• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    COP26 FTW

    Beef lobbyists celebrate methane ‘win’ at COP26 - Unearthed
    https://unearthed.greenpeace.org/2022/03/07/biden-methane-pledge-beef-climate-lobying/

    “The President’s methane pledge could have gone badly for livestock production in the United States, badly for the cattle industry.”

    “But this administration seems to recognise the positive value that we bring. Beyond research funding and encouraging technological innovation, there were no additional regulatory proposals.”

    “We were really excited to get out relatively unscathed,” she concluded.
    ...
    NCBA President Don Schiefelbein said it’s “going to be pretty easy to” become carbon neutral by 2040 “without reducing the number of cattle” if the new system is adopted in the way they hope.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jakub Hruška
    Ukrajinská válka žene nahoru ceny všeho. Jak dalece je to jen panika a jak realita poznáme za pár týdnů. Teď jsme bezpochyby ve fázi paniky. A souhlasím s Danuše Nerudová, že jedním z kroků jak ulevit v ceně pohonných hmot je pozastavit přidávání biosložky do paliv. Je to ten nejdražší a nejméně vhodný způsob jak eliminovat emise skleníkových plynů. Jsem proti tomuto byznysu už dávno.
    Pdle mého odhadu se "biopaliva" pěstují na 20% rozlohy orné půdy v ČR. Je na čase s tím skoncovat a pěstovat potravinářské plodiny (kterých byl dosud nadbytek, a proto se vlastně taky mohutně podporovalo pěstování biopaliv), anebo "pěstovat biodiverzitu" formou biopásů, úhorů, a jiných forem ekologického zemědělství.
    Putina porazíme, ale ničit si úrodnost a pestrost krajiny kvůli skoro neúčinným biopalivům je strategicky mnohem horší nesmysl.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: principialni otazka je, zda jsou "hnojiva" tohoto typu potreba, pokud se zmeni paradigma managementu ekosystemu...


    SHEFIK: davam to sem, ale ten clanek je takovy borderline info/dezinfo. kazdej prumysl ma svoje zamery, propagandu, spindoktory atp. jiste je v zajmu masnyho prumyslu jakkoliv podporit svoje fungovani, na coz se mu regenerativni zemedelstvi hodi, protoze to zvirata vyuziva jako nedilnou soucast managementu toho ekosystemu. nakolik se oddalime od ty reality toho managementu konkretniho produkcniho ekosystemu a pohybujeme se ve sfere nejakejch narativu, jejich advocacy, atp. tak se ta problematika zakryva... ja verim, ze je tu sorta lidi, ktery delaj ten ekosystemovej management s cistym umyslem, verim, ze je sorta akademiku, ktery delaj vyzkum techto ekosystemu a jejich managementu s cistym umyslem, verim, ze je mozny ekosystem managovat regenerativne, tzn. tak, aby plnil svou funkci z hlediska stabilizace klimatu a regenerace ekosystemovejch procesu a svou produkcni funkci z pohledu lidsky vyzivy. kterejkoliv tenhle aspekt se da nejak kompromitovat, nekdo z toho benefituje, atp., ale je to jakoby trochu cerna dira na pozornost, protoze to se dit bude.

    to jak to lze resit je dobry auditovani tech ekosystemovejch procesu tak, aby to co si myslime, ze ty ekosystemy delaj nezalezelo na narativu, spinu, propagaci... a v tom jsou velky rezervy, protoze ta veda ohledne toho se stale vyviji, ta veda o tom managementu se stale vyviji.

    nektery prohlaseni jsou deklarace umyslu. nektery prohlaseni jsou zalozeny na seriozni vede a monitoringu, nektery prohlaseni jsou zalozeny na min seriozni vede a min serioznim monitoringu. :)

    ... pro beznyho konzumenta informaci je tohle podle me nerozklicovatelny, protoze ta "pravda" se zaklada na dostatecny vedecky teorii ekosystemu a jeho managementu a monitoringu indikatoru na tomhle zaklade, a tam jsme porad hodne hloupi... pripominam, ze pokud chci poradnej rozbor pudy v evrope z hlediska biologie, musim poslat vzorek do labu ve statech, protoze nikdo mi to v evrope neudela
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: #idealTimeForChange #seizeTheOpportunity

    By making a business case for low-carbon ammonia, we will at the same time help decarbonize food production and take a big step towards a hydrogen economy. By 2050, under the right conditions, ammonia production could be based on decarbonised sources of energy, using alternatives sources of hydrogen and electrolysis based on renewable energy.

    Clean Hydrogen as A Major Enabler for Making Carbon-Free Ammonia and Fertilizers - The European Files
    https://www.europeanfiles.eu/climate/clean-hydrogen-as-a-major-enabler-for-making-carbon-free-ammonia-and-fertilizers

    TADEAS: chapu to spravne, ze carbon cowboys a nekterym regenerativnim prohlasenim se neda verit, nebo je problem jen ten komercni offset emisi?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: obecne systemy managementu jsou ruzny, smerem k bezorebnejm, s mene nebo nulovejm pridavkum syntetickejch hnojiv, nebo k aplikacim ruznejch mikrobialnich fermentatu, tj. je to vic smerem k managementu biologickejch procesu. ... coz je nejaka prechodova doba a v ekosystemu, kterej je vycerpanej tim obvyklym industrialnim postupem to nenahodis z roku na rok. takze v principu ta produktivira na tom nezavisi (na tech vstupec hnojiv), ale zavisi pak na funkcni biologii, coz je infrastruktura vyzadujici nejakejch par sezon na cilenou obnovu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: "and if that's removed from the field for some crops, [the yield] will drop by 50%" toto by som chcel vidiet ci sa potvrdi, lebo keby nie, tak by sme toho hnojiva zasa tak moc nepotrebovali
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Ukraine war 'catastrophic for global food' - BBC News
    https://www.bbc.com/news/business-60623941

    "Half the world's population gets food as a result of fertilisers... and if that's removed from the field for some crops, [the yield] will drop by 50%."

    ...

    about a quarter of the key nutrients used in European food production come from Russia.

    ...

    Huge amounts of natural gas are needed to produce ammonia, the key ingredient in nitrogen fertiliser. Yara International relies on vast quantities of Russian gas for its European plants.

    Last year, it was forced to temporarily suspend production of about 40% of its capacity in Europe because of the spike in the price of wholesale gas. Other producers also cut supplies.

    Combined with higher shipping rates, sanctions on Belarus (another major potash supplier) and extreme weather - this prompted a big jump in fertiliser prices last year, adding to a surge in food prices.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #regenerative

    40 farem v irsku

    Guinness Really Is Good For You! (Thanks to Regenerative Agriculture)
    https://cleantechnica.com/2022/03/05/regenerative-agriculture-could-make-your-favorite-beer-even-more-nutritious/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: budu musiet asi zacat makat na smeny, v noci budu traktory kradnut vojensku techniku a cez den obdelavat polia, na tej potravinovej bezpecnosti by mali mat ale zaujem aj tie krajiny, ktore od nich importuju, akurat asi nemaju moc co ponuknut
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: jak jsem psal, hodnota penez je vzdycky relativni. Vzdycky se to da nafouknout nakym nesmyslem, jako je green new deal. Investice do strategickejch odvetvi/temat bude mit vzdycky dostatek kapitalu a ve vysledku se zaplati i kdyz budou na pujcky obri uroky. Zvlast v dobe globalnich inflaci nebude s pujckama problem.

    Military budou neco stat, ale imho si tyhle temata tolik nekonkurujou, pac military je primarne statni financovani z dani. Zdrazovani fosilnich zdroju nahrava nedotovanejm business casum renewables. Nakonec tam zadny statni penize treba ani nebudou muset jit (samozrejme vic penez znamena vyssi rychlost transformace). S obsazenim jaderek na UA by taky mohlo dojit k prehodnoceni bateriovych ulozist a decentralizaci energetiky, mozna i elektromobility a vyuziti EV jako virtualnich elektraren/ulozist... proto bych to videl spis jako prilezitost

    JIMIQ: nevyrobi, ale ani nespotrebujou... jinak lide jsou kapital, ne zdroje :) (teda krom severni korei). Puda je jen docasne zablokovana, at uz vyhraje kdokoliv. Bolet to ale nebude imho ani tak evropu, jako afriku

    Válka v „obilnici Evropy“ může zvýšit ceny potravin. Česko má ale pšenice dost - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-valka-v-obilnici-evropy-muze-zvysit-ceny-potravin-cesko-ma-ale-psenice-dost-190210
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK:
    YMLADRIS:
    Zdroju taky ubylo. Ti mrtvi vojaci uz zadnou hodnotu nevyrobi. Kdovi kdy zacnou hodnotu vyrabet uprchli Ukrajinci a Rusove. Puda se nebude obdelavat (to je taky ztraceny zdroj)…
    PER2
    PER2 --- ---
    YMLADRIS: levna zalezitost

    German Chancellor Olaf Scholz announced a plan to beef up the German military on Sunday, pledging €100 billion ($112.7 billion) of the 2022 budget for the armed forces
    In 2020, spending was capped at an estimated €51.4 billion.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: ad ze zdroju neubylo. ty vis, jak drahe je zbrojeni? chapu to tak, ze USA varsavskou smlouvu predevsim uzbrojilo (ale nevim). predstavuju si, ze bezpecnostni politika bude draha. ale mozna je to jedno, jestli se vyrabi SUVcka pro stredni tridu, nebo tanky
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    SHEFIK: No lepší pozdě než vůbec, jen jsem chtěl říct, že jsme se na krizi připravili snad nejhůř z celé Evropy. Je otázka, co nárůst poptávky udělá s cenou OZE, nejspíš nebude stíhat výroba. Mohli jsme je vyrábět sami, kdyby jsme si včas vytáhli hlavy ze zadnice. A není to jen chyba Babiše, nová vláda na to není o nic líp, viz [GOJATLA @ Klimaticka zmena // Malá nukleární válka by zpomalila globální oteplování, tvrdí NASA]
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    GOJATLA: tak realna hodnota penez je relativni. celkovejch globalnich zdroju diky valce neubylo. docasne se zablokovaly levny potraviny pro 3ti svet z ukrajiny a pracovni trh ruska a ukrajiny. nedokazu odhadnout, jako to bude mit vliv na trh prace v evrope/v cr... imho spousta mist se uvolnila (lidi budou min dostupny), takze mozna dalsi tlak na zvysovani platu ve spouste sfer, od IT, pres stavby, az po nikzonakladovy prace jako uklizecky. coz sice nektery vyrobky prodrazi (inflace de dlouhodobe ruku v ruce s rustem mezd, resp. mzdy jsou v zavesu), na druhou stranu to v horizontu vice let posili kupni silu evropy jeste vic. tohle je resitelny stanovenim minimalni mzdy a minimalizovani svarcsystemu. (vy vysledku musi zchudnout bud bohati/stredni trida, nebo chudi, zalezi jen na politicich)

    nicmene pokud treba UA uprchlici zustanou dlouhodobe v EU, pak bude efekt presne opacnej a vetsina obyvatel bude chudnout, pac platy nebudou mit duvod prirozene rust

    YMLADRIS: ano, to je bohuzel ten druhotnej efekt... priorita ted bude bezpecnost, a to nejen financne, ale i z pohledu mnozstvi temat k diskuzi... a protoze den ma jen 24 hod... :(

    na druhou stranu, pokud nedojde k prusvihu v cine, porad muzeme napr. FVE dovazet. jejich business case ted bude nekolikanasobnej (navratnos v radu jednotek let), takze bych spis cekal problem s nedostatecne uspokojenou poptavkou, nez s poptavkou jako takovou. tady bude brzda porad ten covid a zpomaleni dodavatelskejch retezcu :(

    ---

    ve vysledku vsecky tyhle zdrazeni jsou dobre a nahravaj renewables/sustainability i lepsimu politickymu usporadani sveta. problem je a vzdy bude s nejakym politickym nastavenim a rychlosti prubehu, aby ti nejchudsi nemuseli bejt pri svickach celorocne na celeru v nejaky ubytovne
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: #kecy a nepripada ti nejpravdepodobnejsi ze investice ted pujdou do zbrojeni, dotace pujdou od odvraceni obcanskych nepokoju (drahe potraviny, energie, ...) a energetika se bude resit nejlevnejsi cestou tj uhelky?

    ja ale te makroekonomii nerozumim. nevim co je realny delat
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    SHEFIK: Jenomže teď už to půjde podstatně hůř. Na soběstačnost jsme měli myslet dřív, zateplit domy, instalovat soláry a větrníky. Ceny teď půjdou skokem nahoru. Místo toho jsme blouznili o jádru, který vyjde mnohem dráž a se soběstačností nemá nic společného. A neuděli jsme nic.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PER2: tak on covid nejaky investice nastartoval (na deklarativni urovni), ale zaroven je svym zpusobem i brzdil.

    Co se deje ted je mnohem pritomnejsi vsem. Popirat covid muzes a utikat od nej nekam k mori, ale inflace na vsech frontach a realny ohrozeni obyvatel evropy, ze strany ruska je vic nez pritomny a jen tak nezmizi. Plus hladomory tim po svete vyvolany.

    Je to samozrejme jen imho, ale osobne ocekavam pruznejsi a globalnejsi reakci, ne jak zachranit klima, ale jak se energeticky vymanit ze zavislosti nebezpecnejch rezimu. Ono uz to napr. soucast nejaky hydrogen strategy bylo i predtim, ted ten business case ale dostava uplne jinej rozmer.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Jinak o tom co udělá klima s Čínou píše Alfred McCoy:

    Will the Fight for Hegemony Survive Climate Change? | The Nation
    https://www.thenation.com/article/environment/climate-china-usa-beijing/

    Together, the planet’s two great imperial powers, China and the United States, accounted for 44 percent of total CO2 emissions in 2019 and so far both have made painfully slow progress toward renewable energy. In a joint declaration at the November 2021 Glasgow climate conference, the United States agreed “to reach 100% carbon-pollution-free electricity by 2035,” while China promised to “phase down” (but note, not “phase out”) coal starting with its “15th Five-Year Plan.”

    The US commitment soon died a quiet death in Congress, where President Biden’s own party killed his green-energy initiative. Amid all the applause at Glasgow, nobody paid much attention to the fact that China’s next five-year plan doesn’t even start until 2026, just as President Xi Jinping’s promise of carbon neutrality by 2060 is a perfect formula for not averting the climate disaster that awaits us all.

    In its hell-bent drive for development, in other words, China is digging its own grave (and ours as well).
    ...
    Even if China were to become the preeminent world power around 2030, the accelerating pace of climate change will likely curtail its hegemony within decades. As global warming batters the country by mid-century, Beijing will be forced to retreat from its projection of global power to address urgent domestic concerns.

    ...by 2060 or 2070, flood areas inhabited by 275 million people worldwide, with Shanghai deemed “the most vulnerable major city in the world to serious flooding.” In that sprawling metropolis, 17.5 million people are likely to be displaced as most of the city “could eventually be submerged in water, including much of the downtown area.”
    ...
    Simultaneously, soaring temperatures are expected to devastate the North China Plain between Beijing and Shanghai, one of that country’s prime agricultural regions currently inhabited by 400 million people, nearly a third of that country’s population. It could, in fact, potentially become one of the most lethal places on the planet.
    ...
    If the “Chinese century” does indeed start around 2030, it’s unlikely to last long once its main financial center at Shanghai is flooded out and its agricultural heartland is baking in insufferable heat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam