• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Egyptský lídr Abdal Fatáh Sísí nedávno pohrozil vojenským zásahem, pokud obrovská etiopská přehrada omezí tok Nilu v Egyptě. Sísí má strach z nedostatku pitné vody pro rostoucí egyptskou populaci. Jeho etiopský protějšek Abiy Ahmed ale hodlá vodní dílo dokončit a říká, že jestli bude potřeba jít do války, bude připravený.

    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/hladina-more-more-vodni-zasoby-voda-blizky-vychod-spor-hladina-rek-komentar_2107281105_pat
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Jestli by to nechtělo nový auditko, tebo aspoň tag, ať se to dá filtrovat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: no, jestli si boomeři do tý doby ještě nevystřihnou nějakou válčičku o kontrolu nad tenčícíma se zdrojema...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Swedish CEOs Warn of Harmful Supply Risks After Shock Ruling
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-30/swedish-ceos-warn-of-dangerous-supply-risks-after-shock-ruling

    The case revolves around a factory that supplies 75% of Sweden’s cement. Earlier this month, a local court denied its application to extend and renew a 20-year mining permit, citing environmental risks

    The company in question, Cementa AB -- a unit of HeidelbergCement AG -- plans to appeal the decision to Sweden’s Supreme Court, though a date has yet to be set. If it fails to overturn the ruling, its limestone mining operations on the Swedish island of Gotland will come to an abrupt halt on Oct. 31.

    If corporate Sweden suddenly loses three-quarters of its cement supply, a number of its biggest companies will face immediate production issues. Skanska’s CEO Anders Danielsson has already made clear that a failure to overturn the court’s decision would bring with it “serious consequences for the Swedish construction industry.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vědci: Proč budování 800 vodních ploch na jižní Moravě není bojem se suchem
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vedci-proc-budovani-800-vodnich-ploch-na-jizni-morave-neni-bojem-se-suchem

    Převážná většina plánovaných vodních ploch se nachází na tocích nebo v jejich těsné blízkosti (viz mapový podklad navržených lokalit). Na vodní toky má výstavba nádrží významný vliv, který nesmí být podceňován. Zásadním poznatkem našeho výzkumu dopadů sucha je, že malé vodní nádrže umístěné na toku zhoršují ekologický stav toků podle Rámcové směrnice o vodách (2000/60/ES), působí negativně na biodiverzitu toků a dokonce prodlužují délku suché periody ve vysychavých tocích pod nádržemi. Při výzkumu vlivu malých vodních nádrží umístěných na jinak nedegradovaných vysychavých tocích jsme zjistili, že ve většině případů dochází ke snížení hodnot tzv. Ecological Quality Ratio (EQR) a ve třetině případů i ke zhoršení ekologického stavu na odtoku z nádrže o jednu až dvě třídy oproti přítoku (obr. 1). Pod výpustí i malých nádrží tak potoční organismy nenachází útočiště proti suchu a jsou vystaveny nepříznivým podmínkám z hlediska živinové zátěže, teplotního režimu a změnám v chodu plavenin.

    Vzhledem k významnému výparu z volné hladiny navíc nádrže významně přispívají k prodlužování délky suché epizody v toku pod nimi. Zatímco toky nad sledovanými nádržemi vysychaly jen asi 20 dní v roce, tytéž toky byly pod nádrží na suchu průměrně téměř 100 dní ročně (obr. 2). Souhlasí to s již dříve zjištěnou skutečností, že díky výparu z volné hladiny prohloubily chovné rybníky v jižních Čechách hydrologické sucho v povodí Lužnice (Kašpárek, Beran, Pistulka, 2016). Argument, že výstavba nádrží má pozitivní vliv nadlepšováním průtoků pod nimi, tak rozhodně neplatí univerzálně, a naopak může být pro zadržení vody a ekologický stav vodních biotopů vyloženě kontraproduktivní. Je nutné podotknout, že v mapě Krajem navrhovaných nádrží najdeme celé kaskády nádrží na drobných tocích (obr. 3), které by v případě realizace znamenaly významně negativní zásah snad ze všech možných úhlů pohledu. Zhoršily by kvalitu vody, negativně ovlivnily společenstva organismů a jako bonus by v případě nedostatku vody způsobily, že by v tocích neteklo už téměř nic, nebo vůbec nic.

    ...

    Jak by tedy rozsáhlé budování tůní po celém Jihomoravském kraji dopadlo? Nemusíme jen teoretizovat, protože zde v posledních letech vzniklo a stále vzniká velké množství malých vodních ploch i mimo záměr Kraje, nejčastěji financovaných z Operačního programu Životní prostředí. Abychom získali představu, jak takovéto nově vzniklé mokřady vypadají, vybrali a navštívili jsme 32 lokalit vzniklých po roce 2010 na Znojemsku, Brněnsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Asi polovina z těchto „revitalizací“ spočívala ve vybudování jednoho až dvou vodních těles, přičemž celá řada z nich má dnes charakter „velké vany na vodu“ (obr. 5) se strmými břehy, fádními rákosinami a špatnou kvalitou vody. Tyto lokality jsou téměř k nerozeznání od produkčních rybníků. Dalším problémem je, že budované tůně často zůstávají bez údržby. V eutrofní krajině jižní Moravy to znamená, že velmi rychle zarůstají rákosem či orobincem a v případě mělčích vodních těles zcela zmizí volná vodní hladina (obr. 6). Přitom tyto tůně jsou často bezprostředně po vybudování velmi pěkné a bohaté z pohledu biodiverzity. To je ale dáno vysokou biologickou hodnotou již zmíněných raných sukcesních stádií. S postupným zazemňováním se zhoršuje kvalita vody i v nezarostlých tůních, zvláště v těsné návaznosti na ornou půdu či na lokalitách na bývalých polích.

    ...

    Chceme však poukázat na to, že změnit odtokové poměry a tím alespoň částečně zmírnit dopady klimatické změny v současné krajině jižní Moravy neřeší bagrování tůní a nádrží. Problém současné zemědělské krajiny je hlubší a především komplexní. Jako takový vyžaduje komplexní, nikoliv jednoduché izolované řešení, a to na úrovni krajinného plánování. Jednotlivá opatření mají smysl, jen pokud jsou vzájemně propojena a realizována na širším území, např. jako komplex opatření v dané části povodí. Ta mohou zahrnovat např. revitalizaci drobných toků, trvalé zatravnění údolnice, zasakovací pásy, svodné průlehy či suchou nádrž. Za příhodných podmínek pak mohou přijít na řadu i trvalejší tůně. V této souvislosti je vhodné připomenout, že na úrovni Evropské komise již byla dosažena shoda ohledně nutnosti zavedení systému krajinného plánování v jednotlivých zemích, včetně ČR. Inspiraci, jak plánovat opatření pro zmírnění dopadů sucha, přináší např. projekt Živá krajina, který si klade za cíl vytvořit komplexní přístup k nápravě krajiny, či katalog přírodě blízkých opatření pro zadržení vody v krajině
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: #prediction

    do 2-3 let bude svet globalne sladenej na klima opatrenich
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Požáry v Turecku. Nevím, jestli to spadá víc sem, nebo do fóra 3.světová....
    https://twitter.com/AfzalKhanJamali/status/1420983604767768576
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Spanish farmers fight forest fires with agroforestry (and many sheep)
    https://news.mongabay.com/2021/07/spanish-farmers-fight-forest-fires-with-agroforestry-and-many-sheep/

    As Fernández experienced in her village, silvopasture systems deliver key ecosystem services. “Livestock reduce the risk of forest fires, eliminating [the] biomass of bushes and lichens from the ground,” says María Rosa Mosquera-Losada, president of the European Agroforestry Federation (EURAF), who’s in charge of the Department of Crop Production at the University of Santiago de Compostela (USC). “Silvopasture systems also provide an important carbon sink service: shepherding increases soil sequestration” of carbon, she says.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: to může být horší, ono to,že je komplikované postavit robotizovanou výrobní jednotku na masově vyráběná auta, je celkem pochopitelné... ale pokud u těch baterií bude problém třeba v tom, že z 10ti prototypů dosáhne požadovaných parametrů jen jeden.. nebo to, že prostě trik není v žádné patentově chráněné 3D struktuře elektrod, což právě může být nějaký scam nad rámec víceméně normální funkční baterie... tedy, že umí udělat víceméně normální baterii, ale že ten patent, co na něm zřejmě chtěj rejžovat, je možná nesmysl :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PETER_PAN: pripomina mi to situaciu okolo nabehu vyroby tesly, prototypes are easy, production is hard :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: což by opět nasvědčovalo tomu, že jde prostě o LTO články. známý princip, jedinou nevýhodou je nižší energetická hustota (lepší, než olovo, ale asi někde na úrovni NiCD)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    DZODZO: Kdyt ja tu hustotu pouze porovnavam s ostanim, ja ji nehanim. Pokavad by mela referovane parametry, byla by to dobra baterie pro radu aplikaci. Nebyl by to sice automotive, ale treba uskladneni energie v infrastrukture.
    Obtizne overitelne jsou take ztraty nabijenim. Tj. energeticka ucinnost cyklu.

    Ja jim stale fandim, ale pristup ktery maji a zpravy co prosakuji od investoru, zpozdeni nabehu vyroby, obtizna dostupnost baterii pro nezavisle testy a dalsi problemy, proste nedelaji dobry obrazek.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    všechno už to víte, ale pěkně pohromadě v jednom videu.

    Paul Beckwith Abrupt Climate System Change Mayhem
    Paul Beckwith Abrupt Climate System Change Mayhem
    https://www.youtube.com/watch?v=HtQWuVUqPI8&t=0s
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PETER_PAN: no ta hustota by odpovídala tomu, že H3DA je LTO...
    PER2
    PER2 --- ---
    Jižní Evropu čeká v nadcházejících dnech vlna extrémních veder. Teploty se budou šplhat až k 50 stupňům Celsia, píše server týdeníku Focus s odvoláním na německou meteorologickou službu (DWD). Doslova brutální vedra zasáhnou celou jižní Itálii, především Sicílii a Sardinii, Řecko, Albánii, Makedonii, Bulharsko, Rumunsko a Turecko.


    a v turecku uz si zapalili lesy, aby byli napred
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #naturalCCS

    The Earth’s Interior Is Sucking Up Huge Amounts of Carbon, Scientists Say
    https://futurism.com/earths-interior-sucking-up-carbon/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PETER_PAN: he3da ale nehra na energeticku hustotu ale na bezpecnost, tie ich baterky je nemozne zapalit alebo prinutit k explozi
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Hm, tak ted to tam najit nemuzu, mozna si to pletu s jinym vyzkumem nebo si to blbe pamatuju... Nicmene je tam silna podpora pro investice do energeticky tranzice a zastaveni podpory fosilnich zdroju.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam