Bill Gates: Můj zelený manifest – Deník N
https://denikn.cz/570851/bill-gates-muj-zeleny-manifest/
Při výzkumu jsem narazil na příjemná překvapení. Například ve Spojených státech by přechod na čistou elektrickou energii využívající stávající technologie (větrníky, solární panely, vodní turbíny a jaderné reaktory) zvýšil ceny elektřiny zhruba o 15 procent. To je pro mnoho lidí malý nárůst – zhruba o 18 dolarů měsíčně –, ovšem museli bychom se postarat, aby tím nebyly nadměrně zatíženy nízkopříjmové rodiny. Evropa je se svými bohatými zdroji obnovitelné energie v obdobném postavení.
Mnoho zemí bohužel nemá tolik větru a slunečního záření jako USA či Evropa. V těchto státech bude zelená přirážka o dost vyšší a k vyrovnání tohoto rozdílu budou potřebovat inovace.
Například nákladní lodě jezdí na palivo, které v USA stojí zhruba 1,29 dolaru na galon (tedy 3,78 litru). Čistá alternativa tohoto paliva stojí podle způsobu jeho výroby mezi 5,5 a 9,05 dolary na galon – což je nárůst o 300 až 600 procent. Žádná lodní dopravní společnost si dobrovolně nezvýší náklady na palivo o tak obrovskou marži.
Proč je většina zelených přirážek tak vysoká? Protože zelené produkty čelí tvrdé konkurenci svých znečišťujících protějšků. Fosilní paliva jsou snadno k mání a my již celá desetiletí budujeme infrastrukturu na jejich těžbu, zpracování a dopravu po celém světě. V jejich ceně se navíc neodráží jejich negativní dopady na lidi či životní prostředí. A svou práci zastanou velmi efektivně – v jednom litru benzinu je například stejně energie jako v 34 válečcích dynamitu. Prakticky všechny čisté alternativy jsou slabší.
...
Kdybyste chtěli pohltit celoživotní emise, které vyprodukuje každý Američan, který je dnes naživu – tedy pouhá čtyři procenta globální populace –, potřebovali byste vysázet a ustavičně opečovávat stromy na více než 16 miliardách akrů, což představuje zhruba polovinu pevninské plochy na celém světě.
...
Ze zkušenosti vím, že se jen vzácně najde cíl, na jehož naplnění se bude chtít podílet celý svět. Jsem zvyklý pracovat na globálním boji proti nemocím, kde je občas potřeba vládám bohatých států i firmám připomenout, proč by jim na tom mělo záležet.
Tak tomu u klimatické změny není. Lidé z celého světa a všech profesí chtějí nějak smysluplně přiložit ruku k dílu. Nyní po letech nejistoty konečně vidíme, jak pro vrcholné představitele korporátního světa vypadá smysluplná akce. Stačí mít odvahu riskovat.