• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PER2
    PER2 --- ---
    TUHO: nehodlam se tu s tebou tocit na grafech (vadi mi osekavani grafu z obou taboru) a urcovani svetovy prumerny teploty z ruznych proxies je taky pekna vec na delsi debatu

    na konec snad jen:
    "How fast can our planet’s climate change? Too slowly for humans to notice, according to the firm belief of most scientists through much of the 20th century. Any shift of weather patterns, even the Dust Bowl droughts that devastated the Great Plains in the 1930s, was seen as a temporary local excursion. To be sure, the entire world climate could change radically: The ice ages proved that. But common sense held that such transformations could only creep in over tens of thousands of years.
    In the 1950s, a few scientists found evidence that some of the great climate shifts in the past had taken only a few thousand years. During the 1960s and 1970s, other lines of research made it plausible that the global climate could shift radically within a few hundred years. In the 1980s and 1990s, further studies reduced the scale to the span of a single century. Today, there is evidence that severe change can take less than a decade. A committee of the National Academy of Sciences (NAS) has called this reorientation in the thinking of scientists a veritable “paradigm shift.” The new paradigm of abrupt global climate change, the committee reported in 2002, “has been well established by research over the last decade, but this new thinking is little known and scarcely appreciated in the wider community of natural and social scientists and policymakers.”"
    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: nevim presne jak je to s abrupt climate change v poslednich 300tisicich letech, reagoval jsem specificky na tenhle graf. protoze tu argumentaci jsem slysel casto od pokornyho a barty a kdyz jsem se na to koukal podrobne tak systematicky zamenujou lokalni a globalni teplotyz cehoz pak felaj znacne neadekvatni zavery (jo a casto taky orezavaj grafy zprava aby nebylo videt to soucasny otepleni, jako to dela tvuj graf)
    PER2
    PER2 --- ---
    TUHO: Dansgaard–Oeschger events treba
    v poslednich 300.000 letech se teplota menila dost drasticky a dost rapidne, rikat ze ne, je absolutni nonsense (samozrejme vyjma holocenu)
    to ze se ted drasticky zvysuje teplota v soucasnosti zaroven nepopiram, jen jsem dost alergicky na to, kdyz nekdo rika, ze driv to byla pomala zmena a pohoda nesrovnateolna s tim co se deje ted... cim vic novejsich dat/studii mame, tim vic se ukazuje ze ta zmena byla kolikrat dost rapidni (a akademici mezi sebou stale vedou dost vasnivy bitvy, ze to tak urcite nebylo/bylo ... cim vic dat budeme mit , tim si budem jistejsi)

    TUHO: si tam domaluj vertikalni carku o dva stupne celsia a mas to vyreseny
    MATT: dryas ze nebyl o vymirani? "At the onset of the Younger Dryas there was a massive, worldwide extinction of mammals weighing over 40 kg. It is estimated that 82% of these animals disappeared in North America, 74% in South America, 71% in Australasia, 59% in Europe, 52% in Asia, and 16% in Sub-Saharan Africa. Fossil evidence suggest the disappearances were very sudden."
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ALESH: muj vtip je taky blby, C je spravne :)
    ALESH
    ALESH --- ---
    SEJDA: pardon, ja myslel ze jsem v auditku VV, kde by se ten muj blby vtip asi setkal s vetsim pochopenim.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ALESH: nejdrive si to otestuj u sebe doma. Vem si do pokoje agregat, pripoj na nej klimatizacni jednotku, jejiz vsechny casti budes mit v tom samem pokoji .. proc otevres okno? A/ bude ti moc horko B/ bude ti moc zima C/ zacnes se dusit ;)
    ALESH
    ALESH --- ---
    TUHO: to chce vic parkovacich mist, kam umistime nastartovana auta, zapnem klimatizaci a stahnem okynka.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Pražský tepelný ostrov sice zesiluje a to o necelou desetinu stupně Celsia za 10 let. Celkově se ale v Praze otepluje víc v důsledku změny klimatu (cca 0,28 °C / 10 let). Podle současných prognóz nás přitom v budoucnu čeká další zvýšení teplot. Vzhledem k působení tepelného ostrova města je proto pravděpodobné, že Praha jako celek zůstane nejteplejším místem Česka.

    Nabízí se otázka, co dělat proti potenciálně negativním dopadům oteplování – které se objevují zejména v důsledku zvýšení nočních teplot. Hlavním řešením je funkční zeleň v ulicích – ideálně stromy, které stíny chodníky a přilehlé části silnic, parky s převažující vertikální zelení (obr. 4), vhodně jsou i zelené střechy. A konečně, uplatňuje se i barva povrchů ulic a domů ve městech – čím světlejší, tím víc slunečních paprsků odrazí, a tím méně tepla se pak v nich akumuluje.
    TUHO
    TUHO --- ---
    K problematice tepelneho ostrova Prahy: podle odhadu jde zhruba o 1 °C. Nadto se efekt tepelneho ostrova Prahy zvysuje, otepluje cca 0,1 °C za dekadu mesto. Klimaticka krize cca 0,28 °C za dekadu.

    Tepelný ostrov města Prahy | In-počasí
    https://www.in-pocasi.cz/clanky/klima/tepelny-ostrov-prahy-12.8.2015/
    WOODMAKER
    WOODMAKER --- ---
    KEB: Vetsina lidi jsou plytvaci. Mohlo by to byt horsi, ale mame hodne prostoru ke zlepsovani se. Priklady bych si spis cucal z prstu. Jsou to veci jako veganstvi a tak.
    MATT
    MATT --- ---
    PER2: píšou o vymírání, nikoli o teplotách. Dryas není popisován jako zlomové období (pro vývoj druhů), spíše civilizačně působí významě, ale moc toho nevíme. imho.
    MATT
    MATT --- ---
    UK hlasí rekordy, za sto let měření poprvé teploa přes 40°C

    Record breaking temperatures for the UK - Met Office
    https://www.metoffice.gov.uk/about-us/press-office/news/weather-and-climate/2022/red-extreme-heat-warning-ud
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    WOODMAKER: plytvani je soucasti problemu, ale problem nikdy nevyresi. Jedinym resenim root cause klimatickyho problemu je proste zacit generovat elektrinu taky aby to nemelo globalni impact na zivotni prostredi.

    Jinak s tebou souhlasim. Proto moje prispevky v tomhle ohledu zacaly tim, ze impact na obyvatelstvo uz zacal (24.000 people relocated just in France due to fires). Proto sem zvedavej na nadchazejici volby, protoze ta podpora obyvatel by mela narustat ergo by politici meli bejt silnejsi v prosazovanim veci, ktere budou urcite zpocatku drazsi, dokud se neprehoupneme do nejake pozdejsi faze transition (infra vybudovana). Pak bude energie mozna jeste levnejsi, nez s fosilem.
    KEB
    KEB --- ---
    WOODMAKER: můžu vědět proč jsou Češi plytvaci?
    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: Btw je divny, ze tam neni zadny otepleni v soucasnosti. Co je to za zdroj vubec? Sipka tam sice ukazuje, ale v paleoklimatologii je dost zasadni, co ukazje bod 0. Casto to byva rok 1950, ale prvni data point muze byt klidne roku 1850 (celkem logicky, pokud je to analyza ledovcovejch jader):

    viz treba
    Confusing Greenland warming vs global warming
    https://skepticalscience.com/print.php?r=337
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Jinak k tyhle rekonstrukci se jeste slusi dodat, ze posledni vyzkum ukazuje, ze doba ledova byla zrejme vyrazne studenejsi (o 3-5 stupnu) nez donedavna rekonstrukce ukazovaly. Celkem dost radikalni zmena, jsem prekvapenej, ze se to vic nedebatuje. Nema k tomu nekdo nejaky detaily?

    viz
    Global Temperature Reconstruction Over Last 24,000 Years Show Today’s Warming “Unprecedented”
    https://scitechdaily.com/global-temperature-reconstruction-over-last-24000-years-show-todays-warming-unprecedented/

    Glacial cooling and climate sensitivity revisited | Nature
    https://www.nature.com/articles/s41586-020-2617-x
    TUHO
    TUHO --- ---
    PER2: Problem trochu je, ze tohle je lokalni rekonstrukce teplot v Gronsku. Lokalni rekonstrukce jsou samo vzdycky dost variabilnejsi. Globalni rekonstrukce teploty tak dramaticky nejsou (coz mj znamena, ze lokalne muzeme ocekavat vyrazne dramatictejsi zmeny v ruznych castech sveta).

    WOODMAKER
    WOODMAKER --- ---
    SHEFIK: Podle me jsou problem emise co2. A ne to, jak se kdo snazi. https://www.visualcapitalist.com/visualizing-global-per-capita-co2-emissions/ (nevim, jak je tenhle zdroj overenej)
    23,5% elektriny z US ... kolik elektriny spotrebuje american oproti treba cechovi? (Cesi jsou podle me plytvaci)

    A jako nejaka snaha je hezka, jenom mi prijde, ze politici (bez silne podpory obyvatelstva) s tim nejak radikalne nepohnou. Ale asi chapu, ze myslis, ze by jako stat mohl ty eko cesty par firmam povolovat diky dynamicke legistlative a taky investovat do novych technologii.
    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: uh, oh, s timhle typem prohlaseni bych byl opatrnejsi
    We have never experienced anything remotely like it in the 300,000 years we’ve existed

    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Here's who lives in your city's worst heat islands | Radio-Canada.ca
    https://ici.radio-canada.ca/info/2022/07/ilots-chaleur-villes-inegalites-injustice-changements-climatiques/en

    v Kanadě udělali srovnání jaká je místní teplota podle příjmu, množství vegetace, množství imigrantů. Výsledky nepřekvapí ale skvělá prezentace.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: keen v fridman

    Steve Keen: Marxism, Capitalism, and Economics | Lex Fridman Podcast #303
    https://youtu.be/1XGiTDWfdpM
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam