JIMIQ: u milionářů bude asi variace životních stylů větší, ale nějaký průměr jistě počítat jde. Nemyslím ale, že to bude řádově víc, než u průměrného američana. Samozřejmě tam už jde o nuance, jako jestli někdo preferuje koupit si starý dům (který má uhlíkovou stopu "promlčenou"), nebo si nechat postavit úplně nový, apod.
Představa o bezemisních bezdomovcích je naivní. Spouta Američanů bez domova žije v karavanech (byl o tom i dokument), to samo o sobě má větší emisní stopu, než když má někdo na domě třeba solární panely. Největší množství lidí, kteří fakt dokázali se svým životním stylem něco udělat a třeba si pořídit elektromobil, solární panely, apod., určitě bude žít v právě v USA - ano, budou to jednotky procent populace. Ale v absolutních číslech to bude víc, než jinde, protože u nás si daleko menší množství přesvědčených skutečně bude moci dovolit změnu životního stylu daným směrem.
To není obvyklá obhajoba kapitalismu. Některé aspekty kapitalismu mi začínají štvát a přijde mi, že kromě zcela super-úspěšných v takovém systému snad nikdo nemůže být doopravdy svobodný. Ale je to mimoběžné k ekologickým a klimatickým aspektům systému. Ano, asi by se dalo najít pár ultra-bohatých, kteří přímo bohatnou zrovna na těch částech systému, které mají největší uhlíkovou stopu. (V první řadě bych za tím viděl spekulace s nemovitostma, protože beton má fest stopu...). Ale daleko spíš tihle lidé zmanipulovaly zástupy odborníků, aby jim vytvořením daného životního stylu ty peníze vydělaly...
Ve skutečnosti zkrátka není jasné koho, nebo co obvinit. Můžeme se bavit o tom, co změnit. Ale lidí je zkrátka obecně hodně (ne, nechci nikoho vyhlazovat) a snaží se všichni najednou přijmout životní styl, u kterého nikdo doopravdy nepřemýšlel, co se stane, když ho budou chtít všichni. Ve společnosti existuje vrstva, která si nikdy nepřipustila, že by se měli chovat tak, aby se tak mohli chovat všichni - a pak velká většina, která jednoduše věří na rovná práva: "když můžou oni, tak můžu taky".
Pořád přemýšlíme, kolik kilometrů čtverečních solárních panelů musíme někam dát, abychom předělali energetiku na plně obnovitelnou a bezemisní - ale kua, jak malé procento dnešní produkce energie jsme měli k dispozici přes 100 lety! A přitom ve dvacátých letech byla společnost už sakra elektrifikovaná a industrializovaná a zvládla vyrobit a rozsvítit kde co. Nehrozí nám při efektivitě dnešních spotřebičů ani náhodou návrat do 18.století. Stačilo by se vrátit o pár desítek let zpět a v kombinaci s tím nevyrábět jednorázové blbosti a neplýtvat...