• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: LoL, jakoby si Pehe nedokazal spocitat, že 200m uprchlíků je tak velká příležitost pro DisasterKapitalism, že bránit jí, je čirá (humanistická) hloupost.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    pehe

    Nová varování před dopady klimatických změn nechávají českou politiku v klidu
    https://denikreferendum.cz/clanek/33113-nova-varovani-pred-dopady-klimatickych-zmen-nechavaji-ceskou-politiku-vklidu

    Světová banka ve svém nejnovějším vydání Groundswell Report, v němž mapuje dopady klimatických změn, varuje, že klimatické změny mohou do roku 2050 zapříčinit migraci více než 200 milionů lidí. Ohniska migrace způsobené klimatickými změnami se přitom už začínají tvořit.

    Podle odborníků, kteří poslední vydání Groundswell Report připravili, by přitom rychlá koordinovaná globální akce s cílem snížit emise a podpořit zelené technologie i odolnost přírody v nejvíce postižených oblastech moha ještě stále zredukovat výše zmíněné migrační předpovědi o 80 procent.

    Klimatické změny jsou podle zprávy mocným hybatelem migrace, protože v nejvíce exponovaných oblastech značně snižují možnost lidí ekonomicky přežít. Světová banka předpokládá, že v důsledku klimatických změn bude do roku 2050 donuceno migrovat až 86 miliónů lidí v subsaharské Africe, 49 miliónů v ve východní Asii a pacifické oblasti, 40 miliónů v jižní Asii, 19 miliónů v severní Africe, a 17 miliónů v latinské Americe. Imunní není ani východní Evropa a střední Asie, kde se v důsledku změn klimatu předpokládá migrace až pěti miliónů lidí.

    Zpráva vzbudila značný zájem v západních zemích. I proto, že debatu o dopadech klimatických změn přesunuje od pro mnohé zatím stále ještě poněkud jen „televizních“ témat, jako je růst hladiny oceánů a drastických změn počasí, ke konkrétní hrozbě, kterou je strmý růst migrace.

    Tu zatím většinou spojujeme s válečnými konflikty či rozevírajícími se nůžkami mezi chudými a bohatými částmi světa. Migrace téměř čtvrt miliardy lidí v příštích třiceti letech v důsledku klimatických změn dává ovšem představám o dopadech klimatických změn nový konkrétní rozměr.

    ...

    O tom, jak malý zájem u nás potenciálně katastrofální změny vyvolávají, ostatně svědčí i mizivé předvolební preference našich Zelených, zatímco v Německu jsou momentálně třetí nejsilnější stranou, a možná budou v příští vládě.

    Dokonce ani pro Piráty, kteří část zelené agendy převzali, není debata o tom, jak by Česká republika mohla účinněji přispět k řešení klimatických výzev, prioritou. Dokonce i nedávné ničivé tornádo na jižní Moravě coby projev globálních klimatických změn jako by už bylo zapomenuto.

    Když premiér Andrej Babiš prohlásí, že i po roce 2035, dokdy chce Evropská unie ukončit výrobu spalovacích motorů, „budeme u nás spalovací motory dál vyrábět“, opozice vesměs mlčí. Zřejmě proto, že vysvětlování tohoto kroku by mohlo narazit u voličů, jejichž většinu český politický diskurz udržuje v představách o tom, že se u nás navzdory velkým globálním výzvám podaří udržet „klid a pohodu“.

    I proto se nekoná ani hlubší debata o (ne)využití jaderné energie. Většina občanů podle průzkumů není proti jaderné energii, a tedy i budování nových jaderných bloků, proč je tedy zneklidňovat diskuzí, která probíhá na téma alternativních zdrojů energie ve většině západních zemí. Kupříkladu argumenty, že v době, kdy se u nás (možná) dostaví další jaderné bloky v Dukovanech, bude jaderná energie i v důsledku tlaku Evropské unie a Bidenovy administrativy na rychlý přechod k zeleným technologiím a alternativním zdrojům energie — což mimochodem značně urychlí práci na nových technologiích v této oblasti — nejen zřejmě zastaralá, ale také neúměrně drahá.

    ...

    o tom, do jaké míry je migrace ze zemí, v nichž probíhají konflikty, dílem Západu, a do jaké míry politické neschopnosti lokálních vlád a náboženského fanatismu, lze vést debatu. A i proto mohou politici — i ti čeští — argumentovat, že se nás příčiny migrace do Evropy přímo netýkají.

    Nová zpráva Světové banky ovšem vnáší do debaty o příčinách migrace nový úhel pohledu: rozbíhající se migrace téměř čtvrt miliardy lidí není totiž výsledkem událostí a jevů, které si tito lidé zavinili sami, ale výsledkem často ekologicky bezohledné industriální politiky Západu a nových ekonomických „tygrů“, jako je Čína.

    Jak upozornil i McKibben, lidé, kteří musejí kvůli změnám klimatu opouštět své domovy a migrovat, k uhlíkové stopě a dalším formám znečišťování životního prostředí, které stojí za změnami klimatu, téměř nijak nepřispěli. Jsou oběťmi globálních změn, které mají svůj původ daleko za hranicemi jejich států nebo oblastí, z nichž musejí odcházet.

    Vše souvisí se vším, takže když premiér Babiš tvrdí, že „my“ se jen tak nepohrneme do ukončení éry spalovacích motorů, ani překotného ukončování spalování uhlí, neboť by to prý poškodilo naše ekonomické zájmy, je třeba vzít v úvahu, že tak přispíváme k prohlubování globální klimatické kalamity, jejíž důsledky budou brzy klepat i na naše dveře — a to nejen v podobě dalších období katastrofálního sucha, záplav a tornád, ale i zvýšené migrace.

    Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, a politika opevňování se za vlastními hranicemi náš „klid a pohodu“ před dopady zoufalství, k němuž svojí činností sami přispíváme, věru neochrání.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: "setkal se nekdo z vas osobne v minulem roce s klimatickym zalem? pomodlili jste se za planetu?" v sale zavladlo hrobove ticho, nasledovala prestavka a vsem se nahle udelalo nevolno
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: "setkal se někdo z vás v uplynulém roce se zástupci energetických či hornických odborů?“ Zatímco Zaorálek ihned zdvihl svou kartičku, ostatní se zmateně rozhlíželi kolem.

    Tohle shrnuje marnost pristich voleb... hlavne ze resi svoje volebni kampane a zakulisni hry, ale na zachranu planety, nebo alespon vhled do problemu nikdo cas nema :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    A Societal Transformation Scenario for Staying Below 1.5°C | Heinrich Böll Stiftung
    https://www.boell.de/en/2020/12/09/societal-transformation-scenario-staying-below-15degc
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Ben Franta
    https://twitter.com/BenFranta/status/1437448973137039365?s=19

    Proud to be one of over 2000 scientists and researchers calling for a fossil fuel nonproliferation treaty.

    Fossil fuels threaten the entire planet. They must be controlled, phased out, and replaced as quickly as possible. It's imperative we use all tools at our disposal.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    The autonomous Earth: How humans created a planetary civilisation that is beyond their control | Artificial Life Conference Proceedings | MIT Press
    https://direct.mit.edu/isal/proceedings/isal/33/6/102960

    Coined by US geoscientist Peter Haff in 2014, the technosphere consists of individual humans, human societies, information networks, and stuff. In terms of stuff, humans have produced an extraordinary 30 trillion metric tons of things. From skyscrapers to CDs, fountains to fondue sets. A good deal of this is infrastructure, such as roads and railways, which links humanity together. The technosphere can be seen as the latest major evolutionary transition of not just life on Earth, but the Earth system itself. Adopting this planetary-scale perspective provides new insights into our current sustainability challenges. For example, rather than technological innovation being for the direct benefit of humans, it can instead be seen as an element in an autocatalytic system that increases the technosphere's energy and material consumption. Homo sapiens in that respect become elements, rather directors, of the technosphere. While multiple generations collectively built the technosphere it may prove to be largely autonomous and insensitive to human agency in terms of large-scale processes and developmental trajectory. If that is an accurate description, then we may be unable to avert climate change that would devastate communities around the world.

    Rather than being a cause of despair, embracing the technosphere concept could offer a vital opportunity for humanity to gain important agency and help forge a viable route to a more sustainable future. In order for that to happen, new and quite radical reassessments are required when it comes to human's relationships to technology and the technosphere. To understand you are in a prison, you must first be able to see the bars.

    KEYNOTE James Dyke
    https://youtu.be/UiyXI6pVzk8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate change: World now sees twice as many days over 50C - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-58494641.amp
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Nuclear energy isn't a safe bet in a warming world – here's why
    https://theconversation.com/amp/nuclear-energy-isnt-a-safe-bet-in-a-warming-world-heres-why-163371

    power stations active today entered service long before the science of climate change was well-established. Two in five nuclear plants operate on the coast and at least 100 have been built just a few metres above sea level. Nuclear energy is, quite literally, on the frontline of climate change – and not in a good way.

    ...

    The US Nuclear Regulatory Commission concludes the vast majority of its nuclear sites were never designed to withstand the future climate impacts they face, and many have already experienced some flooding. A recent US Army War College report also states that nuclear power facilities are at high risk of temporary or permanent closure due to climate threats – with 60% of US nuclear capacity at risk from future sea-level rise, severe storms, and cooling water shortages.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Paul Maidowski
    https://twitter.com/_ppmv/status/1438266017575325698?s=19

    Repetition helps, so let's repeat: it helps to address the causes of a problem (growth), rather than its symptoms (GHG emissions). (Thanks @ all degrowth people—you know all this!—; beyond growth, next we can focus on rates of degrowth :)

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Chevron would rather pay dividends than invest in wind and solar -CEO | Reuters
    https://www.reuters.com/business/energy/chevron-ceo-says-dividend-shareholders-better-than-investing-wind-solar-2021-09-15/

    “Chevron Corp Chief Executive Mike Wirth said on Wednesday the company prefers to return money to its shareholders rather than use it to invest in solar and wind...

    ‘We rather dividend it back to shareholders and let them plant trees.’"

    @Reuters https://t.co/kPTvKbkIQa
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Opinion | I’ve Said Goodbye to ‘Normal.’ You Should, Too. - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2021/01/25/opinion/new-normal-climate-catastrophes.html

    "The next 20 years will be a period of deep uncertainty and tremendous risk, no matter what. We don’t get to choose what challenges we’ll face, but we do get to decide how we face them."
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    President Biden is hosting the Major Economies Forum to discuss the countries’ progress on addressing climate change ahead of the upcoming COP26 summit. “We have to bring to Glasgow our highest possible ambitions. Those who have not yet done so, time is running out,” @POTUS says. https://t.co/dBf2rqpvV4


    Kate Aronoff
    https://twitter.com/KateAronoff/status/1438939119183347719?s=19

    The United States government does not have a climate law, is not especially close to getting one and set the world back years in taking on the problem by abandoning the Kyoto Protocol—all on top of being a top fossil fuel exporter.

    A little humility would be nice!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    better than ever

    Taming The Greedocracy ❧ Current Affairs
    https://www.currentaffairs.org/2021/08/taming-the-greedocracy

    Ezra Klein—the New York Times podcast host, opinion columnist, uberwonk, and stats-shaman. In a conversation with Brian Deese—the director of the National Economic Council and fresh-from-Wall-Street top economic advisor to Joe Biden—Klein said that when it comes to climate change, “you can’t… ask [people] for sacrifice. You can’t say, ‘We’re going to do this by making energy more expensive, and certain things are not going to be available anymore.’ You want to do this in a way that feels positive-sum to people—better technologies… You’re getting something out of it … not ‘you get less in order for the future to get more.’” Deese strongly concurred, saying: “I want to double down on that.”

    This may not immediately seem so bad. What’s wrong with “positive-sum,” “better technologies,” and cheap energy? Klein is a militantly (even desperately) optimistic sort of person; in 2019, during a podcast episode with clean-energy guru Saul Griffiths titled “How to solve climate change and make life more awesome,” Klein said that “conversations about climate change are pretty depressing [but] decarbonizing doesn’t mean accepting a future of less—it can mean a more awesome, humane, technologically rich, and socially inspiring future for us all.” Griffiths endorsed this abundance-oriented path. “Our cars could be just as big, only electric,” he said. “…The American Dream could be better than… ever.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    degrowth v NYT

    Opinion | Do We Need to Shrink the Economy to Stop Climate Change? - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2021/09/16/opinion/degrowth-cllimate-change.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    trenink odvahy k bezradnosti


    Today's new UN report on emissions if countries follow their current pledges under the Paris agreement shows 3 things: 1) we are not even close to being on track; 2) we need a steep decline of emissions in this decisive decade, even for 2°C; 3) naming and shaming is not working. https://twitter.com/W_Lucht/status/1438941822869442562?s=19

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    sure

    US and EU pledge 30% cut in methane emissions to limit global heating | Greenhouse gas emissions | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/17/us-and-eu-pledge-30-cut-in-methane-emissions-to-limit-global-heating

    The pact between the US and the EU sets a target of cutting at least 30% from global methane emissions, based on 2020 levels, by 2030. If adopted around the world, this would reduce global heating by 0.2C by the 2040s, compared with likely temperature rises by then.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Messaggio congiunto del Santo Padre Francesco, di Sua Santità Bartolomeo I, Patriarca Ecumenico di Costantinopoli, e di Sua Grazia Justin Welby, Arcivescovo di Canterbury, per la protezione del Creato
    https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2021/09/07/0543/01167.html

    "The current climate crisis speaks volumes about who we are and how we view and treat God’s creation. We stand before a harsh justice: biodiversity loss, environmental degradation and climate change are the inevitable consequences of our actions, since we have greedily consumed more of the earth’s resources than the planet can endure. But we also face a profound injustice: the people bearing the most catastrophic consequences of these abuses are the poorest on the planet and have been the least responsible for causing them. We serve a God of justice, who delights in creation and creates every person in God’s image, but also hears the cry of people who are poor. Accordingly, there is an innate call within us to respond with anguish when we see such devastating injustice."
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Debata o klimatu bez ANO a popíračů: až příliš velká shoda
    https://denikreferendum.cz/clanek/33111-debata-o-klimatu-bez-ano-a-popiracu-az-prilis-velka-shoda

    Ti, kteří měli přijít, nepřišli. Pondělní debaty o klimatu, pořádané hnutím Fridays for Future a environmentálními organizacemi Greenpeace, Hnutí DUHA a Zelený kruh, se zúčastnili představitelé pouze čtyř politických stran, respektive koalic.

    Na jevišti Divadla Archa hovořili ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), pirátský lídr Ivan Bartoš, za koalici SPOLU Markéta Pekarová Adamová (lídryně TOP09) a spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Na obecném rámci budoucího směřování české klimatické politiky se povětšinou shodli.

    Debatu však poznamenala nepřítomnost kohokoli z hnutí ANO, které je a po říjnových volbách dost možná nadále bude nejsilnější sněmovní stranou.

    Premiér Andrej Babiš místo sebe původně vyslal místopředsedu vlády a ministra dvou rezortů Karla Havlíčka (nestr. za ANO). Ten ovšem hodinu před začátkem debaty svou účast zrušil. Zřejmě z náhlého popudu — jeho ochranka se totiž dostavila.

    ...

    Už během prvních minut se projevila neochota některých diskutujících deklarovat jasné cíle. Zaorálek i Bartoš se — každý po svém — zdráhali vyslovit datum konce těžby uhlí. U Bartoše mohlo jít o technokratický odpor vůči teoretizování o budoucnosti ve chvíli, kdy nedisponuje jasnými daty a důkazy. Dozajista totiž měl on i Zaorálek pravdu v tom, že vzhledem k rostoucím cenám emisních povolenek může uhlí skončit dřív, než politici určí. Tím spíš je ale zapotřebí jasně stanovit časový horizont tak, aby potřebná energetická transformace proběhla zavčasu.

    Na onom pověstném Západě, kterým se diskutující často zaklínali, už státy plánovaný konec uhlí dávno ohlásily. Nizozemsko chce s nejšpinavějším fosilním palivem skoncovat před rokem 2030, cíl Spojeného království je 2025, Belgie uhlí vyřadila už v roce 2016. Každá evropská země možná má odlišný energetický mix, ale uhelná éra je bezpochyby u konce. Politika České republiky, slovy vládního programu „The Country for the Future“, tomu zatím zdaleka neodpovídá.

    ...

    Jeden silný moment ovšem Zaorálek měl: jako jediný se aktivně chopil tématu klimatické spravedlnosti. Už ve svém úvodním slovu vyjádřil obavu, aby energetický přechod nezaplatili především nízkopříjmoví obyvatelé.

    Rodák z Moravskoslezského kraje také zmínil, že „mluvil s odboráři na Ostravsku a ti mi řekli, že je jim to úplně jedno [kdy skončí uhlí], ale podstatné je, aby stát byl schopen připravit sociální programy a výsluhy pro horníky.“

    Stav veřejné debaty na téma spravedlivé transformace nejlépe ilustrovala reakce na otázku moderátora Doubravského: „setkal se někdo z vás v uplynulém roce se zástupci energetických či hornických odborů?“ Zatímco Zaorálek ihned zdvihl svou kartičku, ostatní se zmateně rozhlíželi kolem.

    ...

    skloubení nízkoemisní ekonomiky s důstojnou prací bude jednou ze stěžejních politických výzev pro nadcházející roky a dekády. Tématu transformace uhelných regionů se přitom diskutující vyhýbali, pokud zrovna nezmiňovali ekonomickou příležitost představovanou takzvaným „Just Transition“ fondem Evropské unie. Jeho čerpání je podmíněno vyřešením střetu zájmů Andreje Babiše, což připomínali především Bartoš a Pekarová Adamová.

    ...

    Budoucnost české energetiky bez uhlí ostatně všichni diskutující vidí v inovacích, technologickém pokroku a fosilním plynu.

    Shoda — až na jedinou výjimku — panovala také na jádru. Proti nereálnému projektu výstavby nového bloku Dukovan vystoupila pouze Magdalena Davis a potvrdila tak, že Zelení jsou dlouhodobě jedinou politickou stranou, která má odvahu jádro odmítnout.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    High electricity prices? It's time to accelerate the energy transition - Consumer Corner
    https://www.beuc.eu/blog/high-electricity-prices-its-time-to-accelerate-the-energy-transition/

    Consumers throughout Europe are facing significant increases in their electricity prices over the past months, in some cases reaching historical maximum levels.

    As consumers will need to switch to electric heating appliances and vehicles to support the decarbonisation of the energy system, the recent trend has raised concerns that the switch to a full electric system could turn out to be very expensive for people.

    But we should be careful not to draw the wrong conclusions. The recent increase in energy prices is not because of the energy transition, it’s because the energy transition is not going fast enough. Allow me to explain why.

    Some are blaming the shift to renewables for sending electricity prices through the roof. It’s actually the opposite: it’s the fact that we do not have enough renewables which is making our electricity bills more expensive.

    A recent report on Renewable Power Generation Costs by the International Renewable Energy Agency shows that today solar and wind power production is cheaper than fossil fuels like coal. What’s more, while fossil-fuel electricity has got more expensive in recent months, the cost of wind and solar has remained stable. From this, we can conclude that if we would have an electricity system mostly based on renewables, we would be less subject to this price volatility.

    Others blame the recent increase in the price of Emissions Trading Scheme (ETS) allowances, which rose from €33 p/tonne of CO2 emitted in January to over €60 today, which has made it more expensive to generate electricity from fossil fuels. However, although ETS had an impact on electricity prices, it was not the main cause.

    Instead, we should look at the strong economic growth which has followed the pandemic-induced slump, with demand for natural gas spiking, especially in Asia. In its latest Electricity Market Report, the International Energy Agency shows that gas prices in the first half of 2021 increased by 171% (average for Germany, France, UK and Spain) compared with the same period in the previous year, which is mainly due to an increased demand due to the economic recovery and a cold winter.

    Why are consumers still paying so much for electricity then if the share of cheap renewables is rising? It’s because the most expensive power plants (gas and coal) used to cover peaks in demand determine the price of electricity on the wholesale market (the so-called ‘marginal price principle’). These rules mean that unfortunately, the benefits of cheaper solar and wind production are not being fully passed on to consumers. If renewable electricity can cover demand for more hours of the day, the cheaper electricity will be for consumers.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam