• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Omlouvam se, je to silnejsi nez ja :)

    Kratkej rozhovor s bejvalym levicakem. Stoji cely za precteni. Socialismus, centralni rizeni a tak..

    Kapitalismus? Vyřeší (skoro) všechny problémy světa, říká německý sociolog a historik - Forbes
    https://forbes.cz/kapitalismus-vyresi-skoro-vsechny-problemy-sveta-rika-nemecky-sociolog-a-historik/

    Čím to je, že jsou lidé i v západních zemích se silnou ekonomikou tak ostře proti volnému trhu a tolik pro socialismus?

    Má to víc důvodů, jeden z nich je, že lidé neznají historii. Když se na mých přednáškách ve světě ptám, kdo ve škole slyšel o Maově Velkém skoku, kdy zemřelo 45 milionů lidí, tak málokdo od Vietnamu přes Spojené státy až po Německo ví, o co jde. Proto jsem do knížky napsal i jednu kapitolu o socialismu, protože bohužel hodně lidí neví nic o kolektivizaci, pracovních táborech a podobně.

    Potkávám se s tím, že si často i dávnější minulost představují idylicky jako výlet na venkov, kde lidé žijí v souladu s přírodou. To, že naprostá většina populace žila v Evropě ještě relativně nedávno v extrémní chudobě, si mnozí vůbec neuvědomují.

    ...

    Za posledních sto let na světě proběhlo čtyřiadvacet experimentů se socialismem a ani jednou to nefungovalo, nikde. Proto říkám, že socialismus vypadá vždycky dobře na papíře, tedy pokud to není kniha o historii.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: kazdy technologicky provadeny management ekosystemu (lesniho, agrolesniho, stromove-plantazoveho) bude mit vzdycky nejake vstupy extra-somaticke energie (nerezes pilou, ale motorovkou, nesvazis konmo, ale stroji) ... takze v nejaky realite dnesni civilizace v oblastech lde mas drahou lidskou praci to ani jinak nez stroji neni mozne... a zaroven pokud mas napr. agrolesnicle systemy, tak toho drevniho materialu ten biosystem generuje pomerne dost. nejlepsi je lokalni vyuziti pro kogemeraci tepla, elektriny a biouhlu, kterej se da zas zpetne vyuzit v tom ekosystemu... ale tam zatim nejsme :) nicmeme ta biomasa ma, mela by mit vyuziti.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: drevo, palivove drevo ne. Palivove drevo, ze se tezi, svazi, tridi, reze, stipe, ev. lisuje, rozvazi.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    "The Weight of Forever": Peter Wolfendale reviews What We Owe the Future by William MacAskill

    https://www.thephilosopher1923.org/post/the-weight-of-forever
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    EARTH VS. FUTURISM - Emerge
    https://www.whatisemerging.com/profiles/earth-vs-futurism

    Rupert Read Calls Out "Longtermist" Philosophy
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SEJDA: nie je drevo carbon neutral? ved iba uvolni uhlik co naasal fotosyntezou pocas fazy rastu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    @ZLabe@fediscience.org
    Zack Labe (@ZLabe@fediscience.org) - FediScience.org
    https://fediscience.org/@ZLabe
    na Twitteru má přes 50 000 sledujících...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS:
    JIMIQ: já bych do té debaty vstoupil s tím, že i když sám hlásám, že decoupling je určitě způsob, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Příklad: enviromentálně šetrná, celoročně energeticky autonomní nemovitost může určitě být řádově dražší, než nemovitost závislá na inženýrských sítích závislých na fosilních palivech = pokud takovou nemovitost postavíme, číselně vyroste HDP víc, než když se postaví konvenční developerské post-paneláky. Ale taky důsledek toho příkladu: pokud postavíme jednu takovou nemovitost pro členy bohatých elit, které si to budou moci dovolit, tak celková uhlíková stopa civilizace se samozřejmě moc nesníží - takže dílčí drahé eko-investice ve skutečnosti k decouplingu moc nepřispějou. Musel by se týkat masové spotřeby...

    Ten požadavek na degrowth je jasným požadavkem na regulaci, na řízení ekonomiky. Toto má obecně špatnou pověst kvůli plánovaným ekonomikám východního bloku - jenže tam šlo ve skutečnosti o vojenské ekonomiky ruského imperiálného typu, které řešily momentální požadavek své éry na maximalizaci výkonu těžkého průmyslu (který koneckonců vždy řešily všechny ekonomiky orientované na zbrojení - nejen ty nominálně "socialistické"... jednou z nejdrastičtějši zdaněných ekonomik v historii byla mimochodem americká ekonomika v 50tých letech 20.století...). Určitý následný "degrowth" východního bloku tedy nebyl řízený, ale byl spíše nechtěným vedlejším výsledku kolapsu těch plánů. (paradoxně 90tá léta u nás byl lunapark, poháněný levnou elektřinou z hnědého uhlí, které jelo na maximum právě v důsledku megalomanského plánování předchozích desetiletí...)

    Obecně: i pokud ekonomiku nereguluje politický záměr demokraticky fungujícího státu, tak to nezamená, že nám nikdo neplánuje a nereguluje život. Život nám plánují investoři, kteří na trh vrhají produkty, u kterých nabídka následně indukuje poptávku. Představa, že úředník plánuje vždy špatně a investor naopak nějak altruisticky je pouze naruby převráceným Misesovým odhalením, že státní úředník neusiluje o žádné "objektivní dobro", ale skrytě prosazuje stejně sobecké zájmy, jako soukromý investor. Úředník by měl uvažovat altruisticky, leč často má jeho působení úplně jiný efekt; investor v klasickém liberalismu uvažuje sobecky, jenže v konkurenci ostatních investorů prohrává; tím sice v ekonomice vzniká nějaká evoluce a růst skrze přežití životaschopnějších konceptů, jenže v rámci této soutěže vyprodukované odpadky (včetně ultimativního uber-odpadu ve formě emisí CO2) postupně zaserou obecní pastvinu...

    Obecně zde máme problém s rozdílným pojetím úkolu obce v americkém a evropském pojetí, kdy v evropském pojetí je úplně normální, že třeba obce mají nějaké územní plánování a očekávají pak podobné funkce i od státu jako od celku. V americkém pojetí teprve obec, která je celá soukromě vlastněná (ano, i takové právní formy tam existují - pak zkrátka funkci starosty a městské rady vykonává majitel), může něco centrálně plánovat, a jinak v anglosaském pojetí vlastnictví si vlastník pozemku může kdekoliv postavit mrakodrap nebo důl (a podle toho to pak taky trochu vypadá....).

    Do diskuze o tom, zda klimatickou krizi má vyřešit spíš osvícený centrální "socialistický" stát, který přijme zeleno agendou za svou, nebo zda ji lépe vyřeší osvícený "libertariánská" miliardář-oligarcha, který centrálně naplánuje ideální řešení z pozice majitele, bych rád vstoupil s alternativním pojetí, kdy "degrowth" se může týkat třeba nějaký spin-offů dobrovolné skromnosti, tedy v podstatě demonetizace podstatné části individuálních i společenských aktivit. V podstatě zatímco v tradičním pojetí se ekonomické vztahy týkají pouze alokace vzácných zdrojů, tak životní styl nás tlačí ke společnosti umělé vzácnosti, k vytváření placených služeb pro placené služby samotné - i tam, kde vlastně scarcity neexistuje. Politickou propagandu nahrazuje komerční reklama a vytváří nové formy konzumu.

    Obecně, pokud lidé naleznou způsoby, jak trávit čas, aniž by přitom soutěžili v konzumaci vzácných zdrojů, tak by ekonomické tlaky mohly slábnout. Tohle může a nemusí být infrastrukturní problém (moje životní téma bylo vymyslet, jak zpřístupnit lidem internet v podstatě i bez infrastruktury, což se nakonec v budování infrastruktury zákonitě zvrhlo, takže zase vím svoje o tom, jak cesta do pekel bývá dlážděna nejlepšími úmysly...)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Vědci chtějí omezit spalování dřeva a štěpky. Vzniká při něm více emisí než u spalování fosilních paliv - EnergoZrouti.cz
    https://energozrouti.cz/clanek/vedci-chteji-omezit-spalovani-dreva-a-stepky-vznika-pri-nem-vice-emisi-nez-u-spalovani-fosilnich-paliv

    Emise biopaliv .. az 2x vetsi nez paleni plynu?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: tak rozšiřování tajgy v oteplených arktických oblastech by snad trochu carbon sink být mohl...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Z cyklu #doomed

    Na planetě Zemi přibývá jezer. A dobrá zpráva to úplně není - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-planete-zemi-pribyva-jezer.a-dobra-zprava-to-uplne-neni

    Říkáte si – více jezer, více vody – to bude fajn. Kodaňští výzkumníci takové nadšení brzdí.

    Upozorňují totiž na všemožné houby a bakterie, živící se odumřelými rostlinami, a na živočichy, žijící na dně jezer. To všechno uvolňuje do atmosféry obrovské množství metanu, oxidů dusíku, oxidu uhličitého a dalších plynů. Emisních plynů.

    Jezera jsou přírodními továrnami na skleníkové plyny, a jejich produkce hravě dorovná pětinu všech globálně vyprodukovaných emisí, vzniklých spalováním fosilních paliv.

    Prognózy přitom naznačují, že klimatické změny povedou k tomu, že jezera budou do budoucna těch skleníkových plynů vypouštět víc.

    A zrovna ta rozlohou malá jezera, kterých v posledních dekádách přibývá nejvíc, patří navzdory své malé rozloze k těm, co produkují neproporčně mnoho skleníkových plynů.

    Podle výpočtů kodaňské studie se pozitivně jevící zpráva o větším počtu nových malých jezer dá přeložit jako nárůst emisí srovnatelný s uhlíkovou bilancí Velké Británie v roce 2012. A to opravdu dobrá zpráva není.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1671058610843
    PER2
    PER2 --- ---
    make greenland green again
    Greenland Trees thriving in a former military base
    https://youtu.be/TABIUzjVhNM
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: jo, uznavam, je to slozitejsi, ale aktualne nas nejvic pali sklenikove plyny z emisi ne? Emise nejsou jen odpadni produkt, atmosfera je pro nas nejakym prvkem zajistujicim fungujici system, ne li primo zdrojem s ohledem na to, ze chcem dychat cistej vzduch.

    ...Vyresit systematicnost managementu vsude a vsech zdroju... nektery problemy bych taky nechal pro nase deti :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak btw tedka ctu super prehlednou, informacema nabitou, ale pritom fakt ctivou a srozumitelnou knizku o historii klimatologie. Doporucuju vsem zajemcum o tema.

    The Discovery of Global Warming — Spencer R. Weart | Harvard University Press
    https://www.hup.harvard.edu/catalog.php?isbn=9780674031890

    od tohodle typka
    Spencer R. Weart (born 1942) is the former director of the Center for History of Physics of the American Institute of Physics (AIP) from 1971 until his retirement in 2009.
    Spencer R. Weart - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Spencer_R._Weart

    Ma taky stranky, kde je to vsechno v mnohem vetsim detailu (a ktery casto teda vyzadujou uz vetsi soustredeni a namahu pri cteni (a taky nutnost odhlednout od toho, ze to ma ponekud paleointernetovy design .)

    The Discovery of Global Warming - A History
    https://history.aip.org/climate/index.htm#contents
    TUHO
    TUHO --- ---
    a imho k tomu trochu sedi i ta kosmologie, protoze modernisticka kosmologie se predevsim od 60. let dal o rust dost oprela

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: emise nejsou root cause, emise jsou odpadni produkt civilizacniho developmentu, ktere destabilizuji klima. ale jsou tu i jine procesy (management ekosystemu) a jine cesty destabilizacnich ucinku... root cause je a-systemicnost (managementu zdroju)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak pekna debata o nerustu a rustu, ja bohuzel nemam moc cas ted na nic. Nicmene si prihreju polivcicku s heslem, ktery jsme zpracovaval do Neuplnyho atlasu regenerace o rustu .))

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: muze byt. Pokud jsme v krizi, stat nebo nejaka nadnarodni instituce by mela mit plne pravo od obcanu regulovat nezadouci aktivity (treba tezba bitcoinu, nebo motokary, a podobne 'useless' zalezitosti bez pridane hodnoty pro spolecnost), nebo aktivity k nim vedouci (dotovana energie, energie z fosilnich zdroju atd.).

    Jen rikam, ze k tomuhle nutne neni potrebny degrowth celkoveho hdp.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: "zabrání tomu, aby se budoucí poklesy cen energie plně projevily na trhu" // volne asociuju jestli u toho degrowth se prave neuvazuje tento jev. ze jakmile zlevnis energii, lidi okamzite vymysli zpusoby kde by se dal jeste postavit venkovni vytapeny bazen. a ze je to potreba vedome omezit

    jwn uvaha
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam