• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    web uz poznam ale je dobre, ze sa objavuje aj v mediach

    Jak bude vypadat klima v Česku za pár let? Ukazuje to nový web - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-klima-cr-budoucnost-klimaticka-zmena-40513124
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    25min

    Ekonomka: Dekarbonizace je šance, adaptujme se na budoucnost | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/dekarbonizace-je-prilezitost-spravny-hospodar-se-nemel-ptat-na-cenu-ale-na-9417968

    „Navzdory obecnému přesvědčení mohou klimatická opatření českou ekonomiku a pracovní trh nakopnout. Bude to ale chtít změnit trh pracovních sil,“ napsala loni v komentáři ekonomka Linda Kunertová. V Česku ale zatím komunikace o důsledcích stagnuje a úplně se v debatách zapomíná na dopady, které na ekonomiku budou mít následky klimatických změn, pokud s nimi bojovat nebudeme vůbec, upozorňuje pro Český rozhlas Plus.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: a jenom teda za co efektivne jsou ochotny spalit budoucnost:

    BP's net income fell to $8.9bn (£7.2bn) in 2024, down from $13.8bn the previous year.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Duchovní otec Green Dealu: Bohatí musí chudým zaplatit zelenou budoucnost | Hrot24.cz
    https://www.hrot24.cz/clanek/frans-timmermans-green-deal-zaplati-bohati-Hb6wN
    Subscribe to read
    https://www.ft.com/content/f991e826-ad28-4f3a-a7cc-b88deeb24d54

    Architekt evropského Green Dealu Frans Timmermans z Nizozemska tvrdí, že je třeba v dekarbonizaci evropské ekonomiky a společnosti pokračovat. Změny mají zaplatit hlavně bohatší Evropané.

    (...) Tvrdí, že pokud Evropané mají přejít na nové ekologičtější vytápění (v Nizozemsku chtějí od roku 2026 zakázat prodej nových plynových kotlů) a elektromobily, je nutné, aby se na této politice podílela zejména bohatší část společnosti. Podle něj dosavadní evropské dotace využívaly hlavně bohatší domácnosti, které si například koupi elektromobilu nebo solárních panelů mohly dovolit. „Veřejné peníze šly k lidem, kteří je ve skutečnosti nepotřebovali,“ řekl bývalý místopředseda Evropské komise Financial Times. V současnosti se mají vlády zemí evropské sedmadvacítky zaměřit na dotace pro nejchudší obyvatele, aby se podpořil odklon od fosilních paliv.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: podle mě záleží na tom, na jakou část pokroku či růstu se zaměříš: když začneš říkat, že chceš lidem sebrat svištění autem po dálnicích, přirozeně se vzbouří (ale ne ti, kdo se nachází v hlukovém koridoru podél dálnic, ale zase těm to paradoxně zhodnotilo nemovitosti, protože nyní jsou... blízko dálnice).

    Ale na druhou stranu, lidí, kteří jsou ochotní dobrovolně se vzdát uvíznutí v dopravní zácpě nebo zoufalého hledání místa k zaparkování, je poměrně hodně. Podle mě ten pojem nerůst ani není přeložení "degrowth"... spíš by to bylo "odrůstání". Obecně je u nás ještě hrozně zakořeněná taková ta budovatelská industrializační euforie, zejména mimo střední Čechy u nás není industrializace vnímaná jako retro, s parními lokomotivami a vagóny s uhlí, ale je to relativně nedávné 20.století... před válkou Baťa, po válce taky různé fáze nadšeného budování průmyslu a ta generace na to pořád ještě vzpomíná.

    Shodou okolností jsem letos byl pár dnů hospitalizovaný a ležel jsem na pokoji s dvěma jen nepatrně staršíma chlapama, co vzpomínali nostalgicky na mládí strávené prací v hnědouhelných dolech (sic! v regionech jsou prý mizerné nemocnice, takže ležet v Praze je terno...). Sice vlastně syn jednoho z nich pracuje v Německu v nějaké myslím zelené energetice (už jsem zapomněl detaily) ale to nic nemění na vzpomínce na jednoduchost života v industrializované sppolečnosti a na to, jak byla i nekvalifikovaná pracovní síla ceněná (zatímco dnes je tlak na rekvalifikaci a vzdělání obrovský a i mě to zaskočilo, jak rychle zkušenosti získané ve znalostní ekonomice zastarávají...)

    Podle mě základní stěžejní bod je vysvětlovat, že "nerůst" (já ten pojem obecně nemám rád, ale) by neměl znamenat pokles kvality života, ale spíše naopak. A ty situace by měly být z velké části dobrovolné. Pro mě třeba není těžké vzdát se soukromého tryskáče :-)) A většina lidí, co na Internetu panikařej z "nerůstu", taky soukromý tryskáč nemá.

    Lidi maj strach, že je někdo bude "nutit" vzdát se například aut, a to ve smyslu nejen nahrazení spalovacích motorů elektromobily, ale že obecně aut je moc. Tady asi všichni cítí, že těch aut je moc, ale spíš se zakopávají v pozicích, že oni sami jich rozhodně vzdát nehodlají. A pravidla jsou nastavená tak, že až na výjímky vychází cestování autem zdaleka nejlevněji. Přitom třeba snížení počtu aut při zachování kvality života by mohl zajistit carsharing. Já nepotřebuju, abych měl na sebe napsané auto, které většinu času někde parkuje a rezaví. Potřebuju jednou za čas zajet někam, kam nejede MHD, většinou něco nebo někoho odvézt. Jestli je budoucnost carsharing, taxík, nebo třeba robotaxík, to je velká otázka - ale jisté je, že prostě TCO auta je velké a já nejsem takový ten nadšený kutil, co se v tom sám vrtá a umí pojmenovat každou součástku nebo se kamarádí se svým autoservisákem. Prostě jakmile pomine společenská povinnost ukazovat se někde s důstojným autem, tak motivace k vlastnění auta klesnou. Ještě to jde pochopit u rodin, ale průměrný věk dožití roste, a další generace nebudou k ježdění osobním autem mít tak nostalgický vztah, jako třeba generace mých rodičů...

    Obecně ale "nerůst" je nešťastně zvolený pojem. Shrnuje změnu ekonomického myšlení - třeba stavět domy on-demand, bez vzniku realitních bublin, to je snad nic proti ničemu - se změnou životního stylu, a lidi se toho celkově bojej, protože jim média říkaj, že se toho maj bát. Třeba změna společnosti v důsledku nadužívání AI je daleko děsivější, než nějaký nerůst, ale varování zaznívají daleko méně...
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Spíše takový úrypek do předešlé diskuze, opravdový pokrok je fajn - jen se často ten výraz používá i v případech, kdy řešením jednoho problému pět dalších přibyde, podobně termín inovace. Má to obě stránky a záleží poté na konkrétním příkladu, ale to už jsme tu myslím někdy řešili a netřeba znovu. Ergosum je úsměvný :)

    XCHAOS: V mnohém souhlasím, je překvapivé, že i mezi environmentálně-oritentovanými lidmi je často urbanizace považována za kladný jev a ono to asi dává smysl dokud se do toho člověk víc neponoří, ale tak od toho je tu například ecological footprint, nebo za mě mohu doporučit publikace W. E. Reese.

    Často zmiňuji (a zmiňovat budu) návrat k technologiím, které známe a víme, že jsou šetrné a fungují - jsou oveřené. Ač nás mohou stát nějaký komfort, jsou případy, kdy čekat na inovaci/pokrok je spíše výmluvou.
    Obecně jsme zaseknuti v této bublině kde pokud řešení nepřináší zisk a ekonomický růst, tak se nerealizuje a je shrnuto ze stolu, vše musí vydělávat - i pokud jde o péči o přírodu, naše zdraví a budoucnost, obyvatelnost této planety. Ignorujeme varování, ignorujeme realitu před očima, termodynamické zákony, nebo konečnost naší planety.
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    PETER_PAN:
    XCHAOS:
    Já bych to viděl na velikou množinu obsahující lidskou lhostejnost, neinformovanost, nezájem o budoucnost, podplácení, nenažranost korporací a nakonec i strach z odpovědnosti a následný tutlání. IMHO z toho není jiná cesta než to zakázat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: nějací Finové navrhovali skladovat kilometr čtvereční dřeva, i jako zásobu materiálu pro budoucnost. Ale byla to možná z části hyperbola, aby poukázali na to, jak obří problém to je.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: "Amerika má ale dobře udělanej systém odtajňování po nejvýše asi 50 letech. Utajený vynálezy by po čase podle mě měly být odtajněny..."

    Jj DoE bude odtajnovat vynalezy podle tebe :)

    Hele vibrace panelu asi nejsou uplne zakladni vyzkum, zejo, ale resil bych to se strojarem...


    Vsechny ty pokroky v mezich zakona a la "ucinnost Perowskite vzrostla o 0,3%!" jsou hrou bez ohrozujiciho potencialu pro globalni energeticky status quo.

    US Kongres uz se na rozdil od nekterych zdejsich debateru zorientoval (jsou hodne nastvany). Jeho clenove v kontrolnich komisich prohlasili, ze patrne existujou cisty zdroje energie schopny resit klimakrizi, a Schumer navrhl scifi zakon UAPDA.
    Ale kdo si preje konec ropy? Spodnich 99%. V zakulisi besni bitva o budoucnost mezi prumyslem a egomaniakalni politikou.

    Pred 2 roky doslo k tragedii mlady genialni vedkyne pracujici na gravitacnim pohonu, Dr. Amy Eskridge, dcery reditele vyzkumu NASA JPL. Od svych 14 let pracovala v armadnim zbrojnim vyzkumu, atd, az v 2020 zalozila firmu. Po 2 letech vyhruzek, vloupanich, roztavenych zaluziich a zahadnych popaleninach byla zastrelena.

    Realne se dejou velmi hnusny veci, aby se spinavej prumysl a diktatori udrzeli u moci a plebs pekne zustal kazdej ve svym chlivku. Prekvapive, ze?


    CHOSIE: Je mnoho zpusobu jak rict, ze jsi ignorant bez schopnosti reserse v archivech, legislative, vyzkumu. Tva idiotska reakce jiste pobavi idiotske publikum.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Trocha ukladani uhliku, vs. cement a valky o pisek. Nakonec i ESG nemusi bejt jen placani slamy.

    Byty i kanceláře s vůní lesa. Dřevostavby jsou budoucnost, říká šéf UBM Development v Česku | Forbes
    https://forbes.cz/byty-i-kancelare-s-vuni-lesa-drevostavby-jsou-budoucnost-rika-sef-ubm-development-v-cesku/

    Dřevostavby jsou budoucností i pro tuzemský realitní trh,“ říká Josef Wiedermann, jednatel české dceřiné společnosti UBM Development Czechia, spadající pod mateřskou rakouskou skupinu UBM Development AG.

    Do Česka se trend dřevostaveb dostává zatím pomalu, především kvůli předpisům a normám, které ještě donedávna výstavbu vícepodlažních budov ze dřeva v podstatě neumožňovaly. Díky nedávným změnám se však situace kolem udržitelnějšího stavebnictví začíná měnit.
    ...
    Společnost UBM Development Czechia v srpnu dokončila projekt Timber Praha – první vícepodlažní bytové dřevostavby v Praze. Čtyři bytové domy z masivních dřevěných CLT panelů s šedesáti dvěma byty vybudovala v pražských Řeporyjích v rámci velkého rezidenčního areálu Arcus City.
    ...
    Ekologické benefity dřeva jsou nasnadě. Pro projekt Timber Praha například stavaři použili 1800 metrů krychlových smrkového a modřínového dřeva z Česka, Rakouska a Německa. Taková masa na sebe váže 1800 tun uhlíku, což při porovnání s tradiční stavbou znamená snížení emisí skleníkových plynů přibližně o šedesát procent.
    ...
    Pro investory a fondy jsou dřevostavby zajímavé z hlediska ESG, protože při prodeji zahraničním investorům v portfoliu takové projekty potřebují. Současně mohou být zajímavé i nižší provozní náklady, díky kterým mohou navýšit nájem a návratnost je pak lepší,“ vysvětluje Wiedermann.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: CHOSIE: Tady moje poznamky

    ---

    1) Klimatický systém prochází velmi rychlou a dramatickou změnou.

    2) Emise stále rostou, i když jsou náznaky, že se blížíme vrcholu.

    3) I kdybychom zastavili růst emisí, teplota bude nadále růst. Pokud snížíme emise oproti dnešku o zhruba 70 %, teplota by se měla stabilizovat. Při snížení emisí na nulu by teplota začala klesat.

    4) V současné době žádné vládní plány nejsou ani zdaleka dostatečné k dosažení těchto cílů.

    5) Existují stále velké nejistoty ohledně citlivosti klimatického systému, přičemž se předpokládá, že zdvojnásobení koncentrace CO2 v atmosféře by mohlo vést k oteplení o 2,5 až 4 °C. Nicméně ani 5 °C oteplení nelze vyloučit.

    6) Nové paleoklimatologické výzkumy naznačují, že by to mohlo být spíše v horní části tohoto rozsahu.

    7) V dlouhodobém horizontu, třeba za tisíc let, by oteplení mohlo dosáhnout až 10 °C, protože původní antropogenní "impulz" může být zesílen chováním klimatického systému.

    8) Doposud byli vědci přesvědčeni, že klimatické modely dobře předpovídají oteplení, a paleoklimatologické výzkumy byly po, které naznačují vyšší citlistovst byly považovány za chybné. Nicméně poslední měsíce naznačují, že se děje něco neobvyklého a možná se klima "utrhává ze řetězu."

    9) Problematika bodů zlomu zůstává stále málo prozkoumaná, ale nyní se výzkum začíná zintenzivňovat a výsledky nejsou dobré.

    10) V tomto století už bylo pravděpodobně spuštěno pět sledovaných bodů zlomu. To znamená, že bychom mohli ztratit významné stabilizační prvky, ať už uděláme cokoliv. Výrazně destabilizované jsou korálové útesy, grónský ledovcový příkrov, ledová pokrývka západní Antarktidy (může se zhroutit), permafrost a subpolární gyre (součást oceánské cirkulace a Golfského proudu).

    11) Pokud by došlo ke kolapsu Golfského proudu (respektive cirkulace, jejíž je součástí) – což máme robustní důkazy, že se v historii stalo mnohokrát – mohlo by to vést ke ztrátě poloviny území, kde se dnes pěstuje pšenice a kukuřice. Golfský proud zpomaluje a existuje silná evidence, že zpomalování bude pokračovat, a možná se dokonce zastaví.

    12) Klimatický systém už začíná destabilizovat i přírodní zdroje. Podle některých zdrojů je permafrost již za bodem zlomu a bude nadále destabilizovat klima, ať už uděláme cokoliv.

    13) K tomu se přidávají emise CO2 z lesních požárů, kde vidíme masivní nárůst.

    14) Bobři kolonizují Arktidu, což snižuje albedo (tedy ztmavuje povrch Země) a tím ohřívá planetu. Podobně se lesy šíří na sever, jak ustupuje led – další ztmavení a ohřívání Země.

    A teď k otázce, která zajímá všechny: Je klimatická změna existenciální riziko?

    **Existenciální riziko klimatické změny**

    15) Podle expertů z World Economic Forum není klimatická změna bezprostředním existenciálním rizikem, ale na desetileté škále už začíná být.

    16) Problémem jsou také kaskádové efekty. Jeden bod zlomu může vést ke zhroucení dalšího stabilizačního prvku. Nové modelové studie ukazují, že zhroucení je celkem možné i při oteplení pod 2 °C.

    17) Dopad na ne-lidské populace: Pokud je klimatická citlivost na vyšší úrovni předpokládaného rozsahu a dojde k oteplení o 3-4 °C, v tropických oblastech pravděpodobně přijdeme o prakticky o všechen současný život, včetně ryb, mořské trávy, ptáků a korálů.

    18) Ve scénářích s vysokými emisemi je poměrně pravděpodobný scénář několika let neúrody současně na důležitých místech pro produkci potravin.

    19) Korálové útesy pravděpodobně vymřou jako první, zřejmě kolem poloviny století. Jsou však zdrojem potravního řetězce pro 25 % ryb, které lidé konzumují.

    20) V oblastech s vysokou vlhkostí se budou častěji objevovat období, kdy pobyt venku může být smrtelný, protože se tělo nedokáže ochladit pocením.

    21) Problém šíření tropických nemocí.

    22) Nemyslím si, že vymření lidstva je pravděpodobné v jakémkoliv scénáři, ale považuje problém za velmi naléhavý fuckup, který všichni zažijeme během svého života.

    23) Plánování adaptace je teď VELMI URGENTNÍ. Pracujte na mitigaci, ale je příliš pozdě na zastavení tohodle průseru. Teď musíme zjistit, jak to přežít.

    **Ještě pár věcí z diskuse:**

    24) Jako první by měly přestat dotace fosilních paliv. Dotace fosilního průmyslu činí celosvětově 6-7 bilionů dolarů ročně.

    25) Existuje mnoho oblastí, kde se dekarbonizace provádí obtížně. Například cement a ocel. Vidíme pokrok, ale jsme daleko od cíle.

    26) Největší problém je v zemědělství. Nejmenší pokrok je v omezování emisí ze zemědělství.

    27) Co geoingeneering? Existuje mnoho plánů, nejvíce se slibuje zaměření na zvyšování albeda v polárních oblastech. Existuje řada možností, jak ovlivnit globální teplotu, například rozptylování oxidu síry ve stratosféře. Nicméně to vždy změní cykly srážek, což bude mít obrovský dopad na zemědělství. Je to velmi riskantní, ale to, co děláme teď, je ještě riskantnější. Pravděpodobně se tedy tímto směrem něco začne dít.

    28) Otázka z publika: "Děkuji vám, že jste mi zničil den."

    29) Inherentní problém s rasismem a eugenikou v případě větších dopadů. Lidé, kteří začnou řešit větší existenciální riziko, často k těmto tématům gravitují, protože se začnou ptát: Pokud zemře tolik lidí, jak vybrat ty, kteří přežijí?

    30) Velké pojišťovny mají své vlastní klimatické výzkumné jednotky, protože půjčky se poskytují například na 30 let, a mnoho nemovitostí v lokalitách typu Florida čelí raketovému růstu cen pojištění.

    31) Institucionální adaptace je hrozná. Vysoká míra rezistence. Máme problém s presentismem – myslíme si, že zítřek bude stejný nebo podobný jako dnešek, a stejně tak i příští rok. Ale to už není realita našich životů.

    32) Cíl 1,5 °C je v podstatě fantazie. I dosažení 2 °C bude velmi obtížné a závisí na štěstí.

    33) Budeme muset pracovat na "řízeném ústupu" – jak přesunout populace z oblastí, kde se nedá žít. Týká se to hlavně ostrovních států a tropických regionů. Budeme potřebovat obrovské množství klimatizace a SPUSTU energie k jejich napájení.

    34) Finanční škody: už před 20 lety Nicolas Stern zjistil, že zmírňování klimatických změn nyní je celkově mnohem levnější než se přizpůsobovat později. Od té doby další studie jen potvrzují.

    35) Problém substituovatelnosti: U mnoha statků je možné najít náhradu (například obnovitelné zdroje místo fosilních paliv), ale to neplatí pro zemědělskou půdu. I když by se na severu otevřela možnost využití nově roztáté půdy, je tato půda velmi chudá a nevhodná pro zemědělství, takže nemůže nahradit ztrátu půdy v tropech a subtropech. To si však ekonomové dlouho neuvědomovali...

    36) Je třeba lidem komunikovat, že toto vás zasáhne během vašeho života. Není to vzdálená budoucnost.
    MATT
    MATT --- ---
    TUHO:
    Oleg Olegovič
    Plný text zde:
    "Trojicí strategických dokumentů, které nastavují směrování Česka v následujících desetiletích prakticky ve všech oblastech, by se měla brzy znovu zabývat vláda. Státní energetická koncepce (SEK), Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NECP) a Politika ochrany klimatu (POK) se připravovaly dlouhé měsíce, přesto ministři jejich schválení v polovině července odložili.
    Na to nyní reaguje desítka organizací zastupující část tuzemského průmyslu, energetiky, bank, pojišťoven, ale třeba i zaměstnavatelé ve zdravotnictví a školství. Ve výzvě adresované premiérovi Petru Fialovi (ODS), kterou mají HN k dispozici, vyzývají k rychlému přijetí všech tří dokumentů.
    „V případě nezachycení trendu bezemisní ekonomiky v podobě nástupu zelených technologií, elektromobility, digitalizace, úspor energie a sektorů s vyšší přidanou hodnotou může dojít k negativním dopadům na tuzemskou bilanci zahraničního obchodu a odlivu kapitálu do zemí, které vytvoří vhodnější podmínky,“ varují ve společném prohlášení.
    Mezi signatáři jsou „tradiční“ zástupci obnovitelného sektoru, jako je Svaz moderní energetiky, Solární asociace či CZ Biom – České sdružení pro biomasu. Svůj podpis připojil ovšem také třeba Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů, která zastřešuje téměř 17 tisíc zaměstnavatelů s 830 tisíci zaměstnanci, nebo loni založená Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB). Členy ApBB jsou ČEZ, Orlen Unipetrol, onsemi, Škoda Auto či Sigma Group. Patří k nim i finanční instituce, jako je Moneta či Komerční banka. Šéf „komerčky“ Jan Juchelka je také prezidentem ApBB, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš zase viceprezidentem. Členem ApBB je i vydavatel HN, společnost Economia.
    Vyzyvatelé upozorňují, že tuzemská ekonomika potřebuje předvídatelný rámec, podle kterého mohou cílit své investice. Právě ten má podle nich přinést trojice zmíněných strategií. NECP musí Česko navíc předložit Evropské komisi a už nyní je s tím v prodlení. V současnosti platná energetická koncepce z roku 2015 je zase zcela neaktuální, nová koncepce měla být podle původního plánu hotová už před čtyřmi lety. Podle signatářů lze ještě diskutovat o stanovených cílech pro rok 2040 a dál. „Na rozsáhlou diskusi týkající se cílů 2030 již čas není,“ upozorňuje však výzva.
    Ta v zásadě reaguje na vyostřenou debatu, která se kolem dokumentů rozjela v polovině července, kdy je měli ministři na stole poprvé. Na sociálních sítích a v médiích se pro ně vžilo ne úplně přesné označení „český Green Deal“ a rozšířila se obava, že výsledkem může být zdražení plynu, uhlí a pohonných hmot pro domácnosti. Právě proto je ministři zatím neschválili. Před zdražením varovala opozice, na chybějící analýzy finančních dopadů však poukázal také třeba Svaz průmyslu a dopravy.
    „Všechny zmíněné dokumenty potřebují aktualizovat. Naše připomínky ministerstva znají a my stále doufáme, že je maximálně zohlední a dokumenty dopracují,“ říká generální ředitel svazu Daniel Urban. Podle mluvčí úřadu vlády Lucie Ješatové bude nyní nutné dokumenty o ekonomické dopady navržených opatření skutečně doplnit. Ministerstvo průmyslu podle vedoucího tiskového oddělení Marka Vošáhlíka už v SEK „drobné formulační úpravy“ provedlo. Prioritou je podle Urbana NECP, který je nutné předložit Evropské komisi. Není však potřeba schvalovat všechny tři dokumenty ve spěchu najednou.
    Nejspornějším tématem se stal záměr na rozšíření emisních povolenek mimo velkou energetiku a průmysl, které jimi už nyní musí kompenzovat svou produkci CO2. Takzvané ETS 2 se tak promítne do nákladů domácností po roce 2027. O kolik to bude, závisí na ceně budoucí povolenky ETS 2."
    "Podle propočtů think-tanku Fakta o klimatu v případě ceny povolenky ve výši 30 eur zdraží litr benzinu o 1,80 koruny, nafta o dvě a megawatthodina plynu o 150 korun. Pokud cena povolenky bude 45 eur, prodraží to litr benzinu o 2,70, litr nafty o 2,90 a megawatthodinu plynu o 225 korun. Průměrný byt vytápěný plynem spotřebuje ročně zhruba 12, rodinný dům pak asi 20 megawatthodin.
    Některé odhady mluví o výrazně vyšších cenových dopadech. Ty však vychází z ceny nad 45 eur, přičemž na této hladině bude cena nové povolenky zastropovaná. Pokud hodnota ETS 2 na burze limit překročí, vrhne Evropská komise na trh další povolenky, čímž by mělo dojít k jejich zlevnění. Toto opatření lze však aktivovat jen jednou za 12 měsíců. Je zde ale další „ale“. Dvanáctiměsíční pravidlo lze totiž za určitých okolností vysadit.
    Trojice strategických dokumentů ovšem ETS 2 nezavádí. Jde o analytické materiály, které povolenky zmiňují mezi mnoha dalšími nástroji. Mezi takové patří třeba i kompenzace zvýšení nákladů sociálně slabým rodinám či zřízení dotačních programů k financování přechodu na ekologičtější, a tedy povolenkou nezatížené vytápění.
    S povolenkami v dopravě a vytápění naopak počítá evropská směrnice. Ta se začala chystat za vlády Andreje Babiše, doladila se během českého předsednictví a definitivně schválena byla loni v dubnu. Česko ji nyní musí implementovat skrze změnu zákona standardním legislativním procesem bez ohledu na to, zda schválí či neschválí SEK, NECP a POK. Kdy a zda se tak stane, není jasné. Třeba ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se už vyjádřil, že by chtěl „domácí“ povolenky zmírnit."

    --------------

    Edvard Sequens
    Správně píší: "Podle signatářů lze ještě diskutovat o stanovených cílech pro rok 2040 a dál. „Na rozsáhlou diskusi týkající se cílů 2030 již čas není,“ upozorňuje však výzva.", což naplňuje především NECP. SEK, ten cílí hodně na jádro, proto ty podpisy části průmyslu. Ale i NECP, jak jsme včera s nevládkami napsali Fialovi, "v obnovitelných zdrojích energie český návrh výrazně zaostává za celounijním cílem. Česká vláda dokonce odmítla i doporučení Evropské komise na zvýšení cíle" a "Strategie také zaostávají v emisních cílech". To co potřebujeme skutečně, je "rychlé přijetí takových legislativních a dalších nástrojů, které nastaví směr k výraznému zvyšování energetické efektivity, výstavbě obnovitelných zdrojů energie, bezpečnému odklonu od uhlí i rozvoji rychlé a pohodlné veřejné dopravy. To je v každém případě nejlepší řešení vysokých účtů za elektřinu, plyn či benzín a naftu. A také nejlepší řešení pro udržení konkurenceschopnosti našeho průmyslu." K tomu trojice strategií může pomoci, ale také vůbec nemusí. A samozřejmě je třeba prakticky řešit předcházení sociálním dopadům, to v těch strategich také dosatečně není.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: Popravdě, skoro nevím o nikom, kdo by nečetl Úsvit všeho :-) je to tak neurčitě subverzivní, že ani ve čtvrtině nejsem schopnej přesně identifikovat, kam to vyvracení mainstreamových představ směřuje :-) (resp. co bude ta nová představa)

    Obecně jsem už dlouhou dobu měl podezření, že spousta těch sociálních hierarchií a komplexních systémů jsou vlastně emergentní jevy, že lidi ve své nutkavé potřeba v těch hierarchiích hledat místo prostě vytvářejí nahodilé věci a větší smysl to nemá.

    YMLADRIS: lidstvo už půl století, díky vynálezu chipů (které byly vynalezeny kupodivu pro program Apollo) zjistilo, že velké nemusí být nutně větší než malé a že velmi vysokou informační hustotu (výpočetní hustotu, whatever) můžeš nacpat na malinkatý kousínek křemíku. Tedy komplexita přímo konkuruje "kolosalitě". Pokud máš ostrůvky vysoké informační hustoty, přímým tématem je komunikace.

    Dysoova sféra ti nedává dobrou odpověď na prakticky žádnou z otázek, které si o vesmíru lze klást. Všichni bychom samozřejmě chtěli poznat vesmír... zjistit, jestli jsme ve vesmíru sami, jestli svoji existenci máme spíš maximálně propagovat, aby nám někdo pomohl, nebo maximálně tajit, aby nás někdo nesežral. Zajímá nás, jak to bulo a jak to bude (pokud tedy čas vlastně vůbec znamená to, co si myslíme, že znamená). V průběhu toho procesu by byl dobrý nápad jednak nevyhynout a jednak mít se nějak celkově fajn.

    Ale pozor, o wait... do toho všeho nám vstupuje Dysonova sféra :-) Fakt nevím, proč asi tak o tři řády víc nerdů fantazíruje o Dysonových sférách (i ve značně skromnější podobě by byly impozantní, ano - Discworld Larryho Nivena jsem četl) ale strašně málo se mluví např. o astronomické misi do ohniska gravitační čočky Slunce (která by umožnila přímé snímikování exoplanet, ve stylu v jakém pozorujeme vzdálené Galaxie díky přírodním gravitačním čočkám, v jejichž ohnisku se nacházíme náhodou).

    V tomhle klubu je to offiopic, ale nepochopil jsem, proč by megastruktury měly být o tolik zajímavější, než mikrostruktury. Hlavní motivací ke stavbě megastruktur bývá, že nějaká civilizace se nudí a pustěj se do toho "just because we can", prostě protože to jde. Dysonova sféra, kromě toho, že by to byl působivý Stonehenge pro budoucí extraterestrální archeology, by nejspíš neodpovídala na žádné zajímavé otázky, pouze by pro budoucí generace vygenerovala otázku "proč to sakra dělali"?

    Samozřejmě, že budoucnost nabízí zajímavé možnosti a byl by teda dobrý nápad v průběhu čekání na tu budoucnost nevyhynout....

    MATT: je v lidské povaze vydlabat dutinu do nějakého stromu a zkusit s ním přeplout oceán. Sice přitom umřeš, ale zase jak budou na tebe čumět, když budeš vyplouvat!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Ustav vyzkumu globalni zmeny AVCR

    Jak bude vypadat Česko v roce 2050 a v roce 2100? Sníh na horách zůstane, ale jen na vrcholcích. Na houby do lesů chodit budeme, ale porostou kratší dobu. Svět se oteplí, ale v Česku se bude pořád žít relativně dobře. Čeští odborníci nevidí budoucnost zas tak černě. Naopak britský Guardian v nedávné anketě mezi světovými klimatology zaznamenal velkou míru skepse a beznaděje. Odpovídají také Pavel Zahradníček a Jakub Hruška z CzechGlobe.

    Jak vidí budoucnost světoví a čeští klimatologové? Díl I. - nebude zas tak zle - Ecoista
    https://www.ecoista.cz/jak-vidi-budoucnost-svetovi-a-cesti-klimatologove-dil-i-nebude-zas-tak-zle/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Lesy CR nejhorsi stav v EU... emitent co2 vetsi nez automobilova doprava... monokultury a rozsahla tezba... premnozena zver a tlak na vysadbu. A hlavne, zkuseni lesnici!

    Zvláštnost českých lesů. Klimatickou krizi nezlepšují, naopak zhoršují, říká ochranář - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lesy-rozhovor/r~f7641e8437a111ef95ee0cc47ab5f122/

    Jaký je dnes hlavní politický spor o lesy?

    Jestli máme část lesů ponechat úplně bez hospodaření. Lesy ČR i část lesníků a politiků se tomu urputně brání, i když navrhujeme ponechat přírodě jen několik procent lesů.

    Proč?

    Podle mě jde o nějakou konzervativnost pohledů. Člověk mívá problém vzdát se řídící pozice nad něčím. Chceme svobodu pro sebe, ale nechceme svobodu pro ostatní spoluobyvatele planety. Vidím v tom určitou celkovou ideologii. Velká část lesníků si prostě neumí představit, že les může fungovat i bez nich. A že to umí nakonec líp než člověk. A člověk by se měl od něj učit. To umí jen část lesníků.
    ...
    Jaký mají české lesy potenciál v biodiverzitě, pokud se bavíme třeba o vzácných šelmách, jako jsou medvědi, rysi nebo vlci? A jakou mají u nás budoucnost?

    Když se podíváme na "vlajkové druhy", tak je to dobré. Máme vlky, občas přijde medvěd, vrací se vydry. Bobři jsou úžasní. Ti dokážou revitalizovat krajinu mnohem rychleji než inženýři. Bobr přesně ví, kde má postavit hráz, aby zadržel vodu v krajině. A udělá to zadarmo.

    Ale pokud jde o celkovou biodiverzitu, tak tam to zas tak veselé není. Přes všechny přijímané strategie jsme nedokázali pozastavit pokles diverzity ani na úrovni Evropy, ani na úrovni Česka. EU schválila další strategii ochrany biodiverzity do roku 2030. Ta s horizontem roku 2020 nebyla naplněná, nová strategie je ambicióznější a mimo jiné počítá s tím, že 30 procent rozlohy Evropy by měla tvořit chráněná území a 10 procent území s přísnou ochranou, kde se nezasahuje do přírodních dějů nebo se dělají jen specifická managementová opatření k podpoře přirozené biodiverzity. Ke splnění tohoto cíle má Česko daleko a kroky, které k tomu navrhuje Agentura ochrany přírody a krajiny, nejsou dostatečné.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    VOYTEX: o korýtko se fakt nebojím kvůli nějaké zázračné technologii která je ve stádiu kdy k jejímu reálnému využítí dojde patrně až budu dávno ležet pod zemí.

    Každopádně tohle bylo velké haló v roce 2017.....za sedm let vidím pořád ty stejná data, možná oprášili grafiku prezentací ale nikam se to nepohnulo.

    Prostě jenom mluvím za zkušenosti kdy už jsem toho zažil dost a těch technologických gamechangerů opravdu už bylo obrovské množství.

    Stačí si přečíst budoucnost energetiky třeba tak z roku 2006
    Nebo třeba i nedávný 2014-2050 výhled, to fakt pobaví.

    Úložiště:
    Podobné problémy měli a mají v USA, ve Francii, v Británii, ale nikde to nezpůsobilo tak masivní změnu veřejného mínění jako v Německu. V té Británii mají přitom Sellafield, Berkeley atd.....to jsou násobně větší průšvihy než v tom Německu


    Btw třeba já rozhodně nejsem pro výstavbu nových jaderných bloků.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: mezi 1000 a 2000 km je ale niche market pro spací vlaky, které jsou nakonec pohodlnější, než rychovlaky, a ti i pro regiony, skrz které projíždějí...

    když se řekne klimaticky šetrné cestování, tak si všichni jen myslí, že je někdo bude hnát ráno do práce na kole místo vlakem - ale kolik lidí by to uvítalo, kdyby vůbec měli tu možnost! - ale on to klidně může být relativně pomalý spací vlak místo letadla.

    Tyhle utopické alternativy shrnuje heslo "solarpunk" - vymyslet budoucnost, která nebude nějak zpátečnicky postapokalyptická na úrovni návratu někam do 18.století. ale která zachová přiměřené hi-tech alternativy a nabídne enviromentálně šetrný komfort.
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: FoK maj velice dobrou vizualizaci historie

    Hezky tam dali dohromady měření i zprůměrování, tak, že je to zároveň čitelné a zároveň je vidět, že existuje meziroční fluktuace.

    S podobnýma figlema lze vizualizovat budoucnost.
    Kdybys je chtěl poňkouknout, bude to pro ně určitě snazší. S designem vizualizace jim rád pomůžu. Pro mě bude nejtěžší jak naložit s tou selekcí a interpretací modelů, aby to bylo nejen hezký, ale i co nejpřesněji odráželo současné poznání.

    Samotnýmu mě to ve volném čase bude trvat dýl, ale jestli to neudělá někdo jinej, tak to udělám, jen musim víc pochopit ty modely…
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Jak by mohl vypadat konec kapitalismu? Utopista Robinson v novém románu nabízí alternativu – A2larm
    https://a2larm.cz/2024/05/jak-by-mohl-vypadat-konec-kapitalismu-utopista-robinson-v-novem-romanu-nabizi-alternativu/

    Belicek: Uvidíme, jak se povede dnešnímu dílu věnovanému "poslednímu žijícímu utopistovi" Kimu Stanley Robinsonovi a jeho dalšímu příspěvku do žánru klimatická fikce. V próze Ministerstvo pro budoucnost ukazuje svět, který sice tvrdě zasáhne klimatická změna, ale společným celoplanetárním úsilím se lidstvu podaří tento problém vyřešit. Francis Fukuyama román označil za "komicky nerealistický" a my s Eva Klíčová se ptáme, jestli už jen to, že utopickou dimenzi románu Ministerstvo pro budoucnost vnímáme jako podezřelou a vadnou, náhodou dokonale neilustruje to, jak v naší kultuře zvítězila dystopie nad utopií.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Budoucnost je turbulentni... jeden kriz

    Pasažéři z letu hrůzy přistáli v Singapuru. Turbulencí přibude, tvrdí odborníci - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/turbulence-singapore-airlines-letiste-sq321.A240522_093919_eko-zahranicni_ven

    Boeing 777 se v nich propadl o zhruba 1 800 metrů během tří minut, uvedl v úterý dopravce.
    ...
    Odborníci upozorňují, že na turbulence by si měli cestující zvykat, protože jich bude přibývat. Podle některých na tom má velký podíl změna klimatu. Vztah mezi ní a turbulentním letem sice podle vědců není možné přesně určit, řada studií z posledního desetiletí ale naznačuje, že změna klimatu může v budoucnu turbulence skutečně zhoršit, pokud se tak již neděje, píše agentura Bloomberg.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam