• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    TADEAS: soudruh vědátor asi moc googlí a málo se dívá kolem sebe... třeba v zimě 2018/19 v Kalifornii (Sierře) napadlo kumulativně cca šestnáct metrů sněhu... to padly všechny možné rekordy
    Podobná zima byla 2016/17, před tím tuším 2012 - chodí to každé tří čtyři roky.
    Otázka ovšem je, co se s tou vodou stane - když prosviští do Pacifiku betonovým korytem, tak holt prosviští a není.

    Ad fire season - spousta ohňů je způsobená lidmi - ať už nedbalostí (Camp Fire způsobený zanedbáním ze strany PG&E), blbosti (párty na odhalení pohlaví očekávaného miminka s ohňostrojem či čím to bylo), nekompetentnosti (rangeři mají vypalovat lesy kontrolovaně, a každou chvíli se jim to vymkne) nebo schválně (osoby, o jejichž legálním statutu jakožto i zemi původu a příslušnosti k drogovým kartelům se nesmí ani spekulovat, natož naznačovat, založí požár u nějakého města / hezké čtvrti - místní jsou evakuovaní, baráky se vykradou, shoří, pojišťovna zacvaká...).
    No a pak jsou požáry, které vesele hoří - třeba i několik dní - protože soudruzi se nemůžou dohodnout. Naposledy trvalo TÝDEN, než hasiči v Santa Cruz Mountains přijali pomoc helikopter a hasičů z Kanady a dalších států - protože odbory se postavily tomu, aby cizáci brali práci místním. A do toho místní odmítali opustit domy a komplikovali situaci, protože se báli rabování. Tenhle oheň vzniknul suchou bouřkou, nicméně zjevně se někomu hodil hodně do krámu.

    Jinak k těm cyklům.... ono některé jsou prostě delší... Ed Ricketts (Steinbeckův Doktor) říkal, když z Montereyské zátoky zmizely sardinky, že jsou všechny v konzervách. PRavdu měl jen částečně - sardinkový cyklus je asi čtyřicetiletý. Před dvěma lety bylo sardinek neuvěřitelné množství, pouhým okem viditelná sardinková hejna - ale je to věc, kterou člověk uvidí 1-2x za život, takže má pocit, že "sardinky zmizely" a "už nikdy nebudou" - když je nevidí deset, dvacet, třicet, čtyřicet let.... lidský život je příliš krátký na to, aby člověk viděl tyto cykly. A pak se samozřejmě hodí do krámu že letos pořádně nepršelo, všichni si to honem hodíme, protože je strašné sucho.... a strašné vedro... v roce 2009 byly už v dubnu tropická vedra... a byly roky, kdy jsme slavily synovy narozeniny (konec října) v bazénu - a byly roky, kdy koncem října byla šílená kosa a lilo (a člověk otvíral zmrzlým princeznám a vílám na Halloweena).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CAROLIAN: ad co popisujes ohledne budovani aglomeraci (civilizace) a managementu ekosystemu (eukalypty, nevhodny typ zemedelstvi) - ano.

    ad 'klima se nezmenilo' - ne.

    Explainer: How climate change is affecting wildfires around the world
    https://www.carbonbrief.org/explainer-how-climate-change-is-affecting-wildfires-around-the-world#:~:text=The%20study%20estimated%20that%20the,a%20result%20of%20climate%20change.

    Further south, in California, a research paper published in 2020 found that the number of autumn days with weather suitable for wildfires has doubled since the 1980s as a result of climate change.

    The lengthening of fire seasons in California has had a knock-on effect on plant “phenology” – the timing of key events in plants’ life cycle, says Dr Frank Lake, a fire ecologist for the United States Forest Service. He tells Carbon Brief:

    “We have seen due to climatic change, often hotter, drier conditions in California. We’ve seen longer fire seasons, which has also affected plant phenology, and we have extended periods of drought. That has definitely dried out the fuels [vegetation] and increased fire activity.”

    ... kdyz pogooglis, dostanes vic info, napr. climate change california wildfire attribution
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    klima se zase nezměnilo - v Kalifornii se střídaly (a střídají) suchá a vlhká období a příroda je na to zařízená, tak jako je zařízená na požáry (např. sekvoje nevyklíčí, pokud semena neprojdou žárem) - ale není zařízená na to, že se tam během sto let najednou objeví čtyřicet milionů lidí... a začnou poroučet větru dešti - kvůli intenzivnímu zemědělství začal vítr odnášet půdu (vysušenou, zoranou), tak šup a nasadily se australské eukalypty jako větrolamy... .jenomže v tomhle podnebí je z nich mrtvý les (podobně jako v Brazílii) - protože z místních živočichů v tom nikdo "neumí" žít a bydlet.
    Chybí v LA voda? Tak se vybuduje akvadukt - pravda, odvede se tím voda z Mono Lake (obrázky si najděte, je to moc zajímavé)...
    Colorado dneska už v podstatě nedoteče do oceánu, cestou je "vypité"
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    TADEAS:
    SHEFIK: mno, tak hlavně Kalifornie je z velké části poušť / polopoušť a savana. Nikdy tam neměly vzniknout aglomerace typu Los Angeles, které prostě NEMÁ vodu pro ty miliony lidí - jestliže se voda musí přivádět stovky mil akvadukty, aby se spotřebovala v obrovských městech v poušti, tak pak samozřejmě chybí v krajině. Najděte si obrázky toho, jak vypadají kalifornské akvadukty - betonová koryta, vedoucí skutečně i stovky kilometrů - ta voda jen protéká (případně se vypařuje - viz. betonové koryto).

    Lake Mead dokončené v roce 1935 mělo zásobovat okolní města. Vegas mělo v roce 1940 osm a půl tisíce obyvatel, dneska má tři čtvrtě milionu (celá aglomerace pak přes dva miliony).

    Oblast SF zátoky má by woko nějakých deset milionů lidí - opět bere vodu ze Sierry, v místních Santa Cruz Mountains, které jsou hustě obydlené a kam nevede ta voda ze Sierry, jsou sousedské boje o vodu a studny - 37. rovnoběžka je úroveň Alžírska, to není podnebí, do kterého se dají naflákat miliony lidí. To prostě není udržitelné. Ani v té Kalifornii, natož pak v místech jako jsou Nevadské pouště.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: tohle uz se neda imho prehlizet. Jsem zvedavej na reakci pristi roky. Dostat vodu do krajiny bude asi vetsi orisek, nez transformovat energetickej sektor
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Satellite images show just how bad California’s drought is - The Verge
    https://www.theverge.com/platform/amp/2021/6/22/22545107/satellite-images-california-drought-water-esa
    DNF
    DNF --- ---
    PER2: asfalt v kterym jsme si namaceli boty cestou od rybnika je tak trochu minuly stoleti ;) A abych ti zkazil vtip, "asfalt" pro vyrobu dalnic je spis neco jako bitumenovy beton, predpokladam ze to bude slozitejsi, pojiv bude vicero, pro ruzny pouziti, zatizeni ... stavari a betonova lobby.
    PER2
    PER2 --- ---
    SHEFIK: jakoze asfalt ty horky dny vydrzi lip, oukej ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: a samozrejme jde o ten hyper-civilizacni smer [ TADEAS ], tzn. statne-korporatni projekt, kterej je urychlovanej digitalnim vyvojem:

    ‘It will change everything’: DeepMind’s AI makes gigantic leap in solving protein structures
    https://www.nature.com/articles/d41586-020-03348-4

    tj. jde se k synteticky biologii, potazmo k synteticky bytosti / kyborgovi, programovatelny biomase.

    nakolik zijeme na planete, v planetarnim spolecenstvi, nevyhneme se [jakozto hyperpredatori] managementu ekosystemu, k cemuz paradoxne muze pomoct to, ze civilizacni naroky na ekosystem opadnou, jakmile proslapneme tu cesty syntetickejch bilkovin, precision fermentace, etc. ... na zaklade nefosilnich energii.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Photovoltaic-driven microbial protein production can use land and sunlight more efficiently than conventional crops | PNAS
    https://www.pnas.org/content/118/26/e2015025118

    taky TADEAS, TADEAS, TADEAS, TADEAS

    a

    New Report: Major disruption in food and agriculture in next decade — RethinkX
    https://www.rethinkx.com/press-release/2019/9/16/new-report-major-disruption-in-food-and-agriculture-in-next-decade
    TUHO
    TUHO --- ---
    Combining solar power and microbes could produce 10 times more protein than crops such as soya beans, according to a new study.

    The system would also have very little impact on the environment, the researchers said, in stark contrast to livestock farming which results in huge amounts of climate-heating gases as well as water pollution.

    The concept uses electricity from solar panels and carbon dioxide from the air to create fuel for microbes, which are grown in bioreactor vats and then processed into dry protein powders. The process makes highly efficient use of land, water and fertiliser and could be deployed anywhere, not just in countries with strong sunshine or fertile soils, the scientists said.

    Food security is a “critical issue” for humanity in coming decades, they said, with the global population growing, biofuels competing for land with crops, and about 800 million people already undernourished today. Furthermore, tackling the climate crisis will be near impossible without slashing emissions from animal and dairy food production.

    Microbes and solar power ‘could produce 10 times more food than plants’ | Food | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/jun/21/microbes-and-solar-power-could-produce-10-times-more-food-than-plants
    PAD
    PAD --- ---
    KEB
    KEB --- ---
    Čtenářské hlasování o Ropáka 2020 - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ctenarske-hlasovani-o-ropaka-2020
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: koment

    Paul Maidowski
    https://twitter.com/_ppmv/status/1404605486977146893?s=19

    Imagine being more upset about the use of a "net" (or not) in front of "zero emissions" in policy papers, than about the assumption that humans could survive in meaningful numbers without emitting waste/pollution (incl. CO2) & dissipating heat

    priorities please, this is no game~
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Explainer: Will global warming ‘stop’ as soon as net-zero emissions are reached? | Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/explainer-will-global-warming-stop-as-soon-as-net-zero-emissions-are-reached

    A worthwhile read from @hausfath for @CarbonBrief on why temperatures will likely stop rising once we stop emitting CO2.

    I dislike the ubiquitous use of net-zero for the usual 'misuse' reasons. But drop/caveat the 'net' & its an important contribution.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    RealClimate: Climate Sensitivity: A new assessment
    https://www.realclimate.org/index.php/archives/2020/07/climate-sensitivity-a-new-assessment/

    https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2019RG000678

    Science Magazine ranked the Sherwood et al (including Zeke) result - (finally!) narrowing the 66% range for ECS to 2.6–3.9 K - as runner-up scientific breakthrough of 2020... just behind the Covid-19 vaccines.

    ...

    That this research didn't make a bigger public impact, I think, goes to the bias towards sexier results discussing extremes or upending of prior results.

    Monumental as it was, "We finally narrowed the ECS!" seemed to either escape attention, or not fit certain narratives.

    ...

    Here is the money-shot, Figure 24 from "An Assessment of Earth's Climate Sensitivity Using Multiple Lines of Evidence", comparing their results to IPCC AR5 canonical 1.5-4.5°C 66% range for ECS.



    TADEAS
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    How Climate Change Has Battered the West Before Summer Even Begins - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2021/06/17/climate/wildfires-drought-climate-change-west-coast.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Canada, not China, dominates Amazon energy and mining - China Dialogue
    https://chinadialogue.net/en/energy/canada-dominates-amazon-energy-and-mining/

    Canadian companies have the greatest share of foreign investment in Amazon energy and mining projects while companies headquartered in China control scarcely 10% across the hydropower and extractives sectors, according to new data published by US think-tank the Inter-American Dialogue.

    “I don’t think anyone knew exactly how active Canada was in the Amazon,” said Lisa Viscidi, director of the Dialogue’s energy, climate change and extractive industries programme, adding that the lower level of Chinese participation was surprising.

    The collection of data on hydroelectric, oil and gas, and mining in the Amazon aims to identify the companies and banks with projects in a vital ecosystem. The Amazon serves as a critical carbon sink and home to indigenous groups and several million species of plants and animals, according to the report “Energy and Mining in the Amazon”.

    Throughout South America, 197 Canadian mining companies own or operate an estimated US$8 billion worth of projects. In an area the report defines as the “biogeographic Amazon” – the cradle of the ecosystem’s biodiversity that extends beyond legal-political boundaries – they control equity shares equivalent to 47 whole projects, the data shows.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Redirecting subsidies for the good of nature | China Dialogue
    https://chinadialogue.net/en/nature/redirecting-subsidies-for-the-good-of-nature/

    lot of money is needed to prevent spiralling biodiversity loss; somewhere between US$598 billion and US$824 billion a year, according to the Nature Conservancy and Paulson Institute. The good news is that around half of that could be met with existing finance, redirected from activities that damage nature to those that enhance it.

    The bad news is countries already agreed to do this in 2010, but most failed to even identify what subsidies they were promoting that caused problems, never mind reform them. The value of subsidies that harm biodiversity has been estimated to be five or six times higher than finance for promoting conservation and sustainable use of biodiversity.

    ...

    Several recent major reports have stressed the importance of reforming subsidies. In January, an overview of biodiversity finance by environmental think-tank Global Canopy warned that even with increased investment from the private sector, the biodiversity funding gap would likely not be filled unless harmful subsidies estimated at US$1 trillion were redirected to nature-positive activities.

    The Dasgupta review, commissioned by the UK Treasury, also argued for subsidy reform aimed at protecting nature, noting that current government subsidies for agriculture, fisheries, forestry and mining encouraged overexploitation.

    ...

    lot of money is needed to prevent spiralling biodiversity loss; somewhere between US$598 billion and US$824 billion a year, according to the Nature Conservancy and Paulson Institute. The good news is that around half of that could be met with existing finance, redirected from activities that damage nature to those that enhance it.

    The bad news is countries already agreed to do this in 2010, but most failed to even identify what subsidies they were promoting that caused problems, never mind reform them. The value of subsidies that harm biodiversity has been estimated to be five or six times higher than finance for promoting conservation and sustainable use of biodiversity.

    ...

    members of the World Trade Organization (WTO) have been discussing fishing subsidies since 2001. Governments had agreed in 2015 to eliminate subsidies that support illegal, unreported, and unregulated fishing and prohibit subsidies that contribute to overfishing and overcapacity by 2020, but missed the deadline.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam