• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    TUHO: hlavně že to vezli vlakem, tím to je rázem eko :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Svět vzhůru nohama. Loď přivezla černé uhlí z Austrálie pro Ostravsko — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3431962-svet-vzhuru-nohama-lod-privezla-cerne-uhli-z-australie-pro-ostravsko
    TUHO
    TUHO --- ---
    Daniel Pitek

    Už mě trošku štve tak často psát na téma Strategického plánu pro Společnou zemědělskou politiku EU 2023+, ale situace je taková, že v sektoru zemědělství je to teď nejdůležitější a nejaktuálnější záležitost.
    Agrární komora a Zemědělský svaz měly na dnešek ohlášené opět protestní akce. Zaznamenal jsem dnes v televizi také vyjádření předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy a před půl hodinou jsem se dokoukal na Interview na ČT 24 s ministrem zemědělství panem Nekulou.
    Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha označil změny provedené v původním Strategickém plánu pro Společnou zemědělskou politiku EU 2023+za extrémní a politicky motivované.
    Odpověděl bych mu asi takto: " Pane předsedo, pravděpodobně jste si nepřečetl pojmenování strategického dokumentu, kde je jasně již v názvu dáno, že se jedná o společnou zemědělskou POLITIKU, tudíž to musí být a vždy bylo politické rozhodnutí. Také jste pravděpodobně zapomněl, že v minulosti vládnoucí politické garnitury ČSSD a ANO šli naprosto nekompromisně na ruku velkým agrárníkům prostřednictvím vaší organizace a Agrární komory. Vzpomeňte si na to, že v té době byla zemědělská legislativa šita na míru velkým agrárním podnikům, včetně Agrofertu a to, co zbylo z dotační podpory pro malé a střední farmy, zbylo jen díky dozoru Evropské Unie. Jinak byste malým a středním farmám nenechali nic. A to, co je v českém zemědělství extrémní nejsou současné změny ve Strategickém plánu, ale struktura českého zemědělství. Extrémní je průměrná velikost farmy v ČR, která je 135 hektarů oproti 18 hektarům průměrné velikosti farmy v EU. Extrémní je množství zemědělských subjektů, kterých je v ČR přibližně 30 000 oproti 600 000 zemědělským subjektům v přibližně stejně velkém Maďarsku nebo oproti asi 2 000 000 zemědělským subjektům v sousedním Polsku. Extrémní je také velmi malé množství lokální produkce,malá rozličnost celkové produkce a velmi malé procento prodeje produktů přímo konečnému zákazníkovi. Extrémní je fádnost naší krajiny, stav půdy, pokles biodiverzity, také vylidnění venkova a to, že většina lidí bydlících na venkově dojíždí za prací do měst. Mohl bych takto pokračovat ještě dlouho, ale v jedné věci musím přiznat máte pravdu. Nikde v EU, co vím, nemají omezení velikosti pole s jednou plodinou na 30 hektarů. No, na vysvětlenou bych dodal, že nikde v EU nemají také tak velká pole, takže žádné takové omezení nepotřebují. Myslím pane předsedo, že jsme konečně nastoupili na cestu z extrému k normálním poměrům, jsem za to rád a tuto vládu musím za ten první krok k tomuto cíli pochválit."
    Také bych určitě pár věcí řekl k dnešnímu rozhovoru panu ministrovi: " Pane ministře v podstatě souhlasím s tím, co od vás dnes zaznělo a jsem velmi rád, že zazněla informace o tom, že velké farmy nad 2 000 hektarů mají o 2000 Kč/ hektar více než farmy malé. A také si myslím, že opravdu velké farmy o velikosti nad 40 000 hektarů jsou bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Co bude státní správa dělat když se vlastníky takových podniků stanou čínští nebo třeba ruští investoři? A také si myslím, že deagrofertizace státní správy je nutná proto, aby došlo k nutným změnám v našem oboru i v naší zemi."
    Na závěr si dovolím všechny znovu pozvat na konferenci Pestrá krajina, která se bude konat 26. ledna od 9 hodin v aule ČZU Suchdol. Na této konferenci představíme hospodářství, která uspěla a získala certifikáty Pestrá krajina. Uvidíte sedláky, kteří produkují velice zajímavé výrobky a svoji zemědělskou výrobu provádějí v přátelské symbioze s krajinou a přírodou.
    Fotografie je z loňského začátku června, kdy jsme sekali modráskovou louku Na Hornovkách. V pozadí je hora Zvon a Milešovka.
    Přeji příjemný večer všem.🙂
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: zmocněnec pro klima je Saša Vondra, zmocněnec pro klima je Saša Vondra, zmocněnec pro klima a Saša Vondra...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Porušení předvolebních slibů. Ministerstvo průmyslu chce dotovat uhlí a plyn. Na OZE zapomíná | Hnutí DUHA
    Porušení předvolebních slibů. Ministerstvo průmyslu chce dotovat uhlí a plyn. Na OZE zapomíná | Hnutí DUHA
    https://www.hnutiduha.cz/aktualne/poruseni-predvolebnich-slibu-ministerstvo-prumyslu-chce-dotovat-uhli-plyn-na-oze-zapomina
    Ministerstvo průmyslu pod novým ministrem Jozefem Síkelou přichází s prvním opatřením, které reálně ovlivní podobu naší energetiky. V rozporu s tím, co slibovaly strany před volbami [1] i s programovým prohlášením vlády [2] zvolil cestu nulové podpory pro fotovoltaiku, zcela minimální podporu větrné energie, dotovat bude naopak výrobu energie ze zemního plynu a uhlí. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády k zákonu o podporovaných zdrojích energie [3].
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    JINDRICH:

    Stát chystá dotační orgie pro uhelné a plynové teplárny. Náklady jsou 11 miliard ročně - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/vlada-chysta-dotacni-orgie-pro-uhelne-a-plynove-teplarny-naklady-jsou-11-miliard-rocne/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    How Are the US and Other Countries Doing on Fighting Climate Change? - Resilience
    https://www.resilience.org/stories/2022-01-19/how-are-the-us-and-other-countries-doing-on-fighting-climate-change/

    Richard Heinberg, January 19, 2022

    Net neutrality is a technical goal, based on a technical reading of the climate problem. We’re polluting the atmosphere with carbon dioxide, so (it is assumed) we just need to change our energy sources and remove some carbon from the atmosphere. Meanwhile, however, the very basis of our industrial economy (energy and resources in, waste out) is inherently unsustainable. Policymakers are using climate change as a flag to rally the public in the general direction of efforts that would eventually result in better practices. But we could accomplish a lot more, and faster, if only the public—and policymakers themselves!—understood the simple math of exponential growth, and the near-lockstep correlation between global GDP growth on one hand, and the increase in energy and materials usage and waste (including CO2) production on the other. Then perhaps we could get down to the task that will really matter in the long run—learning to live happily within Earth’s limits.

    Is this all too little and too late? Well, it’s certainly too little, and it’s too late to avert significant impacts to nature and humanity. But it’s not too late to wise up to natural limits and start planning for low-energy life after fossil fuels. If we adopt a cynical attitude and do nothing, we guarantee the worst possible outcome for future generations.
    PER2
    PER2 --- ---
    Climate change: Shell carbon capture facility 'secures just 48% of hydrogen production emissions' | Business News | Sky News
    https://news.sky.com/story/climate-change-shell-carbon-capture-facility-secures-just-48-of-hydrogen-production-emissions-12520938

    im shocked, shocked i tell you

    "In a first-of-its-kind investigation into the plant, which is owned and operated by Shell, the lobby group Global Witness claims that it has emitted far more greenhouse gas than it has captured."
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    JINDRICH: „Tady bude po válce moc dobrá ouroda,“ řekl po chvilce Švejk. „Nebudou si tu muset kupovat kostní moučku, to je moc výhodný pro rolníky, když jim na poli zpráchniví celej regiment; je to zkrátka vobživa. Jenom vo jedno mám starost, aby ti rolníci nedali se vod nikoho nabulíkovat a neprodávali ty kosti vojáků zbytečně na špódium do cukrovarů.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    KEB: Tak není to vlastně tak moc dávno, kdy kosti byly považovany za sbernou surovinu...

    "Vládní nařízení ze dne 8. března 1949 č. 88/1949 Sb.. o sběru a odbytu sběrných surovin vymezilo širokým výčtem pojem „sběrné suroviny“ a upravilo nakládání s nimi. Sběrnými surovinami podle tohoto nařízení byly ....(...)..., odpad z usní, kosti a rohovina, kožky, surové kůže, peří, žíně, štětiny a srst, zvířecí žlázy a orgány.

    (/podobně pak Vyhláška ministerstva lehkého průmyslu a ministerstva hutního průmyslu a rudných dolů ze dne 29. září 1953 č. 335/1953 Ú.l., o sběru a výkupu sběrných surovin - do kdy přesně to platilo nevím/)

    Sběrné suroviny podle výše citovaného vládního nařízení nesměly být „ ničeny“, pokud to nebylo nezbytně nutné z důvodů zdravotních nebo z důvodů jiného veřejného zájmu. Byla stanovena povinnost nabízet suroviny pověřeným národním podnikům s vymezenou územní působností."

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MATT: nevim, mily matte, zda mam nejake hluboke sdeleni, pouze dodavam jednu z neprumyslovych, 'cirkularnich' technik ziskavani fosfatoveho 'hnojiva'...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: Možná tě potěší, že Jänschwalde patří do LEAG, tj. do EPH, tj. Křetínskému.
    Otevřen byl 1974.
    PER2
    PER2 --- ---
    osa y v milionech tun

    PER2
    PER2 --- ---
    TUHO: "Už nebudeme čekat na ty nejpomalejší a nejméně ambiciózní" ....meanwhile in germany

    TUHO
    TUHO --- ---
    PETER_PAN: Mimochodem, kdyz jsem byl par lety ve Svedsku, tak jsme se zenou kempovali kdesi na louce. Najednou po polni ceste prijel jeep, vyskoci dlouhovlasa blondyna, mava na nas a zacne delat v zemi takovou tocici tyci doury. No, tak jsme se zakecali a rikala, ze odebira pudni vzorky, protoze je to testovaci louka, kterou hnojej fosforem z exkrementu .]]
    Tak jsme se zakecali a vypravela mi o tom, ze je jenom par mist na svete, kde se da fosfor tezit etc... Celkem zajimavy.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    TUHO: nejaky kickstarter na fundraising a nakup opci na akcie az bude IPO by nebyl?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Nechci to rozepisovat podrobne (ted), ale technologie jak zachytit fosfor na cistickach odpadnich vod a recyklovat ho zpet na vyuzitelna hnojiva existuje a da se aplikovat. Sice je to stale nerentabilni, protoze tezba fosfatovych soli je stale levna a globalizace v tomhle ohledu funguje, ale je to zalezitost co se da vynutit celo evropskou normou a nebylo by to pak (uspory z rozsahu pri vyrobe tech technologickych modulu) az tak drahy.

    Navic, dneska existuje rada technologii jak fosforove hnojivo "zpomalit" a mit tak formulaci co se uvolnuje postupne. Tedy lze to sprahnout i s timhle pristupem a pak by negativni externality byly eliminovany.

    Takze je to stejne jako s radou dalsich vecich co tady popisuju: umime to, ale nedelame to
    MATT
    MATT --- ---
    TADEAS: co tim chces rict? ten jednosmernej odtok fosforu do more je asi neoddiskutovatelnej a pro prumyslovou vyrobu potravin ho proste potrebujes..
    TUHO
    TUHO --- ---
    HN: Na ty tři priority, které vidíte jako ministr průmyslu, už v debatě s poslanci nedošlo. Jaké to jsou?
    Energetika a s tím spojená Zelená dohoda. Pak je to naše evropské předsednictví tento rok, protože se rodí nová taxonomie energetických zdrojů. A my přebíráme předsednictví po Francouzích, kteří mají kladný vztah k jaderné energetice, takže je tu prostor spolupracovat a prosadit naprosto zásadní věci. Třetí věc je podpora podnikání a exportu.

    Zanedbali jsme zelené zdroje, elektromobilitu i jádro. Česko se musí posunout, říká Síkela | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c7-67023830-11igcc-6b915839352088c
    TUHO
    TUHO --- ---
    Kancléř dodal, že Německo využije svého předsednictví ve skupině G7 k tomu, aby z této skupiny vytvořilo „jádro mezinárodního klimatického klubu“. „My chceme dosáhnout změny paradigmatu v mezinárodní klimatické politice. Už nebudeme čekat na ty nejpomalejší a nejméně ambiciózní,“ pokračoval Scholz. „Místo toho půjdeme příkladem a dohodou na společných minimálních standardech proměníme opatření v oblasti klimatu z faktoru výdajů v konkurenční výhodu,“ dodal.

    Německo žádá zásadní změnu v klimatické politice. Kancléř už nechce čekat na pomalé země — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3430586-nemecko-zada-zasadni-zmenu-v-klimaticke-politice-kancler-uz-nechce-cekat-na-pomale-zeme
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam