• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Tak jsem zvedavej.

    Ida was poised to strike Louisiana 16 years to the day after Hurricane Katrina devastated the Mississippi and Louisiana coasts. A Category 3 storm, Katrina was blamed for 1,800 deaths and caused levee breaches and catastrophic flooding in New Orleans, which took years to recover.
    “We’re not the same state we were 16 years ago,” Louisiana Gov. John Bel Edwards said Saturday, pointing to a federal levee system that’s seen major improvements since Katrina swamped New Orleans in 2005.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: The National Hurricane Center warned that super-warm Gulf waters are expected to soon rapidly magnify Ida’s destructive power, boosting it from a Category 2 storm to an extremely dangerous Category 4 hurricane in just 18 hours or less. Landfall was expected Sunday afternoon.

    Hurricane Ida forecast to strengthen as it nears Louisiana
    https://apnews.com/article/health-environment-and-nature-louisiana-coronavirus-pandemic-hurricanes-8870fde4261f7a3171205d9b018ee7c4
    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: As I write this early in the morning on August 29th, 2021, I reflect on another August 29th. In 2005, Hurricane Katrina made landfall and caused catastrophic damage along the Gulf Coast, including in New Orleans. As a meteorologist and atmospheric sciences professor, there is a certain fascination with storm like Katrina but a healthy respect for how they can alter lives also. We are staring down a life-altering storm with Hurricane Ida approaching the Gulf Coast. Here are 4 reasons why Ida feels like a worst-case scenario.

    4 Reasons Hurricane Ida Feels Like A ‘Worst-Case Scenario’
    https://www.forbes.com/sites/marshallshepherd/2021/08/29/4-reasons-hurricane-ida-feels-like-a-worst-case-scenario/
    PER2
    PER2 --- ---
    new orleans here i come

    TUHO
    TUHO --- ---
    Tens of thousands of people are fleeing the US state of Louisiana as Hurricane Ida closes in from the Gulf of Mexico.
    Ida is now a Category Four hurricane, one below the highest level, with up to 140mph (225km/h) sustained winds.
    It is expected to make landfall on Sunday evening, bringing a "life-threatening" storm surge. It could be stronger than Hurricane Katrina, which devastated much of New Orleans in 2005.
    Traffic jams clogged motorways as residents heeded orders to evacuate.
    The National Hurricane Center said "potentially catastrophic wind damage and flooding rainfall will impact portions of the northern Gulf coast beginning later this morning" (Sunday).
    Governor John Bel Edwards warned the storm could be one of the biggest to hit the state in 150 years.
    "Your window of time is closing," he warned residents on Saturday.

    Hurricane Ida: Thousands flee as category four storm bears down on Louisiana - BBC News
    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58372746
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    biologicky zalozeny CCS stroj - fungal-microbial carbon pump

    "Secrets of the Soil Sociobiome" - Dr. Christine Jones
    https://youtu.be/Xtd2vrXadJ4
    KEB
    KEB --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    JIRIX:
    KOUŘ - Porada závodního výboru
    https://youtu.be/LI6kWv9s5S4
    PER2
    PER2 --- ---
    Extreme Heat in American West Shows Climate Change Is Here | Time
    https://time.com/extreme-heat-climate-change/?utm_source=reddit.com
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    DZODZO: např:

    Historie.cs: Ekologové proti režimu — Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/208452801400046/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIRIX: je k tomuto nejaky zdroj? To by ma zaujimalo, mozes pripadne postnut aj do CSSR fora
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIRIX: já si taky myslím, ale vysvětluj to prosímtě dnešní "levici"... proletariát chce auto s pořádně nadupaným motorem, dovolenou v hotelu u moře s levným chlastem a píchatelnou manželku. Neboli, kopíruje lifestylové preference elit předchozích generací. Neboli - nějaká představa, že nějaká strana bude levicová a enviromentální současně, je logický paradox, který vede k tomu, že tyto strany volí pouze průnik cílových skupin...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIRIX: Tak ony cigarety a kapitalismus jsou jedno a to samé, dá se říct :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: sorry, edit: "různé vlnové délky pak zase ABSORBUJí různé molekuly v atmosféře..."

    abych to shrnul: je tam určitý prvek když ne přímo nelinearity (nelinearitu dělají hlavně ty mraky), tak aspoň nespojitosti a skokovitosti.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    JIRIX: hledam k tomu tu studii, jaksi na Seznam Zpravy nevedi, co je to Hypertext.
    V diskuzi naznacovali, ze tu recyklaci skla z 95 % pocitali jako roztaveni a ne umyti. Jednou jsem cetl, ze pivni flaska muze byt vyuzita cca 8x a pak se uz pro strojove zpracovani nehodi. Tj. tj asi 84 % umyti, 11 % roztaveni a 5 % nerecyklace.
    No kazdopadne mne zajima, proc nesrovnali i hlinikove obaly (ktere se tavi vzdy).

    Na druhou stranu, mne tam v diskuzi pobavil prispevek "za starych casu byly vratne i flasky na mliko" ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no ale dřevo se líp skladuje, než tráva, a taky je docela důležitý, aby ti biomasa neshnila na metan...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: mě tam zaujalo, že to infračervené vyzařování je tvořené spektrem frekvencí, kde intenzita vyzařování na daných frekvencí zhruba tvoří gausovu křivku s maximem odpovídající nějaké konkrétní teplotě. No a samozřejmě. různé vlnové délky pak zase vyzařují různé molekuly v atmosféře...

    CO2 v tomhle hraje spíš tu roli, že je pořád v plynem stavu, pořád to posouvá stejným směrem a není tam ve hře ta nelinearita jako u vodní páry, že jednou jsou to kapičky vody a stíněj a jednou je to pára a ohřívá. Co je ale zajjímavé je, že ta průměrná vlnová délka, která odpovídá vyšším teplotám, takové ty tropické vlny kolem 50 stupňů, je právě více pohlcovaná vodní parou, než vlnové délky odpovídající normálním teplotám.

    Základní fyzikální poučka k tomu radiativnímu ochlazování je, že s rostoucí teplotou se současně vyzáří více energie, takže primární fyzikální intuice inženýra je, že GO je hubuk, protože např. více ohřátý povrch bude v noci akorát více vyzařovat, za stejnou dobu se vyzáří více energie a nic moc se vlastně nestane. Tohle skutečně platí pro ty teploty do asi 50 stupňů, jenže pak se právě větší množství energie posune do vlnových délek, kdy to záření absorbuje vodní pára... a najednou jsme úplně někde jinde, a je to zřejmě jedna ze složek toho "runaway greenhouse effectu".

    Ale celé je to poměrně složité a většina lidí si o tom udělá tak či onak velmi zjednodušenou představu...
    PER2
    PER2 --- ---
    aah, kolik toho jeste asi nevime
    CLOUD experiment: Why is it important for our understanding of climate?
    https://youtu.be/THj_Xkid7oQ
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PER2: zalezi na tom jaka oblacnost se vytvori

    Par zajmavejch informaci. Prekvapilo, ze sklenikovej efekt je/bude nejmensi kolem rovniku/v tropech, pac uz tam vlhkost nema kam stoupat

    Fyzika a environmentální výchova 3 – atmosféra a klima
    https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/22093/FYZIKA-A-ENVIRONMENTALNI-VYCHOVA-3---ATMOSFERA-A-KLIMA.html/

    Zatímco byla atmosféra dobře „průhledná“ pro krátkovlnné záření, pro dlouhovlnné (tepelné) záření to už neplatí. Skleníkové plyny pohlcují toto záření a zase jej vyzařují všemi směry (tedy ne pouze do vesmíru, ale i zpět k povrchu Země). Tím se povrch planety ohřívá.

    http://www.jasno.cz/print/index.php?id=print&idd=1449865694&idx=&act=&typ=&realizovat=&p=

    Na teplotě atmosféry se významně podílí skleníkový efekt (angl. greenhouse effect). Nebýt tohoto efektu, byla by teplota vzduchu v přízemní vrstvě zhruba o 30 °C nižší, než je. Za skleníkový efekt odpovídají tzv. skleníkové plyny, v různých koncentracích zastoupené v atmosféře.
    ...
    Jinou zpětnou vazbou je také oblačnost. Oblaky velmi efektivně absorbují IR záření a proto zodpovídají za silný projev skleníkového efektu a oteplování vzduchu u země. Vedle toho ale oblaky značně odrážejí dopadající sluneční záření a při zatažené obloze tak naopak brání sluneční radiaci v zahřátí zemského povrchu. Výsledek, zda vliv oblačnosti bude směřovat k oteplení či ochlazení vrstvy vzduchu mezi oblaky a zemským povrchem, pak bude záviset na druhu oblaků, místě výskytu, vodním obsahu, výšce nad zemí, velikosti obsažených částic, tvaru oblaku nebo době existence oblaku. Některé tyto parametry mohou oteplení zesílit, jiné umírnit.

    Meteorologické prvky a jejich klimatologické charakteristiky | Klimatologie a hydrogeografie pro učitele | Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
    https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/03-prvky.html

    Princip skleníkového efektu vyplývá z radiační (energetické) bilance Země. Sluneční energie dopadající na Zemi musí být v dlouhodobém režimu vyrovnána celkovému množství energie, které je Zemí vyzařováno (obr. 3.2). V opačném případě by došlo k destabilizaci klimatického systému. Zemi opouštějí dva základní druhy záření, odražené sluneční záření a dlouhovlnné tepelné vyzařování Země. Odražené sluneční záření představuje asi 30 % z celkového slunečního záření (20 % odráží oblaka, 6 % atmosféra a 4 % zemský povrch). Zbylých 70 % přicházejícího záření je pohlceno atmosférou, zemským povrchem a oceány, přičemž absorbovaná energie je využita k ohřevu.

    Klimatické odhady budoucnosti se halí do nejasných mraků. Doslova - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/klimaticke-odhady-budoucnosti-se-hali-do-nejasnych-mraku.doslova

    Záleží totiž na síle (tloušťce) a výšce oblačnosti. Poněkud zjednodušeně se dá říct, že výše položená tenká vrstva oblačnosti je dobrá v bránění úniku tepla ze zemského povrchu, zatímco hutná níže položená oblaka lépe odráží sluneční paprsky a ochlazují povrch. Až potud je to relativně jednoduché. Momentálně je pro planetu Zemi typičtější druhý případ hutné a níže položené oblačnosti, efekt slunečníku převládá. Bylo by tu o dost tepleji, kdyby tu takových mraků nebylo. Komplikace pro budoucí předpovědi nastávají tím, že probíhající globální oteplování způsobuje i změny v zastoupení a charakteristice oblačnosti, jejich výšce a síle.

    Klimatické předpovědi nemohou ignorovat poměr efektu mezi slunečníkem a dekou, protože i relativně malá změna má dost výrazné dopady na průměrnou teplotu. Jenže jak efektivně nahlédnout do budoucnosti, když se fyzika oblačnosti zdá nejasná? Těžko. Dá se očekávat, že níže položené hutné mraky budou nad tropickými regiony s narůstající teplotou spíše ubývat (méně slunečníku). A s tím, jak se bude oteplovat, se výše položené tenké mraky stanou efektivnější dekou. Určitou brzdu tomu nejspíš nastaví níže položená silnější oblačnost ve vyšších zeměpisných šířkách, nad Jižním oceánem kolem Antarktidy. Panuje tu ale značná míra nejistoty.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam