• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: celkem cool forma protestu. Překvapuje mě, že mají venkovní vypínače...
    PER2
    PER2 --- ---
    JIMIQ: konecne poradnej odboj!
    Watch these parkour athletes swing around Paris switching off wasteful lights
    https://youtu.be/hcd1qHLmnJY
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    vávra je kokot, nech si to všeci zapamätajú
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TUHO: vávrovi najela vlna kokotismu nezvykle silně. jestli on něco zaznamenal nebo ne je naprosto irelevantní. o vysychání krajiny se bavíme 10 let a když to přijde, tak jedinej argument je pár fotek slepýho ramene (mmj má stejnou erozní bázi jako hlavní tok). frantíci deklarujou vypouštění nádrží pro chladivo lektrárnám, aby zachovali zbytek toku. francouzský úřady ( France's National Institute for Agriculture, Food, and Environment (INRAE) jsou zoufalý, ale tak davídkovi to nezaznamenal. normálně se s takovým kokotem není nutný o ničem bavit kdo tam žije a nemá místo očí piču, tak to vidí
    dtto žlutá řeka v číně a dtto lena v rusku. vávra je kokot :D
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TUHO: na druhou stranu pokud má pravdu, tak tento typ zavádějících/špatně researchovaných zpráv žene vodu na mlýn (pun intended) právě lidem jako je on...
    TUHO
    TUHO --- ---
    SEJDA: Hehe, ale Vavru nenapalis...

    Daniel Vavra
    Možná jste zaregistrovali strašlivé zprávy o tom, že ve Francii vyschla řeka Loira, která teď jde přejít suchou nohou, protože globální změna. Těch článků a videí jsou tuny. A všechny ukazují jedno konkrétní místo, kde je skutečně vidět místo řeky pouze písčité dno, nad kterým vede most. Nejhorší sucho v dějinách země.
    Má to jen jednu drobnou nevýhodu. To místo se jmenuje Loireauxence a dá se najít na mapách, všetně datumu, kdy byly snímky pořízeny. Takhle kupříkladu vypadalo v září 2021. To jest před rokem. Vypadalo prakticky stejně jako teď. Žádné zprávy o vyschlé Loiře jsem tehdy nezaznamenal.
    Navíc už nikdo nesdělil, že to je vedlejší rameno řeky, kde se rozlévá do krajiny a je mělká i při dobrém stavu vody. Na konci toho mostu je hlavní rameno a i teď tam nejspíš jezdí velké lodě. Jak je vidět na druhém obrázku.
    No a jelikož Google Earth Pro má tu kouzelnou vlastnost, že lze zobrazovat staré satelitní snímky, tak se můžete podívat, jak vypadala na stejných místech řeka v roce 2002 a 2015.
    Stejně.
    Boční ramena zcela vyschlá. Snímek stejného místa z roku 2022 dokonce vypadá líp, než ty starší. Tolik k úrovni žurnalistiky ve stylu "účel světí prostředky".
    Možná na tom místě skutečně je ještě méně vody, než jindy. Každopádně reportáže o vyschlé Loiře, co jde přejít suchou nohou, by tam šly natáčet zřejmě prakticky každý srpen posledních 100 let.

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: Neni to slepe rameno, ale puvodni tok.
    Resi to tam v tom videu, ktere jsi sdilel, kde ukazuje i letni satelitni foto. Ano Loire snizovala v lete svoji hladinu natolik, ze museli francouzi vybudovat vedle hlavniho ramene reky jeste plavebni kanal, kde je vzdy dost vody. Dela se to tak casto u vsech toku, kde hlavni rameno siroke a melke. Dela se to ne proto, ze v hlavnim toku neni vubec zadna voda, ale proto, aby v uzkem kanalu byla dost hluboka voda.
    Blbe je, ze uz je voda jenom v tom kanalu, a pravdepodobne ji tam stejne neni dost. vsude jinde je sucho.

    MATT
    MATT --- ---
    XCHAOS: jasný, tak funguje věda. Ale mrzí mě, když lidé řešící klimakrizi používají podobné články jako ukázku techologíí, které mají současnou klimakrizi vyřešit.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SCHWEPZ: nie je to nejake to slepe rameno?

    This viral photo of the dry Loire riverbed is missing some context | Euronews
    https://www.euronews.com/my-europe/2022/08/24/this-viral-photo-of-the-dry-loire-riverbed-is-missing-some-context
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: a je na tom pěkné to, že by to vyřešila uhlíková daň/dividenda (stejně jako spotřebu bitcoinu a jiných)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: tak tohle je přesně to, co říkám 20 let: potřebujeme skutečně jadernou energii apod. aby děti a babičky v zimě nezmrzly? nebo ji potřebujeme, aby se svítilo na billboardy? levice to většinou má shrnuté pod tím pojmem "klimatická spravedlnost" (nebo jiným), já dávám přednost rozlišování "lifestylové" a "existenční" spotřeby (jako s tím, že omezit se na pouhé přežití by bylo smutné, ale řada lidí má jiné lifestylové preference, než ty svítící reklamy... )
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Španělé v noci zhasli výlohy obchodů. A ušetřili 10 % energie - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-spanele-v-noci-zhasli-vylohy-obchodu-a-usetrili-10-energie-40406491

    ten claim se mi zdá být přehnanej, ale jasně, udělejme to taky :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: no těch 300 km zvolili pro počáteční technologický demonstrátor ze zoufalství, aby dokázali demonstrovat funkčnost. každopádně, jakkoliv je to zajímavé a existují pro to "niche markets", okrajové aplikace... pořád si myslím, že je to škálovatelné asi jako carbon capture ze vzduchu (tedy vůbec :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: tohle nezpochybn'uju, ale sám jsem ve svém textu zdůraznil, že pouze GEO ti nabízí takové umístění přijímače mikrovln, které nevyžaduje nějaký mechanický naváděcí systém (rotátor). Samozřejmě, možností je i přijímač všesměrový, schopný přijímat mikrovlny z nějakého rozpětí úhlů - ale ten zase bude muset být relativně obrovský (tady je asi hranicí praktičnosti rozměrů srovnatelně velká solární elektrárna, to zase ano).

    Svazek na tuhle vzdálenost ale bude současně už docela široký a zasáhne poměrně velkou oblast mimo samotnou přijímací stanici.. (zrovna o tomhle něco vím, protože s mikrovlnama pracuju, i když přenáším jen data).

    I poměrně hodně směrové antény pořád mají rozptyl jednotek ° ...sice paraboly o průměru desítek metrů by udělaly hodně směrový hlavní lalok, ale jsou i postranní laloky, takže v blízkosti přijímací stanice pořád bude intenzita vyzařování značná... zejména pokud ten výkon hlavního paprsku má být v řádech megawatt.

    fakticky by mi zajímalo, jak by na to reagovali lidi, co je znepokojovaly už kilowatty běžného televizního a rádiového vysílání (je teda nutno poznamenat, že tyhle stanice se dnes vypínají i prostě jen kvůli úsporám) a nebo je znepokojují 5G sítě se svým beamformingem, soustřed'ujícím energii do určitých vektorů...

    obecně mi to přijde reálné jako zdroj pro stanici v Antarktidě, protože tam zaprvé alternativa je fakt drahá (letecká doprava paliva na celou zimu? wtf.... i lodí a po zemi je to pořád složité..) a zadruhé je tam všude okolo akorát sníh, takže ztráta zaměření paprsku na přijímací stanici by asi nebyla až tak velká katastrofa (maximálně by trochu toho sněhu roztálo :-)
    MATT
    MATT --- ---
    OMNIHASH: při 300km o kterejch píšou v tom článku by to pravda byla, to že je to nereálný ale neuvažujou..
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MATT: to není pravda, ta orbita je tak velká, že stínění je minimální, a pokud bys ho chtěl eliminovat úplně, stačí neorbitovat kolem rovníku, ale lehce našikmo, aby ses tomu stínu vyhnul:

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: tohle problém tak úplně není. do vesmíru je možné dát spoustu produktivní technologie, která potřebuje hodně energie...akorát ten přenos na Zemi je tam trochu slepá ulička. Jak jsem zminoval, jako doplněk ke Starlinku se nabízí datacentrum (ale co my vlastně víme o tom,co je na palubách proprietárních Starlinků? Nejsou tam VPS pro jednotlivé CDN? jak víme, že na palubě každého Starlinku není Google cache, poháněná solární energií? Jenom tohle ušetří obrovské množství upstream kapacity té pozemní stanici a nakonec i spousta energie na zemi).

    Budoucnost může vypadat nějak tak, že drony, samodobíjejích se solární energií (ale ne z oběžné dráhy), budou řízené přímo ze Starlinků a orbitálních datacenter a budou lovit potkany pobíhající po městech a servírovat nám je jako on-demand food přímo na základě objednávky appkou ze smartphonu :-) takhle nějak nějak vypadá Eschaton v podání současných Big 5 amerických korporací :-) (ale pořád teda lepší, než nějaká ostřelování z kanonů, že jo, což se prezentuje jako alternativa)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    asi jsem tam v tom rozletu nedopsal jeden odstavec, k tomu raketoplánu:
    "(to samo osobě se ukázalo jako mylný předpoklad)"

    Futurismus je zkrátka plný těhle záludností:

    Zeppelíny byly extrapolací zaoceánských parníků do vzduchu: měly bůhvíkolik kormidelníků pro horizontální a vertikální natáčení a spoustu strojníků co pobíhali kolem motorů (což u letadel šlo daleko hůř) a měly zhruba tolik členů posádky, kolik cestujících. Protože to bylo tehdejší sociální paradigma, extrapolace myšlení 19.století - stroje jsou něco, kolem čeho obíhá spousta zaměstnanců a udržují to vchod. Vlaky měly pravda velmi efektivní obsluhu, ale vyžadovali masivní zázemí všech možných výpravčích a posunovačů ve stanicích a i tak je 19.století obložilo všemožnými průvodčími a brzdaři v různých brzdařských budkách. A zeppelín byl mix vlaku s námořním parníkem a obecně jeho smyslem bylo vytvořit spoustu pracovních míst topičů a škrabačů brambor, navigátorů, astrologů, kapitánů, podkapitánů, naddůstojníků, kroutičů různými kroutítky, apod. protože tomu všemu se říká paradigma. A přitom Zeppelín byl nepochybně hi-tech: dodnes jde o konstrukce, jejich měrná hustota na m^2 (myslími bez vodíku) nebyla překonána a představuje smělou výzvu všem obecně chápaným inženýrským standardům na bezpečností rezervy, apod.

    Raketoplán byl opakováním chyby zeppelínů ještě po 80 letech: opět šlo o napodobení paradigmatu vojenského dopravního letadla. Byl to jistě krok správným směrem, protože všechny rakety do té doby byly spíš extrapolací dělostřelecké munice, než nějakého dopravního prostředku. Ale současně představoval naprosté nepochopení toho, co je na kosmických letech skutečně nákladné. Resp. ne úplné, ale zkrátka po nahromadění reálných zkušeností z provozu se ukázalo, že to, že to zdálky či v určitých fázích letu vypadá jako letadlo, fakt ke snížení nákladů ani ke zvýšení bezpečnosti nepřispívá. A tak žádné solární elektrárny na oběžné dráze ani po 50 letech nemáme.

    Podobný, i když jiný příklad, představuje revoluce osobních počítačů. Ještě v 60tých letech, když se to začalo jevit jako reálná možnost, vlastně nikdo neměl představu, k čemu by sakra lidi domácí počítač měli mít. Ok, možná prohledávání telefonních seznamů, v tom tehdy počítače byly fakt dobré, oproti manipulování s těžkými papírovými kodexy (je tu někdo tak starý, že pamatuje Žluté stránky? z dětství určitě, ne?). A jízdních řádů (až na to, že MHD je na ústupu). Jenže ouha - revoluce osobních počítačů a následně Internetu nás posunula ke světu, kde vůbec žádné telefonní seznamy ve smyslu 60tých let nemáme! (pouze osobní adresáře v mobilech, občas zálohované do cloudu či sdílené s celou firmou ..jenže, to je to: WWW není ekvivalentní náhradou telefonního seznamu, i když obvykle kontakty na nové subjekty, kterým chceme volat, třeba instalatéry, googlíme zatím právě tam... až na to, že mladší generace hledá instalatéry, co já vím, na Facebooku? Na Instagramu? Na Tik-toku? Co já vím kde, já jsem starý... já bych googlil...). Počítače (v mobilech) místo toho začaly hrát podstatnou roli v tom, s jakým okruhem osob se převážně stýkáme, to ano.

    Řešení klimatické krize tedy bude představovat podobný nelineární skok jinam (a pro těmito pojmy nepolíbené nelineární neznamená "jiný tvar čáry", typu exponenciální růst, apod.). Typu, že nemusíme topit ve veřejných budovách, protože už ani nepotřebujeme tolik veřejných budov, nepotřebujeme dojíždět do práce, protože spousta těch lidí ani nedělá nic doopravdy produktivního, co by nešlo dělat z domova, apod. (tohle se už reálně děje: v éře po Covidu mají velké korporace problém donutit lidi chodit do kanceláří, protože za pandemie vymyslely postupy, které to ani nevyžadují, apod.)

    Tím bych ten flejm za sebe ukončil - celou dobu ostatně pouze zdůraznuju, že už Jára Cimrman přišel na to, že v telefonních budkách nepůjde rozpřáhnout ruce a naznačovat tak, jak jsou věci velké :-)
    MATT
    MATT --- ---
    PER2: myslíme všichni ten stejnej "vesmír"?

    This is to then be converted into microwaves for transmission via an antenna over a distance of 55 meters.
    MATT
    MATT --- ---
    TUHO: MATT: TUHO:

    po cestě do práce jsem přemejšlel o tom laseru z orbity a došlo mi, co mi nesedí. oni uvažujou satelit 300 km nad zemí ale "The orbital period of an orbit at 300km above Earth’s service is roughly the same as the ISS, 90 minutes, and the velocity in orbit is 7.7 km/second. The mass of the object is not relevant." a naopak ". A circular geosynchronous orbit has a constant altitude of 35,786 km (22,236 mi)."

    a ještě než jsem zjistil ty vejšky, tak jsem si říkal, že geosynchroní satelit (aby šel přenos laserem na stanici na zemi) bude trpět stejnou neduhou jako PV a to, že nevyrábějí v noci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam