• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #emission_reduction

    Je videt, ze i ocelarny maji od komunismu porad prostor pro energeticky uspory :)

    Firmy se vrhly na úspory energií, odsouvají jiné druhy inovací - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/uspory-energie-csob-inovace.A220920_111121_ekonomika_cfr

    Jako absolutní prioritu vnímá energetické úspory přes 40 procent firem oslovených v průzkumu ČSOB zabývajícím se zaváděním inovací v Českých firmách.

    ...

    „Liberty Steel, bývalý AccelorMittal, vyměnily žárovky v celém provozu a ušetřili 200 milionů korun ročně na elektřině, dodal Fousek.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    mlady miliardar dejcmar radi

    V Dejcmar
    https://www.facebook.com/1292224452/posts/10222893050856764/

    Pojďme si to říct narovinu- boj s globálním oteplováním je dnes politicky mrtvý. V EU se chystá návrat k ropě a uhlí, Rusko pálí miliony kubíků plynu, které ještě před pár měsíci posílalo do Evropy (z čehož denně vzniká neuvěritelné množství špíny a CO2), protijaderná lobby reprezentovaná nekompetentními úředníky a milými aktivisty z Greenpeace je stále velmi mocná, žádné nové rychlé energetické inovace nejsou na obzoru. Masová migrace, zaplavené metropole a všechny ty známé klima-pesimistické scénáře se tedy téměr jistě stanou jestě za našich životů a zbývá jediná rozumná strategie - přizpůsobit se 🤷‍♂️
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ta prvni pulka clanku je perfektne sepsana.

    K te otevrene demokracii - je to fajn napad pro ziskani nejakeho spolecenskeho konsenzu - zapojenim obyvatel. Proti tomu se da hur remcat z pohledu bezneho obcana. Moje osobni pochyby by byly v tom, jestli losem vybereme i populaci, ktera bude mit dostatecne znalosti / navrhne nejake smysluplne reseni, ktere opravdu bude i resenim aktualnich problemu. Prece jen klima neni jednorozmerny problem, jako zatepleni budov, ktere autor uvadi.

    Ale nekde v severskych statech, pripadne svycarsku, kde je vysoka mira vzdelani / zapojeni obyvatel do chodu statu by to urcite fungovat mohlo.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    RADIQAL: Obecne souhlasim. Ale ty "velky, jakoby infantilni cile" nejsou IMHO casto naplast na pomyslne nebezpeci a stiny, ale prirozeny drive tech lidi.

    Samozrejmne by se mi libil taky Musk co cele sve usili nasmeruje na zabraneni marsifikace zeme (namisto terramorface marsu). Otazka je jestli by od investoru postupne ziskal tolik prostredku. Ne neziskal. Ale presto se vydal cestou ktera je vic sexy, tak pro transformaci automobilismu udelal vic nez kdokoliv za poslednich 100 let. Uz 5 let po vypusteni prvniho modelu S se najednou velky automobilky chytly za hlavu za zainvestovali vyvoj elektromobilu. Koncern VW to stalo snad 7 MLD EUR a tuhle castku nikdy za zadny projekt neutratil. Tzn. za 5 let se stalo vic nez za 50 let systematicke regulacni snahy (emisni a bezpecnostni normy) od uradu zemi celeho sveta.
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    TADEAS: PETER_PAN:
    pro pochopení je zajímavá Hráškova (lokalizovaný nickame pro Rushkoffa) cesta. Od 90' byl považován za tech-evangelistu a jednoho z 10 nejvlivnějších lidí, kteří rozuměli INTERNETŮM a technologií. Proč? Protože o tom psal a mluvil a byl napojenej na zdroj - od Learyho, přes Wired až po Mondo 2000 (back in the days).
    Celá kniha o Tech-billionaire-escapism je jeho snahou se od srdce zasmát celý tý silliconValley-VC-post-pravdivý-surveillance-capital-driven-tokenizovaný) kooltůřu, která je odtržená od lidství, lidskosti a běžnýho člověka. Na paškál si bere zbožšťování bohatství a představy, že je třeba přijít s nápadem, prodat ho a koupit si ostrov daleko od ostatních a tak se vodjebat ze sraček, který tu (po mě) zůstanou.
    Zároveň zůstává tech-evangelistou v původním deliberativním pojetí - technolgie jsou nástroji, které slouží NÁM! a ulehčují práci, nikoli naopak.

    Jakože tokenizace/gamifikace třídení odpadů (jeden z nominantů na vítěze nějaké letní pražské blockchainové konference) - že vynesu a vytřídím a za to skilluji svyho avatara - bitch, pls.

    Nakonec ten strach bohatých a mocných není nic novýho. V záchodovým čtení jsem narazil na Baconovu esej O panování (kolem roku 1600):
    Vede to k neblahému rozpoložení mysli, může-li si člověk jen málo věcí přát, ale mnoha se musí bát; a přece právě tohle je častý úděl králů. Ježto stojí nejvýše, nemají mnoho po čem toužit, což ducha uspává; a obkličuje je mnoho pomyslných nebezpečí a stínů. Odtud také plyne, že si knížata mnohdy to, po čem touží, vymýšlejí a upínají se pak na hříčky; tu na stavby, tu na cesty do vesmíru nebo sync do cloudu...

    Smyslem tý Hráškovy knihy pak podle mýho je emancipace od těch hloupostí, co si boháči vymejšlej. kradou nám pozornost a soustředění na řešení věcí tady na zemi.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Něco tady „smrdí“. Asi to bude největší byznysová konference o Green Dealu
    https://denikreferendum.cz/clanek/34409-neco-tady-smrdi-asi-to-bude-nejvetsi-byznysova-konference-o-green-dealu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Recession fears shake Germany as energy costs hit business | Economics | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2022/sep/19/recession-fears-germany-energy-costs-business-olaf-scholz-gas

    Many companies have done just that: reduced production to an absolute minimum or – in the case of the ArcelorMittal steelworks at the ports of Hamburg and Bremen – are planning to shut down “until further notice”.

    The scenario is being repeated across Germany, hitting most of all the energy intensive industries – steel, building materials, glass, paper, chemicals – that form the backbone of the German economy. The “deindustrialisation” which Fahimi fears is what could happen if they close down for good.

    Meanwhile, cheaper energy and production costs elsewhere – gas is 10 times cheaper in the US – are driving some businesses to relocate their manufacturing. But in the case of the hundreds of thousands of Mittelstand companies, which are small to medium sized, often family-run concerns and loyal to a specific location which have been Germany’s main growth engine since the second world war – this is barely an option.

    According to the Federation of German Industries (BDI), 90% of companies cite the level of energy and raw material costs as either a “strong” or an “existential challenge”. In the case of ammonia – vital to the agricultural industry for the production of fertiliser – producers such as BASF have reduced their production to a minimum and been forced to buy the chemical from cheaper markets elsewhere in the world.

    Volker Jung, the head of the bankrupt Hakle toilet paper firm, has called for a state supported energy price cap “otherwise,” he said, “we can ask the question whether Germany will ever be able to afford to make paper again.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    catch the ball

    Climate Change Is the Express Train to Hell — And We’re On It | by umair haque | Sep, 2022 | Eudaimonia and Co
    https://eand.co/climate-change-is-the-express-train-to-hell-and-were-on-it-2b97b850d9f3

    people assume that the future distribution of temperatures is something like a bell curve, and in the center is the “likeliest” amount of warming, which is moderate. At the tails of the curve lies the “extreme” scenarios, which are “unlikely.” Assuming all that, people are constantly shocked and surprised by how fast and hard climate change is hitting. And that is because this mental model is wrong. The future distribution of temperatures is emphatically not a bell curve. It’s something much more problematic, and even frightening when you really think about it. It’s the precise opposite of a bell curve: a bimodal distribution. Not shaped like a gentle bell, but the diametrical inverse — a U-shape.

    That means, in practice, that climate change is something very much like an all-or-nothing process. Either there’s a lot of it — or there’s a little. But a little is what we’ve got now — about 1.5 degrees or thereabouts, and that’s already mega-catastrophic. So what does “a lot” mean? And how is it to happen? Why is climate change risk not bell-curved, but bimodal?

    Because climate change is a nonlinear process. We humans don’t do well with those, and I’ll come back to that — but briefly, we’re used to linearity: linear growth in economies, populations, and so forth. Here, when it comes to climate change, we’re dealing with something much, much more dangerous, something existentially, ontologically different — something fundamentally nonlinear in its very essence. We are totally unused to that, mentally, socially, culturally. What else is nonlinear? A pandemic, for example. Nonlinear processes can suddenly tip, explode, burst, bifurcate — shattering the boundaries of our assumptions of linear “normality.”

    ...

    We’re making a mistake. Climate change isn’t the regular train. We’re about to catch the express train to hell. We can’t just stop anywhere we like, we’re discovering. The next stop? It might be way, way further north than we want to go. It might be in such a desolate place that our very survival is in question.

    Everyone should understand this logic. Too few do. Now you know. Because the obvious conclusion is: we had better stop as much of that nonlinear process of acceleration, now, as we can, because once this ride starts in earnest? There’s probably not going to be a next stop, except hell.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: Samozrejmne te novinarsky popis toho procesu nad obrazkem je velmi zjednodusen a nepouziva spravne zabehnuty chemicky popis jednotlivych kroku. Ale pro predstavu jakoze sedi.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: O tomhle na nyxu pisu dlouho.

    To co je oznaceno jako palivo muze byt i monomer pro polymerizaci s dlouhodobou fixaci uhliku, nebo treba syntetickej methan. Vsechno od vycisteni syntezniho plynu dal umime v prumyslovem meritku desitky let.

    Kazdopadne, neresi to uhlikovou stopu, jen ji to v dusledku redukuje o desitky procent (odpady nazdarbuh nespalime a pro H2/elektrinu/paliva nepouzijeme fosil). Hlavne je to tedy nahrada za ropu pro dulezite technologicke meziprodukty.

    Syntezni plyn lze generovat i ze zachyceneho CO2, v mikrovlnych reaktorech (male, skalovatelne jednotky, vyuzitelne v budoucnu pri nadbytku zejmena letni solarni energie). Pak je tedy produkt pri pouziti uhlikove neutralni elektriny take uhlikove neutralni. Jen pro uplnost a hlavne k uvaham proc potrebujeme syngas → produkt(y) v prumyslovem meritku ASAP a pak postupne rozvijet rozlicne technologie na vyrobu syngasu (mimojine i biotechnologicky, i kdyz tam je otazka jestli negenerovat rovnou methan).

    A pro kontext jeste zrecykluju svuj stary prispevek zameren na problematiku plastu : [PETER_PAN @ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE]
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Zvrátí krizi i plyn z odpadu? Reaktor už máme, hlásí česká firma | Finmag.cz
    https://finmag.penize.cz/byznys/436474-zvrati-krizi-i-plyn-z-odpadu-reaktor-uz-mame-hlasi-ceska-firma

    Podstata technologie plazmového zplynování je poměrně jednoduchá. Působením vysoké teploty je v prostředí bez přebytku kyslíku rozkládán libovolný materiál. Výron plazmatu vytvoří teploty kolem tří až pěti tisíc stupňů Celsia, které zpřetrhají molekulární vazby a vstupní materiál se tak rozpadne na molekulární úroveň. Organické části materiálu, tedy kyslíky, uhlíky a vodíky spolu posléze složí syntézní plyn. Naopak anorganická část se roztaví a po vychladnutí z ní vznikne struska. Vše, co ji tvoří, je uzamčeno v její krystalické struktuře, a je proto bezpečná pro další využití například ve stavebnictví.

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: on tehdy napsal clanek a ted z toho tematu udelal knizku
    MATT
    MATT --- ---
    PETER_PAN: jsem asi u patyho odstavce, ale až moc se to shoduje se 4 roky starym článkem, dokonce ve stejném guardianu..

    How tech's richest plan to save themselves after the apocalypse | Silicon Valley | The Guardian
    https://www.theguardian.com/technology/2018/jul/23/tech-industry-wealth-futurism-transhumanism-singularity
    MATT
    MATT --- ---
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Assessing the size and uncertainty of remaining carbon budgets | Research Square
    https://www.researchsquare.com/article/rs-1934427/v1

    https://twitter.com/RobinLamboll/status/1566773538920443905?s=19

    If we take 280 ppm as the pre-industrial CO2 level and 3 ºC as the climate sensitivity, we see that 350 ppm would be just below +1.0 ºC.

    For a climate sensitivity of 6 ºC, all of the numbers DOUBLE in the temperature column above. Thus 350 ppm causes +2.0 ºC of heating. For whom is that safe? Two degrees is not safe for Africa, the Amazon, and especially not for low-lying island nations.

    Two degrees is probably a safe limit for the civilization of Western capitalism – the real "stakeholders" at COP meetings. But as shown on the chart, the CO2 level that will ensure such warming was reached way back in May 1986 !!

    By April 2012 there was enough CO2 in the atmosphere to cause +3.0 ºC. That's enough heating for no ice in the Arctic, Greenland or West Antarctica, no coral reefs, no Amazon, scarce food crops – and probably no civilization. At 420 ppm we are today assured of +3.5 ºC.

    The premise of today's obscene "carbon budgets" is a target of +2.0 ºC heating, while using a short-term climate sensitivity of only 3 ºC. That would explain the plutocratic hubris to drive the planet up to 450 ppm. It's short-term physics for short-term profiteers.

    We are now collectively starring into the abyss of decimated ice albedo and crashing biological systems that turn sinks into sources. Skies are red, the Arctic is blue, and fields are brown.

    Methane seems to be pouring into the atmosphere so fast that we can barely keep track of its sources.

    These inevitable feedbacks and paleoclimate research tell us the same thing, over and over: Climate sensitivity is much higher. 450 ppm will give us +4.0 ºC instead.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHEFIK: treba sa zamerat na vyskum bielych solarov a sme za vodou
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam