• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: fun fact: Food waste in Europe: One third of all the food that is produced for human consumption, is wasted.

    cimz se nevyjadruju k tvymu dotazu, jen volna asociace
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: jeste jsem zapomnel dodat, ze pokud se opravdu bavime o tom regenerativnim pristupu skrze pastvy, tak vysledky studii z USA jsou o 20-30% mensi produkce. pokud to vztahnu globalne na pesimisticky scenar, tak tretina populace upadne do hladomoru, nebo musim plochy na zemi pro pestovani rozsirit o 30%

    a to slo o studii, kde puda, lokace atd. byla vhodna na regenerativni pastvu. nejsem odbornik, ale predpokladam, ze ne vsude je tenhle pristup mozny, pripadne rozdily produkce mohou byt hlubsi
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PETER_PAN: mohl bys rozvyst jak by to konkretneji vypadalo, pripadne link? jde o regenerativni pristup skrze pastvy co tu Tadeas evangelizuje?

    ... moc mi to nejde do hlavy, pac mame nejakej pristup intenzivniho zemedelstvi, tzn. dnesni pristup by mel byt ten ktery dostane maximumum z plochy (za co nejmene nakladu; pomijim taky dlouhodoby horizont a vycerpavani pudy). pokud pujdeme zpet ke zviratum, tzn, zvirata budou muset resit 'plevel', sazeni, sklizeni a nejakou maintenance (pesticidy, herbicidy atd.)

    .. pritom pokud uvazuju samotna zvirata, napr. dobytek pro orbu (o konich moc nevim), mam na produkci jednoho kg ziveho masa 15.000 litru vody a vzhledem k tomu, ze to zvire pak neporazim (minimalne ne po dobu kdy bude fungovat). urcite to nebude 1 traktor : 1 vul

    ... u dobytka musim zohlednit produkci metanu a co2 (opet by bylo fajn srovnani fosil vs. zvirata, co produkuji sklenikove plyny celorocne)

    ... a pak posledni, nemene vyznamna vec a tou je plocha:
    a) musim je denne krmit - zelenou pici treba 40-60 kg denne (prosim o opravu pokud spatne interpretuju, zdrojovy link nize), budu potrebovat vyrazne vetsi plochy nez dosud
    b) predpokladam, ze na zasety plose je nechat past nemuzu
    c) predpokladam, ze pri orani pomoci zvirat nedosahnu stejne presnosti seti (male vzdalenosti), jako s traktorem, tedy hektarova produkce mi bude klesat
    d) nemohu je nechat past v zime, tzn. pres leto musi byt vyrazne vetsi nadprodukce pro udrzbu tehle novych zvirat oproti soucasnemu intenzivnimu zemedelstvi

    je to fyzicky vubec proveditelne, abychom si udrzeli alespon ten objem potravy co aktualne mame a nepribyvalo hladomoru? treba se pletu, ale imho tohle neni cesta kupredu.

    (https://www.zootechnika.cz/clanky/chov-skotu/krmiva-a-krmeni-skotu/zaklady-vyzivy-skotu.html)

    TADEAS: to diky tve osvete chapu a chapu, ze tohle davalo smysl, kdyz nas bylo na planete 100.000, ale pro 8 miliard?

    mj. to chlazeni, mrazeni, suseni a transport jako output budes muset resit stejne, v ramci soucasne civilizace / kulturniho nastaveni vetsiny populace.

    jinak sustainable nitrogen uz jsem linkoval
    Clean Hydrogen as A Major Enabler for Making Carbon-Free Ammonia and Fertilizers - The European Files
    https://www.europeanfiles.eu/climate/clean-hydrogen-as-a-major-enabler-for-making-carbon-free-ammonia-and-fertilizers
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1649146799881
    TUHO
    TUHO --- ---
    Bill McKibben

    Basic IPCC formula, in order
    1) build massive amounts of (now cheap) sun and wind
    2) Electrify everything to run on it
    3) Conservation and efficiency
    4) Research the hell out of the last hard stuff (planes, cement, etc)
    5) Stop cutting down trees for cows (or anything else)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: nevim, nemluvim o moralnim ani idealnim :)

    proste pokud nebudes mit diesel a soucastky do stroju, tak zacnes masivne vyuzivat zvirata (a lidi), protoze to je zpusob, jakym v ekosystemu smerujes energii. neindustrialni zemedelstvi je zalozeny na transformacich skrz houby, mikroby, rostliny, zvirata...

    ta ciste synteticka/neekosystemova cesta je mozna v principu.

    oddelit se od fosilnich zdroju zahrnuje i synteticky hnojiva, pesticidy, nejen energii do stroju (vyuzivanejch, ne nutne, ale vetsinove, k destrukci pudy).

    a to nezahrnuje vsechno to chlazeni, mrazeni, suseni, zprocesovani, transport, etc.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    SHEFIK: Veris, ze jsme aktualne schopni nahradit diesel v ekosystemu zviraty, aniz by to melo dopad na objem rocni produkce?
    Absolune bez problemu, na skale cca 15-20 let transformace a v dusledku za velmi nizkou cenu.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Summary novyho IPCC reportu… Jak sesekat emise? Imho nejdulezitejsi dokument nasi geneerace. Tak cteme ,))

    https://twitter.com/gernotwagner/status/1511002088670736385?s=21
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: konflikt moralnich idealu X reality soucasne udrzitelnosti

    Idealni moralni reseni neni v dosahu a nebude dokud nedobehne transformace energetiky

    Veris, ze jsme aktualne schopni nahradit diesel v ekosystemu zviraty, aniz by to melo dopad na objem rocni produkce? (Naklady by sly nahoru urcite predpokladam, pac obhospodarovat jedno zvire je casove narocnejsi nez traktor)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    fight of the century:

    klima ochranci - konec dieselu!
    klima ochranci - konec vyuzivani zvirat!

    nicmene realita je, ze konec dieselu znamena vyssi miru vyuzivani zvirat -v ekosystemu-. so sad ,)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    domino / stress test

    Farmers on the Brink - Doomberg
    https://doomberg.substack.com/p/farmers-on-the-brink?s=r

    The tempest caused by the European energy disaster has merged with the hurricane of consequences flowing from Russia’s invasion of Ukraine, forming the genesis of a generational crisis in food that will leave few unaffected. While we’ve been warning about just such a scenario for some time, after spending the past two weeks traveling across the US Midwest and conferring with our contacts in the agricultural sector, even we are a little spooked by what we’ve learned. In a financial crash, the correlation between all asset classes converges to one. The coming crash in global food supply will be driven by a similar phenomenon across virtually every input into farming – they are all spiking to historic highs simultaneously, supply availability is diminishing across the spectrum, and the time to reverse the worst of the upcoming consequences is rapidly running short.

    Other than that, things are great.

    We begin with the price of fertilizer, which has been soaring to record highs across the globe. Key sources of nitrogen, potassium, and phosphorous – important inputs into soil fertility, crop yield, and plant maintenance – have all gone vertical. Ammonia is derived directly from natural gas, and the price of natural gas outside of the US has gone vertical. It's no surprise that the price of ammonia has tripled over the past twelve months. Belarus is the third-largest supplier of potash in the world and its state-owned miner, Belaruskali, declared force majeure after sanctions were imposed by the US and Europe. The number two supplier of potash globally? Russia. Perhaps front-running the Russian move on Ukraine, China halted phosphate exports last fall in an effort to ensure adequate domestic supply

    ...

    Glyphosate is effectively little more than an elegantly modified fertilizer, containing both phosphorous and nitrogen. It is derived from similar starting materials – including ammonia – and, as such, its price has soared amid chronic supply shortages. This has caused the price of other herbicides to rise as farmers desperately seek substitutes

    ...

    Diesel is another significant input into farming, and it too is facing a global supply crunch. Javier Blas, an energy and commodities columnist at Bloomberg: global diesel consumption surged to a fresh all-time high in the fourth quarter of 2021. The boom reflects the lopsided Covid economic recovery, with transportation demand spiking to ease supply-chain messes.

    European refineries have struggled to match this revival in demand. One key reason is pricey natural gas. Refineries use gas to produce hydrogen, which they then use to remove sulphur from diesel. The spike in gas prices in late 2021 made that process prohibitively expensive, cutting diesel output.”

    ...

    As expensive as it is to fuel the field equipment needed to farm, keeping them operational at all is becoming an ever-growing challenge. The same chip shortage constraining automobile production has struck the farming equipment industry, making new equipment and spare parts harder to come by.

    ...

    the US exits the winter of 2021-2022 with concerningly low levels of propane inventory, well-below typical averages for this time of year: What does propane supply have to do with farming? Grain drying
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tak doufam, ze se sem zacnou sypat vytahy z nove zpravy IPCC
    TUHO
    TUHO --- ---
    „Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je výčtem nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, ve kterém se nedá žít,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1649099596243
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    not unrelated

    Úřady práce se hroutí. Řeší dopady energetické krize i uprchlíky – A2larm
    https://a2larm.cz/2022/04/urady-prace-se-hrouti-resi-dopady-energeticke-krize-i-uprchliky/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Věda mluví jasně. Abychom udrželi limit 1,5 stupně oteplení dohodnutý v Paříži živý, musíme v tomto desetiletí snížit globální emise o 45 procent.
    Současné klimatické závazky by ale znamenaly 14procentní nárůst. A většina hlavních znečišťovatelů ani nepodniká kroky potřebné ke splnění i těch nedostatečných slibů."
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS:

    IPCC report: ‘now or never’ if world is to stave off climate disaster | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/apr/04/ipcc-report-now-or-never-if-world-stave-off-climate-disaster

    António Guterres: Jsme na cestě ke světu, kde se nebude dát žít - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonio-guterres-jsme-na-ceste-ke-svetu-kde-se-nebude-dat-zit?sznclid=8JmUzcHByMXHxMLHxMPGxMDAxcPFwMPFjITNwcXHyMPBxMDAyN7Jx8GMhJXNwcbEycDIxsjExN7CxMGMk821tbTAyLG0wrHDsci1tLLIybbAwcW0tcXGx8TJxMm0tQ#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=wJDKc4bJMuG-202204041544&dop_id=16017061


    Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít.
    Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka.
    To, co věda v této zprávě předvídá, bude výsledkem naší současné energetické politiky. Jsme na cestě ke globálnímu oteplení o více než dvojnásobek limitu 1,5 stupně, na kterém se státy dohodly v Paříži. Někteří lídři vlád a soukromých společností říkají jednu věc, ale dělají druhou. Jednoduše řečeno, lžou. A dopady budou katastrofální.
    Žijeme v čase klimatické nouze. Klimatologové varují, že jsme již nebezpečně blízko bodům zvratu, které by mohly vést ke kaskádovým a nevratným klimatickým dopadům.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: to jsou vtipalci
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bez odčerpávání CO2 z vzduchu klimatickou změnu nezastavíme, oznámí zřejmě panel OSN • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/agenda/bez-odcerpavani-co2-z-vzduchu-klimatickou-zmenu-nezastavime-oznami-zrejme-panel-osn

    Vědci a vyjednavači právě dokončují jednu z nejdůležitějších zpráv mezivládního klimatického panelu OSN (IPCC), o jejíž konečné podobě jednali uplynulé dva týdny. Dvě předchozí zprávy z nedávné doby se věnovaly současnému stavu poznání příčin klimatické změny (je způsobena člověkem ) a jejím dopadům (budou velmi vážné). Současný výstup klimatického panelu zaměřen na to, jak snížit emise skleníkových plynů a oteplování planety přibrzdit.

    Jednání by měla dospět k závěru nejpozději v pondělí v pět hodin, na kdy je plánována celosvětová on-line tisková konference. Žádná velká překvapení se ale nečekají. Zabránit tomu, aby se Země neohřála o více než 1,5 stupně Celsia, což je vnímáno jako kritická hranice, po jejímž překročení bude civilizace čelit vážným problémům, pořád ještě lze - nicméně šance, že se to podaří, se stále zmenšuje. Vědci již dříve varovali, že nemá-li naděje zeslábnout k nule, bude nutné snížit emise do konce dekády na polovinu současných hodnot. Emise přitom dosud setrvale rostly, s drobným přechodným poklesem způsobeným zpomalením ekonomiky v době pandemie.

    Zpráva, jejíž konečná podoba měla být známa již v pátek, může tedy mít zásadní dopad na podobu rozhodnutí přijatých vládami v nejbližších letech. I proto se vede boj o každý řádek shrnujícího čtyřicetistránkového dokumentu, který má politikům obsah objemné zprávy přiblížit. Ačkoliv podrobnosti nejsou známy, očekává se konstatování, že klimatických cílů, jako je ten zmíněný 1,5stupňový, nepůjde dosáhnout bez zpětného odčerpávání oxidu uhličitého z atmosféry.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Sucho na začátku vegetační sezony trápí zemědělce v celé Evropě, voda chybí - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-na-zacatku-vegetacni-sezony-trapi-zemedelce-v-cele-evrope-voda-chybi
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘No hope for science in Russia’: the academics trying to flee to the west | Russia | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2022/apr/02/no-hope-science-russia-academics-trying-flee-to-west

    Arctic climate scientific research imperiled by Putin regime's invasion of Ukraine, G20 sanctions and Russian censorship.

    Quote Anna Fazackerley: ‘No hope for science in Russia’: the academics trying to flee to the west. Prof John Duggan*, a climate scientist at a Russell Group university, had a Zoom call a few weeks ago with two Russian research partners shortly after their country invaded Ukraine. Duggan, who has worked with the academics for a while, suddenly found them “unusually quiet and hesitant”. He sensed that “they were worried someone was looking over their shoulder”.

    In Russia, expressing opposition to the invasion is risky. But in subsequent calls Duggan says his friends have become bolder. Now they have given up hope for their work at home. They feel there is “no future for science in Russia” and are seeking positions abroad so they can flee. Given that criticising the war can now lead to 15 years in prison in Russia, Duggan describes all communications with the scientists he is trying to help as deliberately “ambiguous”. But he says: “They feel shame at what is being done in their name in Ukraine.”

    Last Sunday, the science minister, George Freeman, announced that the UK would follow other European countries in cutting the bulk of its research ties with Russia and switching off funding for any research with links to the state and its “institutional collaborators”. The Russian government last week prohibited its scientists from taking part in international conferences or publishing research in international journals. Russian scientists say there is some appetite to ignore this, but there are reports that they are being blocked from publishing abroad anyway because some western academics are refusing to review research papers with Russian names on.

    Callaghan has helped establish 89 environmental research stations in the Arctic, 21 of which are in Russia, but says “lots of our research is now frozen because of the invasion”. “I’m absolutely sure many scientists will leave Russia. Putin has divided the nation, but scientists tend to speak English and they also read the internet so they understand what is really happening in Ukraine.”
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam