• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: No, já osobně mezi civilizací a ekosystémem tak tlustou čáru nedělám.. civilizace je taky v podstatě ekosystém - technologií, myšlenek, apod. I ty nejvíc direktivně řízené civilizace nezvládají kontrolovat každý dílčí aspekt fungování, a většina jich ani direktivně řízená není.

    Představa, že se budeme všichni živit amarounama, je zajímavá, myslím, že představa nějakých syntetických potravin je starší, než samotná "zelená revoluce" ve smyslu industrializovaného zemědělství. No ale já fakt nevím, jestli tohle je cesta. Produkce je podle mě pořád dostatečná, asi ne ne pro bůhvíkolik dalších miliard (Země je přelidněná a podle mě je ok o tom mluvit), ale pro ty stávající miliardy jakž-takž. Problém je podle mě v plýtvání, v nadprodukci a naprosto neoptimalizovaných ekonomických strategiích, typu že se ty samé brambory vozej po Evropě sem a tam, protože prostě je to pro někoho výhodné, napůjčovat přepravcům peníze, aby soutěžili v převozu brambor (všechno je to obrazně řečeno, ale z ekonomických ukazatelů prý lze vyčíst, že některé evropské země zhruba stejné objemu brambor dováží a vyváží.. kdyby aspoň šlo o jiné odrůdy :-)

    Já si nejsem jistý, pokud do současných problémů nás dostala živelná industrializace bez domýšlení důsledků, jestli ještě větší industrializace (ty syntetické bílkoviny...) je řešením. Hlavně by takový systém byl náchylný ke kolapsu dosud nevídaných měřítek...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS:

    ad 'než Čína dosáhne nějaký úrovně enviromentálního povědomí, potrvá to hrozně dlouho'

    civilizacni systme potrebuje kontrolovat vodu, bilkoviny, zbranovy systemy, zdroje energie pro svuj pohon. pokud ma civilizace gradovat tak musi v techle ohledech provest ten energeticko-materialovy decoupling od ekosystemu. tzn. z hlediska ziskavani energie prestava spalovat ekosystem [jeho chemicky vazby, fosilni paliva, reorientace na neekosystmeovy zdroje]. z hlediska bilkovin, aby dale nedestruovala ekosystem, ma dve moznosti, bud produkuje bilkoviny skrze regenerativni management ekosystemu [produkce bilkovin je byproductem upgradu ekosystemovych vazeb a cyklu], nebo [zaroven] vyuziva syntetickych bilkovin.

    cca 2030-35 by synteticky bilkoviny mely byt levnejsi nez ta nejlevnejsi JA soja. pokud zaroven globalne vstoupi do hry zpoplatneni destrukce ekosystemu [emisi C], tak jednak to zrusi ty soucasny intenzivni chovy zvirat [nebude to efektivni] a s tim souvisejici ekosystemovou destrukci. s tim jak civilizace ziska alternativni a vyhodnejsi zdroj bilkovin se ulehci ekosystemu [nebude muset naplnovat nase civilizacni naroky] a zaroven se otevre vetsi prostor pro regeneraci ekosystemu [plny vyuziti sekvestracniho potencialu, tak jak bude mozny za dany klimaticky dynamiky].
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Lágry a nucené práce v Číně se týkají i Čechů. Firmy rozplétají pavučiny lží - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lagry-a-nucene-prace-v-cine-se-tykaji-i-cechu-firmy-rozpletaji-pavuciny-lzi-155276

    Čínská autonomní oblast Sin-ťiang je mimo jiné domovem polykrystalického křemíku, který je esenciální složkou solárních panelů. Sinťiangské zásoby tohoto polysilikonu představují přibližně polovinu světové produkce. Když na veřejnost začaly prosakovat informace o nucených pracích a porušování lidských práv v této oblasti, po původu materiálu, který do panelů Číňané dodávají, se začala zajímat i firma ILICO.

    ...

    „Mezi firmami s fokusem na obnovitelné zdroje energie se proslýchá, že dochází k jisté vazbě mezi továrnami na zpracování křemíku a tábory s násilným držením Ujgurů. Polysilikon, který se až z 50 procent světové produkce těží z těchto problematických oblastí, tvoří nedílnou součást každého solárního panelu. Téma nás velmi znepokojilo a obratem jsme začali řešit se všemi dodavateli zdroje solárních panelů i v našich produktech. Není to ale jednoduché a záruka úspěchu vzhledem k provázanosti firem v podstatě neexistuje,“ říká pro Seznam Zprávy ředitel společnosti ILICO Europe s. r. o. a expert na výrobu a export z Číny Jan Radil.

    ...

    V Sin-ťiangu figurují čtyři nejvýraznější továrny na zpracování křemíku. Podle agentury Bloomberg a deníku Wall Street Journal se k situaci firmy odmítají otevřeně vyjádřit nebo dění popírají. Přímo do oblasti se vydali novináři z Bloombergu v březnu 2021. Do firem se i přes oficiální pozvání ale nedostali s odůvodněním šířící se pandemie a nutnosti dodržovat vyšší zdravotní bezpečnost – dvě hodiny starý PCR test nebyl dostatečným argumentem pro vstup.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak palmový olej je spíš JV Asie. ale ono to je dost marný. V Amazonii se pěstuje např. sója. Ale ne pro tuzemské vegany, ale spíš pro krmení prasat v Číně. Než Čína dosáhne nějaký úrovně enviromentálního povědomí, potrvá to hrozně dlouho, protože oni mají prostě jiný vztah k přírodě, takový zahrádkářský, divoká příroda bohužel není univerzální hodnota společná všem civilizacím. Myslím ten návrat k přírodě přichází až po určité deziluze z průmyslové civilizace, až po pochopení, že sice ty hračky jsou hezké, ale některé hodnoty jsou současně navždy ztraceny. Jenže naprostá většina lidstva ještě fází průmyslové civilizace neprošla a má to před očima jako lákadlo, jako zapovězené ovoce... takže pokud bude Západ vysvětlovat, že tu fázi mají přeskočit, bude to dost marné.

    Jistě, nějaké pokusy tu byly, ale peníze jsou peníze. No, výsledkem syntetického palmového oleje bude nejspíš to, že aby si tropický farmář udržel zisky, tak bude muset při nižší ceně zvýšit objem produkce... jako tomu bylo třeba v případě uhlí, jako tomu bylo vždycky :-/ Je samozřejmě problém s lidma, co se už jednou naučili živit nějak a je těžký to pro ně změni a naučit se něco nového.

    Obrovským paradoxem je třeba turistický business, který mohl samozřejmě exotické země naučit, že bohatý Západ od nich poptává něco jiného než palmový olej a že se tím mohou docela dobře živit.. jenže létání má katastrofální uhlíkovou stopu, tak západní turisté přestávají létat... takže budou létat turisté z nové střední třídy z rozvojových zemí, kteří na nějakou divokou přírodu a uhlíkovou stopu kašlou a chtějí betonové hotely a dobré a dobré ceny a budou lítat na ten palmovej olej :-/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEFIK: nez to dotahnou do masove produkce, uz bude amazonie vytezena a vsude se pojede palmovy olej :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: možná tím chtějí zamaskovat, že je to použitý palmový olej a nepoužitý by znamenal pí-ár katastrofu :-)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SEJDA: a taky muze byt synteticky

    Bill Gates-Led Fund Invests In Synthetic Palm Oil Startup
    https://www.bloombergquint.com/business/bill-gates-led-fund-invests-in-synthetic-palm-oil-startup
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: kdyz nebude pouzity, bude palmovy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Přes Atlantik na použitý kuchyňský olej. Air France má za sebou první dálkový let na udržitelné palivo - Zdopravy.cz
    https://zdopravy.cz/pres-atlantik-na-pouzity-kuchynsky-olej-air-france-ma-za-sebou-prvni-dalkovy-let-na-udrzitelne-palivo-81999/
    Tohle je zase komedie: kolik použitého kuchyňského oleje by bylo nutné produkovat, aby to skutečně znamenalo kontinuální přísun paliva pro leteckou dopravu? :-)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: neni to spis do dezinfo auditka? :D
    TUHO
    TUHO --- ---
    CEZ


    Daniel Beneš
    @daniel_benes
    · 1h
    Ochrana klimatu a zodpovědné podnikání je pro @SkupinaCEZ prioritou. Jdeme příkladem. Posilujeme závazky ohledně #klimaneutralita, budování obnovitelných zdrojů a udržitelného podnikání. Více s @pcyrani ve čtvrtek. #bezemisí #OZE #budoucnost #Co2Free #cistaenergiezitrka #vize2030
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: me spis napadlo, ze nejlepsi zpusob jak vysvetlit majitelum bitcoinu, ze je to ne-eko, je nakoupit za 1,5mld usd a pak z toho verejne vycouvat :)

    Ale takovej dobrak to asi neni a ohrozil by TSLA.

    Nejpravdepodobnejsi mi prijde tlak akcionaru/stakeholderu, coz mohla byt i cina jak pises
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No s tím jak teď bitcoin opět banuje Čína a Elon dělá v Číně velký byznys je to jasný - chtěl se zalíbit straně a vládě :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nevim kam jinam s tim, tady je nejlepsi uroven diskuze a jde to ruku v ruce se zachranou klimatu :)

    Geopolitical impact of long-distance transport of electricity and hydrogen – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2021/05/18/geopolitical-impact-of-long-distance-transport-of-electricity-and-hydrogen/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: no, Elon se rozhodl, že nechce být evil. A navíc uhodil hřebík na hlavičku nejen z hlediska enviromentální udržitelnosti, ale obecně i z hlediska toho, že ta myšlenka decentralizace je už dávno ztracena:

    Bitcoin is actually highly centralized, with supermajority controlled by handful of big mining (aka hashing) companies.

    A single coal mine in Xinjiang flooded, almost killing miners, and Bitcoin hash rate dropped 35%. Sound “decentralized” to you?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SHEFIK: to slovo, který hledáš, je cripplefight
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Cryptoclimate fight follow-up

    Many In The Bitcoin Community Now Want To Short Tesla [TSLA]
    https://cleantechnica.com/2021/05/18/tesla-bitcoin-community-short-tesla-tsla/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: intervlhko
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Geothermal and its potential to reduce CO2 emissions
    https://www.thinkgeoenergy.com/geothermal-and-its-potential-to-reduce-co2-emissions/

    The power plant in Kirchstockach, southwest of Munich, went into operation in 2013 and produces around 40 GWh of renewable electricity annually.

    It turned out that if the heat stored in the earth’s crust is used to generate electricity, the current state of the art produces fewer CO? emissions than if biogas or photovoltaics are used to generate electricity, ”says Dr.-Ing. Florian Heberle,
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam