SEJDA: kéž by to tak bylo. ale fosilná paliva jako celek rostou exponenciálně a nedokázala to zastavit ani pandemie. Ve skutečnosti jsme uprostřed pandemie spotřeby fosilních paliv. ale vyřešit to nějak systémově je složitév - částečně proto, že energetika obecně a rozvodná soustava zvláště jsou poměrně složité inženýrské konstrukce a kWh se v nich nedají přesouvat a parkovat na odstravné koleji tak snadno, jako třeba vagóny z uhlím. Takže to není obor, kde by se změna stala prostě proto, že si ji většina, jakkoliv definovaná, nějakým způsobem "odhlasuje". Ani většina investorů (jak se to teď jeví), ani většina voličů. Bude potřeba technologický konsensus, nové průmyslové standardy, apod.
Osobně si myslím, že klíčové je nyní místo do jakýchkoliv primárních zdrojů investovat do akumulace. Primární zdroje s velkou pompou zahrnou možná jednu jadernou elektrárnu za dalších 20 let, fakticky ale spoustu plynových zdrojů. Takže se nevyřeší v podstatě nic, sice můžeme plyn naředit zeleným vodíkem, ale to je v podstatě takové klimatické placebo.
Co by pomohlo, by byla skutečná schopnost akumulace v řádu aspoň třeba terawatthodiny - tedy schopnost odebírat špičky výkonu OZE. to nebude jednoduché ani laciné, a pomocí hodinových strojů (jeřáby s betonovými bloky) to asi fakt v tomto měřítku nepůjde - to je marginální hračka, vhodná stále spíš jen pro ostrovní systémy (i když představa vesnice, která má vlastní akumulaci s betonovými bloky na jeřábu, je jistě lákavá... ale to vystačí na pár dnů pod mrakem)
A dále by měla být politická vůle dostat akumulaci blíže ke spotřebiteli, místo aby si jí producenti (za svoje dotace) budovali blíže ke svým zdrojům OZE. Důvody jsem opakoval už několikrát.