rozepsala jsem ten clanek co hazel hynek do technoparanoie na FB
"a je to tady"/zatím jen provokace: startup Make Sunsets začal do atmosféry vypouštět balóny se sírou. Síra způsobí, že se více slunečních paprsků odrazí zpět do kosmu = méně dopadne = snižuje se globální teplota. (když vybuchla Pinatubo, snížila teplotu o půl stupně).
Solární geoinženýrství.
Mnohem, mnohem levnější než vypnout fosil. S mnohem neprobádanějšími důsledky na počasí a další systémy na Zemi. Vědci jsou vesměs zásadně proti. Můj odhad podle toho jak já si představuju celkovou lidskou povahu je, že je jen otázka času, KDY se to začne dělat ve velkém, ne JESTLI se to bude dělat.
Největší obavy kolem toho jsou, co se stane, když se to pak jednoho dne z nějakých důvodů dělat třeba přestane. Během dekády může teplota stoupnout zpět o tolik, co by jí normálně trvalo třeba padesát let.
--
“What I want to do is create as much cooling as quickly as I responsibly can, over the rest of my life, frankly,” Iseman says, adding later that they will deploy as much sulfur in 2023 as “we can get customers to pay us” for.
He hopes that by moving ahead in the controversial space, the startup will help drive the public debate and push forward a scientific field that has faced great difficulty carrying out small-scale field experiments amid criticism.
“We joke slash not joke that this is partly a company and partly a cult,” he says.
Iseman, previously a director of hardware at Y Combinator, says he expects to be pilloried by both geoengineering critics and researchers in the field for taking such a step, and he recognizes that “making me look like the Bond villain is going to be helpful to certain groups.” But he says climate change is such a grave threat, and the world has moved so slowly to address the underlying problem, that more radical interventions are now required.
“It’s morally wrong, in my opinion, for us not to be doing this,” he says. What’s important is “to do this as quickly and safely as we can.”
--
Jak tomu rozumím: pokud by lidstvo solární geoinženýring použilo po vzájemné celosvětové dohodě (důsledky se liší podle toho, kde přesně se to střílí do atmosféry), mohlo by to být jako lék na horečku, a mezitím masivně rozvíjet čistou energii, pak to pomaličku vypnout.
Jenže pravděpodobnější je, že se to použije spíš jako pervitin: k zamaskování problémů a k pocitu, že teda není důvod s fosilem nějak rychle končit.
Tj. záleží to na lidech, tj. jak se o tom začne víc mluvit bude to podobně kontroverzní jako jaderná energie, která taky záleží na lidech...
Každopádně asi z toho budou hezké západy Slunce.
Podrobnosti a zajímavost kdyžtak v komenářích.
Mirka Misakova - "a je to tady"/zatím jen provokace:... | Facebookhttps://www.facebook.com/mirka.misakova.5/posts/pfbid02tmasCBsDStoCvBrtx4DBz7nFAMTzirp8TiqiSDBEJbzYfgT3S3GEcmqDYNittC4Wl