• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Abysme se necyklili v diskuzi. Moje sousedka treba delala navrhy na Lex oze - v neziskovce pravnicky firmy. To nebylo rozhodnuti vlastnika firmy, ani statni instituce.

    Dale vmbtc je krasnej priklad, kdy si developri rekli, ze mainchain stoji za **** a tak vytvorili Lightning, kterej je energeticky mnohonasobne rychlejsi a energeticky ucinnejsi. Opet zadne rozhodnuti vlastnika. Atd atd.

    Ze zijeme ve svete o kterem rozhoduji ostatni je iluze. My vsichni, kazdy z nas ho utvarime. Tedy pokud chceme.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Ja jsem taky dosel k tomuto zaveru. Pojedeme denial dokud to pujde a pak geoinzenyring. To je nejlogictejsi scenar. Protoze ani zeme, ktere by mely mit vysostny zajem na dekarbonizaci, jako napr Indie, pritapi pod kotlem o sto sest.
    YMLADRIS: Zajimavy. IMHO by se nic moc nezmenilo. Protijaderne hnuti tu bylo od 60-70.let. I takovy Capra v Turning point venoval obhajobe OZE a kritice jadra cele dve kapitoly snad. Jadro bylo vzdy vnimano nejen jako zdroj civilni energie, ale taky plutonia pro bomby. (To je taky jeden z duvodu, proc se neprosadilo Thorium). Cili kdyby nevybouchl Cernobyl, mozna bychom meli o par reaktoru vice, ale dale by se palilo uhli, protoze je to to nejlevnejsi a protoze je mnohem dostupnejsi.

    Ale OK, kdyby se to vse stalo, jak pises, tak dal budeme mit problemy s overfishing, hrozicim kolapsem Amazonie, prelidnenim, globalni otravou (mikro)plasty, hormony, syntetickymi hnojivy, atp. Je nas moc. Me by se libilo, kdybychom dokazali nejak civilizovane dospet k nejakemu eugenickemu reseni. Stejne budeme muset, protoze prirozeny vyber diky zdravotnictvi hezky vyrazujeme ze hry a drive nebo pozdeji budto nadobro zdegenerujeme, nebo to vezmeme do svych rukou. Kdo by mel mit pravo mit deti? A kolik? A jake? Fakt nevim. Bojim se o tom i jen premyslet, ale je to vtirave, protoze prave to selhani osvicenske predstavy, ze vzdelani to (napr short-timeness) poresi, me vede prave timto smerem.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    XCHAOS: Proc? Tohle je v EU normalni. Vypneme jadro, zapneme uhelky. Namichame OZE s plynem, ktery unika, kudy tece, nasobne potentnejsi sklenikovy plyn ... U nas ted vsude kolem roste kukurice, ale jejim osudem je mistni bioplynka. Puvodni idea byla, ze bude zpracovavat jen odpad, ale tak to by prece nebylo efektivni, takze s pomoci Bozi, dotaci, zelene nafty a syntetickych hnojiv si vyprodukujeme v CHKO zelenou elektrinu. V mem okoli se to ted mnozi zpravami o tom, jak lidi, co si z dotaci poridili fotovoltaiku s velkyma ocima (takze samozrejme co nejvetsi a s baterkama), ted nemaji pro tu elektrinu vyuziti, takze bazeny, klimosky, atp. Ale tak hlavne, ze nam roste HDP. Mam pokracovat?:)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: o politologii nevím nic, ale copak u nás inklinujeme k socialismu? Levice nemůže nic prosadit bo komunismus. Takže já vsazim na tu korupci. Možná by ministr chtěl oze. Ale vláda proti gigantům kteří skutečně rozhodnou Dukovany a větrníky nemůže nic dělat. Pro giganty je lepší jet postaru, mají víc pod kontrolou ty penezovody. Můj aktuální model
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Nevim, jestli to muzeme hodit jen na regulatory. Je to celkove kulturou. My nebo Nemci proste mame radi byrokracii, jsme risk-averse, a v prumeru inklinujeme k socialismu, tj masivnimu prerozdelovani a neduvere v trh. U nas se k tomu prida jeste zanedbana verejna sprava, resortismus a korupce, a ideologicka zabednenost uz od dob Klause/Zemana.

    Treba v tom Polsku jsou mnohem pragmatictejsi: vidi, ze EU jde nejakym smerem, nemusi s tim treba 100% souhlasit, ale i tak si reknou, ok, nezustaneme prece pozadu, a tak si na jednu stranu vyjednaji kapacitni platby pro uhelky, aby je to ekonomicky nepolozilo, ale na druhou stranu je uz ted Suwalska uzina plna vetrniku, v Baltu jsou projekty na desitky GW vetru, kazdy druhy barak ma na vesnici fototermiku nebo voltaiku. Dotace vyridit je velmi jednoduche a dela to mistni urad. A lidi setri penize a ma to podporu. Proste nehledaji problemy tam, kde nejsou. (Samozrejme neco jineho jsou temata jako potraty, ale o tom tu rec neni.)

    Napr. petro gigant PKN Orlen ma celkem slusnou strategii k prechodu na OZE, vodik atp. A opravdu se tim ridi, maji ambice byt regionalni leader v energiich a toto je prilezitost, protoze se ten trh otrasa v zakladech. Sloucili do nej narodni monopol na plyn, nekolik elektraren, ted stavi fotovoltaiky, elektrolyzery, maji benzinky (v budoucnu nabijeci stanice), proste to IMHO delaji sikovne. Dovedes si predstavit, ze by se takto agilne choval CEZ namisto toho, aby jen drzkovali ohledne nestability site kvuli FVE? Je to proste mindset. Dokud si tady nerekneme, ze nechceme ublizene cekat, az nam Nemci reknou, co mame delat, ale ze budeme mit vlastni ambice na cele te transformaci jeste vydelat, tak se nehnem z mista.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Ja myslim, ze je to hlavne o penezich. Renewables jsou ziskove a tak to kovbojove z Texasu stavi. Ted jim pravdepodobne pomaha mensi mnozstvi regulace, nez v jinych statech. Napr. v Nemecku je problem stavet grid, u nas je problem vsechno. V Polsku, ktere taky neni zadny slunickarsky stat, pribyvaji OZE mnohem rychleji, protoze je to ziskove. A taky jsou tam zvykli tolik nebrblat a vice stavet / hledat reseni.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: souhlasím, ale v takovém případě si takový scénář neumím představit. klima je teda asi nejkomplexnější problém ever, hituje snad všechny oblasti lidský činnosti. imho budem schopný těžit nějaký fosilní uhlíkatý látky ještě dlouho, ale za pomocí všemožných berlí oze počínaje..
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Ohledne https://situational-awareness.ai/ a Aschenbrennera: jestli bude AI spotrebovavat 20% elektriny nebo ne neni vubec point tech eseji (ktere mmch doporucuju procist, good read); jeho hlavni point je ten, ze AGI je mozna (ne nevyhnutelna, je tam mnoho nejistot) a ze nikdo moc neresi, jaky dopad to bude mit na bezpectnost, tedy alignment. V tom s nim souhlasim - pokud by se to nahodou opravdu stalo takto brzy (mluvi o '27/'28), tak budeme mit peknej turmoil a klima nas moc zajimat nebude, protoze budeme resit pravdepodobne takovy hospodarskopoliticky prevrat (rozvrat?), jako jsme nikdy nezazili. Jen si predstavte, co by se stalo s high-skilled a high-salary ekonomikou EU ve chvili, kdy si velkou cast mezd bilych limecku vezme US big tech. Zdanime sice mozna roboty, ale to vyjde tak mozna na zebracenky pro programatory, nikoliv na jejich hezke platy v soucasnosti ... [Mozna fakt neni od veci si koupit ty akcie NVidie, i kdyz jsou prepalene ...]

    Aschenbrenner je ovsem matematik/ekonom a ne informatik. Myslim, ze nektere veci vidi hodne povrchne a jen prostrednictvim svych regresi a extrapolaci. Jsou to super uvahy, ale i on sam priznava, ze jeho predikce pres nekolik radu a let jsou zatizeny velkymi nejistotami (budeme mit dostatek dat? nevycerpa se fundamentalne nase schopnost je tezit? nenarazime na totalni odpor populace?). Cili stat se to mozna muze, ale mozna taky ne.

    Pokud bude AGI, tak to bude znamenat tak velkou revoluci, ze nikdo neni schopny domyslet, co bude dal. Postaveni neandrtalcu v usvitu clouveka moudreho me ale moc nelaka ... Pokud ovsem AGI nebude, ale bude cim dal kvalitnejsi AI (coz je jiste), tak spotreba elektriny poroste tak jako tak. Jestli se to vyplati tim, ze bude o to vice akcelerovan vyzkum OZE/sekvestrace atp nevim (a imho to nevi nikdo).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: jde trochu o to, že kdokoliv má na střeše solár, tak má v létě přebytky a sní o akumulaci na celou zemi. Ta je ovšem prozatím dost nereálná, vodík nevodík. Čistě chemická akumulace bude mít spíš podobu nějakých baterií, vodík je úplně nejvíce pracný a z řady hledisek má nejmizernější účinnost. Mluví se o něm proto, že to bylo jediné, co si lidé uměli představit v 50.letech 20.století, je to retro, atompunková technologie, a je to přesně tak, že kdybychom aspoň dokázali nahradit vodík vyráběný ze zemního plynu, tak by to byla velká výhra - a i to bude složité, i s využitím těch bezplatných přebytků OZE.

    Akumulace na část zimy by snad mohla jít ve formě tepla, protože lidé stejně v zimě potřebují především topit a ohřívat vodu. Jinak je to velký problém, ale cenově i z hlediska účinnosti mi levné sodíkové baterie přijdou jako lepší cesta, než drahý vodík, křehnutí materiálu trubek, apod. Sodík je vysoce hořlavý, katastrofy budou, takže to vidím tak, že by za každou vesnicí v nějakých těch chátrajících JZD či industriálních areálech prostě byla za ostatným drátem komunitní sodíková baterie pro celou vesnici či čtvrť města, lidé by k tomu měli patřičný respekt, vykupovalo by to přebytky ze sítě jak místní, tak i z OZE na druhém konci Evropy a stabilizovalo by to místní síť. Spotové ceny elektřiny během roku se budou dále lišit, v létě bude navzdory provozu klimatizací energie téměř zadarmo, v zimě bude kvůli topné sezóně drahá, snaha prodat lidem nějaký celoroční paušál zkrátka selže a místo historických deních a nočních sazeb začneme mít letní a zimní proud. To povede lidi k vymýšlení toho, jak to využít a začneme tu mít sezónní letní výrobu a na zimu bude pro spoustu lidí levnější jet na dovolenou někam na jih, než tady doopravdy bydlet.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: no, s vodíkem je ten problém, že kdyby se prodkukovalo dost zeleného vodiku, tak můžeme třeba ředit zemní plyn až 10% vodíku a stávající infrastruktura s tím bude fungovat. to by byly miliardové finanční úspory, ale tak daleko nejsme - zelený vodík je zatím dražší, než zemní plyn.

    nedaří se nahradit ani vodík pro průmyslové využití, který se zatím vyrábí právě - ze zemního plynu (ano, s emisemi CO2).

    jistým kompromisem by byl modrý vodík, který by se vyráběl pyrolýzou zemního plynu - uhlík by se usazoval jako grafen a měl další využití. Tohle dává zřejmě ekonomicky smysl, ale geopoliticky opět naprd (závislost na Rusku a LNG)

    jsme úplně v háji, co se průmyslu týče. OZE v Evropě jde škálovat asi tak na úroveň spotřeby domácností (což bychom měli udělat), ale co a jak v jakém měřítku by se tu vůbec mělo průmyslově vyrábět je velká neznámá.

    Mým velkým favoritem je sezónní průmyslová výroba - místo skladování energie a pak výroby zboží na sklad by se výroba na bázi OZE spouštěla pouze v solární letní sezóně.... tím by se ušetřilo jak režie se skladováním energie, tak náklady na skladování výrobku (ještě by se výrobek vyráběl co nejblíže místu, kde je poptáván... on-demand 3D tisk, dejme tomu, objednaný dopředu)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    Typek chce reference na produkcni nasazeni MH OZE systemu, dostane jich x, a prohlasi, ze MH MOZNA nejde skalovat. Mozny jen v Cezku.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: ano, Rusové mají tradici financovat různé extrémní postoje např. spektrem: např. krajní levici i krajní pravici, narativ který použijí je vlastně jedno, jen to musí být současně nějakým způsobem proruské. Prostě polarizace, která demokracii paralyzuje, je pro ně dlouhodobě výhodná (stejně jako pro všechny jiné silné mocenské struktury, pro které je demokracie akorát nepříjemné zvýšení nákladů...)

    Greenpeace v éře studené války skutečně přímo hrál ve prospěch vojenských zájmů tehdejšího SSSR, ale těžko interpretovat třeba epizodu, kdy bojoval proti dostavbě Temelína, který byl postavený na bývalé sovětské technologii, za nějak extra proruskou. Greenpeace je svět sám pro sebe, ovšem věřím, že jeho agendu ovlivňují sponzoři.

    Přiznejme si to, že proruští hráči v tuzemské politice se často snažili vpustit do tendru na rozšíření našich 2 JE Rosatom. Je pravda, že pro Rusko je zřejmě finančně náročné udržet Rosatom konkurenceschopný (ostatně i v tom Maďarsku se to nějak celé stoplo) a tedy řešení, kdy nebude žádná JE, když to nemůže být Ruská, je zřejmě taky žádoucí, já fakt nevím. JE ale konkurují uhlí, které Evropa vesměs nedováží a ne tolik ropě a zemnímu plynu; nasazení OZE v současné podobě ale poptávku po plynu zvyšuje.

    Rusové jako takové jsou jaderní hujeři a jaderné machrování v energetice i ve zbrojení je součástí takového toho jejich imperiálního velikášství. Je ale možné, že to know-how se stárnutím a odchodem techniků do důchodu hodně upadlo (viz různé incidenty) a že Rusko ztratí schopnost dokončovat nové jaderné bloky (ostatně díky válce a mobilizaci možná tuhle hranici už překročili...)

    Jisté je, že tragédií války na Ukrajině je, že aby UA a EU Rusko porazily, budou muset být víc jako Rusko: vynakládat více energie na průmyslovou zbrojní výrobu, mobilizovat... a to ceny energií rozhodně nesníží. Klimaticky tedy rozpoutání války bylo skutečnou katastrofou.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: Ruská propaganda je právě protijaderná ...i proti OZE samozřejmě
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: nordstream, samozřejmě, no jo...jenže to je začarovaný kruh. Nejdřív v síti potřebuješ přebytky z OZE, aby se ti vyplatilo investovat do akumulace... to, že uhelná a plynová záloha jsou pořád levnější než akumulace, resp. přebytků je relativně málo, to je fail.

    Troufám si říct, že když Rusko ztratilo politické páky na zastavení úspor energie v EU, tak právě rozpoutalo tu válku i proto, že prostě válečný zbrojná průmysl nás už donutí tu energii dál spotřebovávat. Je to na palici...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: podotýkám, že ty 2 JE odstavovali až po útoku Ruska na UA a dokonce to kvůli energetické bezpečnosti o půl roku odložili.

    Ruská propaganda má strach z OZE, úsporných technologií a elektromoilů, ale jinak je teda (s vyjímkou Greenpeace, kteří historicky součástí téhle propagandy přitom byli) rovným dílem profosilní a projaderná.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    GLOBETROTTER: " Zdražit elektřinu na neúnosnou míru částečně kvůli nucené podpoře obnovitelných zdrojů"

    Co se tyce ČR, tak "castecne" znamena zlomkove. EPH melo v roce 2022, kdy nejvic zdrazila elektrika, zisk pres 100 miliard kč. ČEZ mel zisk desitky bn. Jsou to marže, ne OZE, co tu zdrazuje elektriku. Existujou i analyzy, ktery pokud neprobehly tady, tak vedle ve VV.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: jo, carbon footprint toho betonu musí být šílený. chce to dostavět pár spojek (u nás např. Libická spojka, co by zkrátila trasu z Prahy do Hradce určitě tak o 10 minut) a posílit pár koridorů, ale jinak jde o to v maximální míře využít infrastrukturu, kterou tu máme už od století páry

    ty spací vlaky by přece ani nutně nemusely jezdit nejrychleji po těch nejpřímějších tratích! tam by jezdily jen ty dálkové. Pro dojezd, co já vím, spacího vlaku z Paříže do Prahy, to může klidně v noci využít nevyužívané regionální tratě, aby to nepřekáželo vlakům nákladním. Dnes máme i hybridní lokomotivy, které můžou část úseků mezi hlavními tratěmi vydržet jet na baterie (a zase: dobíjení baterií přes den je způsob využití OZE... dnes nemají lokomotivy v české síti ani elektroměry a rekuperace ani není možná všude...)

    jde prostě o obecný přístup, že klimaticky šetrné policies nemusí být nějaké brutální tunely a záseky do životního stylu. Můžeme vykydlit nepohodlné části životního stylu. Nebo jsou tu věci agrivoltaika: ta může lahodit oku stejně, jako dnes obdivujeme třeba vinice. Nebo minimálně může být někde na úrovni chmelnic, na které nikdo nenadavá. Lepší ostrovní systémy a akumulace by zase snížila poptávku po vedeních vysokého napětí (které popravdě zabíjí daleko víc ptáků, než kdy zabily větrné elektrárny, i když hlukové znečištění sršením má kratší dosah). požárů motor se spalovacími motory je daleko více, než požárů elektromobilů, apod. Výbuchy a požáry (dnes výhradně zemního) plynu se staly rutinou.

    náš dnešní životní styl vlastně není extra bezpečný ani extra pohodlný aní extra krásný, a klimaticky šetrné alternativy nemusí být žádné bolestivé a nepohodlné postapo. Solarpunková utopie chce vytvořit něco, co bylo celkově přitažlivé... lifestylově, esteticky... bylo by to na úrovni historických staveb a historické kulturní krajiny, kterou dnes obdivujeme (ano, jsou lidi, kteří obdivují industriál a brutalismus, ale... přiznejme si na rovinu....)
    GLOBETROTTER
    GLOBETROTTER --- ---
    XCHAOS: Výborně, a proto domácnostem přirazíme povinný odvod na OZE. Máš tam něco ještě míň logického? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GLOBETROTTER: domácnosti dlouhodobě dělaj jen asi 20% spotřeby energie. velká část změn ani nemusí doopravdy obnášet změny životního stylu. vyrábíme teplo, ale spousta procesů má odpadní teplo. některé procesy nemusí probíhat celoročně, psal jsem o tom už do alternativních zdrojů energie. Můžeš si představit výrobu, která čeká na přebytky z OZE. nebo naopak výrobu, která se spouští jen v zimě, a odpadní teplo se využívá.

    velká část těch nutných změn je ve firemní sféře, ne ve sféře soukromého životního stylu.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: protože politici naprosto selhávají, vysvětluji lidem co je potřeba dělat a co to bude stát.
    Lidi potom vůbec netuší jaká je alternativa, kolik by stála v konečném důsledku ta alternativa a co by bylo třeba udělat.
    Reálně opravdu proti stavu třeba před deseti lety dojdeme k tomu že 30-40% příjmů půjde na energetickou transformaci.
    Ať přímo nebo hlavně nepřímo prostřednictvím vyšších cen za prakticky všechno.


    Jenže lidem nikdo nevysvětlí že pokračovat v tom co bylo před dvaceti lety by také znamenalo víceméně taky velkou část příjmů omezit.

    Tady došlo k tomu že za cenu momentálního omezení obyvatel se od padesátých do devadesátých let vystavěla obrovská energetická infrastuktura a pak jedna generace nemusela nic platit a žila si v nevídané prosperitě.
    A životnost té infrastruktury je taková že po hodech následuje zase práce a omezení.
    Teď se to všechno prohlásí že je to kvůli klima/EU/Greendealu atd.

    Kdyby to nebylo tak bychom museli investovat stejně doslova bilióny do rozšíření těžby uhlí, obnově uhelných elektráren, obnovu sítí a dostavbu jaderných. A to by znamenalo zdražení všeho a omezení příjmů obyvatel.

    Krásně je to vidět jak provozovatelé sítí hází čísla kolik je potřeba pro obnovu "kvůli OZE" a mediálně je prezentují a přitom ty čísla obsahují obnovu sítí která by probíhala i bez OZE.

    Tuhle jednoduchou myšlenku není nikdo z politiků schopnen prezentovat lidem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam