• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: "setkal se někdo z vás v uplynulém roce se zástupci energetických či hornických odborů?“ Zatímco Zaorálek ihned zdvihl svou kartičku, ostatní se zmateně rozhlíželi kolem.

    Tohle shrnuje marnost pristich voleb... hlavne ze resi svoje volebni kampane a zakulisni hry, ale na zachranu planety, nebo alespon vhled do problemu nikdo cas nema :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Debata o klimatu bez ANO a popíračů: až příliš velká shoda
    https://denikreferendum.cz/clanek/33111-debata-o-klimatu-bez-ano-a-popiracu-az-prilis-velka-shoda

    Ti, kteří měli přijít, nepřišli. Pondělní debaty o klimatu, pořádané hnutím Fridays for Future a environmentálními organizacemi Greenpeace, Hnutí DUHA a Zelený kruh, se zúčastnili představitelé pouze čtyř politických stran, respektive koalic.

    Na jevišti Divadla Archa hovořili ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), pirátský lídr Ivan Bartoš, za koalici SPOLU Markéta Pekarová Adamová (lídryně TOP09) a spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Na obecném rámci budoucího směřování české klimatické politiky se povětšinou shodli.

    Debatu však poznamenala nepřítomnost kohokoli z hnutí ANO, které je a po říjnových volbách dost možná nadále bude nejsilnější sněmovní stranou.

    Premiér Andrej Babiš místo sebe původně vyslal místopředsedu vlády a ministra dvou rezortů Karla Havlíčka (nestr. za ANO). Ten ovšem hodinu před začátkem debaty svou účast zrušil. Zřejmě z náhlého popudu — jeho ochranka se totiž dostavila.

    ...

    Už během prvních minut se projevila neochota některých diskutujících deklarovat jasné cíle. Zaorálek i Bartoš se — každý po svém — zdráhali vyslovit datum konce těžby uhlí. U Bartoše mohlo jít o technokratický odpor vůči teoretizování o budoucnosti ve chvíli, kdy nedisponuje jasnými daty a důkazy. Dozajista totiž měl on i Zaorálek pravdu v tom, že vzhledem k rostoucím cenám emisních povolenek může uhlí skončit dřív, než politici určí. Tím spíš je ale zapotřebí jasně stanovit časový horizont tak, aby potřebná energetická transformace proběhla zavčasu.

    Na onom pověstném Západě, kterým se diskutující často zaklínali, už státy plánovaný konec uhlí dávno ohlásily. Nizozemsko chce s nejšpinavějším fosilním palivem skoncovat před rokem 2030, cíl Spojeného království je 2025, Belgie uhlí vyřadila už v roce 2016. Každá evropská země možná má odlišný energetický mix, ale uhelná éra je bezpochyby u konce. Politika České republiky, slovy vládního programu „The Country for the Future“, tomu zatím zdaleka neodpovídá.

    ...

    Jeden silný moment ovšem Zaorálek měl: jako jediný se aktivně chopil tématu klimatické spravedlnosti. Už ve svém úvodním slovu vyjádřil obavu, aby energetický přechod nezaplatili především nízkopříjmoví obyvatelé.

    Rodák z Moravskoslezského kraje také zmínil, že „mluvil s odboráři na Ostravsku a ti mi řekli, že je jim to úplně jedno [kdy skončí uhlí], ale podstatné je, aby stát byl schopen připravit sociální programy a výsluhy pro horníky.“

    Stav veřejné debaty na téma spravedlivé transformace nejlépe ilustrovala reakce na otázku moderátora Doubravského: „setkal se někdo z vás v uplynulém roce se zástupci energetických či hornických odborů?“ Zatímco Zaorálek ihned zdvihl svou kartičku, ostatní se zmateně rozhlíželi kolem.

    ...

    skloubení nízkoemisní ekonomiky s důstojnou prací bude jednou ze stěžejních politických výzev pro nadcházející roky a dekády. Tématu transformace uhelných regionů se přitom diskutující vyhýbali, pokud zrovna nezmiňovali ekonomickou příležitost představovanou takzvaným „Just Transition“ fondem Evropské unie. Jeho čerpání je podmíněno vyřešením střetu zájmů Andreje Babiše, což připomínali především Bartoš a Pekarová Adamová.

    ...

    Budoucnost české energetiky bez uhlí ostatně všichni diskutující vidí v inovacích, technologickém pokroku a fosilním plynu.

    Shoda — až na jedinou výjimku — panovala také na jádru. Proti nereálnému projektu výstavby nového bloku Dukovan vystoupila pouze Magdalena Davis a potvrdila tak, že Zelení jsou dlouhodobě jedinou politickou stranou, která má odvahu jádro odmítnout.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    High electricity prices? It's time to accelerate the energy transition - Consumer Corner
    https://www.beuc.eu/blog/high-electricity-prices-its-time-to-accelerate-the-energy-transition/

    Consumers throughout Europe are facing significant increases in their electricity prices over the past months, in some cases reaching historical maximum levels.

    As consumers will need to switch to electric heating appliances and vehicles to support the decarbonisation of the energy system, the recent trend has raised concerns that the switch to a full electric system could turn out to be very expensive for people.

    But we should be careful not to draw the wrong conclusions. The recent increase in energy prices is not because of the energy transition, it’s because the energy transition is not going fast enough. Allow me to explain why.

    Some are blaming the shift to renewables for sending electricity prices through the roof. It’s actually the opposite: it’s the fact that we do not have enough renewables which is making our electricity bills more expensive.

    A recent report on Renewable Power Generation Costs by the International Renewable Energy Agency shows that today solar and wind power production is cheaper than fossil fuels like coal. What’s more, while fossil-fuel electricity has got more expensive in recent months, the cost of wind and solar has remained stable. From this, we can conclude that if we would have an electricity system mostly based on renewables, we would be less subject to this price volatility.

    Others blame the recent increase in the price of Emissions Trading Scheme (ETS) allowances, which rose from €33 p/tonne of CO2 emitted in January to over €60 today, which has made it more expensive to generate electricity from fossil fuels. However, although ETS had an impact on electricity prices, it was not the main cause.

    Instead, we should look at the strong economic growth which has followed the pandemic-induced slump, with demand for natural gas spiking, especially in Asia. In its latest Electricity Market Report, the International Energy Agency shows that gas prices in the first half of 2021 increased by 171% (average for Germany, France, UK and Spain) compared with the same period in the previous year, which is mainly due to an increased demand due to the economic recovery and a cold winter.

    Why are consumers still paying so much for electricity then if the share of cheap renewables is rising? It’s because the most expensive power plants (gas and coal) used to cover peaks in demand determine the price of electricity on the wholesale market (the so-called ‘marginal price principle’). These rules mean that unfortunately, the benefits of cheaper solar and wind production are not being fully passed on to consumers. If renewable electricity can cover demand for more hours of the day, the cheaper electricity will be for consumers.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    agitka za jadro

    Komentář klimatologa: Srpnová aktualizace teplot a blížící se doba planých řečí
    https://www.czechsight.cz/komentar-klimatologa-srpnova-aktualizace-teplot-a-blizici-se-doba-planych-reci/

    Nejprve dobrá zpráva: Podle nejnovější předpovědi NOAA pro tropy bude La Niňa silnější (obr. 1 vpravo), což by mělo udržet globální teplotu poblíž trendu z let 1970-2015 (obr. 2) přinejmenším po dobu několik měsíců. Moc dobrá zpráva to ale není – trendová čára není cíl, ke kterému bychom měli směřovat a pokračující La Niňa udržuje tropy zralé pro tvorbu tropických bouří. Příští El Niňo pak pravděpodobně zvedne globální teplotu vysoko nad linii trendu a může se přiblížit až k +1,5 °C nad průměr 1880-1920.

    ...

    Množství metanu (CH4) v ovzduší (obr. 3) se opět zvyšuje, a to díky našim politikům. Na konferenci COP6 v Bonnu 2001 využilo Německo svého postavení hostitelské země a odmítlo jadernou energii jako mechanismus čistého rozvoje, čímž se stalo závislým na plynu, což vedlo k rychlejšímu nárůstu CH4 a CO2 v atmosféře. Stabilizace klimatu vyžaduje dostatek bezuhlíkové elektřiny. Avšak používání plynu k vyrovnávání nestálé produkce z obnovitelných zdrojů je téměř stejně špatné jako uhlí, protože vede k nárůstu CH4 i CO2.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Desátá výzva pro příští českou vládu: jak se kandidující hnutí a strany staví ke klimatické změně? | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/10-vyzev-pro-pristi-ceskou-vladu-ekologie-sucho-klimaticka-zmena_2109170615_tzr

    Jak v Česku v příštích letech čelit klimatické změně? Tuto otázku položil Radiožurnál lídrům politických stran a uskupení v posledním dílu projektu 10 výzev pro příští českou vládu. Hnutí ANO žádné radikální změny neplánuje a chce pokračovat například v přípravách na ukončení provozu uhelných elektráren nejpozději v roce 2038. Koalice Pirátů a STAN tohoto cíle chce docílit dříve, ideálně už v roce 2033.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    shifting baselines (quickly)


    Scott Duncan
    https://threadreaderapp.com/thread/1438171895233404939.html

    Summer 2021 was exceptionally hot when compared to a summer average from 1951-1980.

    But it felt cold in large parts of Europe? This map must be wrong?

    It turns out, 'how we feel' can be explained - without data, we are just opinions.

    ...

    what about Summer 2021 vs the 21st century average so far?

    The reds in western Europe erode and essentially we learn that the summer in 2021 was nothing special compared to this average (but is still considerably warmer than 1951-1980 average for example).

    Summer 2021 is a good bit colder than the average of the last 3 summers for western Europe. We have had a lot of hot weather in recent years! Our perception of what is actually warm and cool has changed.

    Essentially, a few hot summers recently makes this summer look quite cool. Basically, our 'cool' summer is still a lot warmer than what was considered normal 50-100 years ago for example.

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Pro tadease, vcetne linku na studii

    #sustainableAgriculture

    First-of-its-kind quantitative assessment for sustainable agriculture
    https://phys.org/news/2021-09-first-of-its-kind-quantitative-sustainable-agriculture.html
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    The Rate of Global Warming During Next 25 Years Could Be Double What it Was in the Previous 50, a Renowned Climate Scientist Warns - Inside Climate News
    https://insideclimatenews.org/news/15092021/global-warming-james-hansen-aerosols/

    Former NASA climate scientist James Hansen urged Congress decades ago to act on climate change. Now he says he expects reduced aerosol pollution to lead to a steep temperature rise.

    While still warning that it is carbon dioxide and methane that are driving global warming, Hansen said that, in this case, warming is being accelerated by the decline of other industrial pollutants that they’ve cleaned from it.

    Plunging sulfate aerosol emissions from industrial sources, particularly shipping, could lead global temperatures to surge well beyond the levels prescribed by the Paris Climate Agreement as soon as 2040 “unless appropriate countermeasures are taken,” Hansen wrote

    That acceleration could lead to total warming of 2 degrees Celsius by 2040, the upper limit of the temperature range that countries in the Paris accord agreed was needed to prevent disastrous impacts from climate change.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    not so quick

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Česká virtuální měna je jiná než bitcoin. Místo hodnoty nasává emise uhlíku - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceska-virtualni-mena-je-jina-nez-bitcoin-misto-hodnoty-nasava-emise-uhliku-174620

    další možnost jak "odbourat" své emise
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    z cyklu Valky o vodu, cast 2394.

    Obec si chtěla přivlastnit studnu, u soudu pohořela - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/domaci/clanek/obec-si-chtela-privlastnit-studnu-u-soudu-pohorela-40371393
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: It has happened before.
    tohle si nikdo ale nepripousti, thats how human brain works, je to neco hodne vzdaleneho a nam to urciten hrozi, protoze ted se mame dobre ;)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    1177 B.C.: When Civilization Collapsed | Eric Cline
    https://youtu.be/M4LRHJlijVU


    Consider this, optimists. All the societies in the world can collapse simultaneously. It has happened before.

    In the 12th century BCE the great Bronze Age civilizations of the Mediterranean—all of them—suddenly fell apart. Their empires evaporated, their cities emptied out, their technologies disappeared, and famine ruled. Mycenae, Minos, Assyria, Hittites, Canaan, Cyprus—all gone. Even Egypt fell into a steep decline. The Bronze Age was over.

    The event should live in history as one of the great cautionary tales, but it hasn’t because its causes were considered a mystery. How can we know what to be cautious of? Eric Cline has taken on on the mystery. An archaeologist-historian at George Washington University, he is the author of "1177 B.C.: The Year Civilization Collapsed." The failure, he suggests, was systemic. The highly complex, richly interconnected system of the world tipped all at once into chaos.

    "1177 B.C.: When Civilization Collapsed" was given on January 11, 02016 as part of Long Now's Seminar series. The series was started in 02003 to build a compelling body of ideas about long-term thinking from some of the world's leading thinkers. The Seminars take place in San Francisco and are curated and hosted by Stewart Brand. To follow the talks, you can:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Tereza Špinka
    https://www.facebook.com/groups/2023967384336650/permalink/4384835128249852/

    Sdílím povídání o zobrazování (vědeckém a uměleckém) klima změny a tajících ledovců s polární ekoložkou Marií Šabackou a filozofem Lukášem Likavčanem. Dotkli jsme se i právních rámců, mezinárodní kooperace a Arktické rady:

    Jednej lokálně, mysli globálně? V naší kultuře už máme na víc, myslí si kurátor Fotograf Festivalu | Vltava
    https://vltava.rozhlas.cz/jednej-lokalne-mysli-globalne-v-nasi-kulture-uz-mame-na-vic-mysli-si-kurator-8575165?
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    TADEAS: vsichni cesti politici jsou podelani ze zamestnancu automobilek a navazujiciho retezce, ktery tu behem 30 let korupcnima danovyma pobidkama vypestovali. Takze ted je tu strasliva hromada lidi zavisla na moralne zastaralem techno-ekonomickem modelu a nikdo nema odvahu jim rict, ze se piska konec.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    cop failure / rinse, repeat


    Governments falling woefully short of Paris climate pledges, study finds | Climate change | The Guardian
    https://www.theguardian.com/science/2021/sep/15/governments-falling-short-paris-climate-pledges-study

    Every one of the world’s leading economies, including all the countries that make up the G20, is failing to meet commitments made in the landmark Paris agreement in order to stave off climate catastrophe, a damning new analysis has found.

    Less than two months before crucial United Nations climate talks take place in Scotland, none of the largest greenhouse gas emitting countries have made sufficient plans to lower pollution to meet what they agreed to in the 2015 Paris climate accord.

    TADEAS:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    leveling down

    Edvard Sequens
    Proti změnám klimatu, za klimatickou spravedlnost!
    https://www.facebook.com/groups/2023967384336650/permalink/4385767208156644/

    Pardon, že zase ty debaty. ČT avizovala jako hlavní téma dnešní debaty s lídry z Vysočiny Zemědělství a životní prostředí, na webu pak: "Vyjádří se k několika problematikám. Mezi tématy bude zdraví prezidenta i pandemie covidu-19. Hlavní ale bude zemědělství a klima. Kromě ochrany životního prostředí se volební lídři budou věnovat například i elektromobilitě nebo extrémům počasí."
    Tak jsme se díval. A těžké zklamání. K tématu zemědělství (a lesnictví a vodárenství) se dostali až v závěrečné čtvrthodině a na životní prostředí a klima se dostalo v podobě, kdy se Witowská úplně blbě zeptá: "Andrej Babiš řekl pro iDNES - My nebudeme souhlasit, aby došlo k zákazu aut se spalovacími motory, my nemůžeme nadiktovat tady, co vymysleli zelený fanatici v Evropském parlamentu. Je tu někdo, kdo by s tímhle výrokem NESOUHLASIL?" A velké ticho a následně nějaké ty řeči proti zákazu, nedostatku elektřiny atd. Však posuďte sami.

    Lídři z Vysočiny diskutovali o covidu, zemědělství a životním prostředí — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3370576-zive-predvolebni-debata-s-lidry-z-kraje-vysocina
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    osel je známý tím, že ohledně globálního oteplování rád rozšíří cokoliv, z čeho vyjde jakýkokliv jiný výsledek neže nutnost masivní podpory jaderné energie tady a teď :-) ovšem s tím dřevem je to fakt zajímavé, jestli je pravda, že dřevěné uhlí ve spálených lesích není vlastně úložiště uhlíku, ale dál katalyzuje rozklad biomasy, tak je to vlastně docela vážný problém....
    :: OSEL.CZ :: - Dřevo v globálním uhlíkovém cyklu
    https://www.osel.cz/11918-drevo-v-globalnim-uhlikovem-cyklu.html

    (každopádně uložení dřeva na budoucí použití coby stavebního materiálu mi pořád přijde jako nejperspektivnější carbon capture vůbec, i po přečetení tohohle článku.. lesy je dobré občas pokácet, jen se to nesmí ani nechat shnít, ani spálit..)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PER2: to nejsou dobry zpravy. beznej obcan tuhle komplexitu vztahu dat nemuze. A uniky urcite budou, dosavadniho metanu z ropnejch lozisek, stejne tak vodiku, jak se bude budovat novej energetickej ekosystem...

    #doomed
    PER2
    PER2 --- ---
    PER2: vodik nas vsechny spasi, jooo :)

    When scientists analyzed air samples trapped in drilled cores of Antarctica's ice, they found atmospheric hydrogen had increased 70 percent over the course of the 20th century.

    Even as recent air pollution laws have sought to curb fossil fuel emissions, hydrogen emissions have continued to surge with no signs of slowing down. And there's a chance that leakage is to blame.

    No one has directly measured how much hydrogen leaks from these processes, but initial estimates suggest it could be significant.

    They can't be sure this is where the hydrogen is coming from – hydrogen emissions from coal combustion are also seriously understudied – but the authors argue it's worth investigating more.

    Especially since green hydrogen processes, which split hydrogen from water to create carbon-free power, could also result in substantial leakage if they are one day scaled up, as some climate scientists and environmentalists hope they will be.

    If hydrogen one day leaks from industrialized hydrogen gas plants, experts are troubled it could increase the lifetime of methane in our atmosphere, a greenhouse gas 20 times more potent than carbon dioxide.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam