnovuje, rozšiřuje a mění. Jako v principu je obdobná, ale prakticky se stále její části mění za nové - betonové sloupy praskají, dřevěné hnijí, železné reznou, vodiče oxidují, izolace strácí svoje vlastnosti, rozvodny se rozpadají, pojistkové skříňky taky... Někde je to potřeba navýšit, jinde to potrhá bouře, tamhle zase prorostou stromy...
    Tak jako tak se na tom furt dělá, nikdo to v médiích nevyčísluje, to se bude dít až teď kdy budem měnit parametry
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    JINDRICH: Primarni zdroj (thx. B. Lednická):

    Předkládací zpráva a další materiály z Uhelné komise:
    Zápis z jednání 4.12.2020: https://www.mpo.cz/...stnik/ministerstvo/kalendar-akci-vse/2021/2/Zapis-z-jednani-UK-_4-12-2020_.pdf

    Podklady vč. předkládací zprávy ke stažení: https://www.prumyslovaekologie.cz/info/pripominky-prubezne-vystupy-doporuceni-uhelne-komise
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    JINDRICH: Přebral jsem to z komentáře od Kubaly z DR.. Rovensky o tom mluvil při opuštění uhelné komise.

    KAzdopadne Kozeluh z Duhy, taky byl členem, tvrdí něco velmi obdobného:

    @JiriKozelouh
    · 11. 12. 2020
    Nechci říkat, že jsem to říkal, ale já jsem to říkal. V Uhelné komisi byly scénáře založené na ceně povolenky 30 Eur v r. 2030. Dnes je 11. 12 2020 a vyskočila (jen v reakci na politické rozhodnutí) na 31,3 Eur. Takže já bych to na vládu raději ani nedával.

    @JiriKozelouh 5. 2.2021
    Dnes je 5. února 2032. Tedy alespoň dle Uhelné komise, která předpokládala, že emisní povolenka bude stát 37 Eur v roce 2032. Jenže tolik stojí už nyní. Potřebujeme rychlý plán odklonu od uhlí. Říkal jsem to na komisi
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    TUHO: z nějakého komentáře u cz reporstů. převzal jsem to, protože si to vybavuj i z kom. j. rovenského. dopátram.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: bez bitcoinu, resp. bez jeho odberu, by se sit pro vetrniky musela o tolik taky posilovat?

    a ted nemluvim konkretne v cr, ale obecne

    jestli ze mam dodatecnou zatez v siti, musim budovat dodatecny zdroje energie. ty tvrdis, ze posilovani site zpusobuji ty dodatecne zdroje. ja tvrdim, ze ji zpusobuje ten narok na dodatecny odber, jinak by se ty nove zdroje nestavely, nebo by se omezil prikon tech starych, aby soucasnou sit mohly vyuzivat treba vetrniky
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: posilování sítě snad pomáhá hlavně větrníkům, ne? Pro uhlí máme síť 60 let dostatečnou
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: 121twh se musi navic rocne vyrobit, to je fakt. ta sit na to musi bejt pripravena. to neni jen o vyrobe a kabelech, ale vyrovnavani napeti a vse okolo. vcetne toho, ze tezba bitcoinu je 24 hod/den, takze treba pro solarni boom je to to prvni, co vyvola poptavku po drahych bateriich, ktere zaplatime na fakture my vsichni.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: protoze by ta dan mela byt pouzita na to co ten uhlik zpusobuje, ne na posilovani infrastruktury, pro multiplikaci jeho dalsi vyroby, to prece nedava smysl
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Augwind’s compressed air tech for renewables storage – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2021/02/11/augwinds-compressed-air-tech-for-renewables-storage/

    skladování energie do stlačeného vzduchu se systémovou účinností 80 % (pro stlačený vzduch doposud max cca 50 %), životností 40 let (pro srovnání u li-ion baterií cca 12 let/4000 cyklů) a cenou kolem 45 EUR/MWh (u li-ion baterií udává Bloomberg cca 150 EUR/MWh). Technologie nevyžaduje zvláštní přírodní podmínky (jako jsou např. solné kaverny apod.) a je škálovatelná v rozsahu od cca 1 MW výkonu/4 MWh kapacity.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Resp to chapu asi tak, ze tohle cislo brali pri vypoctech a potom dodatecne delali analyzu na cenu emisni povolenky?
    TUHO
    TUHO --- ---
    JINDRICH: A to cislo je odkud?
    Koukam se na podklady Uhelny komise a tam rikaji:

    "Byla provedena analýza citlivosti na cenu emisní povolenky, a to pro koncepční scénář, pro rok 2033 a tři ceny emisní povolenky (42, 50 a 70 EUR/tunu). Z analýz vyplývá, že vyšší cena emisní povolenky motivuje k nižšímu využití uhlí, ale od určité ceny tento efekt již není tak signifikantní."
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    moc jsem to taky nekoumal, ale alternativa k bitcoinímu Proof-of-work je Proof-of-stake a to je založený na tom, že kdo vlastní 51% měny, ten ji ovládá. Takže upřimně nevím co by bránilo centrálním bankám/vládám potajnu nakoupit postupně 51% dominantní PoS měny a tím ji defakto zničit

    nakoupit a zprovoznit hardware mi připadá složitější a náročnější a hůř utajitelný
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: tady jsem se ztratila. ze by kvuli kryptu bylo potreba posilovat infrastrukturu to slysim prvne. myslis jako prenosovou sit elektriny od tech hydroelektraren k tezebnim farmam? (ceny elektriny) nebo myslis site internetu? mas k tomu nejakej zdroj?

    jinak ad spekulativni - jako jo, spekulujes na to, zda lidi budou nebo nebudou povazovat za atraktivni mit nejakej nezavislej hedge proti centralnim bankam, do casu ktere prijdou. jestli to nakonec bude pro tuto civilizaci prinos nebo ne, to asi ukaze az pitva (analogie - v cem jsme jako intelektualove videli potencial webu 2.0 a co ale udelaly se spolecnosti socialni site), a tu je to asi OT

    ad krypto nezatezujici klima - jsou nejaky meny kde neni ta energeticky narocna tezba, ale nepochopila jsem jak se teda zajistuje narocnost ziskani toho tokenu (to se neptam, flame nerozjizdim, je to OT, jen ze asi je nejaka sance ze by se lidstvo mohlo usnest pouzivat decentralizovanou menu, ktera se ale netezi. jeste to zkusim zjistit)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: proč by ta síť nemohla být budovaná z peněz z uhlíkové daně?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: ano, a ty naklady na investice a stabilizaci site v dany zemi rozprostres rovnomerne na vsechny obyvatele, ale vydelky z tezby uz se ti zdanit nepodari.

    krasny podnikani, danovej raj ve vsech zemich a jeste mi na nej prispivaj vsichni obyvatele :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    nemusíme speciálně pro bitcoin vymýšlet kolo
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale vždyť přece tohle má řešit uhlíková daň + uhlíkové clo

    vyrábíš elektřinu z uhlí - platíš daň
    spotřebováváš elektřinu z uhlí - platíš výrobci takovou cenu aby nepošel na úhyně a ještě vydělal (čili v tom je ta daň obsažená)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: k ty dani - ano, teoreticky by mohl byt i bitcoin zdaneny dle toho, kolik co2 jeho tezba vypustila. stejne jako velke korporace ve velkych zemich. to by byl asi neutralni/nezaujatej pristup.

    problemem je, ze tahle tezby neprobiha casto na urovni firem, je skryta a dokud bitcoin neprevedes na realnou menu, je to nedohledatelny.

    dalsim duvodem, proc bych se v pripade bitcoinu k tomuhle nepriklanel je, ze ta vyroba a prenos klade obrovsky naroky na investice a stabilizace siti a tyhle naklady se rovnomerne rozprostrou do cen elektriny pro kazdyho jednotlivyho obyvatele, nejen pro bitcoin. takze to ve vysledku fer neni.

    pokud by bitcoin navic jeste dotoval tenhle energetickej rozvoj, pak klidne, ale nedokazu si predstavit, jak by se to dalo uhlidat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam